просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
про відкриття провадження у справі
03 липня 2023 року м.Харків Справа № 913/217/23
Провадження № 30/913/217/23
Господарський суд Луганської області у складі судді Ірини ГОЛЕНКО, розглянувши матеріали позовної заяви № 15/1-158вих-23 від 21.06.2023
заступника керівника Луганської обласної прокуратури, м. Сєвєродонецьк Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах
Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військової адміністрації, м. Сєвєродонецьк Луганської області
до відповідача - Білокуракинської селищної військової адміністрації Сватівського району Луганської області, смт Білокуракине Сватівського району Луганської області
про витребування земельної ділянки,
Заступник керівника Луганської обласної прокуратури звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військової адміністрації до Білокуракинської селищної військової адміністрації Сватівського району Луганської області про витребування на користь держави в особіЛуганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військової адміністрації з чужого незаконного володіння Білокуракинської селищної військової адміністрації Сватівського району Луганської області земельну ділянку площею 27,5982 га з кадастровим номером 4420955100:01:003:0050 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1718549844209), яка розташована в адміністративних межах Білокуракинської селищної ради (колишнього Білокуракинського району) Луганської області.
Заявник обгрунтував позовні вимоги тим, що розпорядженням голови Білокуракинської районної державної адміністрації Луганської області від 06.02.2006 № 35 Державному підприємству «Білокуракинське лісомисливське господарство» передано для заліснення земельні ділянки загальною площею 860 га, у складі яких враховується і земельна ділянка з кадастровим номером 4420955100:01:003:0050 площею 27,5982 га, розташована в адміністративних межах Білокуракинської селищної ради (колишнього Білокуракинського району) Луганської області.
Харківська державна лісовпорядна експедиція розробила «Проект організації і розвитку лісового господарства ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство», згідно із яким спірну земельну ділянку орієнтовною площею 26,7446 га включено до кварталу № 63 виділи № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8Білокуракинського лісництва ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство».
На виконання наказу Держгеокадастру України № 45 від 15.03.2018 «Про проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності» проведено інвентаризацію несформованих земельних ділянок та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні в Державному земельному кадастрі, на території Білокуракинської селищної об'єднаної територіальної громади, крім земель, які знаходяться в постійному користуванні державних підприємств, установ, організацій.
В подальшому, наказом Головного управління Держгеокадастру у Луганській області № 1580-сг від 05.12.2018 затверджено «Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Білокуракинського району Луганської області з урахування Перспективного плану формування території Білокуракинської селищної об'єднаної територіальної громади, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України № 833-р від 05.08.2015». Спірну земельну ділянку площею 27,5982 га сформовано та віднесено до категорії земель сільськогосподарського призначення.
На підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки площею 27,5982 га присвоєно кадастровий номер 4420955100:01:003:0050. Відомості про вказану земельну ділянку 04.12.2018 внесено до Державного земельного кадастру. 07.12.2018 право державної власності на спірну земельну ділянку площею 27,5982 га зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області.
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 22.12.2018 № 1735-сг передано із державної у комунальну власність за актом приймання-передачі Білокуракинській селищній об'єднаній територіальній громаді в особі Білокуракинської селищної ради 18 земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 143,8327 га. Відповідно до п. 10 додатку до вказаного акта приймання-передачі земельну ділянку загальною площею 27,5982 га сільськогосподарського призначення державної власності з кадастровим номером 4420955100:01:003:0050, яка раніше надана у постійне користування ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство», передано у комунальну власність Білокуракинської селищної ради, про що внесено запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із даними витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.05.2023 вищевказана земельна ділянка знаходиться в комунальній власності Білокуракинської селищної об'єднаної територіальної громади в особі Білокуракинської селищної ради.
Як зазначає прокурор, передача зазначеної земельної ділянки у комунальну власність Білокуракинської селищної об'єднаної територіальної громади здійснена з порушенням норм земельного та лісового законодавства за відсутності волі власника земельної ділянки - держави в особі Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військової адміністрації на її передачу.
На момент проведення інвентаризації частина земельної ділянки з кадастровим номером4420955100:01:003:0050, а саме 26,7446 га, перебувала в постійному користуванні ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство». Хоча Державний акт на право постійного користування державним підприємством не отримано, право постійного користування підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування, затвердженими та погодженими у встановленому чинним законодавством порядку.
При цьому, за інформацією ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція» Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання від 26.04.2023 № 162 та доданою схемою перетину, земельна ділянка з кадастровим номером 4420955100:01:003:0050 має частковий перетин із землями державного лісового фонду ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство» Білокуракинського лісництва, квартал 63 виділи № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, орієнтовна площа перетину становить 26,7446 га.
На думку прокурора, викладене свідчить, що спірна земельна ділянка знаходиться на землях державного лісового фонду, наданих у постійне користування ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство».
Прокурор вважає, що спірну земельну ділянку неправомірно зареєстровано як землі комунальної власності сільськогосподарського призначення Білокуракинської селищної ради, помилково визначено її правовий статус та цільове призначення.
У той же час, землевпорядна документація не містить жодних погоджень Луганської обласної державної адміністрації, як власника земельної ділянки.
Таким чином, прокурор вважає, що рішенням неуповноважених органів фактично сформовано спірну земельну ділянку з кадастровим номером 4420955100:01:003:0050 загальною площею 27,5982 га, визначено її площу та цільове призначення попри те, що вона накладається на землі лісогосподарського призначення, тим самим Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області незаконно змінено цільове призначення спірної земельної ділянки на сільськогосподарське угіддя та в подальшому зареєстровано право власності на неї, що дає можливість повністю розпоряджатися нею.
Оскільки власником земель лісогосподарського призначення Луганською обласною державною адміністрацією - Луганською обласною військовою адміністрацією не приймались будь-які рішення щодо відчуження спірної земельної ділянки, а тому остання вибула з володіння власника поза його волею, що є підставою для звернення заступника керівника Луганської обласної прокуратури з позовом про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння Білокуракинської селищної військової адміністрації Сватівського району Луганської області.
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.06.2023 позовну заяву передано на розгляд судді Голенко І.П.
Відповідно до ст. 1311 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно із ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
За приписами ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва заступником керівника Луганської обласної прокуратури інтересів держави в особі Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військової адміністрації з наведеними позовними вимогами, господарський суд виходить з наступного.
В обґрунтування необхідності звернення до суду із даним позовом прокурор зазначає, що вилучення з порушенням земельного законодавства земель лісового фонду, зміна їх цільового призначення та передача у користування суб'єкту господарювання без належних на те правових підстав порушує права та інтереси держави в особі Луганської обласної державної адміністрації.
Відповідно до ч.5 ст.122 Земельного кодексу України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Згідно із п.4 ч.1 ст.31 Лісового кодексу України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території.
Отже Луганська обласна державна адміністрація наділена повноваженнями щодо передачі у власність або у користування, а також надання у постійне користування для ведення лісового господарства земельних лісових ділянок.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за використанням та охороною земель, лісів, надр, води, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та інших природних ресурсів.
У п. 5 ч.1 ст.28 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що для реалізації наданих повноважень місцеві державні адміністрації мають право звертатися до суду та здійснювати інші функції і повноваження у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного, саме Луганській обласній державній адміністрації надано право звертатися до суду на захист інтересів держави в спірних правовідносинах.
Водночас, прокурор звернувся до Луганської обласної державної адміністрації - обласної військової адміністрації з листом від 12.05.2023 №15/1-114вих-23, у якому виклав обставини порушення інтересів держави щодо незаконної передачі земель лісогосподарського призначення у власність Білокуракинської селищної ради та просив надати інформацію, чипогоджувалось з Луганською обласною державною адміністрацією питання щодо передачі вказаної земельної ділянки у комунальну власність Білокуракинської селищної ради, чизверталися до суду з позовною заявою про витребування спірної земельної ділянки та чи планує таке звернення, а в разі невжиття заходів прокурор просив повідомити причини, які перешкоджають здійсненню наданих повноважень щодо захисту інтересів держави.
Луганська обласна державна адміністрація - Луганська обласна військова адміністрація у відповіді від 30.05.2023 № 11537-23 зазначила, що інформація про перебування земельної ділянки площею 27,5982 га з кадастровим номером 4420955100:01:003:0050 в постійному користуванні ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство» в Луганській обласній державній адміністрації відсутня. Також зауважила, що питання передачі Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області вказаної земельної ділянки в комунальну власність Білокуракинської селищної ради з Луганською обласною державною адміністрацією не погоджувалося. Крім того, Луганська обласна державна адміністрація не має достатніх доказів порушення вимог чинного законодавства при розпорядженні землями державного лісового фонду, тому не заперечує щодо представництва прокурором інтересів держави в суді з вказаного питання.
Отже, Луганська обласна державна адміністрація - Луганська обласна військова адміністрація, будучи органом владних повноважень, на який покладено обов'язки щодо захисту інтересів держави у спірних правовідносинах, незважаючи на наявність у неї повноважень щодо звернення до суду з відповідним позовом, протягом розумного строку всупереч інтересам держави за їх захистом до суду не звернулася.
На виконання вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурором також був спрямований лист від 02.06.2023 № 15/1-136вих-23 до Луганської обласної державної адміністрації - обласної військової адміністрації, в якому повідомлено позивача про намір органу прокуратури звернутися до господарського суду в їх інтересах з відповідним позовом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у цьому випадку підстав для представництва прокурором інтересів держави відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Тому, суд підтверджує підстави представництва заступника керівника Луганської обласної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військової адміністраціїза заявленими позовними вимогами.
Відповідно до ч. 1 ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Подані матеріали є достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Частиною 1 ст. 12 ГПК України передбачено, що господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
За змістом ч.3 ст.12 ГПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч.3 ст.247 ГПК України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Беручи до уваги характер спірних правовідносин, категорію та складність справи, суд вважає за необхідне розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження.
Крім того, прокурор у прохальній частині позовної заяви просить залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, та третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України».
В обґрунтування клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», прокурор зазначає, що спірна земельна ділянка передана в постійне користування для залісення ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство». Ця земельна ділянка накладається на земельну ділянку лісогосподарського призначення, яка перебуває в постійному користуванні ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство», таким чиномрішення у справі може вплинути на права постійного користувача земельної ділянки. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.2022 № 1003 утворене державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» та приєднано до нього спеціалізовані державні лісогосподарські підприємства, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів. Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» є правонаступником майна, прав та обов'язків спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств. Крім того, ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство» перебуває в стані припинення та розташоване на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ч.1 ст.50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Частиною 3 вказаної статті передбачено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Частинами 4-6 ст. 50 ГПК України встановлено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.
У п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.2022 №1003 «Деякі питання реформування управління лісової галузі» вирішено погодитися з пропозицією Державного агентства лісових ресурсів щодо утворення державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» та приєднання до нього спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, з подальшим перетворенням державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України'в акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого належать державі, з урахуванням особливостей, визначених законом.
У п. 5 постанови встановлено, що Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» є правонаступником майна, прав та обов'язків спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, що реорганізуються; права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, затверджених матеріалів лісовпорядкування, затверджених розрахункових лісосік, затверджених поділів лісів на категорії, виділених особливо захисних лісових ділянок спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, що реорганізовуються.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.2022 № 1003 утворено Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» (запис про державну реєстрацію від 26.10.2022 №1000701020000097081), до якого приєднані спеціалізовані державні лісогосподарські підприємства, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів.
При цьому, судом враховується, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство», яке є постійним користувачем спірної земельної ділянки, з 29.09.2021 перебуває в стані припинення, запис про припинення юридичної особи відсутній. 26.10.2022 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», а також відображено дані про відокремлені підрозділи юридичної особи, серед яких відсутня інформація про наявність відокремлених підрозділів юридичної особи на території Луганської області.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджений Перелік територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією, до якого включена Білокуракинська селищна територіальна громада, територія якої є тимчасово окупованою з 05.03.2022 та на якій зареєстроване ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство».
Відомості щодо переміщення та перереєстрації підприємства на підконтрольній території України відсутні.
Отже, рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» відносно позивача, як правонаступника майна, прав та обов'язків спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, що реорганізуються, тому клопотання прокурора підлягає задоволенню, а Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» (вул. Шота Руставелі, буд. 9А, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 44768034) - залученню до участі у даній справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.
Згідно із ч. 2 ст. 50 ГПК України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Суд за власною ініціативою вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Державне підприємство «Білокуракинське лісомисливське господарство» (вул. Магістральна, буд. 2, смт Білокуракине Білокуракинського району Луганської області, 92200, ідентифікаційний код 25359239) та Державне підприємство «Старобільське лісомисливське господарство» (с. Запорізьке Старобільського району Луганської області, 92741, ідентифікаційний код 00993646), з огляду на наступне.
ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство» є постійним користувачем спірної земельної ділянки на підставі Проекту організації і розвитку лісового господарства Державного підприємства «Білокуракинське лісомисливське господарство», який є документом, підтверджуючим право постійного користування земельними лісовими ділянками. Крім того, запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення вказаної юридичної особи відсутній.
У той же час, відповідно до інформації на сайті Державного агентства лісових ресурсів України (https://forest.gov.ua/agentstvo/perelik-pidpriyemstv-shcho-pidlyagayut-ukrupnennyu-v-ramkah-reformuvannya) вбачається, що ДП «Білокуракинське ЛМГ» увійшло до складу ДП «Старобільське лісомисливське господарство», тобто мала місце реорганізація ДП «Білокуракинське ЛМГ» шляхом його приєднання до ДП «Старобільське ЛМГ».
Тому, суд приходить до висновку, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки ДП «Білокуракинське лісомисливське господарство» (як користувача спірної земельної ділянки), та ДП «Старобільське лісомисливське господарство» (як його потенційного правонаступника), відносно позивача, а тому вказані юридичні особи підлягають залученню до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляються самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.
Відповідно до ч.3 ст.176 ГПК України якщо при відкритті провадження у справі було вирішено питання про залучення третіх осіб, позивач не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі повинен направити таким третім особам копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання або до початку розгляду справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження.
Щодо клопотання прокурора про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, суд зазначає наступне.
Прокурорв обґрунтування клопотаннязазначає, що на підставі наказу № 1735-сг від 22.12.2018 відповідно до актуприймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області передано із державної власності у комунальну власність Білокуракинської селищної ради спірну земельну ділянку. Рішення у цій справі може вплинути на права Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, оскільки саме зазначений орган передав спірну земельну ділянку Білокуракинській селищній раді та здійснює ведення та адміністрування відомостей Державного земельного кадастру, в тому числі вносить відомості щодо цільового призначення земельних ділянок.
Суд зазначає, що прокурор, заявляючи вимоги про витребування земельної ділянки з незаконного володіння відповідача, посилається на незаконність дій саме Головного управління Держгеокадастру у Луганській області та незаконність прийнятого рішення.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги вказані обставини, рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Головного управління Держгеокадастру у Луганській області відносно відповідача, а тому суд задовольняє відповідне клопотання прокурора та вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Луганській області (вул. Сахарова Академіка, буд. 34, м. Івано-Франківськ, 76014, ідентифікаційний код 39771244).
Суд звертає увагу сторін на те, що відповідно до ч. 1 ст. 80 ГПК України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними (ч. 9 ст. 80 ГПК України).
Керуючись ст.ст. 12, 50, 53, 120, 121, 176, 232, 234, 235, 247Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Підтвердити підстави представництва заступником керівника Луганської обласної прокуратури в інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військової адміністрації за заявленими позовними вимогами.
2.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 913/217/23.
3.Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
4.Підготовче засідання у справі призначити на 26.07.2023 о 14 год. 00 хв.
5.Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, 2-й поверх, зал судових засідань № 205.
6.Клопотання прокурорапро залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» та на стороні відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Луганській області - задовольнити.
7.Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» (вул. Шота Руставелі, буд. 9А, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 44768034).
8.Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Луганській області (вул. Сахарова Академіка, буд. 34, м. Івано-Франківськ, 76014, ідентифікаційний код 39771244).
9.Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача -Державне підприємство «Білокуракинське лісомисливське господарство» (вул. Магістральна, буд. 2, смт Білокуракине Луганської області, 92200, ідентифікаційний код 25359239).
10.Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача -Державне підприємство «Старобільське лісомисливське господарство» (с. Запорізьке Старобільського району Луганської області, 92741, ідентифікаційний код 00993646).
11.Прокурору протягом двох днів з дня одержання цієї ухвали надіслати на електронну пошту belokleslmg@ukr.net третьої особи - Державному підприємству «Білокуракинське лісомисливське господарство» та електронну пошту 00993646@ukr.net третьої особи - Державному підприємству «Старобільське лісомисливське господарство» копію позовної заяви з доданими до неї документами, докази направлення надати суду.
12.Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву з документальним підтвердженням доводів з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, копію відзиву та додані до нього докази надіслати іншим учасникам справи одночасно з надісланням відзиву до суду, докази на підтвердження такого направлення надати суду.
13.Встановити позивачу та третім особам на стороні позивача (ДСГП «Ліси України», ДП «Білокуракинське ЛМГ», ДП «Старобільське ЛМГ») строки щодо подання письмових пояснень на позовну заяву протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, копію письмових пояснень та додані до них докази надіслати іншим учасникам справи одночасно з надісланням пояснень до суду, докази на підтвердження такого направлення надати суду.
14. Встановити третій особі на стороні відповідача (ГУ Держгеокадастру у Луганській області) строк щодо подання письмових пояснень на позовну заяву протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, копію письмових пояснень та додані до них докази надіслати іншим учасникам справи одночасно з надісланням пояснень до суду, докази на підтвердження такого направлення надати суду.
15.Запропонувати учасникам справи свої процесуальні права та обов'язки, передбачені Господарським процесуальним кодексом України, реалізовувати з використанням підсистеми ЄСІТС «Електронний суд».
16.Звернути увагу учасників справи, що до їх заяв по суті справи (позовна заява; відзив на позовну заяву; відповідь на відзив; заперечення) додаються докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються їх пояснення, заперечення, аргументи та міркування, якщо такі докази не надані іншими учасниками справи, а також додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) вказаних заяв і доданих до них доказів іншим учасникам справи, також до заяв по суті справи, які підписані представником учасника справи, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження його представника.
17.Повідомити учасників справи про наявність у суду технічної можливості забезпечення їх права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду відповідно до ст.197 ГПК України та п.п.45-50 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 03.07.2023 та оскарженню не підлягає.
Суддя Ірина ГОЛЕНКО