04 липня 2023 р. м. Чернівці Справа № 600/216/23-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
20.01.2023 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області (відповідач) з такими позовними вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 28 жовтня 2022 року i не прийняття рішення по ній у строк визначений частиною третьою статті 128 Земельного кодексу України з питання надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 7322589700:02:002:0231, площею 0,5219 га, яка розташована у АДРЕСА_1 , з метою її продажу шляхом викупу власнику розміщеного на ній нерухомого майна;
- зобов'язати Ставчанську сільську раду Чернівецького району Чернівецької області розглянути на черговому засіданні ceciї сільської ради заяву ОСОБА_1 від 28 жовтня 2022 року i прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 7322589700:02:002:0231, площею 0,5219 га, iз цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код 01.01), яка розташована у АДРЕСА_1 , з метою її продажу шляхом викупу, під належною йому на пpaвi приватної власністю будівлею.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував на те, що відповідач протиправно не розглянув по суті його заяву про надання дозволу на проведення експертної оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 7322589700:02:002:0231, площею 0,5219 га), яка знаходиться в його користуванні згідно договору оренди. Таким чином, відповідач фактично позбавляє позивача права провести грошову оцінку вказаної вище земельної ділянки для подальшого її викупу.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Копію ухвали було надіслано на адресу відповідача 26.01.2023.
В ході судового розгляду справи відповідач відзив на позовну заяву не подав, жодних заперечень (пояснень) стосовно суті заявлених позовних вимог не надав, хоча належним чином був повідомлений про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є власником нерухомого майна - нежитлової будівлі курятника, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , на земельній ділянці з кадастровим номером 7322589700:02:002:0231, площею 0,5219 га, що перебуває у комунальній власності Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області.
Земельна ділянка з кадастровим номером 7322589700:02:002:0231, площею 0,5219 га, перебуває в користуванні ОСОБА_1 згідно договору оренди.
28.10.2022 ОСОБА_1 звернувся до Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області із заявою, в якій просив надати дозвіл на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 7322589700:02:002:0231, площею 0,5219 га), з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована по АДРЕСА_1 , з метою її продажу, шляхом викупу власнику розміщеного на ній нерухомого майна.
Листом від 18.11.2022 №771 Ставчанська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області повідомила позивача про те, що для розгляду його заяви від 28.10.2022 про надання дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 7322589700:02:002:0231, площею 0,5219 га) йому необхідно сплатити орендну плату за земельну ділянку від реєстрації договору оренди та надати копію договору оренди земельної ділянки.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача стосовно не розгляду по суті заяви від 28.10.2022 про надання дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки, позивач звернувся до суду з цим позовом.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавств та робить висновки по суті спору.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 2 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року №2768-III (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2768-III) визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Згідно частини 1 статті 116 Закону №2768-III громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 122 Закону № 2768-III визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У відповідності до частини 1 статті 127 Закону № 2768-III органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передають їх у користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Згідно частини 1 статті 128 Закону № 2768-III продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Особливості продажу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом.
Частиною 2 статті 128 Закону № 2768-III визначено, що громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);
б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
г) копія свідоцтва про реєстрацію постійного представництва з правом ведення господарської діяльності на території України - для юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства іноземної держави.
Відповідно до частини 3 статті 128 Закону № 2768-III орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що у випадку надходження до уповноваженого органу заяви про надання дозволу на проведення грошової оцінки земельної ділянки, останній зобов'язаний розглянути таку заяву у місячний строк та прийняте рішення про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки або ж про відмову у наданні дозволу із зазначенням обґрунтованих причин.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що підставами для відмови в продажу земельної ділянки є: а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності; г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність (ч. 5 статті 128 Закону № 2768-III).
Як встановлено судом вище, 28.10.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати дозвіл на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться в його користуванні згідно договору оренди (кадастровий номер 7322589700:02:002:0231, площею 0,5219 га), з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована по АДРЕСА_1 , з метою її продажу, шляхом викупу власнику розміщеного на ній нерухомого майна.
При цьому, згідно вимог частини 2 статті 128 № 2768-III, у заяві позивачем зазначено, що він надає згоду на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки
Однак, листом від 18.11.2022 №771 Ставчанська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області повідомила позивача про те, що для розгляду його заяви від 28.10.2022 про надання дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 7322589700:02:002:0231, площею 0,5219 га) йому необхідно сплатити орендну плату за земельну ділянку від моменту реєстрації договору оренди та надати копію договору оренди земельної ділянки.
Аналізуючи наведене, суд приходить до висновку, що подану позивачем заяву від 28.10.2022 про надання дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідач по суті не розглянув у спосіб, передбачений 3 статті 128 Закону №2768-III, тобто не прийняв жодного рішення (про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки або ж про відмову у наданні такого дозволу), чим фактично і позбавив позивача можливості в подальшому реалізувати своє право на викуп земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7322589700:02:002:0231, яка знаходиться в його користуванні згідно договору оренди.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що до заяви від 28.10.2022 про надання дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки позивачем було надано всі необхідні документи, передбачені частиною 2 статті 128 Закону № 2768-III.
Проте, всупереч наведеному, відповідач протиправно не розглянув по суті заяву позивача про надання дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки та не прийняв відповідного рішення.
Суд також звертає увагу на те, що несплата орендної плати за земельну ділянку згідно договору оренди не може слугувати підставою для не розгляду заяви про надання дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки і не свідчить про розгляд по суті такої заяви, що фактично спростовує викладене відповідачем у листі від 18.11.2022 №771.
Отже, з метою обрання належного способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 28.10.2022 про надання дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки та зобов'язати відповідача розглянути відповідну заяву та прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, кадастровий номер 7322589700:02:002:0231, площею 0,5219 га, iз цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код 01.01), яка розташована по АДРЕСА_1 , з метою її продажу шляхом викупу, під належною йому будівлею на пpaвi приватної власності.
Ставчанська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області під час розгляду справи по суті відзив на позовну заяву без поважних причин до суду не надала, правами передбаченими ст. ст. 159 та 162 КАС України, не скористалася.
Частиною 4 ст. 159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Враховуючи наведену норму процесуального права, суд кваліфікує неподання відповідачем, суб'єктом владних повноважень, відзиву на позов без поважних причин як визнання позову, що, в свою чергу, також свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74 -76 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частин першої - третьої статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Водночас, стосовно вимоги щодо зобов'язання відповідача подати в установлений судом строк після набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду.
З огляду на викладене, а також враховуючи відсутність обґрунтованих сумнівів щодо невиконання відповідачем даного судового рішення в разі набрання ним законної сили, суд відмовляє у задоволенні вказаного клопотання.
Стосовно розподілу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, за звернення до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 1073,60 грн.
Оскільки позовні вимоги задоволені у повному обсязі, то суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1073,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,- задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 28 жовтня 2022 року про надання дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки.
3. Зобов'язати Ставчанську сільську раду Чернівецького району Чернівецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 28 жовтня 2022 року про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, кадастровий номер 7322589700:02:002:0231, площею 0,5219 га, iз цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код 01.01), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з метою її продажу шляхом викупу під належною йому на пpaвi приватної власності будівлею.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області судові витрати (судовий збір) у сумі 1073,60 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Ставчанська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області (вул. Головна, 52, с. Ставчани, Чернівецький район, Чернівецька область, 59316, код ЄДРПОУ 04417547).
Суддя В.О. Григораш