Постанова від 04.07.2023 по справі 420/2965/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/2965/23

Перша інстанція: суддя Василяка Д.К.,

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Бітова А.І.,

Танасогло Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2023р. ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, в якому просила:

- визнати бездіяльність ГУ ПФУ в Одеської області протиправною через грубе порушення ст.ст.3, 8, 17, 21, 22, 41, 58, та 64 Конституції України, які є прямої дії, рішень Європейського суду з прав людини та правових норм міжнародних договорів та зобов'язань до яких при єдналася Україна, а також п.4 Постанову КМУ №118 від 16.02.2022р. щодо відмови мені ОСОБА_1 у індексації і виплати пенсії згідно вимогам Конституції України, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ №118 від 16.02.2022р. з 1.03.2022р.;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеської області здійснити індексацію і виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.03.2022р. згідно Постанови КМУ №118 від 16.02.2022р. з встановленим індексом 1,14. В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що 15.09.2022р., Одеський окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яким задовольнив позовні вимоги позивача у повному обсязі, визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Одеської області щодо відмови здійснити перерахунок та виплати пенсій відповідно до вимог ст.40 Закону України №1058-IV iз застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачений страховий внесок за 2018, 2019 та 2020 роки, починаючи з 11 березня 2021р.. Крім того, суд зобов'язав ГУ ПФУ в Одеської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 11 березня 2021р. відповідно до ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якими сплачені страхові внески за 2018, 2019 та 2020 роки.

Після набрання рішення суду законної сили згідно ст.255 КАС України, ГУ ПФУ в Одеської області здійснило перерахунок та виплату пенсії згідно рішення окружного адміністративного суду, проте, на думку позивачки в не повному обсязі, оскільки при здійснення перерахунку відповідно до рішення суду, пенсійним органом не прийнято до уваги і не застосована Постанова КМУ від 16 лютого 2022р. за №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Посилаючись на вказане просило позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови здійснити індексацію і виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.03.2022р. згідно Постанови КМУ №118 від 16.02.2022р. з встановленим індексом 1,14.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеської області здійснити індексацію і виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.03.2022р. згідно Постанови КМУ №118 від 16.02.2022р. з встановленим індексом 1,14.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі пенсійний орган, посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

З урахуванням належного сповіщення сторін, судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про задоволення скарги, скасування рішення суду та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступних підстав.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що пенсійний орган в даних правовідносинах діяв протиправно, оскільки звернення позивачки про призначення пенсії надійшло до 31.12.2021р. і призначена пенсія останньої не пов'язана з переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, а тому пенсія позивачки підпадає під пенсії, які повинні бути перераховані у 2022р..

Проте, колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі та належної оцінки доказів, допустив невірне застосування норм матеріального права та порушив норми процесуального права.

За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду скасовує та приймає по справі нову постанову про відмову у задоволенні позову, з наступних підстав.

Так, апеляційним судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та з липня 1998р. вона отримувала пенсію по інвалідності.

З 14.10.2005р. ОСОБА_1 була переведена на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» та продовжувала працювати на посаді голови сільської ради до 1.12.2020р..

В подальшому, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2022р. по справі за №420/11113/22, яке набрало законної сили 18.10.2022р., адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задоволено повністю. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.40 Закону №1058-ІV із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2018, 2019 та 2020 роки, починаючи з 11.03.2021р.. Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 11.03.2021р., відповідно до ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2018, 2019 та 2020 роки.

26.12.2022р. позивачка звернулась із заявою до пенсійного органу, в якій просила відповідача здійснити правильно (згідно закону) розрахунок і індексацію пенсії із суми 11 417,61грн. без урахування доплат за особливі заслуги та понаднормативного стажу (21р. 4місяця).

На вказане звернення пенсійний орган своїм листом від 12.01.2023р. за №775-19433/В-02/8-1500/23 повідомив позивачку про те, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.09.2022р. по справі за №420/11113/22 зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці, починаючи з 11.03.2021р., відповідно до ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2018, 2019 та 2020 роки. Згідно з постановою КМУ від 16.02.2022р. за №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 1.03.2022р. проведено перерахунок пенсій, суть якого полягає в застосуванні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення в розмірі 1,14 (за 2014-2016 роки - 6186,32грн). Пунктом 4 вищевказаної постанови передбачено, що особам, які звернулись за пенсією до 31.12.2021р. включно, та пенсії яких не підвищуються з 1.03.2021р., у яких показник заробітної плати для обчислення пенсії не підлягає підвищенню, встановлюється доплата до пенсії в розмірі 135грн. до максимального розміру пенсії, визначеного ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки на виконання зазначеного судового рішення з 11.03.2021р. позивачу призначена пенсія за віком із застосуванням середньої заробітної плати за 2018 - 2020 роки (9 118,81грн), то до складу пенсійної виплати включена надбавка в розмірі 135грн.. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.09.2022р. по справі за №420/11113/22 не зобов'язано ГУ ПФУ провести індексацію пенсії позивачки з урахуванням коефіцієнту підвищення 1,14. Позивачка вважаючи вказані дії пенсійного органу протиправними та незаконними, звернулась в суд із даним позовом.

Перевіряючи правомірність та законність оскаржуваних дій пенсійного органу у спірних правовідносинах, з урахуванням підстав, за якими позивачка пов'язує їх незаконність та протиправність в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003р. за №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV).

Так, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень ч.2 ст.42 Закону №1058-IV, для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини. З огляду на зазначене, КМУ прийнято постанову «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022р. за №118, якою встановлено, що з 1 березня 20220р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою КМУ від 20.02.2019р. за №124, Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.. Вказані нормативно-правові акти передбачають здійснення перерахунку пенсії з 1.03.2022р..

Окрім того, при перерахунку пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався при обчисленні пенсії відповідно до Закону №1058 в розмірі 6 186,32грн., з урахуванням індексації пенсії, що була проведена з березня 2019р. відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058 (Постанова КМУ №124 від 20.02.2019р.), з травня 2020р. (Постанова КМУ №251 від 1.04.2020р. «Деякі підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»), з березня 2021р. (Постанова КМУ від 22.02.2021р. за №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році») та з березня 2022р. (Постанова КМУ від 16.02.2022р. за №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»).

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, що з 1.03.2019р., з 1.05.2020р., з 1.03.2021р. та з 1.03.2022р., розмір пенсії позивачки проіндексований на коефіцієнти 1,17, на 1,11, на 1,11 та на 1,14 відповідно.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.09.2022р. по справі №420/11113/22 зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату позивачці пенсії, починаючи з 11.03.2021р., відповідно до ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2018, 2019 та 2020р..

Відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022р. за №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня, соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 1.03.2022р. проведено перерахунок пенсій, суть якого полягала в застосуванні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення в розмірі 1,14 (за 2014 - 2016 роки - 6 186,32грн).

Пунктом 4 вищевказаної постанови передбачено, що особам, які звернулись за пенсією до 31.12.2021р. включно, та пенсії яких не підвищуються з 1.03.2021р., у яких показник заробітної плати для обчислення пенсії не підлягає підвищенню, встановлюється доплата до пенсії в розмірі 135грн. до максимального розміру пенсії, визначеного ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що з 1 березня 2022р. не підлягали індексації пенсії, призначені відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за заявами, які надійшли з 1.01.2019р. до 31.12.2021р., оскільки для їх обчислення застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, який перевищує 6 186,32грн. (показник заробітної плати при призначені пенсій у 2019р. становив 6 188,89грн., у 2020р. - 7 763,17грн., у 2021р. - 9 118,81грн..

Оскільки на виконання зазначеного судового рішення з 11.03.2021р. позивачці призначена пенсія за віком із застосуванням середньої заробітної плати за 2018 - 2020р. в розмірі 9 118,81грн., то до складу пенсійної виплати включена надбавка в розмірі 135грн..

Як вбачається із матеріалів справи, що пенсія позивачці з 1.03.2022р. перерахована з урахуванням страхового стажу роботи 51 рік 03 місяці 28 днів, (коефіцієнт страхового стажу складав 0,51250 середньомісячний заробіток - 22 278,26р.), а розмір пенсії - 12 422,91грн., в т. ч.: 11 417,61грн. - основний розмір пенсії (22278,26 грн. х 0,51250), 406,14грн. - доплата за понаднормовий стаж, 464,16грн. - доплата за особливі заслуги перед Україною, 135грн. - індексація з 1.03.2022р..

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд вважає, що дії пенсійного органу в даних правовідносинах є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, Законах України, постановах КМУ, роз'яснювальних листах органів Пенсійного фонду, а відтак при ухваленні оскаржуваного рішення мало місце неповне дослідження доказів і з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи.

Виходячи з наведеного, судова колегія дійшла висновку, що вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про часткове задоволення позовних вимог, а тому вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023р. - скасувати.

Прийняти по справі нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.І. Бітов

Т.М. Танасогло