Ухвала від 29.06.2023 по справі 906/911/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

УХВАЛА

29 червня 2023 року м. Житомир Справа № 906/911/22

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.,

за участю секретаря судового засідання: Звєрєвої С.Р.

розглядаючи справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Олвіта-Буд"

до Територіальної громади в особі Оліївської сільської ради

про визнання протиправними і скасування рішень, та визнання договору оренди землі поновленим,

за участю представників сторін:

від позивача: Ткачук А.О., адвокат, ордер серії АМ №1034325 від 17.10.2022

від відповідача: не прибув

ВСТАНОВИВ:

Господарським судом Житомирської області відповідно до ухвали суду від 05.06.23р. за правилами загального позовного провадження з 05.06.2023 розглядається позов ТОВ "Олвіта-Буд" до Територіальної громади в особі Оліївської сільської ради (надалі - Товариство та Сільська рада) в редакції позовних вимог:

- визнати протиправним та скасувати рішення 27 сесії VIII скликання Сільської ради "Про врегулювання правовідносин" від 09.09.2022 № 653;

- визнати протиправним та скасувати рішення 18 сесії VII скликання Сільської ради "Про звернення до ТОВ "Олвіта-Буд" щодо розірвання договору оренди землі від 12.04.2019 №561;

- визнати поновленим на 4 (чотири) роки, а саме до 01 лютого 2026 року, договір оренди землі від 01.02.2018, з врахуванням змін, внесених додатковою угодою від 2022 року, зареєстрований Житомирською філією державного підприємства "СЕТАМ", про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 12 березня 2018 за № 25274870, укладений між Сільською радою та Товариством, щодо земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості) та без зміни її цільового призначення, площею 2,4350 га (кадастровий номер 1822085600:08:001:0097), розташованої за адресою: Житомирська область, Житомирський район, Оліївська сільська рада, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, на тих самих умовах, які були передбачені договором оренди землі від 01.02.2018 з врахування змін, внесених додатковою угодою від 2022 у запропонованій редакції;

- визнати протиправним та скасувати рішення 15 сесії VII скликання Сільської ради "Про розподіл земельної ділянки" від 22.02.2019 № 454.

Ухвалою суду від 05.06.23р. прийнято до розгляду по суті заяву ТОВ "Олвіта-Буд" від 05.06.2023 ( вх. № г/с 01-44/1861/23) про застосування заходів процесуального примусу та одночасно вчинено заходи щодо підготовки її до розгляду по суті.

У підготовчому засіданні 29.06.23р. розглянуто по суті заяви та клопотання.

1. У заяві ТОВ "Олвіта-Буд" від 05.06.2023 (вх. № г/с 01-44/1861/23) про застосування заходів процесуального примусу до Оліївської сільської ради шляхом стягнення штрафу у сумі десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за зловживання правами з метою перешкоджання судочинству, невиконання судового рішення про забезпечення позову у цій справі наводить наступні мотиви:

- постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 21.03.2023 задоволено заяву позивача від 23.11.22р. про забезпечення позову шляхом встановлення Оліївській сільській раді заборони до набрання законної сили рішення суду у цій справі вчиняти будь-які дії по розпорядженню нерухомим майном в т.ч. поділ, виділ, відчуження , передача в оренду третім особам - земельною ділянкою площею 2,4350га, яка розташована на території Оліївської сільської ради , належить на праві комунальної власності Оліївській сільській раді Житомирського району , кадастровий номер 1822085600:08:001:0097, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 1508200218220;

- попри те, що резолютивну частину постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 21.03.2023 оголошено у присутності представника Сільської ради адвоката Черниша О.М., сесією VIII скликання Оліївської сільської ради 26 травня 2023 року прийнято рішення "Про надання дозволів на розроблення детального плану території", згідно змісту якого "..., відповідно до рішення Оліївської сільської ради 15 сесії VII скликання № 454 від 22 лютого 2019 року " Про розподіл земельної ділянки" Оліївська сільська рада вирішила надати дозвіл на розроблення детального плану території (для впорядкування території) за адресою: територія Оліївської сільської ради, с. Оліївка , Житомирського району, Житомирської області, площею 500 га";

- станом на 05.06.2023 на офіційному сайті Оліївської сільської ради за посиланням oliivka_gromada@ukr.net оприлюднено проект вказаного рішення та результати поіменного голосування за прийняття цього рішення;

- такі дії Сільської ради свідчать про невиконання відповідачем судового рішення про забезпечення позову та невиконання процесуальних обов'язків, визначених законом та судом;

- так, ухвала господарського суду про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження; особи, винні в невиконанні ухвали про забезпеченя позову, несуть відповідальність, встановлену законом ( ч. ч. 1 та 4 ст. 144 ГПК України);

- відповідно до положень п.п. 2,4 ч. 1 ст. 135 ГПК України , суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству; невиконання ухвали про забезпечення позову ( надалі - Заява про застосування заходів процесуального примусу).

Оліївська сільська рада правом заявити заперечення Заяви про застосування заходів процесуального примусу не скористалась.

До дати проведення підготовчого засідання 28.06.23р. за вх. № г/с 10654/23 Товариство подало клопотання про приєднання до матеріалів справи копії оприлюдненого на офіційному сайті Оліївської сільської ради рішення 37-сесії VIII скликання Оліївської сільської ради від 26.05.2023 № 911 "Про надання дозволів на розроблення детального плану території".

Розглядаючи по суті Заяву про застосування заходів процесуального примусу, суд дійшов наступного висновку.

Статтею 131 ГПК України передбачено, що заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов'язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства. Заходи процесуального примусу застосовуються судом шляхом постановлення ухвали.

Господарський процесуальний обов'язок - це належна поведінка особи в господарському судочинстві, що вимагається та забезпечується процесуальним законом, а також кореспондує суб'єктивному процесуальному праву суду.

Отже, господарський суд може вжити заходи процесуального примусу для запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства у процесі розгляду справи.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 132 ГПК України одним із заходів процесуального примусу є штраф.

Частиною 1 ст. 135 ГПК України передбачено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: 1) невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; 2) зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству; 3) неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин; 4) невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів, ненадання копії відзиву на позов, апеляційну чи касаційну скаргу, відповіді на відзив, заперечення іншому учаснику справи у встановлений судом строк; 5) порушення заборон, встановлених частиною десятою статті 188 цього Кодексу.

З огляду на викладене, слід дійти висновку, що приписи ст.135 ГПК України передбачають саме право, а не обов'язок суду застосовувати заходи процесуального примусу. Окрім того, для застосування заходу процесуального примусу передує невиконання учасником процесу вимог закону та ухвал суду.

Насамперед суд приймає до уваги, що у мотивувальній частині постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 21.03.23р. колегія суддів встановила, що преамбула рішення Оліївської сільської ради № 778 від 20.01.2023 р., крім посилання на законодавчі норми, підставою його прийняття визначає рішення № 454 від 22.02.2019 р. "Про розподіл земельної ділянки", яким вирішено поділити земельну ділянку 1822085600:08:001:0097 загальною площею 2,4350 га на дві земельні ділянки площею 1,23 га та 1,2 га. Колегія суддів вважає підставним твердження позивача, що розроблення містобудівної документації на підставі рішення Оліївської сільської ради № 778 від 20.01.2023 р. "Про надання дозволів на розроблення містобудівної документації" очевидно пов'язане з конкретною земельною ділянкою з кадастровим номером 1822085600:08:001:0097, оскільки таке рішення направлене на виконання, зокрема, рішення № 454 від 22.02.2019 р. "Про розподіл земельної ділянки", яке не скасоване і не відмінене.

Судом також встановлено, що преамбула рішення Оліївської сільської ради № 911 від 26.05.2023р. "Про надання дозволів на розроблення детального плану території", крім посилання на законодавчі норми, підставою його прийняття також визначає рішення № 454 від 22.02.2019 р. "Про розподіл земельної ділянки", яким вирішено поділити земельну ділянку 1822085600:08:001:0097 загальною площею 2,4350 га на дві земельні ділянки площею 1,23 га та 1,2 га.

Відповідно до ст. 12 Закону України від 16.11.1992 № 2780-ХІІ «Про основи містобудування» до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.

Згідно зі ст. 17 Закону України "Про основи містобудування" містобудівна документація є основою, зокрема, для вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій.

Більш докладне регулювання правовідносин у сфері містобудування передбачено Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Ч.ч. 1, 2 ст. 16 цього Закону врегульовано, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні може бути оновлена за рішенням місцевих рад.

За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 19 цього Закону детальний план території деталізує положення генерального плану населеного пункту або комплексного плану та визначає планувальну організацію і розвиток частини території населеного пункту або території за його межами без зміни функціонального призначення цієї території.

Детальний план території розробляється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради з метою визначення планувальної організації, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

Детальні плани територій одночасно з їх затвердженням стають невід'ємними складовими генерального плану населеного пункту та/або комплексного плану.

Механізм розроблення або внесення змін до містобудівної документації з планування території на державному рівні в частині схем планування окремих частин території України та містобудівної документації з планування території на регіональному і місцевому рівнях визначається Порядком розроблення містобудівної документації, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України від 16 листопада 2011 року № 290 (далі - Порядок № 290).

Приписами п. 4.1, 4.3, 4.8 Порядку № 290 визначено, що рішення про розроблення генерального плану, плану зонування території, детального плану території, яка розташована в межах населеного пункту, а також внесення змін до цієї містобудівної документації приймає відповідна сільська, селищна, міська рада; замовником розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні або внесення змін до неї є при розробленні, зокрема, детального плану території, яка розташована в межах населеного пункту, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради; детальний план території розробляється для територій житлових районів, мікрорайонів, кварталів нової забудови, комплексної реконструкції кварталів, мікрорайонів застарілого житлового фонду, територій виробничої, рекреаційної та іншої забудови. Послідовність розроблення та площі територій, для яких розробляються детальні плани, визначає відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури відповідно до генерального плану населеного пункту.

Отже, органом, уповноваженим на надання дозволу на розроблення детального плану території міста є відповідна міська рада, а замовником розроблення детального плану території виступає виконавчий орган такої ради.

Рішення 37 сесії VIII скликання Оліївської сільської ради № 911 від 26.05.2023р. "Про надання дозволів на розроблення детального плану території" за юридичним змістом є нормативно-правовим актом.

Аналіз наведених положень статті 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» дозволяє стверджувати, що детальний план території містить правові приписи нормативного характеру, які розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово.

Затверджуючи своїм рішенням містобудівну документацію щодо детального плану території місцева рада формує обґрунтування щодо деталізації положень генерального плану міста, тобто здійснює нормативне регулювання відповідних відносин.

Визначальною умовою, що може слугувати критерієм загальності чи персоніфікованості суб'єктів впливу - є їх коло. Адже кількість як величина має відносний характер, може змінюватись і не є сталим показником регулятивного впливу юридичних актів. Під час визначення кола суб'єктів, правовий статус яких регламентує правовий акт, необхідно зважати лише на ті із них (фізична чи юридична особа, орган, організація, спільність людей тощо), для яких правовим актом встановлюються права та обов'язки безпосередньо, щодо яких праворегуляторний вплив є прямим (а не усіх суб'єктів, для яких він може мати якесь юридичне значення).

Рішення 37 сесії VIII скликання Оліївської сільської ради № 911 від 26.05.2023р. "Про надання дозволів на розроблення детального плану території" дійсно буде виконуватися з врахуванням також рішення № 454 від 22.02.2019 р. "Про розподіл земельної ділянки", яке за своєю природою є ненормативним правовим актом, зверненим до юридичної особи ТОВ "Олвіта-Буд".

У ч. 2 ст. 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що детальний план території може передбачати також формування земельних ділянок комунальної власності територіальної громади, на території якої вони розташовані.

Відповідно до ч. 2. ст. 79-1 ЗК України формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок. Згідно з ч.6 цієї статті Кодексу поділ земельної ділянки, що перебуває у користуванні, здійснюється за згодою землекористувача.

Окрім того, у ст. 24 цього Закону передбачено, що зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення обмежень у використанні земель, а також припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій, а також не тягне за собою обов'язковості зміни виду цільового призначення земельної ділянки незалежно від того, чи належить цей вид до переліку видів цільового призначення, встановлення яких є можливим у межах такої зони.

Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

З врахуванням викладеного, рішення 37 сесії VIII скликання Оліївської сільської ради № 911 від 26.05.2023р. "Про надання дозволів на розроблення детального плану території" як нормативно-правовий акт також повинно виконуватися з врахуванням вимог чинного законодавства та прав та законних інтересів землекористувачів, в даному випадку ТОВ "Олвіта-Буд", як користувача земельної ділянки 1822085600:08:001:0097 . Однак його прийняття Оліївською сільською радою не є достатньою підставою вважати, що в такий спосіб Сільська рада порушує встановлену постановою Північно-Західного апеляційного господарського суду від 21.02.2023 заборону до набрання законної сили рішення суду у цій справі вчиняти будь-які дії по розпорядженню нерухомим майном в т.ч. поділ, виділ, відчуження, передачу в оренду третім особам - земельною ділянкою площею 2,4350га, яка розташована на території Оліївської сільської ради, належить на праві комунальної власності Оліївській сільській раді Житомирського району, кадастровий номер 1822085600:08:001:0097.

У задоволенні Заяви про застосування заходів процесуального примусу суд відмовляє.

2. У клопотанні про виклик свідка від 28.03.2023 (вх. № г/с 01-44/1028/23 від 28.03.2023) ТОВ "Олвіта-Буд" просить викликати до суду та допитати як свідка у справі ОСОБА_1 , колишнього голову Оліївської сільської ради, щодо повідомлених у заяві свідка від 15.02.2023 обставин не підписання від імені Оліївської сільської ради листа від 21.0-2.2022 № 104/01-13/22 про відсутність наміру продовжувати договір оренди землі від 01.02.2018.

За приписами частини першої статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (частина друга статті 73 ГПК України).

За приписами статті 66 ГПК України свідком може бути будь-яка дієздатна фізична особа, якій відомі будь-які обставини, що стосуються справи.

Згідно зі статтею 87 ГПК України показання свідка - це повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи. Не є доказом показання свідка, який не може назвати джерела своєї обізнаності щодо певної обставини, або які ґрунтуються на повідомленнях інших осіб.

Відповідно до частини першої статті 88 ГПК України показання свідка викладаються ним письмово у заяві свідка.

Згідно з частиною першою статті 89 ГПК України свідок викликається судом для допиту за ініціативою суду або за клопотанням учасника справи у разі, якщо обставини, викладені свідком у заяві, суперечать іншим доказам або викликають у суду сумнів щодо їх змісту, достовірності чи повноти.

Правовий аналіз наведених положень ГПК України свідчить про те, що передумовою для виклику свідка для допиту є суперечливість обставин, викладених свідком у заяві, іншим доказам, або у разі наявності у суду сумнівів щодо їх змісту, достовірності чи повноти.

В матеріалах справи наявна нотаріально посвідчена копію заяви свідка по справі № 906/911/22 від 15.02.2023 ( а с. 223, т.1).

У відзиві на позов Оліївська сільська рада доводить, що для задоволення позову в частині поновлення дії договору оренди землі є відсутність відповіді орендодавця протягом одного місяця з отримання відповідної заяви орендаря. Натомість Оліївська сільська рада 21.01.2022 направила на адресу ТОВ "Олвіта-Буд" листа за вих. № 104/01-13/22, що підтверджується Журналом реєстрації вихідної кореспонденції Оліївської сільської ради ( а.с. 144, т.1).

У підготовчому засіданні суд вирішує питання про виклик у судове засідання свідків ( п.8 ч.1 ст. 182 ГПК України).

Клопотання про виклик свідка від 28.03.2023 (вх. № г/с 01-44/1028/23 від 28.03.2023) суд ухвалює задовольнити з врахуванням приписів ч.11 ст. 80 ГПК України.

Відповідно до пунктів 18, 19 частини 2 статті 182 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань - у разі складності справи) для розгляду справи по суті; здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.185 ГПК України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

В підготовчому засіданні судом здійснено дії передбачені ст.182 ГПК України. Враховуючи думку осіб, які з'явилися в судове засідання, суд дійшов висновку, що завдання підготовчого провадження виконано, воно підлягає закриттю. Відповідно до п.3 ч.2 ст.185 ГПК України суд призначає справу до судового розгляду по суті.

Згідно з положеннями ч.2 ст.195 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Керуючись ст.ст. 120, 121, 89, ст. 135, п.3 ч.2 ст.185, ст. 211, ст.234 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Закрити підготовче провадження та призначити справу №906/911/22 до судового розгляду по суті.

2. Призначити судове засідання на "25" липня 2023 р. о 11:00 год. в приміщенні господарського суду Житомирської області, в залі судових засідань № 108.

3. Відмовити ТОВ "Олвіта-Буд" у задоволенні заяви від 05.06.2023 ( вх. № г/с 01-44/1861/23) про застосування заходів процесуального примусу до Оліївської сільської ради шляхом стягнення штрафу у сумі десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за зловживання процесуальними правами з метою перешкоджання судочинству, невиконання судового рішення про забезпечення позову у цій справі.

4. Викликати в судове засідання 25.07.23р. для допиту:

- фізичну особу ОСОБА_1 , який обіймав посаду сільського голови Оліївської сільської ради Житомирського району, щодо повідомлених обставин у заяві свідка від 15.02.2023.

Роз'яснити особі, яка викликається в судове засідання в статусі свідка деякі особливості вчинення судом процесуальної дії допиту ( ст. 211 ГПК України): 1) перед допитом свідка головуючий встановлює його особу, а також попереджає його про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання і відмову від давання показань; 2)головуючий має право за заявою учасників справи знімати питання, поставлені свідку, якщо вони за змістом ображають честь чи гідність особи, є навідними або не стосуються предмета спору; 3) кожний допитаний свідок залишається в залі судового засідання до закінчення розгляду справи або вправі залишити залу засідання суду до закінчення розгляду справи за згодою сторін; 4)свідок може бути допитаний повторно або одночасно з іншим свідком для з'ясування причин розходжень його показань з показаннями інших свідків; свідок, який не може прибути у судове засідання внаслідок хвороби, старості, інвалідності або з інших поважних причин, допитується судом у місці його проживання (перебування).

5. При направленні у судове засідання уповноважених представників сторін, останнім мати при собі, відповідно до ст.60 Господарського процесуального кодексу України, документи, що підтверджують повноваження представників.

Ухвала підписана та складена 03.07.23р., набрала законної сили та не підлягає апеляційному оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя Машевська О.П.

Друк:

1 - в справу

2- позивачу на юридичну адресу ( рек.) + на ел. пошти: Itdpbk@ukr.net, _defense@ukr.net ,

3- відповідачу на юридичну адресу (рек.) + на ел. пошту: oliivskagromada_68@meta.ua, + post.lawyer@gmail.com

4 - свідку ОСОБА_1 ( рек. з пов.): АДРЕСА_1 .