Постанова від 04.07.2023 по справі 200/1238/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2023 року справа №200/1238/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника позивача Родітєлєвої Наталії Анатоліївни на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року (повне судове рішення складено 03 травня 2023 року) у справі № 200/1238/23 (суддя в І інстанції Логойда Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У березні 2023 року ОСОБА_1 через свого представника (адвоката) та підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області, що виразилася у ненаданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, для перерахунку пенсії з 01.12.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов'язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішенням суду скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку на його ім'я про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру його пенсії.

Позов обґрунтовував тим, що є пенсіонером органів Національної поліції України.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Також, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Вважав, що з 19.11.2019 відбулося підвищення грошового забезпечення поліцейських, і Головне управління Національної поліції в Донецькій області зобов'язано виготовити та направити до територіальних органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення поліцейських станом на 19.11.2019 з урахуванням як основних видів грошового забезпечення, так і додаткових (надбавок, доплат, підвищень), премії та індексації, для подальшого перерахунку пенсії з 01.12.2019 (тобто, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Через свого адвоката він звернувся до відповідача із заявою, в якій просив оформити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 19.11.2019 для подальшого перерахунку пенсії.

Між тим, листом від 22.02.2023 № 3аз/34/01-2023 в задоволенні його заяви було відмовлено, чим порушено його право на перерахунок пенсії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги наведено практично ті самі доводи, якими вмотивовано позовну заяву.

Наголошував, що починаючи з 19.11.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії. Тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядком, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260, у відповідності до вимог статей 43 і 63 цього Закону України та ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Отже, з 01.12.2019 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) позивач має право на перерахунок основного розміру пенсії на підставі відповідної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Зазначав, що підставою для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх працівників поліції є прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення, яким збільшено розмір певних видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка згідно з п. 8 постанови застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07.11.2015, установлено грошове забезпечення поліцейських.

Отже, підвищення грошового забезпечення поліцейських вказаною постановою Кабінету Міністрів України, є підставою для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Визнання протиправними та нечинними пунктів постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (п. 3 Постанови - рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019; п.п. 5 та 6 Постанови - постановами Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 у справі № 640/6077/19 та від 20.01.2020 у справі № 826/6453/18) - не має жодних правових наслідків для поліцейських, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Скасований судовим рішенням у справі № 826/12704/18 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, на що посилався позивач, стосувався працівників органів внутрішніх справ (міліції), проте позивач є пенсіонером Національної поліції України.

Тому посилання позивача на судове рішення у справі № 826/12704/18 як на підставу для отримання оновленої довідки для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру його пенсії є безпідставними.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції; перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На пенсію був звільнений з посади старший інспектор управління кримінальної поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в званні майор поліції (протокол за пенсійною справою позивача № 0513016552 (НПУ) від 28.02.2023).

Пенсію за вислугу років йому призначено з 13.09.2016 в розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (вислуга - 36,11 років, календарна - 23,5 роки) (протокол за пенсійною справою позивача № 0513016552 (НПУ)), і при обчисленні пенсії використано: посадовий оклад - 2600 грн.; оклад за військове звання - 2000 грн.; надбавка за вислугу років 45% - 2070 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3346,49 грн., в тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск ф. 2 - 15% та премія; всього - 10016,49 грн.

11.03.2023 та 19.03.2023 адвокатом позивача до Головного управління Національної поліції в Донецькій області направлені запити про надання інформації щодо грошового забезпечення, яке отримує поліцейський за тотожними званням, вислугою та посадою із зазначенням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, процентної надбавкою за вислугою років, щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації, починаючи з 01.01.2019.

Листом від 22.03.2023 № 322/26/02/-2023 надана інформація щодо складу грошового забезпечення поліцейського, який займає порівняну посаду поліцейського, згідно з якою грошове забезпечення поліцейського станом на листопад 2019 року становило: посадовий оклад - 2600 грн.; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн.; надбавка за стаж служби - 1610,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби (45%) - 2794,50 грн.; доплата за роботу в нічний час - 217,16 грн.; премія - 5574,03 грн.; індексація - 887,09 грн.; всього: 15682,78 грн.

22.02.2023 позивач через свого адвоката звернувся до відповідача - Головного управління Національної поліції в Донецькій області із заявою (адвокатським запитом), в якій просив виготовити на ім'я позивача та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних основних i додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.

В тексті заяви (адвокатського запиту) в обґрунтування вказаних дат посилався на скасування п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, з огляду на що, на його думку, у пенсіонерів органів поліції виникло право на перерахунок пенсії.

Листом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 22.02.2023 № 3аз/34/01-2023 в задоволенні заяви відмовлено.

Відмова мотивована тим, що списки осіб, які проходили службу в Національній поліції України і отримали право на перерахунок пенсії, від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до відповідача не надходили.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ч. 1 ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію»).

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту (п. «б» ч. 1 ст. 12 Закону).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій (ст. 43 вказаного Закону).

Частиною 18 ст. 43 цього Закону визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 7 цієї Постанови постановлено Міністерству внутрішніх справ за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (набрав чинності з 27.05.2016).

Зокрема, цим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 розд. ІІ Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 розд. ІІ Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 розд. ІІ Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 розд. ІІ Порядку №260); надбавка за почесне звання заслужений (п. 8 розд. ІІ Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 розд. ІІ Порядку №260); доплата за вчене звання (п. 10 розд. ІІ Порядку №260); доплата за службу в нічний час (п. 11 розд. ІІ Порядку №260).

Пунктом 4 розд. ІІ цього Порядку визначено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проєктів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання (за винятком Голови, його заступників, керівників органу поліції та їх заступників, керівників структурних підрозділів, що безпосередньо підпорядковуються керівникові органу) заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським та оголошується наказом по особовому складу. Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу. У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.

При цьому п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

Відповідно до ч.ч. 1 - 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із зазначеним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Аналогічний висновок міститься в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.

З 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення. Пунктом 2 Постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, з дня набрання чинності вказаною постановою Кабінету Міністрів України, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення, у відповідних категорій пенсіонерів виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Пунктом 1 Порядку визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 3 Порядку також визначено, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Інше цим Порядком для поліцейських не передбачено.

Відповідно до п. 4 вказаного Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (зокрема з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 були внесені зміни, зокрема до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та додатку 2 до цього Порядку.

Вказаними змінами обмежено складові грошового забезпечення, з якого перераховуються пенсії відповідним особам.

Згідно з п. 5 вказаного Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додатком 2 до цього Порядку є форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 також викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (тобто, зміни, що були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103).

Отже, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє попередня редакція п. 5 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та додатку 2 до цього Порядку, тобто така, що діяла до змін, які в судовому порядку визнані протиправними та нечинними.

Пункт 5 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та додаток 2 до цього Порядку (форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), в редакції, що діє з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, для перерахунку пенсій передбачають використання як основних видів грошового забезпечення, так і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Саме додатком 2 до цього Порядку передбачена форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такій категорії пенсіонерів, як позивач, - пенсіонерам органів поліції.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)), з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 вказаного Закону.

При цьому, якщо перерахунок пенсії таким особам не проведений з вини відповідних суб'єктів владних повноважень, порядок та строки взаємодії яких передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, тому такий перерахунок пенсії має проводитися з дати виникнення права на нього (тобто, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, - з 01.04.2019) без обмеження 12-місячним строком.

У зверненні до відповідача вимога про виготовлення щодо позивача оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для подальшого перерахунку його пенсії з 01.04.2019 - не містилася. І це не є предметом даної справи.

Звернення до відповідача стосувалося виготовлення щодо позивача оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 для подальшого перерахунку пенсії з 01.12.2019, і обґрунтовувалося рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив норми про здійснення перерахунку їх пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3 (форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)”.

Отже, скасований зазначеним судовим рішенням пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 стосувався виключно перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), до яких позивач не належав.

Тому, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, з яким позивач пов'язував звернення до відповідача та в подальшому позовні вимоги в даній справі, ніяким чином не стосувалося пенсій пенсіонерів органів поліції, до яких належав позивач.

Отже, у пенсіонерів органів поліції, до яких належав позивач, право на перерахунок пенсії з 01.12.2019 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто за листопадом 2019 року) не виникло.

Аналогічний висновок викладено в постанові Верховного Суду від 26.04.2023 у справі № 420/11589/22.

З огляду на наведене, відповідач дійшов правильного висновку про те, що правові підстави для виготовлення щодо позивача оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 для подальшого перерахунку пенсії з 01.12.2019 відсутні.

Інше формулювання відповідачем письмової відмови не впливає на висновки суду.

Суб'єкт владних повноважень в спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.

Отже, правові підстави для задоволення позову із зазначених в ньому підстав - відсутні.

Посилання представника позивача на Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» є неприйнятними, оскільки вказаний Закон стосується військовослужбовців, тоді як позивач є колишнім поліцейським, і щодо нього діє інший спеціальний закон - Закон України «Про Національну поліцію».

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстави для відшкодування судових витрат апелянта відсутні.

Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника позивача Родітєлєвої Наталії Анатоліївни - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року у справі № 200/1238/23 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 04 липня 2023 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. В. Сіваченко

Судді А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук