03 липня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/4925/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/4925/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агростандарт натуральний продукт" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,
20.04.2023 директор Товариства з обмеженою відповідальністю "Агростандарт натуральний продукт" (надалі - позивач, ТОВ "Агростандарт натуральний продукт") Погорілий О.О. направив до Полтавського окружного адміністративного суду позов (надійшов до суду 24.04.2023), що заявлений до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУДПС), в якому, з урахуванням уточнень змісту позовних вимог, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення ГУДПС від 17.03.2023 №7911/6/16-31-04-05-09 щодо відмови у включенні ТОВ "Агростандарт натуральний продукт" до реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2023 рік.
Наявність обставин, які свідчать про порушення прав платника податків, заявник пов'язує з фактом порушення податковим органом процедури прийняття спірного рішення, яке, на переконання позивача, має прийматися лише за наслідками проведення документальної перевірки. Пояснює, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 позовну заяву залишено без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 03.05.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
23.05.2023 до суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача вказує на правомірність прийнятого рішення, оскільки Товариство задля щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку не подало у строк розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2022 рік, чим порушило положення підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України (а.с. 44-45).
У відповіді на відзив позивач навів доводи аналогічні тим, що наведені у позовній заяві (а.с. 59-60).
Розгляд справи, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ТОВ "Агростандарт натуральний продукт" (код ЄДРПОУ 40839504) є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 16.09.2016, про що в реєстрі вчинено запис за №15881020000015733 (а.с. 65-69).
ТОВ "Агростандарт натуральний продукт" до 01.01.2022 було зареєстровано платником єдиного податку четвертої групи, як це видно з довідки ГУДПС від 15.03.2022 №5458/6/16-31-18-06-09 (а.с. 29).
Позивач зазначає, що для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи ТОВ "Агростандарт натуральний продукт" 20.02.2023 направив до ГУДПС податкову звітність:
- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (Решетилівський р-н) подано 20.02.2023 реєстраційний №9029248586;
- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (Новосанжарський р-н) подано 20.02.2023 реєстраційний №9029251367;
- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (Новосанжарський р-н) подано 20.02.2023 реєстраційний №9029654495;
- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (Решетилівський р-н) подано 20.02.2023 реєстраційний №9029504958;
- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (Кобеляцький р-н) подано 20.02.2023 реєстраційний №9029727056;
- загальну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (Полтава) подано 20.02.2023 реєстраційний №9029729982;
- уточнюючий звітний Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи- (Решетилівський р-н) подано 28.03.2023 реєстраційний № 9061833272;
- уточнюючий звітний Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (Новосанжарський р-н) подано 28.03.2023 реєстраційний № 9061963314;
- уточнюючий звітний Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (Новосанжарський р-н) подано 29.03.2023 реєстраційний № 9064779625;
- уточнюючий звітний Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи (Решетилівський р-н) подано 31.03.2023 реєстраційний №9067471213;
- уточнюючий звітний Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (Кобеляцький р-н) подано 31.03.2023 реєстраційний №9067471230;
- уточнюючий звітний загальна - податкову декларацію платника единого податку четвертої групи (Полтава) подано 08.04.2023 реєстраційний №9072683532;
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробника за 2022 рік подано 27.02.2023 №9036170039.
Разом з тим, 17.03.2023 ГУДПС було прийнято рішення №7911/6/16-31-04-05-09 про відмову ТОВ "Агростандарт натуральний продукт" у включенні до реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2023 рік (а.с. 30).
У рішенні зазначено, що ГУДПС проведено камеральну перевірку податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2023 рік. З посиланням на пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України резюмовано, що ТОВ "Агростандарт натуральний продукт" розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2022 рік подано 27.02.2023 за №9036170039.
Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначаються Податковим кодексом України.
Відповідно до Закону України від 28.12.2014 № 71 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (набрав чинності з 01.01.2015) фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему 4 групу).
Відповідно до пункту 291.2 статі 291 Податкового кодексу України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Пунктом 291.3 статі 291 Податкового кодексу України передбачено, що юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Водночас, як визначає підпункт 4 пункту 291.4 статі 291 Податкового кодексу України, суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, можуть мати четверту групу платника єдиного податку: юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:
загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
За приписами пункту 299.2 статті 299 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
Відповідно до пункту 299.10 статті 299 Податкового кодексу України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;
5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
6) набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті.
Відповідно до абзацу 2 пункту 299.11 статті 299 Податкового кодексу України, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.51 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Аналіз наведених вище правових норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках.
Таким чином, способом реалізації владних управлінських функцій у разі встановлення обставин під час проведення документальної перевірки, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників цього податку.
