04 липня 2023 року м. ТернопільСправа № 921/451/23
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П.
розглянув заяву Виконувача обов'язків керівника Бучацької окружної прокуратури № 53-2565 вих-23 від 30.06.2023 (вх. №5612 від 30.06.2023) про забезпечення позову у справі
за позовною заявою Керівника Бучацької окружної прокуратури (вул. А.Міцкевича, 10 А, м. Бучач, 48400)
в інтересах держави
зазначений в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області (вул. Агнона, 3, м. Бучач, Чортківський район, Тернопільська область, 48402)
до відповідача Бучацької міської ради (майдан Волі, 1, м. Бучач, Чортківський район, Тернопільська область, 48400)
про визнання недійсним (незаконним) та скасування рішення Бучацької міської ради №3154 від 06.04.2023.
Без виклику повноважних представників.
Керівник Бучацької окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача Бучацької міської ради про визнання незаконним (недійсним) та скасування рішення XV сесії VIII скликання Бучадької міської ради № 3154 від 06.04.2023 «Про припинення шляхом ліквідації юридичної особи - Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області» код ЄДРПОУ 24623102.
У тексті позовної заяви ним заявлено клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області.
В обґрунтування позовних вимог прокурором зазначено, що Бучацькою міською радою по проекту спірного рішення не організовано та не проведено відповідних громадських слухань, прийняттю оскаржуваного рішення не передувало обговорення можливості його прийняття з метою урахування інтересів батьків та дітей, думку зацікавлених осіб (вихованців, їхніх законних представників, працівників закладу тощо) не з'ясовано, що підтверджується відсутністю складених за їх результатами звітів (інших аналітичних документів), інформаційно-роз'яснювальну роботу серед громадськості щодо ліквідації закладу дошкільної освіти не проведено, безпосередньої участі громадськості у вирішенні питання щодо ліквідації закладу дошкільної освіти з метою врахування думки територіальної громади не забезпечено, що суперечить чинним вимогам законодавства.
Непроведення громадських слухань, незабезпечення безпосередньої участі громадськості у вирішенні питання щодо ліквідації закладу дошкільної освіти з метою врахування думки територіальної громади суперечить чинним вимогам законодавства та є порушенням вимог ст. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», норм постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996, якою затверджено Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики.
Питання щодо доцільності функціонування закладу дошкільної освіти є питанням, що становить суспільний інтерес, про що свідчить сюжет журналістів Тернопільщини, опублікований 30.03.2023 на загальнодоступній інтернет-сторінці "ТІ НОВИНИ"(https://tlnews.tv/#) під заголовком "Стали відомі подробиці скандалу, який розгорнувся навколо ліквідації двох дитсадків у Бучачі", за наступним посиланням https ://t 1 news.tv/stalv - vidomi - podrobvczi - skandalu - vakvi - rozgomuvsya - navkolo - likvidaczivi - dvoh - dvtsadkiv - u - buchachi/.
Вирішення такого суспільно важливого та соціально значущого питання як ліквідація закладу дошкільної освіти, потребує з боку суб'єкта владних повноважень не тільки необхідності обов'язкового дотримання всіх передбачених вимог чинного законодавства України, а й найретельнішого дослідження такого питання з урахуванням думки суспільства.
Посилаючись на приписи ч.ч.1,2 ст.3 Закону України "Про дошкільну освіту", ст.11, ч.2 ст.66 Закону України «Про освіту», Конвенцію про права дитини від 20.11.1989 (ратифіковану постановою Верховної Ради Української PCP від 27.02.1991 № 789-ХП), ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» прокурором зазначено, що оскаржуване рішення впливає на конституційне право дітей, як право на освіту вихованців закладу дошкільної освіти, так і право законних представників дітей на реалізацію їхнього права щодо вибору конкретного закладу дошкільної освіти для своїх дітей, що є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади при прийнятті рішення про ліквідацію закладу дошкільної освіти.
За таких обставин, у вказаному випадку проведення громадських слухань щодо ліквідації закладу дошкільної освіти є вимогою законодавства, яку не дотримано.
У порушення вимог ч. 15 ст. 46, ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 3, 30, 32 Регламенту Бучацької міської ради восьмого скликання проект рішення № 3154 від 06.04.2023 включено до порядку денного за відсутності висновку постійної комісії з питань культури, освіти, охорони здоров'я, соціальної і молодіжної політики, спорту і туризму щодо погодження проекту спірного рішення.
Згідно протоколу засідання постійної комісії з питань культури, освіти, охорони здоров'я, соціальної і молодіжної політики, спорту і туризму № 27 від 30.03.2023 питання припинення шляхом ліквідації юридичної особи - Бучацького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24623102 розглядалося вказаною комісією.
За результатами розгляду вказаного питання та голосування щодо припинення шляхом ліквідації юридичної особи - «Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради рішення комісією не прийнято у зв'язку з відсутністю більшості голосів від загального складу комісії.
Вказане свідчить про прийняття Бучацькою міською радою спірного рішення № 3154 від 06.04.2023 з порушенням вимог чинного законодавства України, у зв'язку чим є незаконним та підлягає скасуванню.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.06.2023 справу №921/451/23 передано на розгляд судді Шумському І.П.
Разом з тим, 30.06.2023 Виконувачем обов'язків керівника Бучацької окружної прокуратури подано заяву № 53-2565 вих-23 від 30.06.2023 (вх. №5612 від 30.06.2023) про забезпечення позову у справі шляхом заборони:
1) до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження:
- вчиняти реєстраційні дії щодо припинення юридичної особи комунального закладу «Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області», (код ЄДРПОУ 24623102), що не пов'язано з банкрутством юридичної особи;
- вчиняти дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань запису про припинення юридичної особи комунального закладу «Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області», (код ЄДРПОУ 24623102), що не пов'язано з банкрутством юридичної особи,
2) до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі ліквідаційній комісії з припинення юридичної особи «Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла - садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області», код ЄДРПОУ 24623102 подавати державному реєстратору визначені законом документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - «Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області», код ЄДРПОУ 24623102.
Пунктом 2 частини 1 статті 138 ГПК України передбачено можливість подачі заяви про забезпечення позову одночасно з пред'явленням позову - до суду, до якого подається позовна заява, за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Заява про забезпечення позову мотивована тим, що на сайті Бучацької міської ради опубліковано проекти рішень ІІІ-го пленарного засідання шістнадцятої сесії VIII скликання, яке згідно розпорядження Бучацького міського голови № 84-од від 22.06.2023 «Про призначення третього пленарного засідання шістнадцятої сесії Бучацької міської ради восьмого скликання» відбудеться 30 червня 2023 року о 10.00 год. https://onedrive.live.com/?authkey=%21AAPS5aiVP1XQjAQ&id=301757F964DB0C20%2112606&cid=301757F964DB0C20&parId=root&parQt=sharedby&o=OneUp.
У переліку вказаних проектів рішень опубліковано проект рішення «Про затвердження ліквідаційних балансів закладів дошкільної освіти, які перебувають в стадії ліквідації» (https://onedrive.live.com/?authkey=%21AOdХqagB3Wpl1qE&id=301757F964DB0C20%2112599&cid=301757F964DB0C20&parId=root&parQt=sharedby&o=OneUp) згідно якого, розглянувши звернення відділу освіти Бучацької міської ради від 20 червня 2023 року № 199/01-22, враховуючи пропозицію постійної комісії з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, комунальної власності, природокористування, екології, житлово-комунального господарства та благоустрою, керуючись п. 11 ст. 111 Цивільного кодексу України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», міською радою вирішено:
- затвердити kіквідаційні баланси закладів дошкільної освіти, які перебувають в стадії ліквідації, а саме: Бучацького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24623102; Бучацького закладу дошкільної ревіти (ясла-садок) «Дзвіночок» Бучацької міської ради області, код ЄДРПОУ 24623059;
- ліквідаційним комісіям забезпечити подання державному реєстратору документів, передбачених законом про проведення державної реєстрації, припинення юридичних осіб в установлений законом строк.
У заяві про забезпечення позову також зазначено, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо юридичної особи Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24623102, засновником якого є Бучацька міська рада, внесено запис про перебування юридичної особи в стані припинення з 07.04.2023 на підставі рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Прокурор вказує на те, що з огляду на предмет та підстави даного позову, адекватним та співмірним буде вжиття заявлених заходів забезпечення позову, оскільки, з огляду на ст. 104 ЦК України, відповідно до якої юридична особа вважається припиненою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення, забезпечення позову забезпечить неможливість внесення змін до реєстру щодо припинення юридичної особи до того часу, поки в судовому порядку буде перевірено факт порушення прав позивача. Такий захід допоможе забезпечити фактичну реалізацію судового рішення у разі задоволення позовних вимог.
Посилаючись на вищенаведене, прокурор просить задоволити заяву про забезпечення позову.
Заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи (ч. 1 ст. 140 ГПК України).
Розглянувши заяву Виконувача обов'язків керівника Бучацької окружної прокуратури № 53-2565 вих-23 від 30.06.2023 (вх. №5612 від 30.06.2023) про забезпечення позову, проаналізувавши норми господарського процесуального законодавства України, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст. 136 ГПК України, господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Частиною 1 статті 137 ГПК України передбачено, що позов забезпечується, в тому числі: накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов'язання; іншими заходами у випадках, передбачених законами, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Умовою застосування заходів до забезпечення позову за вимогами майнового характеру є достатньо обґрунтоване припущення, що майно (в тому числі грошові суми, цінні папери тощо), яке є у відповідача на момент пред'явлення позову до нього, може зникнути, зменшитись за кількістю або погіршитись за якістю на момент виконання рішення.
Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного виду забезпечення позову. Про такі обставини може свідчити вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов'язання після пред'явлення вимоги чи подання позову до суду (реалізація майна чи підготовчі дії до його реалізації, витрачання коштів не для здійснення розрахунків з позивачем, укладення договорів поруки чи застави за наявності невиконаного спірного зобов'язання тощо).
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії. Обрані заходи до забезпечення позову не повинні мати наслідком повне припинення господарської діяльності суб'єкта господарювання, якщо така діяльність, у свою чергу, не призводитиме до погіршення стану належного відповідачеві майна чи зниження його вартості.
Предметом позову у даній справі є визнання недійсним (незаконним) та скасування рішення Бучацької міської ради від 06.04.2023 № 3154, яким орган місцевого самоврядування вирішив:
1.Припинити шляхом ліквідації юридичну особу - «Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24623102, що знаходиться за адресою 48402, Тернопільська обл., Чортківський район, м. Бучач, вул. Агнона, будинок 3.
2.Утворити ліквідаційну комісію з припинення юридичної особи - Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24623102 та затвердити її в наступному складі:
Голова комісії:
- Разимінська Оксана Франківна - керівник Бучанького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24623102 (реєстраційний номер облікової картки платника податків 2283906362, адреса проживання с. Підлісся.
члени комісії:
- Пулик Марія Миронівна - головний бухгалтер централізованої бухгалтерії відділу освіти Бучацької міської ради (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), адреса проживання с. Підзамочок, вулиця Млинська, будинок 12)
- Микитчак Ірина Романівна - головний спеціаліст централізованої бухгалтерії відділу освіти Бучацької міської ради (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), адреса проживання АДРЕСА_1 )
3.Встановити місцезнаходження ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи - «Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24623102, що знаходиться за адресою: 48402, Тернопільська область, Чортківський район, м. Бучач, вул. Агнона, будинок 3.
4.Встановлено двомісячний строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи з дня оприлюднення повідомлення про рішення, щодо припинення шляхом ліквідації юридичної особи - «Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24623102.
5. Голові ліквідаційної комісії протягом трьох робочих днів з дати прийняття даного рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, та у встановленому чинним законодавством України порядку забезпечити вжиття всіх необхідних заходів, щодо державної реєстрації припинення діяльності юридичної особи «Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24623102, шляхом ліквідації.
6. Ліквідаційній комісії:
1) провести інвентаризацію майна;
2) провести розрахунки з працівниками;
3) виявити кредиторів і дебіторів закладу та провести з ними розрахунки;
4) закрити банківські рахунки;
5) повідомити в установленому чинним законодавством порядку всіх працівників Бучацького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області про припинення (ліквідацію) закладу освіти, попередити їх про майбутнє вивільнення із займаних посад, забезпечити дотримання соціально-правових гарантій працівників у порядку та на умовах визначених чинним законодавством України та надати підтвердження про повідомлення працівників до відділу освіти;
6) після закінчення двомісячного строку з дати попередження, здійснити заходи щодо проведення звільнення працівників закладу;
7) забезпечити дотримання порядку звільнення працівників, повідомлення державної служби зайнятості про заплановане масове вивільнення працівників та своєчасний розрахунок з ними під час звільнення, видачу відповідних наказів та підписання необхідних документів;
8) скласти та подати на затвердження ліквідаційний баланс;
9) зняти з обліку юридичну особу у відповідних органах;
10) забезпечити передачу документів, які підлягають довгостроковому зберіганню до відповідної архівної установи в порядку визначеному законодавством України;
11) основні засоби та матеріальні цінності Бучацького закладу дошкільної освіти (ясла - садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області, код ЄДРПОУ передати на баланс відділу освіти Бучацької міської рад)
12) вжити інших заходів, пов'язаних з ліквідацією юридичної особи.
Згідно з інформацією Витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №528943197886 сформованого станом на 30.06.2023 Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області», код ЄДРПОУ 24623102, засновником якого є Бучацька міська рада, перебуває в стані припинення з 07.04.2023 на підставі рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
У витязі також міститься інформація про комісію з припинення юридичної особи: ОСОБА_1 , Україна, 48402, Тернопільська область, Чортківський район, м. Бучач, вул. Агнона, 3 - ліквідатор; Пулик Марія Миронівна - комісія з припинення; Микитчак Ірина Романівна - комісія з припинення.
Згідно ч. 4 ст. 91 ЦК України, цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Юридична особа вважається припиненою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ст.104 ЦК України).
Пунктом 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено, що державна реєстрація юридичних осіб - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, зміни відомостей, що містяться в ЄДРПОУ, про юридичну особу, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Згідно з п. 7 ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" рішення про припинення юридичної особи має містити відомості про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог.
Для державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - відповідним державним органом, подаються такі документи:
1) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про припинення юридичної особи;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, яким затверджено персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків (або відомості про серію та номер паспорта - для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), строк заявлення кредиторами своїх вимог, - у разі відсутності зазначених відомостей у рішенні учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - у рішенні відповідного державного органу, про припинення юридичної особи (ч.10 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
Відповідно до ч. 13 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи:
1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Разом з тим, частина 2 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачає порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:
1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);
2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;
3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;
4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;
5) перевірку відомостей Єдиного державного реєстру на наявність заборони вчинення реєстраційних дій;
6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;
7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання;
8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;
10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" підставою для відмови у державній реєстрації, є наявність у Єдиному державному реєстрі відомостей про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії.
За положеннями ст. ст. 136, 137 ГПК України заходи забезпечення позову є одним з механізмів забезпечення ефективного юридичного захисту.
Так, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 16.06.2011 № 5-рп/2011 у справі № 1-6/2011 судочинство охоплює, зокрема, інститут забезпечення позову, який сприяє виконанню рішень суду і гарантує можливість реалізації кожним конституційного права на судовий захист, встановленого статтею 55 Конституції України.
Забезпечення позову за правовою природою є засобом запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи, метою якого є запобігання можливому порушенню в майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів позивача, що полягає у вжитті заходів, за допомогою яких у подальшому ґарантується виконання судових актів. Цим забезпечується можливість реального виконання рішення суду та уникнення будь-яких труднощів при виконанні у випадку задоволення позову. Тобто, забезпечення позову застосовується як гарантія задоволення законних вимог позивача.
Забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача (боржника) або пов'язаних з ним інших осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача або особи, яка звернулася з відповідними вимогами у справі про банкрутство.
Як вже зазначалось, прокурором у даній справі заявлено позовну вимогу немайнового характеру про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування, яке стосується припинення дошкільного навчального закладу шляхом ліквідації.
У разі звернення особи до суду з немайновою позовною вимогою, судове рішення у разі задоволення якої не вимагатиме примусового виконання, то має застосуватися та досліджуватися не така підстава вжиття заходів забезпечення позову як достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, а така підстава вжиття заходів забезпечення позову як достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
У таких немайнових спорах має досліджуватися, чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, позаяк позивач не зможе їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду.
У цьому висновку суд звертається до правової позиції, сформульованої Верховним Судом у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду в постановах від 16.08.2018 у справі № 910/1040/18, від 27.12.2022 у справі №916/1324/22.
Позов забезпечується у тому числі забороною відповідачу вчиняти певні дії, забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов'язання (п.2, п.4 ч.1 ст. 137 ГПК України).
Заборона відповідачеві чи іншим особам вчиняти певні дії повинна узгоджуватись з предметом позову, тобто, що така заборона має стосуватися виключно предмета спору.
Заборона вчинення реєстраційних дій є одним із заходів забезпечення позову, який передбачений, зокрема Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
У цьому висновку суд звертається до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 09.11.2018 у справі № 915/508/18.
При вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками цього судового процесу.
Під час вирішення питання щодо забезпечення позову обґрунтованість позову не досліджується, адже питання про обґрунтованість заявлених позовних вимог є предметом дослідження судом під час розгляду спору по суті і не вирішується ним під час розгляду заяви про забезпечення позову (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 17.12.2018 у справі № 914/970/18, від 10.11.2020 у справі № 910/1200/20).
Співмірність передбачає співвідношення судом негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати внаслідок невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, вартості майна, на яке він заявляє клопотання накласти арешт, чи майнових наслідків від заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Заходи забезпечення позову повинні застосовуватися лише в разі необхідності, оскільки безпідставне звернення до таких дій може спричинити порушення прав та законних інтересів інших осіб чи учасників процесу. Відповідні правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі № 381/4019/18, у постанові Верховного Суду від 10.11.2020 у справі № 910/1200/20.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч.1 ст. 74 ГПК України).
За приписами ч.ч. 1,2,3 ст. 80 ГПК України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду; позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви; відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст. 73 ГПК України).
В якості додатку до заяви про забезпечення позову прокурором подано розпорядження Бучацького міського голови №84-од від 22.06.2023, яким відповідно до п. 8 та п. 20 ч.4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» призначено третє пленарне засідання шістнадцятої сесії Бучацької міської ради восьмого скликання на п'ятницю 30 червня 2023 року о 10.00 год. в приміщенні залу засідань міської ради з наступним порядком денним: про затвердження договору про передачу міжбюджетного трансферту на 2023 рік з Тернопільського обласного бюджету до Бучацького міського бюджету (п. 1.1 п. 1 розпорядження); про внесення змін до міського бюджету на 2023 рік (п. 1.2 п. 1 розпорядження); інші питання (п. 1.3 п. 1 розпорядження); земельні питання (п. 1.4 п. 1 розпорядження).
Судом з'ясовано, що на офіційному вебсайті Бучацької міської ради (https://onedrive.live.com/?authkey=%21ABY3qh4RfFwHuNA&id=301757F964DB0C20%2112634&cid=301757F964DB0C20&parId=root&parQt=sharedby&o=OneUp) опубліковано порядок денний третього пленарного засідання 16-ої сесії Бучацької міської ради восьмого скликання - 30.06.2023. До нього включено розгляд питань, наведений у вищевказаному розпорядженні №84-од від 22.06.2023. До порядку денного у пункті під назвою «Інші питання» під порядковим номером 7 на розгляд включено питання «Про затвердження ліквідаційних балансів закладів дошкільної освіти, які перебувають в стадії ліквідації».
Бучацькою міською радою на своєму офіційному вебсайті (https://onedrive.live.com/?authkey=%21AOdXqagB3Wpl1qE&id=301757F964DB0C20%2112599&cid=301757F964DB0C20&parId=root&parQt=sharedby&o=OneUp) також розміщено проект рішення «Про затвердження ліквідаційних балансів закладів дошкільної освіти, які перебувають в стадії ліквідації», зокрема Бучацького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області, код ЄДРПОУ 24623102.
Станом на 03.07.2023 на офіційному вебсайті Бучацької міської ради (https://buchachmiskrada.gov.ua/2023/06/decisions/iii-plenarne-zasidannia-shistnadtsiatoi-sesii-viii-sklykannia-30-chervnia-2023r-2/) відсутня інформація про прийняте радою 30.06.2023 рішення щодо вказаного у позові та заяві про забезпечення позову дошкільного навчального закладу.
Однак, станом на 04.07.2023, інформація офіційного вебсайту Бучацької міської ради вказує на те, що 30.06.2023 радою прийнято рішення №3391, яким затверджено ліквідаційний баланс, зокрема Бучацького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) "Теремок" Бучацької міської ради, код ЄДРПОУ 24623102.
Відповідно до ч.1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на предмет та підстави позову у справі №921/451/23 суд вважає, що достатньо адекватним та співмірним буде вжиття лише такого заходу забезпечення як заборона державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі вчиняти реєстраційні дії щодо припинення юридичної особи Бучацького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області» (код ЄДРПОУ 24623102), що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Вищенаведене забезпечить збереження балансу інтересів сторін, а вжиття заходів забезпечення позову узгоджується із критеріями розумності, обґрунтованості та адекватності. Застосування заходів забезпечення позову є тимчасовим заходом та не призведе до втручання у звичайну діяльність комунального закладу, а лише створить передумови для запобігання можливим перешкодам у поновленні права позивача у разі задоволення позовних вимог.
При розгляді заяви про забезпечення позову суд також враховує положення міжнародного договору, а саме статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що передбачає право на справедливий суд. Під терміном "справедливий судовий розгляд" розуміється у тому числі забезпечення реального виконання рішення, на що Європейський суд з прав людини неодноразово звертав увагу держав - членів Ради Європи. Обов'язок забезпечення механізмів реалізації права на справедливий суд покладено на держави-учасниці Конвенції. Одним з механізмів забезпечення реального виконання можливого рішення суду є передбачений національним законодавством України інститут вжиття заходів до забезпечення позову.
Також, відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод "Право на ефективний засіб юридичного захисту", кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.
Таким чином, заява про забезпечення позову підлягає до часткового задоволення.
З огляду на приписи п.2 ч.1 ст. 28 та визначений ч.2 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, перевірка документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації (п. 6 ч.2 ст. 25) передує проведенню реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (п. 8 ч.2 ст. 25).
За наявності судового рішення про заборону проведення реєстраційної дії у державного реєстратора буде підстава для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи.
Наявність такої підстави для відмови в державній реєстрації виключає подальшу можливість державного реєстратора у проведенні реєстраційної дії припинення юридичної особи шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.
Зважаючи на це, суд відмовляє у задоволенні заяви про забезпечення позову в частині вимоги, що стосується заборони державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження вчиняти дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань запису про припинення юридичної особи.
На думку суду, вимога про заборону ліквідаційній комісії з припинення юридичної особи «Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла - садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області», код ЄДРПОУ 24623102 подавати державному реєстратору визначені законом документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - «Бучацький заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області», код ЄДРПОУ 24623102, є безпідставною, з огляду на вже застосований судом захід забезпечення позову.
Враховуючи положення ст.141 ГПК України, суд констатує відсутність на час прийняття ухвали відомостей, достатніх для припущення про ймовірність виникнення збитків особи, щодо якої вживаються заходи забезпечення, та не вбачає необхідності щодо вжиття зустрічного забезпечення.
Суд зазначає, що вжиття заходів забезпечення позову сприяє збереженню існуючого становища до розгляду справи по суті та ніяким чином не зумовлює фактичного вирішення спору по суті.
Заходи забезпечення позову мають тимчасовий характер і діють до виконання рішення суду, яким закінчується розгляд справи по суті, або згідно з положеннями ч.7 ст. 145 ГПК України, у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 140 ГПК України, про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
Частинами 7-10 статті 145 ГПК України передбачено, що у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи. Якщо протягом вказаного строку за заявою позивача (стягувача) буде відкрито виконавче провадження - вказані заходи забезпечення позову діють до повного виконання судового рішення. У випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову, суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову. В такому разі заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним рішенням або ухвалою суду.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 136-140, 141, 145, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Заяву Виконувача обов'язків керівника Бучацької окружної прокуратури № 53-2565 вих-23 від 30.06.2023 (вх. №5612 від 30.06.2023) про забезпечення позову у справі № 921/451/23 задоволити частково.
2. Заборонити державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження вчиняти реєстраційні дії щодо припинення юридичної особи Бучацького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області» (код ЄДРПОУ 24623102), що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, до набрання законної сили судовим рішенням у справі №921/451/23.
3. В задоволенні решти заяви відмовити.
4. Дана ухвала є виконавчим документом, який в порядку ч. 2 ст. 235 ГПК України набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 04.07.2023.
5. Строк пред'явлення даної ухвали до виконання складає три роки - до 05.07.2026 включно.
6. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається в порядку та строки встановлені ст.ст. 256,257 ГПК України.
7. Копію ухвалу надіслати: Тернопільській обласній прокуратурі (вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль); Бучацькій окружній прокуратурі (вул. А. Міцкевича, 10А, м. Бучач, 48400); Бучацькій міській раді (майдан Волі 1, м. Бучач, Чортківський район, Тернопільська область, 48400); Відділу державної реєстрації Бучацької міської ради (майдан Волі 1, м. Бучач, Чортківський район, Тернопільська область, 48400); Бучацькому закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Теремок» Бучацької міської ради Тернопільської області (вул. Агнона, 3, м. Бучач, Чортківський район, Тернопільська область, 48402) рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення.
У зв'язку з перебуванням судді Шумського І.П. 03.07.2023 у відпустці, повний текст ухвали складено 04.07.2023.
Суддя І.П. Шумський