Рішення від 04.07.2023 по справі 420/7960/23

Справа № 420/7960/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо неповного нарахування та невиплати додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» військовослужбовцю Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 , зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу з березня 2022 року по січень 2023 року додаткову винагороду згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Позов обґрунтований позивачем тим, що він є військовослужбовцем та проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 . Відповідно до довідки з березня 2022 року по січень 2023 року позивач отримав додаткової винагороди за лютий 0,00 гривень, березень 29550,69 гривень, квітень 5806,45 гривень, червень 88709,67 гривень, серпень 72903,22 гривень, вересень 30000,00 гривень, жовтень 30000,00 гривень, листопад 30000,00 гривень, грудень 60000,00 гривень, січень 33870,97 гривень. Позивач вважає, що відповідно до постанови №168 КМУ від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» він не доотримував додаткової винагороди в розмірі за лютий місяць (100000, 00 грн / 28 = 3571,42 грн. на день) тобто 4 робочі дні 14285,7 гривень, за березень повний місяць повинно бути 100000,00 грн. але виплатили 29550,69 гривень, тобто не виплатили 70449,31 гривень, за квітень місяць повний місяць повинно бути 100000,00 грн. але виплатили 5806,45 гривень, тобто не виплатили 94193,55 гривень, червень місяць повний повинно бути 100000,00 грн. але виплатили 88709,67 грн., тобто не виплатили 11290,33 гривень, серпень місяць повний повинно бути 100000,00 грн. але виплатили 72903,22 грн., тобто не виплатили 27096,78 гривень, вересень місяць повний повинно бути 100000,00 гривень але виплатили 30000,00 гривень, тобто не виплатили 70000,00 гривень, жовтень місяць повинно бути 100000,00 гривень але виплатили 3233,33 грн., тобто не виплатили 96766,67 гривень, листопад повний місяць повинно бути 100000,00 грн. але виплатили тільки 30000,00 грн., тобто не виплатили 70000,00 гривень, грудень місяць повний повинно бути 100000,00 грн. але виплатили 60000,00 грн.,тобто не виплатили 40000,00 гривень, січень місяць повний повинно бути 100000,00 грн. але виплатили 33870,97 грн., тобто не виплатили 66129,03 гривень. На думку позивача, відповідач не видаючи наказ щодо донарахування додаткової винагороди військовослужбовцю ОСОБА_1 порушує його право яке гарантовано державою на період військового стану.

З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає та вказує, що позивач брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в спірний період в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Архівна відомість, на яку посилається позивач, лише підтверджує правильність виплати та відповідність розмірів виплати часу взяття ним безпосередньої участі у бойових діях та інших заходах, як раз в період з лютого по грудень 2022 року. Додані до відзиву рапорти керівника позивача та накази командира 1 загону морської охорони та про виплату додаткової винагороди в спірний період уточнюють на яких підставах та пропорційність часу участі у бойових діях позивача. Позивач в інший спірний період не брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів та не виконував бойових (спеціальних) завдань та інших заходів, як це передбачено в Постанові № 168, тому в/ч НОМЕР_1 не здійснила виплату додаткової винагороди позивачу, а лише передбачену законодавством виплату у розмірі 30000 грн.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 (1 Загін морської охорони Державної прикордонної служби України).

Згідно архівної відомості за період з березня 2022 року по грудень 2022 року позивач отримував додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в наступних розмірах: в березні - 29550,69 грн.; в квітні - 5806,45 грн.; в травні - 100198,88 грн.; в червні - 88709,67 грн.; в липні - 97666,66 грн., в серпні - 72903,22 грн.; в вересні - 30000,00 грн.; в жовтні - 30000,00 грн.; в листопаді - 30000,00 грн.; в грудні - 60000,00 грн.

Відповідно до розрахункового листа в січні 2023 року позивач отримав додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у сумі 33870,97 грн.

Вважаючи протиправною допущену бездіяльність щодо неповного нарахування та невиплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з березня 2022 року по січень 2023 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 року захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.

Згідно з ст. 1-2, 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до п. 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Згідно з положеннями «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 25 червня 2018 року № 558 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23 липня 2018 року за № 854/32306, грошове забезпечення означає гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби та стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення складається із: посадового окладу; окладу за військовим званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 року, № 259/2022 від 18.04.2022 року, № 341/2022 від 17.05.2022 року, № 573/2022 від 12.08.2022 року, № 757/2022 від 07.11.2022 року, № 58/2023 від 06.02.2023 року строк дії воєнного часу продовжувався.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнята постанова № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Ця постанова набрала чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.2022 року.

Постановами Кабінету Міністрів України № 350 від 22.03.2022 року, № 754 від 01.07.2022 року, № 1066 від 27.09.2022 року, № 1146 від 08.10.2022 року, № 43 від 20.01.2023 року до вказаної постанови № 168 від 28.02.2022 року були внесені відповідні зміни та доповнення.

Згідно з п. 2 Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року постановлено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Відповідно до п. 1, 2 Наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31 березня 2022 року № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168» на період дії воєнного стану військовослужбовцям, які проходять військову службу в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (Адміністрації Державної прикордонної служби України), територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (регіональних управліннях Державної прикордонної служби України), Морській охороні, яка складається із загонів морської охорони, органах охорони державного кордону (прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби) виплачувати додаткову винагороду (пропорційно із розрахунку на місяць) у розмірі 30000 гривень (з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням з військової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, розмір цієї винагороди збільшується до 100000 гривень включно в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах.

Під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем: бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій; бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями; бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); здійснення заходів з виводу сил та засобів з-під удару противника (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); виконання польотів, пов'язаних з евакуацією військовослужбовців, цивільного населення, озброєння та інших матеріальних засобів з районів бойових дій; виконання бойових завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій).

Пунктом 3 Наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31 березня 2022 року № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168» визначено виключний перелік документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходів, а саме: бойового наказу (бойового розпорядження); журналу бойових дій (вахтового журналу) або журналу ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об'єкту, на який було здійснено збройний напад, або артилерійський ракетний обстріл); рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону. КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надавати останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.

Згідно з п. 4, 5, 12 Наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31 березня 2022 року № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168» начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, до яких відряджені військовослужбовці з інших органів та підрозділів щомісячно до 5 числа поточного місяця повідомляти органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах за попередній місяць (додаток 2).

Виплату додаткової винагороди здійснювати на підставі наказу начальника (командира) Держприкордонслужби. В наказі про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100000 гривень на місяць, обов'язково зазначати підстави для його видання.

Виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

В подальшому Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано наказ від 30 липня 2022 року № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», який підлягав обов'язковому виконанню всіма органами охорони державного кордону України з 1 серпня 2022 року до дня його скасування - 01 грудня 2022 року.

Після цього, Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано наказ від 09 грудня 2022 року № 628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», який підлягає обов'язковому виконанню з 1 грудня 2022 року всіма органами охорони державного кордону України.

У вказаних наказах також визначено, що під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» слід розуміти виконання військовослужбовцем: бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій; бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями; бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); здійснення заходів з виводу сил та засобів з-під удару противника (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій); виконання польотів, пов'язаних з евакуацією військовослужбовців, цивільного населення, озброєння та інших матеріальних засобів з районів бойових дій; виконання бойових завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій).

З 01.08.2022 року для загонів морської охорони Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» було визначено: виконання бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

Виплата додаткової винагороди у розмірі до 100 тисяч гривень також здійснюється (не більше періоду дії воєнного стану) у разі, якщо військовослужбовець: 4) поранений (отримав контузію, травму, каліцтво) у зв'язку із захистом Батьківщини та перебуває на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних) - з дня отримання такого поранення, включаючи час переміщення до лікарняного закладу (в тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого), або перебуває у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово - лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії та на увесь час лікування.

Суд встановив, що вказаними наказами визначено виключний перелік документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходів, а саме: бойового наказу (бойового розпорядження); журналу бойових дій (вахтового журналу) або журналу ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об'єкту, на який було здійснено збройний напад, або артилерійський ракетний обстріл); рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надавати останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.

Суд встановив, що позивач брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в спірний період, що не заперечується відповідачем, за що він отримував додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

При цьому, відповідач стверджує, що надана архівна відомість лише підтверджує правильність виплати та відповідність розмірів виплати часу взяття позивачем безпосередньої участі у бойових діях та інших заходах в період з лютого по грудень 2022 року.

Суд погоджується з відповідачем, що Постанова Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» розділяє розмір додаткової винагороди на дві суми, а саме до 30000 грн. - для всіх військовослужбовців за час виконання обов'язків військової служби протягом місяця та додаткову суму збільшення такої винагороди у розмірі до 70000 грн. для тих військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів протягом місяця.

Тобто, вказана частка суми до 70000 грн. підлягає розрахунку відповідно до загальної тривалості участі військовослужбовця безпосередньо в бойових діях та здійсненні інших заходів, передбачених зазначеною Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168.

Отже, додаткова винагорода у розмірі саме 100000 грн. виплачується за умов що військовослужбовець протягом всього місяця брав безпосередню участь в бойових діях та інших заходах, в той час як у разі менш тривалої участі частка суми в 70000 грн. відповідно зменшується прямо пропорційно часу участі у таких діях та заходах протягом місяця.

З матеріалів справи вбачається, що надані рапорти керівника позивача та накази командира 1 загону морської охорони про виплату додаткової винагороди в спірний період уточнюють на яких підставах та пропорційність часу участі у бойових діях позивача.

Так, у березні 2022 року на підставі наказу № 63-ОС від 07.03.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за лютий 2022 року (24.02.-28.02) у сумі 5357,14 грн.; у березні 2022 року на підставі наказу № 64-ОС від 07.03.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за березень 2022 року у сумі 24193,55 грн.; у квітні 2022 року на підставі наказу № 95-ОС від 07.04.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за березень 2022 року (26.03-31.03) у сумі 5806,45 грн.; у травні 2022 року на підставі наказу № 131-ОС від 03.05.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за квітень 2022 року у сумі 30000,00 грн.; у травні 2022 року на підставі наказу № 135-ОС від 05.05.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода збільшена до 100000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за період лютий-квітень 2022 року, а саме за 24.02-26.02 року - 7500,00 грн., за 03, 23, 29, 30.03 - 9032,28 грн., за 02-04, 07, 08, 10-21, 24-29.04 - 53666,66 грн.; у червні 2022 року на підставі наказу № 163-ОС від 06.06.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за травень 2022 року у сумі 30000,00 грн. та збільшена до 100000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за травень 2022 року (02.05-27.05) (26 діб) - 58709,67 грн.; у липні 2022 року на підставі наказу № 193-ОС від 05.07.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за червень 2022 року у сумі 30000,00 грн. та збільшена до 100000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за 01.06-19.06, 21.06-30.06 (29 діб) - 67666,66 грн.; у серпні 2022 року на підставі наказу № 235-ОС від 03.08.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за липень 2022 року у сумі 30000,00 грн.; у серпні 2022 року на підставі наказу № 239-ОС від 08.08.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода збільшена до 100000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за липень 2022 року (01.07-08.07, 11.07-20.07, 23.07) (19 діб) у сумі 42903,22 грн.; у вересні 2022 року на підставі наказу № 272-ОС від 01.09.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за серпень 2022 року у сумі 30000,00 грн.; в жовтні 2022 року на підставі наказу № 300-ОС від 02.10.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за вересень 2022 року у сумі 30000,00 грн.; у листопаді 2022 року на підставі наказу № 335-ОС від 02.11.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за жовтень 2022 року у сумі 30000,00 грн.; в грудні 2022 року на підставі наказу № 369-ОС від 02.12.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за листопад 2022 року у сумі 30000,00 грн.; у грудні 2022 року на підставі наказу № 401-ОС від 22.12.2022 року позивачу була виплачена додаткова винагорода за грудень 2022 року у сумі 30000,00 грн.; у січні 2023 року на підставі наказу № 7-ОС від 22.01.2023 року позивачу була виплачена додаткова винагорода збільшена до 100000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за грудень 2022 року (01.12-15.12) (15 діб) у сумі 33870,97 грн.

Будь-яких інших доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за весь період з березня 2022 року до січня 2023 року, визначених у наказах Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31 березня 2022 року № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168», від 30 липня 2022 року № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», від 09 грудня 2022 року № 628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», матеріали справи не містять, а саме лише посилання на безпосередню участь в бойових діях не підтверджує участі позивача у вказаних діях та заходах.

Також, позовна заява взагалі не містить жодного обґрунтування в частині невірного нарахування та виплати додаткової винагороди за січень 2023 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168.

Таким чином, факт перебування позивача на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 за період з березня 2022 року до січня 2023 року не є достатньою та беззаперечною підставою для нарахування та виплати йому додаткової винагороди у розмірі 100000,00 гривень щомісячно, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168.

Крім того, позивач не надав до суду належних та допустимих доказів невірності вказаних розрахунків про виплату відповідачем йому додаткової винагороди в спірний період на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168.

Оскільки доказів безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за весь спірний період матеріали справи не містять, доводи про порушення відповідачем приписів постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року під час нарахування грошового забезпечення є безпідставними.

Під час розгляду справи суд не встановив порушень відповідачем порядку нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з березня 2022 року по січень 2023 року.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності щодо неповного нарахування та невиплати додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», зобов'язання нарахувати та виплатити з березня 2022 року по січень 2023 року додаткову винагороду згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА

.