При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної виїзної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених у ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування, тобто бути платником єдиного податку четвертої групи за критеріями, визначеними підпунктом 4 пункту 291.4. статті 291 Податкового кодексу України.
Як встановлено судом, ГУДПС прийнято рішення від 17.03.2023 №7911/6/16-31-04-05-09 про відмову у включенні до реєстру платників єдиного податку четвертої групи ТОВ "Агростандарт натуральний продукт" на 2023 рік, за фактом подачі розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2022 рік 27.02.2023 за №9036170039.
Тобто, позивача у 2023 році не включено до реєстру платників єдиного податку четвертої групи у зв'язку з недотриманням строку подання розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2022 рік з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2022 рік, передбачений пп. 298.8.1 п. 298.9 ст. 298 Податкового кодексу України.
Як зазначає представник відповідача у відзиві, подана ТОВ "Агростандарт натуральний продукт" податкова звітність, яка мала б підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи в 2023 році: загальна податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи на 2023 рік від 20.02.2023 №9029729982; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробника від 27.02.2023 №9036170039 вважається неподаною.
При цьому матеріалами адміністративної справи не прослідковуються обставини того, що відповідач приймав на підставі проведеної виїзної документальної перевірки рішення про анулювання шляхом виключення позивача з реєстру платників єдиного податку, як того вимагає пункт 299.10 статті 299 Податкового кодексу України.
Суд звертає увагу на те, що прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
Відсутність письмової відмови позивачу у реєстрації у 2022 році ТОВ "Агростандарт натуральний продукт" платником єдиного податку четвертої групи, як це передбачено пунктом 299.5 статті 299 Податкового кодексу України з підстав наявності у поданих в порядку підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України документах недоліків або порушення строків подачі документів, непроведення податковим органом перевірки позивача, відсутність рішення про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку четвертої групи свідчить про недоведеність податковим органом дотримання ним, як суб'єктом владних повноважень, способу реалізації владних управлінських функцій, а також доводить безпідставність та протиправність дій податкового органу щодо не підтвердження позивачу статуса платника єдиного податку четвертої групи у 2023 році.
Також слід зазначити, що повноваження податкового органу не визнавати податкову звітність податковою декларацією передбачені пунктом 48.7 статті 48 Податкового кодексу України, а саме: податкова звітність не визнається податковою декларацією у разі порушення будь-якої норми статті 48 Податкового кодексу України. Зокрема, це відсутність обов'язкових реквізитів: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; місцезнаходження (місце проживання) платника податків тощо.
В даному випадку податковим органом не було встановлено невідповідність поданої ТОВ "Агростандарт натуральний продукт" податкової декларації вимогам статті 48 Податкового кодексу України.
Крім того, відповідач не наділений повноваженнями не визнавати звітність, у зв'язку з пропущенням платником податку строку на подачу декларації, встановленого підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України (пропущення встановлених цією нормою строків).
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.01.2019 у справі №814/1394/15.
Аналізуючи приписи Податкового кодексу України, суд дійшов висновку про те, що анулювання реєстрації особи платником податків четвертої групи можливе лише за рішенням контролюючого органу, яке приймається за результатами виїзної документальної перевірки, оскільки відповідні порушення можуть бути встановлені виключно за результатами такої перевірки, які фіксуються у відповідному акті.
Із зазначеного випливає висновок про те, що для анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку четвертої групи на відповідача був покладений обов'язок:
- провести виїзну документальну перевірку позивача;
- встановити наявність хоча б однієї з підстав, передбачених п. 299.10 ст. 299 Податкового кодексу України;
- прийняти рішення при виключення позивача з реєстру платників єдиного податку четвертої групи.
Верховний Суд у постанові від 26.02.2019 у справі №805/396/17-а вказав на те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
Проаналізувавши вищенаведені норми податкового законодавства та висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку про те, що відповідач з порушенням процедури анулювання статусу платника єдиного податку, а тому безпідставно виключив позивача з реєстру платників єдиного податку четвертої групи та не включив його до реєстру.
Невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
З огляду на встановлені в ході судового розгляду обставини справи суд визнає заявлений позов обґрунтованим, у зв'язку з чим задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 2684,00 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агростандарт натуральний продукт" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати "Рішення про відмову у включенні до реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2023 рік" від 17.03.2023 №7911/6/16-31-04-05-09, прийняте Головним управлінням ДПС у Полтавській області щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Агростандарт натуральний продукт".
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агростандарт натуральний продукт" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області судові втрати, що пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агростандарт натуральний продукт" (код ЄДРПОУ 40839504; вул. Степового Фронту, буд. 33-А, м. Полтава, 36028).
Відповідач: Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192, вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, 36000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун