Рішення від 03.07.2023 по справі 420/6933/23

Справа № 420/6933/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 01.08.2022 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2000.00 грн. передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»,

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відновити нарахування, виплатити та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії за вислуг років в розмірі 2000.00 грн., встановлену постановою Кабінету Міністрі України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01 серпня 2022 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити йому щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Однак, відповідач відмовив позивачу у задоволенні його заяви у зв'язку з відсутністю правових підстав. Позивач вважає дії відповідача щодо невиплати позивачу передбаченої постановою КМУ №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати протиправними.

Ухвалою суду від 21.04.2023 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалу про відкриття провадження та позов з додатками направлено відповідачеві в надіслано і в його електронний кабінет 03.04.2023 року.

Проте відзив на позов відповідачем не надано. На адресу суду відповідач направив копію пенсійної справи позивача.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» пунктом 1 якої установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Судом з матеріалів справи встановлено та сторонами не заперечується, що з 01.07.2021 позивачу нарахована щомісячна доплата у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року.

Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/12704/18 від 14.05.2019 року та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19, складено та надіслано до ГУ ПФУ в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №33/36-4519 від 19.10.2021 року, згідно якої складові грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, вказано такі: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби в поліції, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія.

25.10.2021 року позивач звернувся до відповідача з листом, в якому просив останнього провести перерахунок його пенсії з урахуванням складових зазначених в новій довідці про розмір його грошового забезпечення №33/36-4519 від 19.10.2021 року.

Листом від 22.11.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача, що інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. За таких умов відповідач послався на відсутність у нього підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Спірні правовідносини розглянуті Одеським окружним адміністративним судом в межах справи № 420/26672/21.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.03.2022 року по справі №420/26672/21 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №22032-21203/А-02/8-1500/21 від 22.11.2021 в проведенні перерахунку та виплати розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 19.10.2021 №33/36-4519 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплати пенсійне забезпечення ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 19.10.2021 № 33/36-4519 зважаючи на зазначені ній основні та додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням вже виплачених сум.

21.07.2022 року на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області проведено перерахунок пенсії позивача.

При цьому, щомісячна доплата згідно Постанови № 713 позивачеві скасована.

Надалі, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, в якій просив перерахувати та виплатити йому щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

У відповідь на заяву ГУ ПФУ в Одеській області листом від 20.03.2023 року повідомлено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.03.2022 по справі № 420/26672/21, ОСОБА_1 21.07.2022 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019. Оскільки до перерахунку за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.03.2022 по справі 420/26672/21 основний розмір пенсії ОСОБА_1 складав 4135,40 грн, а після перерахунку - 12068,34 грн, тому щомісячна доплата згідно Постанови № 713 відсутня.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України 14 липня 2021 року прийнято Постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Пунктом 1 Постанови №713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Одеській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

Відтак, з урахуванням встановлених судом обставин та з урахуванням позиції Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22 відповідач протиправно зупинено виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому, відповідно до ч.1 ст.5 КАС України, судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право. Задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається та суперечить інституту захисту порушених прав як такому.

Гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим. Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Суд зазначає, що спірні правовідносини між сторонами склались відносно дій Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області щодо зупинення виплати позивачеві з 01 серпня 2022 року щомісячної доплати в сумі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713.

Позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії за вислуг років в розмірі 2000,00 грн., встановлену постановою Кабінету Міністрі України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01 серпня 2022 року без обмеження будь яким терміном, на майбутнє не можуть бути задоволенні судом відповідно до ч.1 ст.5 КАС України.

З урахуванням відмови відповідача у нарахуванні щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713 позовні вимоги за даним позовом підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення нарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.08.2022 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2000.00 грн. передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відновити нарахування, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії за вислуг років в розмірі 2000,00 грн., встановлену постановою Кабінету Міністрі України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01 серпня 2022 року.

Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду, судом встановлено, що предметом позову є оскарження дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті з 01.07.2021 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Вказана відмова викладена у листі відповідача від 20.03.2023 року.

Отже, оскільки з моменту отримання позивачем відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», шестимісячний строк звернення до суду не минув, суд вважає, що вказаний позов поданий до суду з дотриманням встановленого ч. 2 ст.122 КАС України строку звернення до суду.

Окрім того, суд звертає увагу на приписи ч.3 ст.51 Закону № 2262-XII, згідно яких перерахунок пенсій не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч. 1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 255, 257- 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення нарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.08.2022 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2000.00 грн. передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відновити нарахування, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії за вислуг років в розмірі 2000,00 грн., встановлену постановою Кабінету Міністрі України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01 серпня 2022 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Відповідно до ст.255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Згідно з ч. 1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ: 20987385).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 03.07.2023 року з урахуванням перебування судді у відпустці.

Суддя Н.В. Бжассо