Рішення від 04.07.2023 по справі 560/9810/23

Справа № 560/9810/23

РІШЕННЯ

іменем України

04 липня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправними дій та рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в якому просить визнати протиправними дії та рішення Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської Ради щодо відмови у призначенні тимчасової соціальної допомоги як непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсію. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської Ради призначити тимчасову соціальну допомогу як непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсію. Допустити до негайного виконання рішення суду про присудження тимчасової соціальної допомоги - у межах суми стягнення за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є особою, яка досягнула загального пенсійного віку, але пенсію за віком не отримує. В квітні 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення пенсії за віком, але рішенням ГУ ПФУ Чернівецької області від 12.04.2023 в призначенні пенсії було відмовлено через відсутність необхідного страхового стажу. Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з заявою про призначення тимчасової державної соціальної допомоги як непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Однак, управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської Ради, розглянувши таку заяву, листом від 3 травня 2023 року повідомило про те, що державна соціальна допомога сім'ї позивача не призначена, оскільки у складі сім'ї є непрацюючі особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом 3 місяців.

Вважаючи такі дії щодо відмови протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що позивач у своїй позовній заяві зазначає, що отримав відмову у призначенні тимчасової державної соціальної допомоги як непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, що не відповідає дійсності. Оскільки позивачем 28.04.2023 року до Управління було подано власноруч підписану заяву про призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають право на пенсію, що в свою чергу є різними видами державних соціальних виплат.

Враховуючи інформацією отриману з ДФС та у відповідності до постанов КМУ від 24.02.2003 №250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" та від 02.04.2005 року №261 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд", Управлінням 03.05.2023 було прийнято рішення про відмову в наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію (малозабезпеченій сім'ї).

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач 30 квітня 1961 року народження, громадянин України, має повних 62 роки, є особою, яка досягнула загального пенсійного віку, але пенсію за віком не отримує.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в квітні 2023 року з заявою про призначення пенсії за віком, однак отримав рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецької області від 12.04.2023, яким в призначенні пенсії було відмовлено через відсутність необхідного страхового стажу.

Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з заявою про призначення йому тимчасової державної соціальної допомоги як непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 15.05.2023 №3733 позивачу відмовлено у наданні державної соціальної допомоги. Підставою для відмови слугувало те, що у складі сім'ї позивача є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом 3 місяців.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1098 "Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату".

Відповідно до п.1 Порядку №1098, цей Порядок визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати. Тобто на момент звернення позивача до Управління, зазначений Порядок взагалі не має юридичних підстав для застосування.

В свою чергу у відповідності до ч.3 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для пенсій, призначених після 1 січня 2018 року, мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим цієї частини, виплачується після досягнення особою віку 65 років. До досягнення цього віку таким особам може бути призначена державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Порядок призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям згідно Закону регламентовано постановою КМУ від 24.02.2003 №250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" (далі - Порядок №250).

Згідно п.10 Порядку №250, державна соціальна допомога не призначається, якщо: у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані у філії регіонального/міжрегіонального центру зайнятості (або міському, районному, міськрайонному центрі зайнятості - до дати припинення їх діяльності) (далі - центр зайнятості) як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи: сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців.

Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 року №261 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд" право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю (далі - соціальна допомога) мають особи, що одночасно відповідають таким умовам: 1) особи, які досягли віку 65 років і не мають права на пенсію відповідно до законодавства або яким установлено інвалідність в установленому порядку. До досягнення зазначеного віку до осіб, які не мають права на пенсію, належать жінки 1960 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 58 років - які народилися до 30 вересня 1953 року включно; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1953 року по 31 березня 1954 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1954 року по 30 вересня 1954 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1954 року по 31 березня 1955 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1955 року по 30 вересня 1955 року; 60 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1955 року по 31 березня 1956 року; 61 рік - які народилися з 1 квітня 1956 року по 30 вересня 1956 року; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 62 роки - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 62 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 63 роки - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 63 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 64 роки - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 64 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 65 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 31 грудня 1960 року;

2) не одержують пенсію або соціальні виплати, що призначаються для відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я на виробництві, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", та допомоги, що призначається відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" (крім осіб з інвалідністю з дитинства або дітей з інвалідністю, які мають право на державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" і державну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю");

3) є малозабезпеченими особами (крім осіб з інвалідністю I групи та дітей померлого годувальника).

Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення соціальної допомоги і допомоги на догляд визначено постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги".

Середньомісячний сукупний дохід особи для визначення права на призначення соціальної допомоги та допомоги на догляд обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім'ї на кількість членів сім'ї, які включаються до її складу.

До складу сім'ї включаються: чоловік, дружина, діти, які перебувають на їх утриманні, віком до 18 років; діти - студенти вищих навчальних закладів I - IV рівня акредитації та професійно технічних навчальних закладів з денною формою навчання віком до 23 років, які не мають власних сімей, у тому числі ті, що одержують стипендію, незалежно від того, де вони проживають (разом з батьками чи перебувають на навчанні в іншому населеному пункті); особи, шлюб яких не зареєстровано, якщо вони разом проживають та ведуть спільне господарство; усиновлені діти, які проживають з усиновителями.

До складу сім'ї не включаються: батьки, дід, баба, брати і сестри; батьки, позбавлені батьківських прав; один із подружжя, з яким розірвано шлюб, або коли шлюб не розірвано, але винесено рішення суду про стягнення з батька (матері) аліментів; опікуни, піклувальники та їх сім'ї; діти, які перебувають на повному державному утриманні; мати (батько, усиновитель), яка (який) не працювала (не працював), не навчалася (не навчався), не зареєстрована (не зареєстрований) у державній службі зайнятості як безробітна (безробітний) протягом повного періоду, за який обчислюється середньомісячний сукупний дохід (шість календарних місяців або два квартали) до місяця звернення, за винятком непрацюючої працездатної матері (батька, усиновителя), яка (який): - виховує трьох і більше дітей віком до 16 років; - перебуває у відпустці по догляду за: дитиною до досягнення нею трирічного віку; дитиною з інвалідністю віком до 18 років; дитиною віком до 14 років у разі підтвердження необхідності такого догляду висновком дитячого лікувально-профілактичного закладу; особою з інвалідністю I групи або особою, яка досягла 80-річного віку; дитиною, потерпілою від Чорнобильської катастрофи, до досягнення нею 12 років.

На виконання ухвали суду від 05.06.2023 Хмельницька філія Хмельницького обласного центру зайнятості повідомила, що ОСОБА_2 (дружина позивача) ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 станом на 05.06.2023 у Хмельницькій філії Хмельницького обласного центру зайнятості як безробітна не зареєстрована. При цьому, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 перебувала у Хмельницькому міському центрі зайнятості як безробітна з 12.08.2021 по 20.04.2022 з отриманням допомоги по безробіттю.

Суд звертає увагу позивача, що він звернувся до відповідача з заявою в квітні 2023 року, а ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка входить до складу сім'ї позивача (дружина позивача) з 20.04.2022 не перебуває у центрі зайнятості.

Згідно розрахунку середньомісячного сукупного доходу сум'ї позивача встановлено, що позивач та його дружина не сплачували сумарно протягом трьох місяців єдиний соціальний внесок, а тому підстав для призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію (малозабезпеченій сім'ї), немає.

Суд також зазначає, що у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" та від 02.04.2005 року №261 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд", відповідачем 03.05.2023 було прийнято правомірне рішення про відмову в наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію (малозабезпеченій сім'ї).

За нормами частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведені вище обставини, суд вважає, що позовну заяву позивача необхідно залишити без задоволення.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, а також звільнення позивача від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправними дії та рішення щодо відмови у призначенні тимчасової соціальної допомоги як непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсію та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)

Головуючий суддя О.П. Шевчук