Рішення від 04.07.2023 по справі 755/12359/22

Справа №:755/12359/22

Провадження № 2/755/658/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" липня 2023 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді - Катющенко В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі-Управління), звернулося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з відповідача суму боргу у розмірі 4 654,87 грн за період з травня 2018 року по січень 2019 року; суму боргу у розмірі 3 318,49 грн за період з лютого 2019 року по вересень 2019 року; суму боргу у розмірі 18 577,51 грн за період з жовтня 2019 року по вересень 2021 року та судовий збір в сумі 2 481,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що ОСОБА_1 (далі - Відповідач) звернулася до Управління із заявою від 13.03.2017 про призначення житлової субсидії. В заяві від 13.03.2017 відповідач погодилася своїм підписом з текстом наступного змісту: «Я та особи, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, даємо згоду на обробку персональних даних про сім'ю, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення». «У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов'язуюся протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення». В позиції 3 розділу І «Особи, які зареєстровані (для орендарів - особи, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку» декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії» від 13.03.2017 відповідач вказала себе, ОСОБА_1 та зазначила, що донька виписалася 09.02.2017. В розділі II «Всі види доходів осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, у тому числі від розміщення депозитів, здачі майна в оренду за період з 01.01.2016 до 31.12.2016» декларації від 13.03.2017 відповідач вказала себе, ОСОБА_1 та зазначила джерела доходу щодо себе. В декларації від 13.03.2017 відповідач погодилася своїм підписом з текстом наступного змісту: «Я усвідомлюю, що в разі подання мною у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов'язуюся повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії у подвійному розмірі». Рішенням Управління від 21.03.2017 відповідачу була призначена житлова субсидія. Згідно пункту 16 Положення № 848 (в редакції, що діяло до 01.10.2019) після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні. Рішеннями Управління від 10.04.2018 та 12.07.2018 відповідачу і надалі проводилося автоматичне призначення житлової субсидії. Листом Управління від 24.09.2018 №37/02-12844 заявнику повідомлено, що постановою КМУ від 27.04.2018 №329 внесено суттєві зміни до Постанови № 848, для отримання субсидії необхідно (до 10.10.2018) письмово, у будь-який зручний спосіб (особисто або поштою), надати до Управління інформацію про сімейний стан повнолітніх зареєстрованих (одружений або неодружений), реквізити паспорта, ідентифікаційні коди, джерела доходів та розмір доходів членів їх сім'ї, які зареєстровані за іншою адресою; задекларувати наявність (відсутність) у зареєстрованих осіб та членів їх сім'ї автомобіля, з дати випуску якого менше 5 років. Вищезазначена постанова Уряду набрала чинність 01.05.2018. Постанова Уряду від 27.04.2018 № 329 була опублікована в офіційних виданнях газети «Урядовий кур'єр» від 28.04.2018 №83 та інформаційному бюлетені «Офіційний Вісник України» від 15.05.2018 № 37. Таким чином, Відповідачу відомо про прийняту постанову Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329. Однак, ОСОБА_1 не надала Управлінню витребувану інформацію. Враховуючи п. 16 Положення № 848 в редакції, що була чинна на той момент Управління рішенням від 23.05.2019 відповідачу і надалі проводилося автоматичне призначення житлової субсидії. Листом Управління від 20.09.2021 № 37/02/62-10703 заявнику повідомлено, що для вирішення питання щодо призначення субсидії необхідно терміново з'явитись до Управління та надати оригінали та копії паспортів, кодів та інформацію щодо сімейного стану всіх зареєстрованих. У разі якщо чоловік/дружина зареєстровані за іншою адресою, подається нова заява та декларація. Зазначені документи та інформацію пропонувалося надіслати на електронну адресу Управління ІНФОРМАЦІЯ_1 , поштою, або надати особисто через скриньку розміщену на території Управління. Листом Управління від 04.10.2021 № 37/02/62-10703 відповідача повторно повідомлено надати витребувану інформацію та документи. ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою від 08.10.2021 про призначення та надання житлової субсидії, надала паспорт, ідентифікаційний код ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (чоловіка). В розділі II «Дані про членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)» декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 08.10.2021 відповідач вказала: ПІБ - ОСОБА_2 ; сімейний зв'язок з особою зі складу домогосподарства - чоловік; число, місяць і рік народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 ; серія та номер паспорта - НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ; примітки - АДРЕСА_1 ». У розділі III «Дані про види та суми доходів осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), інформація про які відсутня в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період (у тому числі закордонні грошові перекази) з січня 2021 р. до червня 2021 р.» декларації від 08.10.2021 відповідач вказала: ОСОБА_1 ; вид доходу - пенсія, пай; найменування організації, у якій отримано дохід - ПФ Дніпровського р-ну; ОСОБА_2 , вид доходу - пенсія, пай; найменування організації, у якій отримано дохід - ПФ Дарницький р-н. Згідно пункту 24 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Управління провело перерахунок субсидії ОСОБА_1 з урахуванням доходів її чоловіка, ОСОБА_2 . Після проведеного перерахунку встановлено, що вартість послуг у межах норм споживання за періоди з травня 2018 року по вересень 2021 року, з жовтня 2021 року не перевищує визначеного обов'язкового платежу сім'ї, у зв'язку з чим виникла переплата житлової субсидії у розмірі 26 550,87 грн, а з жовтня 2021 року житлова субсидія відповідачу не призначена. З метою повернення коштів Управління листом від 18.02.2022 №37/18-1722 повідомило заявника про необхідність повернути отриману ним надміру житлову субсидію за період з травня 2018 року по вересень 2021 року у розмірі 26 550,87 грн у зв'язку з ненаданням інформації щодо сімейного стану заявника. Конверт з листом Управління від 18.02.2022 № 37/18-1722 направлений ОСОБА_1 на адресу АДРЕСА_2 ( АДРЕСА_3 ), повернувся на адресу Управління з відміткою пошти «не забрала».

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 09.12.2022 відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін, яким роз'яснено їх процесуальні права подати заяви по суті справи і визначено відповідні процесуальні строки.

Згідно вимог ч. 13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до ст. 274 Цивільного процесуального кодексу України в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи, справи, що виникають з трудових відносин, а також може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

За змістом ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Відповідач копію ухвали суду та копію позовної заяви з додатками не отримала, конверт з відправленням повернувся до суду з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання». Судом було вжито всіх заходів для повідомлення відповідача про розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Третьою особою копію ухвали суду та копію позовної заяви з додатками було отримано 11.01.2023, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Будь-яких заяв по суті справи не надійшло.

Таким чином, суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18) зазначила, що правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 21.10.1995 №848, визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася 13.03.2017 до Управління із заявою від про призначення житлової субсидії, у якій зазначила: «Я та особи, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, даємо згоду на обробку персональних даних про сім'ю, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення». «У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов'язуюся протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення».

В позиції 3 розділу І «Особи, які зареєстровані (для орендарів - особи, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку» декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії» від 13.03.2017 відповідач вказала себе, ОСОБА_1 та зазначила, що донька виписалася 09.02.2017.

В розділі II «Всі види доходів осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, у тому числі від розміщення депозитів, здачі майна в оренду за період з 01.01.2016 до 31.12.2016» декларації від 13.03.2017 відповідач вказала себе, ОСОБА_1 та зазначила джерела доходу щодо себе.

В декларації від 13.03.2017 відповідач погодилася своїм підписом з текстом наступного змісту: «Я усвідомлюю, що в разі подання мною у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов'язуюся повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії у подвійному розмірі".

Рішенням Управління від 21.03.2017 відповідачу була призначена житлова субсидія.

Згідно пункту 16 Положення № 848 «Про порядок призначення житлових субсидій» (в редакції до 01.10.2019) після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.

Рішеннями Управління від 10.04.2018 та 12.07.2018 відповідачу проводилося автоматичне призначення житлової субсидії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022» внесено зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, відповідно до п 13 якого, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Пунктом 9 Положення визначено, що до складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Листом Управління від 24.09.2018 №37/02-12844 відповідачу повідомлено, що постановою КМУ від 27.04.2018 №329 внесено суттєві зміни до Постанови № 848, для отримання субсидії необхідно (до 10.10.2018) письмово, у будь-який зручний спосіб (особисто або поштою), надати до Управління інформацію про сімейний стан повнолітніх зареєстрованих (одружений або неодружений), реквізити паспорта, ідентифікаційні коди, джерела доходів та розмір доходів членів їх сім'ї, які зареєстровані за іншою адресою; задекларувати наявність (відсутність) у зареєстрованих осіб та членів їх сім'ї автомобіля, з дати випуску якого менше 5 років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 807 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинності деякі постанови Кабінету Міністрів України», внесено зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Так, п.п. 3, 5 Положення №848 установлено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.

Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії».

Відповідно до п. 43 Положення №848, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності)

Листом Управління від 20.09.2021 № 37/02/62-10703 відповідачу повідомлено, що для вирішення питання щодо призначення субсидії необхідно терміново з'явитись до Управління та надати оригінали та копії паспортів, кодів та інформацію щодо сімейного стану всіх зареєстрованих. У разі якщо чоловік/дружина зареєстровані за іншою адресою, подається нова заява та декларація. Зазначені документи та інформацію пропонувалося надіслати на електронну адресу Управління ІНФОРМАЦІЯ_1 , поштою, або надати особисто через скриньку розміщену на території Управління.

Листом Управління від 04.10.2021 № 37/02/62-10703 відповідача повторно повідомлено надати витребувану інформацію та документи.

ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою від 08.10.2021 про призначення та надання житлової субсидії, надала паспорт, ідентифікаційний код ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (чоловіка).

В розділі II «Дані про членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)» декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 08.10.2021 відповідач вказала: ПІБ - ОСОБА_2 ; сімейний зв'язок з особою зі складу домогосподарства - чоловік; число, місяць і рік народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 ; серія та номер паспорта - НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ; примітки - АДРЕСА_1 ».

У розділі III «Дані про види та суми доходів осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), інформація про які відсутня в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період (у тому числі закордонні грошові перекази) з січня 2021 р. до червня 2021 р.» декларації від 08.10.2021 відповідач вказала: ОСОБА_1 ; вид доходу - пенсія, пай; найменування організації, у якій отримано дохід - ПФ Дніпровського р-ну; ОСОБА_2 , вид доходу - пенсія, пай; найменування організації, у якій отримано дохід - ПФ Дарницький р-н.

Відповідно до п. 24 Положення №848, в редакції чинній на 08.10.2021, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Відповідно до п. 90 Положення №848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств.

За рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення (п. 119 Положення №848).

Пунктом 49 Положення №848, визначено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Управління провело перерахунок субсидії ОСОБА_1 з урахуванням доходів її чоловіка, ОСОБА_2 .

Після проведеного перерахунку Управління встановлено, що вартість послуг у межах норм споживання за періоди з травня 2018 року по вересень 2021 року, з жовтня 2021 року не перевищує визначеного обов'язкового платежу сім'ї, у зв'язку з чим виникла переплата житлової субсидії у розмірі 26 550,87 грн, а з жовтня 2021 року житлова субсидія відповідачу не призначена.

Листом від 18.02.2022 №37/18-1722 Управління повідомило відповідача про необхідність повернути отриману ним надміру житлову субсидію за період з травня 2018 року по вересень 2021 року у розмірі 26 550,87 грн у зв'язку з ненаданням інформації щодо сімейного стану заявника.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)

Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Аналізуючи вищевикладені обставини, оцінюючи надані сторонами докази в їх сукупності, з позиції належності та допустимості кожного з них, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі, оскільки відповідач прийняття КМУ постанови від 27.04.2018 №329 якою внесено зміни до Постанови № 848 та листа Управління не подала необхідних документів для продовження виплати житлової субсидії, а подані в подальшому документи стали підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної житлової субсидії у зв'язку із наявністю переплати.

У порядку ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає до стягненню судовий збір в сумі 2 481 грн.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 354, 355 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ: 37397200, м. Київ вул. Остафія Дашкевича, 7-А, корп.1) до ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ), третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ: 22886300, м. Київ пр-т Л.Гузара, 7) про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському p-ні м. Києва, р/р НОМЕР_4 ), борг в сумі 4 654,87 грн, призначення платежу: субсидія за період з травня 2018 року по січень 2019 року ОСОБА_1 , Дніпровський район; борг в сумі 3 318,49 грн, призначення платежу: субсидія за період з лютого 2019 року по вересень 2019 року ОСОБА_1 , Дніпровський район;

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ: 22886300, Державна казначейська служба України, м. Київ, р/р UA798201720343120008000054086) борг в сумі 18 577,51 грн, призначення платежу: субсидія за період з жовтня 2019 року по вересень 2021 року ОСОБА_1 , Дніпровський район.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському p-ні м. Києва, р/р НОМЕР_4 ) судовий збір в сумі 2 481 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя: