Дата документу 04.07.2023
Справа № 334/4913/23
Провадження № 1-кс/334/1847/23
04 липня 2023 року ' м. Запоріжжя
Слідчий суддя Ленінського районного суду м.Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Запоріжжі клопотання старшого слідчого СВ Бердянського РВП ГУНП в Запорізькій області капітана поліції ОСОБА_5 , погоджене заступником керівника Бердянської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_6 , про застосування строком на 60 днів запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває на тимчасово окупованій території України, у кримінальному провадженні № 12023082130000059 від 24.03.2023,
До Ленінського районного суду м.Запоріжжя надійшло клопотання старшого слідчого СВ Бердянського РВП ГУНП в Запорізькій області капітана поліції ОСОБА_5 , погоджене заступником керівника Бердянської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_6 , про застосування строком на 60 днів запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває на тимчасово окупованій території України, у кримінальному провадженні № 12023082130000059 від 24.03.2023, зокрема, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, в якому слідчий просить:
- застосувати відносно підозрюваного у кримінальному провадженні № 12023082130000059 від 24.03.2023 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів.
Клопотання мотивовано тим, що:
- ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, тобто у колабораційній діяльності, а саме у вчиненні дій, спрямованих на впровадження громадянином України стандартів освіти держави - агресора у закладі освіти;
- наявні ризики вчинення підозрюваним ОСОБА_7 дій, передбачених пунктами 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та /або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків; вчинити інше кримінальне правопорушення;
- застосування до підозрюваного більш м'якого запобіжного заходу не дасть можливості здійснювати дієвий контроль за його поведінкою, забезпечити виконання покладених на нього судом обов'язків, не зменшить до прийнятного рівня зазначених ризиків;
- підозрюваний ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України.
У судовому засіданні прокурор підтримала доводи клопотання, просила задовольнити з викладених у ньому підстав.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_4 заперечувала проти доводів клопотання, посилаючись на недоведеність перебування ОСОБА_7 на тимчасово окупованій території України, недоведеність ризиків, заявлених стороною обвинувачення, та відсутність обґрунтування неможливості застосування до підозрюваного більш м'якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, просила відмовити у задоволенні клопотання.
Слідчий суддя, дослідивши зміст клопотання та додані до нього матеріалами, заслухавши позицію сторін кримінального провадження, дійшов до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчими СВ Бердянського РВП ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування, а прокурорами Бердянської окружної прокуратури Запорізької області - процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 12023082130000059 від 24.03.2023, зокрема, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до Конституції України, Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаагськими конвенціями 1907 року, IV Женевськими конвенціями 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Діючи в порушення норм міжнародного гуманітарного права, президент Російської Федерації (далі - РФ) ОСОБА_8 , а також інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням представники влади РФ, всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), підготували та розв'язали агресивну війну та військовий конфлікт підрозділів ЗС РФ на території України.
24.02.2022 на виконання вищевказаного злочинного наказу військовослужбовці Збройних Сил РФ, шляхом збройної агресії, із загрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Харківській, Донецькій, Луганській, Херсонській, Запорізькій, Миколаївській, інших областях та вчинили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення, та вчинили окупацію частин зазначеної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває до теперішнього часу та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
У зв'язку з цим, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Воєнний стан неодноразово продовжувався указами Президента України, а останній раз Указом Президента України від «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 01.05.2023 № 254/2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 строком на 90 діб.
Законом України від 02.05.2023 № 3057-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Законом України від 22.05.2022 № 2265-IX «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського тоталітарного режиму в Україну» Російська Федерація визнана державою - терористом (державою - агресором).
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» № 309 від 22 грудня 2022 року, м. Бердянськ та Бердянський район Запорізької області з 28.02.2022 відноситься до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
З початку військової агресії Російської Федерації, на територіях, які опинилися в тимчасовій окупації, серед яких місто Бердянськ, Запорізької області, представники держави-агресора, створили незаконні органи влади, які розпочали впроваджувати політичні та освітні стандарти російської федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 «Федерального закона «Об образовании в российской федерации» від 29.12.2012 № 273-ФЗ (далі - закон № 273-ФЗ) в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові російської федерації, якщо цією статтею не встановлено інше. Викладання та вивчення державної мови російської федерації в рамках освітніх програм, що мають державну акредитацію, здійснюються відповідно до федеральних державних освітніх стандартів та освітніх стандартів.
Відповідно до п. 6 ст. 2 закону № 273-ФЗ федеральний державний освітній стандарт - сукупність обов'язкових вимог до освіти певного рівня та (або) до професії, спеціальності та напряму підготовки, затверджених залежно від рівня освіти федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері загальної освіти, або федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері вищої освіти.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 закону № 273-ФЗ федеральні державні освітні стандарти загальної освіти розробляються за рівнями освіти.
Стандарти початкової загальної освіти (1-4 класи) у системі освіти російської федерації затверджено наказом міністерства освіти та науки російської федерації від 31.05.2021 № 286 «Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта начального общего образования» (зареєстрований в міністерстві юстиції рф 05.07.2021 № 64101) (далі - ФГОС № 287), згідно з п. 32.1 цього стандарту, до навчального плану входять наступні обов'язкові для вивчення учбові предмети: російська мова, літературне читання, рідна мова та (або) державна мова республіки рф, літературне читання на рідній мові, іноземна мова, математика, оточуючий світ, основи релігійних культур та світської етики, образотворче мистецтво, музика, фізична культура.
Стандарти основної загальної освіти (5-9 класи) у системі освіти російської федерації затверджено наказом міністерства освіти та науки російської федерації від 31.05.2021 № 287 "Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта основного общего образования" (зареєстрований в міністерстві юстиції рф 05.07.2021 № 64101) (далі - ФГОС № 287). Згідно з п. 32.1 цього стандарту, до навчального плану входять наступні обов'язкові для вивчення учбові предмети: російська мова, Література, Рідна мова та (або) державна мова республіки російської федерації, Рідна література, Іноземна мова, Друга іноземна мова, Математика, Інформатика, Історія, Суспільствознавство, Географія, Фізика, Хімія, Біологія, Образотворче мистецтво, Музика, Технологія, Фізична культура, Основи безпеки життєдіяльності. Навчальний предмет «Математика» предметної галузі «Математика та інформатика» включає навчальні курси «Алгебра», «Геометрія», «Вірогідність і статистика».
Відповідно до п. 15 цього стандарту програма основної загальної освіти, у тому числі адаптована, реалізується державною мовою російської федерації.
Стандарти середньої освіти (10-11 класи) у системі освіти російської федерації затверджено наказом міністерства освіти та науки російської федерації від 17.05.2012 № 413 "Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта среднего общегообразования" (зареєстрований в міністерстві юстиції російської федерації 06.07.2012 № 24480) (далі - ФГОС № 413). Згідно з п. 18.3.1 цього стандарту, учбовий план середнього середньої загальної освіти передбачає обов'язкове вивчення наступних учбових предметів на базовому та поглибленому рівні: російська мова, Література, Рідна мова та (або) державна мова республіки російської федерації, Рідна література, Іноземна мова, Друга іноземна мова, Математика, Інформатика, Історія, Суспільствознавство, Географія, Фізика, Хімія, Біологія, Фізична культура, Основи безпеки життєдіяльності.
Далі, у невстановлений досудовим слідством час, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора створено заклад освіти під назвою «Государственное бюджетное общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа №19 г. Бердянск» Запорожской области», розташований за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вулиця Шмідта, будинок № 12/ проспект Праці, будинок № 36 та вулиці Пушкіна, будинок №10, на основі приміщень та матеріальних цінностей державного навчального закладу «Бердянської гімназії «Надія» Бердянської міської ради Запорізької області.
У громадянина України ОСОБА_7 , який перебував на території тимчасово окупованого міста Бердянськ Запорізької області, з кінця травня 2022 року виник злочинний умисел, направлений на співпрацю з представниками держави-агресора, а саме: проведенні діяльності, спрямованої на впровадження стандартів освіти держави-агресора у створеному закладі освіти під назвою «Государственное бюджетное обще образовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа №19 г. Бердянск» Запорожской области».
З метою реалізації свого кримінально-протиправного наміру, направленого на здійснення дій спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у так званому закладі освіти «Государственное бюджетное общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа №19 г. Бердянск» Запорожской области», перебуваючи на території м. Бердянськ Запорізької області, в кінця травня 2022 року, більш точну дату в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим, ОСОБА_7 , діючи умисно та усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, реалізуючи свій кримінальний протиправний умисел, направлений на співпрацю з представниками держави-агресора, а саме: проведенні діяльності, спрямованої на впровадження стандартів освіти держави-агресора у навчальному закладі, добровільно надав згоду представникам окупаційної адміністрації РФ щодо його призначення на посаду директора так званого закладу освіти «Государственное бюджетное общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа №19 г. Бердянск» Запорожской области».
Добровільно погоджуючись на зайняття вказаної посади, ОСОБА_7 усвідомлював, що його подальші дії будуть спрямовані на шкоду державі України та на впровадження стандартів освіти держави-агресора у вказаному закладі освіти.
Використовуючи отримані повноваження, у період часу з кінця травня 2022 року по теперішній час, ОСОБА_7 , спланував та організував освітній процес, у так званому «Государственном бюджетном общеобразовательном учреждение «Средняя общеобразовательная школа №19 г. Бердянск» Запорожской области» за освітніми стандартами та навчальними планами російської федерації, шляхом повного виключення з освітнього процесу вимог до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами повної загальної середньої освіти України, який повністю протирічить меті як початкової так і базової середньої освіти в Україні та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти спрямовані на возвеличення російської федерації, її історичної ролі та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України, тим самим вчинив дії, направлені на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти та підтвердив своє добровільне зайняття вказаної посади у вказаному закладі освіти на тимчасово окупованій території міста Бердянськ Запорізької області.
Реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_9 ,з метою впровадження російської мови та російської освітньої програми в навчальний процес,тобто стандартів освіти держави-агресора, організував видачу учням підручників російською мовою за російськими стандартами освіти.
Крім того, ОСОБА_9 з метою впровадження стандартів освіти держави-агресора закликав інших вчителів навчальних закладів міста Бердянськ до співпраці з державою-агресором.
Також, ОСОБА_7 , усно надавав вказівки технічному персоналу та педагогічному складу здійснити прибирання приміщень школи, класних куточків з зображенням української символіки, спланував вилучення наглядних матеріалів, підручників та атрибутики націоналістичного характеру в філії школи та іншої документації для переходу навчального процесу освіти в правове поле РФ.
Тим самим, своїми умисними діями, ОСОБА_7 повністю виключив з освітнього процесу вимоги до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами та освітніми програмами загальної освіти України, запровадив російські стандарти навчання, організував процес навчання в закладі за підручниками, визначеними державними стандартами російської федерації, російською мовою, тобто своїми діями впроваджував стандарти освіти держави-агресора.
30.05.2023 старшим слідчим СВ Бердянського РВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_10 складено, а заступником керівника Бердянської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_6 погоджено, письмове повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи неможливість вручення особисто ОСОБА_7 зазначеного повідомлення про підозру у день його складення внаслідок не встановлення його місцезнаходження, стороною обвинувачення вжито заходів для його вручення.
Враховуючи наявність у органу досудового розслідування достатніх підстав вважати, що ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України, повідомлення про підозру вручено у спосіб, передбачений ч. 8 ст. 135 КПК України, а саме шляхом публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, тобто у колабораційній діяльності, а саме у вчиненні дій, спрямованих на впровадження громадянином України стандартів освіти держави - агресора у закладі освіти.
Постановою старшого слідчого від 12.06.2023 у рамках даного кримінального провадження оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_7 .
Ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 29.06.2023 (справа № 334/4913/23 провадження № 1-кс/334/1765/23) надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023082130000059 від 24.03.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Слідчим суддею встановлено, що старший слідчий у рамках кримінального провадження 12023082130000059 від 24.03.2023, звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває на тимчасово окупованій території, запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів.
Перебування підозрюваного ОСОБА_7 на тимчасово окупованій території виключає можливість розгляду поданого клопотання про застосування запобіжного заходу за участю підозрюваного, у тому числі шляхом здійснення приводу чи затримання підозрюваного з метою приводу для розгляду такого клопотання.
Беручи до уваги положення ч. 6 ст. 9 та ч. 6 ст. 193 КПК України, подане старшим слідчим клопотання підлягає розгляду у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.
За змістом статті 193 КПК України, до підозрюваного може бути застосовано один із запобіжних заходів або обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою. При цьому, у разі обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо підозрюваного, який перебуває на тимчасово-окупованій території, не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки затриманої особи на підставі вказаної ухвали слідчого судді про обрання запобіжного заходу до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
На відміну від визначених законом підстав для застосування щодо підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, наявність яких сторона обвинувачення має довести, обрати такий запобіжний захід щодо підозрюваного можливо за відсутності останнього лише у випадку, якщо сторона обвинувачення окрім іншого доведе, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України.
В свою чергу, як вбачається зі змісту зазначеної норми, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, не передбачено визначення строку дії ухвали слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Лише після затримання підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та щодо якого обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя не пізніш як через 48 годин з часу його доставки до суду вирішує питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, та постановляє відповідну ухвалу, строк дії якої у випадку застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не може перевищувати шістдесяти днів.
Отже, обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, не обмежується певним строком, оскільки питання щодо строку дії запобіжного заходу вирішуються при постановленні ухвали про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою згідно вимог КПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КПК України, слідчий суддя, суд зобов'язаний визначити в ухвалі про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або домашнього арешту дату закінчення її дії у межах строку, передбаченого цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою статті 197 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Враховуючи зазначене та беручи до уваги положення ч. 6 ст. 193 КПК України, строк дії ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, спливає через сорок вісім годин з часу доставки підозрюваного після його затримання до місця кримінального провадження для розгляду питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід.
Зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відноситься диспозитивність (ч.1 ст. 7 КПК України).
Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 26 КПК України (Диспозитивність), сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
З огляду на зазначене, вирішення питання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, на визначений (обмежений) строк суперечить положенням КПК України, оскільки, нормами кримінального процесуального законодавства не встановлено права слідчого судді визначати строк, на який може бути обрано такий запобіжний захід. В свою чергу, з урахуванням ч. 3 ст. 26 КПК України, слідчий суддя не може вийти за межі вимог клопотання та вирішувати питання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_7 безстроково.
За встановлених обставин, враховуючи приписи вказаних норм Кримінального процесуального кодексу України, виходячи з принципу диспозитивності кримінального провадження, беручи до уваги, що старший слідчий у клопотанні просить застосувати стосовно підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на визначений строк - 60 днів, що не передбачено діючими положеннями КПК України, а вихід слідчим суддею за межі вимог клопотання буде суперечити принципу диспозитивності кримінального провадження, слідчий суддя дійшов до висновку, що у задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ч. 6 ст. 193, статтями 7, 26, 309, 369-372, 376, 395 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя
У задоволенні клопотання відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: