Ухвала від 04.07.2023 по справі 420/9280/23

Справа № 420/9280/23

УХВАЛА

04 липня 2023 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул.28 Армії, 6, ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 27.04.2023 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області які полягають:

- у зниженні з 01.01.2008 відсоткового обчислення пенсії на 5% за вислугу років від 76%, встановлених з червня 1994 року як постраждалому категорії 2 при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- недоплати 10% за вислугу років, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, постраждалого категорії 1;

- недоплати 1% з 01.01.2018 за вислугу років, що були врахованими до пенсії 76% з червня 1994 року;

- відмови здійснити перерахунок відсоткових надбавок за вислугу років та сплати недоплачені суми пенсії, що склались з 01.01.2008 по квітень 2023 року ОСОБА_1 ;

2. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 122484 грн боргу за період з 01.01.2008 по квітень 2023;

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області підвищити з 1 травня 2023 року ОСОБА_1 як постраждалому категорії 1 внаслідок Чорнобильської катастрофи при ліквідації наслідків, відсоткову надбавку на 11% виходячи від суми грошового забезпечення на квітень 2023 року з врахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Розпорядженням Голови Верховного Суду від 18.03.2022 №11/0/9-22, відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ, зокрема, територіальна підсудність справ Херсонського окружного адміністративного суду визначена Одеському окружному адміністративному суду.

02 травня 2023 року ухвалою судді прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , відкрито провадження у адміністративній справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у порядку статті 263 КАС України.

19 травня 2023 року до суду (вх.№ ЕП/18391/23) від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 з додатком копій рішень судів та розрахунку пенсії з 01.12.2015. Позовні вимоги відповідач не визнає та заперечує. До відзиву відповідачем додано ряд судових рішень, що вже були ухвалені за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Херсонській області.

Ухвалою суду від 01.06.2023 вирішено розгляд справи № 420/9280/23 проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи відповідно до ст.262 КАС України. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області належним чином засвідчені копії всіх матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), що наявні у відповідача в паперовій формі та в електронній формі.

09.06.2023 до суду від відповідача надійшли (вх..№ЕП/21703/23) копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, виходячи з відомостей пенсійної справи ОСОБА_1 , суд приходить до висновку про необхідність закрити провадження у справі з огляду на наступне.

26.09.2012 ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду м. Херсона (справа № 2110/7400/12) з адміністративним позовом до відповідачів про визнання рішень протиправними, стягнення не донарахованої державної і додаткової пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов'язання здійснити дії в якому зазначає, що 31.05.1994 він був звільнений в запас. За вислугу років, як учаснику ліквідації аварії наслідків Чорнобильської катастрофи, йому буда призначена пенсія в розмірі 76% із визначеної суми грошового забезпечення, але з 01.06.1994 відповідач протиправно позбавив його права отримання додаткової пенсії без врахування пільгових 5%. Просив визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в частині заниженого обчислення державної та додаткової пенсії, а недоврахування бездіяльністю органу; зобов'язати нарахувати та сплатити йому недораховані 5% державної пенсії за період з 01.01.2008 по 01.10.2012 в сумі 1965,08 грн та 394,53 грн недоплачених в 2012 році з липня при обчисленні додаткових 11% і 12% пенсії з вересня із заниженого розміру пенсії 2146,56 грн; донарахувати 15% додаткової пенсії за період з 01.09.2011 до 01.07.2012 та 12% з 01.07.2012 до 01.10.2012; стягнути моральну шкоду в розмірі мінімальної заробітної плати, суму якої визначити на день набрання рішенням суду законної сили; сплачувати державну і додаткові пенсії в подальшому;стягнути з відповідачів на його користь заборговані суми державної пенсії за період з 01.01.2008 до 01.10.2012, недоплачені суми в липні-вересні 2012 року та додаткової пенсії за період з 01.09.2011 до 01.10.2012, а також п'ять розмірів мінімальної заробітної плати моральної шкоди за період з 2008-2012 роки з врахуванням фактично сплачених сум за ці періоди та суму компенсації втрати частини доходу із застосуванням індексу споживчих цін.

Постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 29.10.2012 по справі №2110/7400/12 ОСОБА_1 було відмовлено у задоволенні позовних вимог. При цьому, суд дійшов висновку, що оскільки з 01.01.2008 на підставі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області проведено перерахунок пенсії позивачу відповідно до редакції зазначеного закону, чинною на цю дату, а відповідно дії відповідачів не виходили за рамки наданих їм повноважень та не суперечили нормам пенсійного законодавства України.

Постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 19.06.2014 по справі №666/3772/14-а було відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 яким він просив визнати протиправними дії та бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, стягнення недоплаченої пенсії, посилаючись на те, що має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991, встановлено, що особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій, крім державних пенсій, встановлена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи. Громадянам віднесеним до другої категорії передбачена додаткова пенсія в розмірі 30% за віком. Однак Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснює виплату додаткової пенсії в розмірі 18%.

Вказана постанова була залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2014.

Восени 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області (справа №766/15683/17) із адміністративним позовом до Херсонського об'єднаного управління пенсійного фонду України Херсонської області в якому просив, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо непроведення належного перерахунку пенсії та виплати недорахованих коштів за період з 01.09.2015 по 01.09.2017; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області донарахувати до пенсії 10% за вислугу років, здійснити перерахунок пенсії у розмірі 81% від 4911,73 грн грошового забезпечення, введеного з 01.04.2012 та виплатити недоотримані суми за період з 01.09.2015 по 01.09.2017 з врахуванням сплачених сум, обчислених в розмірі 71% від 3023,33 грн грошового забезпечення, застосованого з січня 2008 року, а також не відходити від встановленого законом порядку перерахунку і виплат пенсій.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 06 жовтня 2017 року у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.

24.11.2017 Одеський апеляційний адміністративний суд постановив ухвалу про залишення без задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 , а постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 06 жовтня 2017 року - без змін.

При цьому, приймаючи рішення щодо апеляційної скарги, судом апеляційної інстанції були встановлені наступні обставини.

31.05.1994 позивач був звільнений з посади старшого оперуповноваженого по ОВС ВБОЗ м. Херсона УОП УМВС України в Херсонській області за станом здоров'я, є інвалідом третьої групи та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

З 01.06.1994 позивачу було призначено пенсію за вислугою років відповідно до ст.ст.12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Оскільки загальна вислуга років для призначення пенсії позивачу склала 27 років йому була призначена пенсія у розмірі 71% від грошового забезпечення, яке він отримував на момент звільнення з військової служби, а саме за 20 років вислуги у розмірі 50% і за кожен рік понад 20 років вислуги у розмірі 3%, та, з урахуванням 5% надбавки, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесеного до другої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З 01.01.2008 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу». Перерахунок пенсії позивачу проводився з урахуванням грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 за посадою, з якої його було звільнено, та чинної на цю дату редакцією Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яка вже не передбачала збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5% як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. З урахуванням цього пенсія була перерахована у розмірі 71% від сум грошового забезпечення, а саме 50% за 20 років вислуги років та 21% - по 3% за кожний рік вислуги понад 20 років.

Постановою Кабінетів Міністрів України №355 від 23.04.2012 «;Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено встановлення до пенсій, обчислених відповідно до вимог ст.ст.13, 21, 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» підвищення у розмірі 11% з 1 липня 2012 року, з 1 вересня 2012 року - до 23%, з 1 січня 2013 року - до 35%.

Вказані вимоги були виконані ПФУ та здійснено нарахування підвищення сум основного розміру пенсії позивача, починаючи з 1 липня 2012 року у розмірі 11%, яка склала 263,12 грн, з 1 вересня 2012 року у розмірі 23%, що становить 493,71 грн, та з 01 січня 2013 року у розмір 35%, яка склала 751,30 грн.

У вересні 2017 року позивач звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 81% від 4911,73 грн грошового забезпечення, введеного з 01.04.2012, тобто з врахуванням 10% надбавки до розміру пенсії за вислугою строків служби, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесеному до категорії 1.

Рішенням УПФ від 07.09.2017 №146/С-99-1 позивачу було відмовлено в здійсненні такого перерахунку.

З 01.01.2008 розміри пенсії військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу приведені у відповідність до положень Постанови №1294. В тому числі і пенсія позивача, а саме: сума пенсії визначена виходячи із розміру 71% грошового утримання з виплатою додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до 1 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Колегія суддів звертає увагу, що при цьому розмір пенсії позивача в результаті таких перерахувань зріс.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що, відмовляючи позивачу у перерахунку його пенсії з урахуванням 10% грошового забезпечення, відповідач діяв правомірно, у спосіб, визначений законом, а тому, як наслідок, не має законних підстав зобов'язувати останнього нарахувати та виплатити таку надбавку як пенсіонеру МВС та учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС 1 категорії, у зазначеному розмірі.

Також колегія суддів звертає увагу на те, що позивач вже в грудні 2012 року звертався до суду з адміністративним позовом до УПФ, в якому крім іншого просив зобов'язати УПФ здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням 5% грошового забезпечення, як пенсіонеру МВС та учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС 2 категорії.

Постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 11.04.2013, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.03.2014, в задоволенні вищевказаного позову було відмовлено.

В зазначеній постанові суду першої інстанції, суд дійшов висновку, що, відмовляючи позивачу у перерахунку його пенсії з урахуванням 5% грошового забезпечення, як пенсіонеру МВС та учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС 2 категорії, УПФ діяло правомірно, у спосіб, визначений законом.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05.03.2015 вищевказані рішення судів першої і апеляційної інстанції залишено без змін.

Повертаючись до обставини даної справи №420/9280/23, суд приходить до висновку, що спір у справі, що розглядається, є тотожним спору у справах №2110/7400/12, №666/3772/14-а, №766/15683/17, оскільки він виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. При зверненні позивача до Одеського кружного адміністративного суду ним не наведені нові обставини, у томі числі зміни в законодавстві, що відокремлюють дані правовідносини від тих, що вже розглядались судами.

При цьому, суд акцентує увагу ОСОБА_1 на тому, що стилістичний виклад обставин справи та позовних вимог не змінює сам предмет та підстави позову.

Відтак, суд приходить до висновку, що є підстави для закриття провадження у справі.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про необхідність закрити провадження у справі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 238, 248, 250, 293 КА України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі №420/9280/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА

.