Рішення від 03.07.2023 по справі 380/19060/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 380/19060/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Желік О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по відмові мені, ОСОБА_1 , в перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи продовжений трудовий стаж, який складає більш як 24 місяці, після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати мені, ОСОБА_1 , в перерахунку пенсії відповідно до ч.4, ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи продовжений трудовий стаж, який складає більш як 24 місяці, після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі, та наведеними в позовній заяві доводами.

З метою обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що їй призначено пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що після призначення пенсії позивач продовжила працювати. Встановивши, що пенсії їй виплачується у зменшеному розмірі, позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням продовженого страхового стажу, який складає більш як 24 місяці після призначення пенсії. Водночас Головним управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області було відмолено позивачу у здійсненні відповідного перерахунку пенсії, що, на її думку, є протиправним.

Ухвалою судді від 03.01.2023 в справі було відкрито провадження в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

02.06.2023 від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому вона щодо задоволення позову заперечила та вказала, що ОСОБА_1 перебуває з 02.05.2019 року на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України №1058 від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058). Зазначила, що за даними Централізованої підсистеми «Призначення та виплати пенсій» в межах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України згідно з наданою заявою від 01.06.2021, позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058 з урахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії. Страховий стаж позивача, зарахований по 31.03.2021, складає 41 рік 3 місяці 10 днів. Перерахунок пенсії по заробітній платі можливий після того, як в Індивідуальних відомостях про застраховану особу Позивача будуть відображені дані про заробітну плату та сплату страхових внесків по 30.04.2021 року, з урахуванням яких Позивач набула 24 страхового стажу, оскільки перерахунок пенсії провадиться не раніше ніж за два роки після попереднього перерахунку.

Згідно поданої заяви про перерахунок пенсії від 01.06.2021 перерахунок проведено з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії по 31.03.2021 за 1 рік 11 місяців. Станом на дату звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії. дані про заробітну плату та сплату страхових внесків за 04.05.2021 в ОК-5 відсутні. Згідно Наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773 (набрав чинності з 01.01.2021) внесено зміни до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого, (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. Згідно п.1 Розділу 2 «Порядок подання Розрахунку» розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настає за останнім календарним днем звітного кварталу. Відтак, Позивачу доцільніше було звернутись з заявою про перерахунок пенсії в липні - серпні 2021 року.

Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває з 02.05.2019 на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону №1058.

17.10.2022 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 09.11.2022 позивача повідомлено, зокрема, про те, що з урахуванням її заяви від 01.06.2021 їй було здійснено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058. Після перерахунку страховий стаж, зарахований по 31.03.2021, становить 41 рік 3 місяці 10 днів. Отже право на наступний перерахунок пенсії відповідно до вказаної статті позивач набуде з 01.04.2023, за умови наявності не менше 24 місяців страхового стажу на момент подання заяви.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір суд керується наступним.

Відповідно до статті 24 Закону №1058 страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фону відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно норм частини 4 статті 42 Закону №1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

З аналізу вищенаведених норм суд висновує, що право на перерахунок пенсії у відповідності до частини 4 статті 42 №1058 мають особи, які після призначення пенсії продовжували працювати, за умови наявності в них не менше 24 місяців страхового стажу після призначення такої пенсії (або її перерахунку).

Суд з матеріалів адміністративної справи вбачається, що позивач 17.10.2022 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням продовженого стажу роботи у відповідності до частини 4 статті 42 №1058.

Водночас суд встановив, що позивачем 01.06.2021 вже подавалась аналогічна заява про перерахунок пенсії, на підставі якої пенсійним органом проведено перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058 з урахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії. Після перерахунку, страховий стаж позивача, зарахований по 31.03.2021, складає 41 рік 3 місяці 10 днів. Відповідне сторонами не заперечується.

Суд звертає увагу, що частиною 4 статті 42 Закону №1058 встановлено обмеження щодо строку звернення для повторного перерахунку пенсії у відповідності до цієї ж статті. Так, у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

У даному випадку позивач зверталась до пенсійного органу щодо перерахунку пенсії 01.06.2021, внаслідок чого її страховий стаж був зарахований по 31.03.2021. Таким чином суд висновує, що право на наступний перерахунок пенсії відповідно до вказаної статті позивач набуде з 01.04.2023 (за умови наявності не менше 24 місяців страхового стажу на момент подання заяви).

З урахуванням наведеного суд не вбачає підстав для можливості задоволення пенсійним органом поданої позивачем 17.10.2022 заяви, що, як наслідок, свідчить про правомірність дій відповідача в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Желік О.М.