04 липня 2023 року м. Чернігів Справа № 620/8348/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.
за участі секретаря - Грищенко Н.С.,
представника позивача - Михайліва В.С.,
представника відповідача - Івашка С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі - Чернігівський ОТЦКтСП, позивач) 22.06.2023 звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність стосовно не зупинення виконавчого провадження АС ВП №70596957;
- зобов'язати винести постанову про зупинення виконавчого провадження АС ВП №70596957 з примусового виконання листа, виданого Чернігівським ОАС 29.11.2022 по справі №620/1762/22.
Позов мотивовано тим, що всупереч вимог абзацу другого підпункту 5 пункту 10-2 Розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1404-VIII виконавець не вживає дій щодо зупинення виконавчого провадження відповідно до поданої позивачем заяви, у зв'язку з виконанням рішення, за яким боржником є орган військового управління, у період дії воєнного стану.
Ухвалою судді від 26.06.2023 відкрито провадження у справі за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ у відкритому судовому засіданні.
Ухвалою суду від 04.07.2023 позов ОСОБА_1 повернуто без розгляду.
Ухвалою суду від 04.07.2023, постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною секретарем до протоколу судового засідання, відмовлено у залученні до участі в справі третьої особи.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, з огляду на те, що вищенаведені положення Закону №1404-VIII на спірні правовідносини не поширюються з огляду на те, що стягувач у виконавчому провадженні є військовослужбовцем, звільненим з військової служби, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та виконавчим документом Чернігівський ОТЦКтСП зобов'язано видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.
Встановлено, що на підставі заяви стягувача від 20.12.2022 відповідачем відкрито виконавче провадження №70596957 із примусового виконання виконавчого листа Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.11.2022 №620/1762/22 про зобов'язання Чернігівського ОТЦКтСП скерувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову (скореговану) довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про оновлені розміри складових грошового забезпечення: посадового окладу за посадою начальник військового представництва Міністерства оборони України та окладу за військовим званням полковник, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, із зазначенням відомостей про оновлені розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку із 01.02.2022 основного розміру пенсії ОСОБА_1 (а.с. 28-32).
06.02.2023 головний державний виконавець на підставі пункту 9 частини першої статті 39, статті 40 Закону України «Про виконавче провадження» виніс постанову про закінчення виконавчого провадження (а.с. 43-44).
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.03.2023 по справі №620/1600/23 визнано протиправною та скасовано вказану постанову про закінчення виконавчого провадження, у зв'язку з чим постановою головного державного виконавця від 21.03.2023 відновлено виконавче провадження №70596957 (а.с. 46-52).
21.03.2023 державний виконавець виніс вимогу про виконання виконавчого документа (а.с. 53).
04.04.2023 боржник подав заяву про зупинення виконавчого провадження на підставі пункту 10-2 Розділу ХІІІ Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII «Про виконавче провадження» (а.с. 54).
07.04.2023 державний виконавець склав акт про невиконання боржником рішення суду, у зв'язку із чим постановою від 07.04.2023 наклав на Чернігівський ОТЦКтСП штраф у сумі 5100,00 грн. (а.с. 56-58).
Листом від 09.05.2023 позивача повідомлено про відсутність підстав для зупинення провадження (а.с. 59).
09.05.2023 виконавець склав акт про невиконання боржником рішення суду, у зв'язку із чим постановою від 09.05.2023 наклав на Чернігівський ОТЦКтСП штраф у сумі 10200,00 грн. (а.с. 60-62).
20.06.2023 Чернігівським ОТЦКтСП повторно подано заяву про зупинення виконавчого провадження на підставі пункту 10-2 Розділу ХІІІ Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII «Про виконавче провадження» (а.с. 63).
Листом від 01.06.2023 відповідач у задоволенні заяви відмовив, у зв'язку із відсутністю підстав (а.с. 64).
Вважаючи вказану бездіяльність протиправною, Чернігівський ОТЦКтСП звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII).
Статтею 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із статтею 3 Закону №1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (частина перша статті 5 Закону №1404-VIII).
Відповідно до статті 26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Статтею 34 Закону №1404-VIII визначено вичерпний перелік підстав для зупинення вчинення виконавчих дій.
Разом з тим, Законом України від 15.03.2022 №2129-IX Розділ XIII Закону №1404-VIII доповнено пунктом 10-2, відповідно до абзацу другого підпункту 5 якого зупиняється у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, вчинення виконавчих дій у виконавчих провадженнях з виконання рішень (крім рішень за позовами фізичних осіб про стягнення заробітної плати, грошового забезпечення військовослужбовців, його перерахунку, щодо забезпечення військовослужбовців житлом), боржниками за якими є підприємства оборонно-промислового комплексу, визначені в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, які входять до складу Збройних Сил України, рішень про стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги на території територіальних громад, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, або якщо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги здійснюється щодо нерухомого майна, яке є місцем постійного проживання такої фізичної особи і було знищено або пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій.
У поданому позові Чернігівський ОТЦКтСП зазначає, що оскільки територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, а стягувач не проходить дійсну військову службу, наявні підстави для зупинення виконавчих дій на підставі вищенаведених положень Закону №1404-VIII.
Однак, суд звертає увагу, що норми абзацу другого підпункту 5 пункту 10-2 Розділу XIII Закону №1404-VIII не мають застереження щодо непоширення їх виключно на діючих військовослужбовців.
Так, стягувач у виконавчому провадженні №70596957 є військовим пенсіонером, що сторонами не заперечується.
Відповідно до змісту виконавчого документу Чернігівський ОТЦКтСП зобов'язано видати стягувачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, із зазначенням відомостей про оновлені розміри складових грошового забезпечення, у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що положення абзацу другого підпункту 5 пункту 10-2 Розділу XIII Закону №1404-VIII не поширюються на спірні правовідносини, тому відповідач обґрунтовано відмовив Чернігівському ОТЦКтСП у винесенні постанови про зупинення виконавчих дій.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Чернігівському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08536958, вул. Гетьмана Полуботка, буд. 68, м. Чернігів, 14013).
Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 43316700, просп. Миру, буд. 43, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна