Рішення від 30.06.2023 по справі 480/2653/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2023 р. Справа № 480/2653/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:

1) визнати протиправною відмову відповідача в призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області за № 61 від 29.11.2022 року;

2) зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 22.11.2022 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби України та наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Східного регіонального управління ДПСУ від 22.07.2021 року №319-ОС «Про особовий склад» його було виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення у зв'язку із закінченням строку контракту, а наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Східного регіонального управління ДПСУ від 20.08.2021 року № 373-ОС «Про особовий склад» виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, визначено вважати остаточною датою закінчення проходження військової служби 23.08.2021 та визначено календарну вислугу років в 21 рік 03 місяці 24 дні, пільгову в 10 років 03 місяці 10 днів, всього - 31 рік 07 місяців 04 дні.

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.07.2022 у справі №480/12098/21, Адміністрація Державної прикордонної служби України підготувала та направила до ГУ ПФУ в Сумській області документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, рішенням ГУ ПФУ в Сумській області №61 від 29.11.2022 року протиправно відмовлено у призначенні пенсії позивачу з огляду на відсутність календарної вислуги років 25 календарних років і більше, оскільки законодавством чітко визначено можливість призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням в її період вислуги років на пільгових умовах. При цьому, розрахунок пільгової вислуги років, що дає позивачу право для призначення пенсії, визначено наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Східного регіонального управління ДПСУ від 20.08.2021 року № 373-ОС.

Вважаючи відмову ГУ ПФУ в Сумській області у призначенні пенсії за вислугу років протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 28.03.2023 було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Крім того, вказаною ухвалою суду у відповідача витребовувалися додаткові докази у справі.

Ухвалами суду від 14.04.2023 та від 26.04.2023 витребовувалися повторно додаткові докази у справі у відповідача, на виконання вимог якої представник відповідача подав витребувані судом докази. При цьому, відзиву на позовну заяву подано не було.

Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з позову та підтверджується матеріалами справи (а.с.8,25-28) позивач проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби України та наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Східного регіонального управління ДПСУ від 22.07.2021 року №319-ОС «Про особовий склад» його було звільнено з військової служби у запас - у зв'язку із закінченням строку контракту.

Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Східного регіонального управління ДПСУ від 20.08.2021 року № 373-ОС «Про особовий склад» виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, визначено вважати остаточною датою закінчення проходження військової служби 23.08.2021 та визначено станом на 23.08.2021 календарну вислугу років в 21 рік 03 місяці 24 дні, пільгову в 10 років 03 місяці 10 днів, всього - 31 рік 07 місяців 04 дні (а.с.8, 26зворот-27).

У подальшому рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.07.2022 у справі №480/12098/21 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії, крім іншого, зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та подати до органу, що призначає пенсію (Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області) необхідні для призначення ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років документи, визначених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 (а.с.9-11).

На виконання вказаного рішення суду, 16.11.2022 Адміністрація Державної прикордонної служби України підготувала та направила до ГУ ПФУ в Сумській області подання про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 разом із заявою позивача від 17.10.2022 про призначення пенсії за вислугу років згідно п. “а” ч.1 ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Східного регіонального управління ДПСУ від 20.08.2021 року № 373-ОС, грошовим атестатом позивача та довідкою про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії (а.с.25-28).

В поданні зазначено, що станом на 23.08.2021 для призначення пенсії календарна вислуга складає 21 рік 03 місяці 24 дні, пільгова - 10 років 03 місяці 10 днів, що разом складає 31 рік 07 місяців 04 дні (а.с.25).

На підставі поданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України документів, ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Сумській області рішенням від 29.11.2022 №61 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги років 25 років і більше, передбаченої пунктом “а” частини першої статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, передбаченої для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільнені у період з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати (а.с.12, 28 зворот).

Вважаючи відмову в призначенні пенсії протиправною, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XIІ (далі - Закон №2262-XIІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ст. 2 Закону №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно із п. "а" ст. 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Частиною 4 статті 17 Закону №2262-ХІІ передбачено, що при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону №2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб (далі - Порядок №393).

Так, відповідно до абз.1,2 п.1 Порядку №393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б”-“д”, “ж” і “з” статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.

Відповідно до п. "а", "в" п.3 Порядку №393 у редакції чинній станом на час звільнення позивача з військової служби (20.08.2021), до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах

один місяць служби за три місяці: період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

один місяць служби за півтора місяця, на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Матеріалами справи підтверджується, зокрема, копією наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Східного регіонального управління ДПСУ від 20.08.2021 року № 373-ОС «Про особовий склад», що позивача виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення та визначено вважати остаточною датою закінчення проходження військової служби 23.08.2021 (а.с.8, 26зворот-27). Відповідно до зазначеного наказу від 20.08.2021 року № 373-ОС вислуга років військової служби позивача станом на 23.08.2021 становить в календарному обчисленні 21 рік 03 місяці 24 дні, пільгова вислуга років - 10 років 03 місяці 10 днів, що разом становить вислугу військової служби - 31 рік 07 місяців 04 дні.

Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а дійшов до висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Також, Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.04.2021 у справі №480/4241/18 дійшов висновку про те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону № 2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.

Також, Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.04.2021 у справі №480/4241/18 зробив наступні правові висновки:

1. В цілях Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

При цьому, з метою забезпечення єдності та сталості судової практики Верховний Суд в складі Судової палати Касаційного адміністративного суду відступив від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22.11.2018 у справі №161/4876/17, від 15.08.2019 у справі №281/459/17, від 27.03.2020 у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону №2262-ХІІ.

Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18, а також у постанові Верховного Суду від 17 травня 2023 року у справі №500/2030/20.

Варто відмітити, що дійсно станом на момент прийняття оскаржуваного рішення постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393” (набрання чинності 19.02.2022) до Порядку №393 були внесені зміни, а саме:

- доповнено новим пунктом 2-1, згідно з нормами якого, для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови;

- абзац перший пункту 3 викладено в новій редакції, згідно з якою, до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах відповідний період служби.

Тобто, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України 16.02.2022 постанови №119 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393” редакція Порядку №393 щодо правил обчислення вислуги років для призначення пенсії зазнала змін.

Втім, суд наголошує, що у цьому випадку виключне значення має дата набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України 16.02.2022 №119 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393”, зокрема, яка набрала чинності 19.02.2022.

Натомість позивача згідно наказу від 20.08.2021 №373-ОС виключено зі списків особового складу з 23.08.2021 (а.с.8), тобто ще до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України 16.02.2022 №119 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393”.

Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів неодноразово висловлював Конституційний Суд України.

Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту ст.58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Єдиний виняток з даного правила, закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, складають випадки, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

А відтак, до спірних правових відносин належить застосувати Порядок №393 у редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів від 16.02.2022 №119.

Таким чином, з урахуванням наведених вище норм права та висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що вислуга років позивача становить більше 25 календарних років та позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ, а тому рішення відповідача від 29.11.2022 №61 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ не відповідає критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим суд вбачає необхідним визнати таке рішення протиправним, скасувавши його та, з урахуванням ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою повного та ефективного захисту прав позивача, зобов'язати відповідача призначити, нарахувати та виплатити позивачу з 17.10.2021 пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ.

Щодо дати призначення пенсії, суд виходить з наступного.

За приписами п. «б» ч. 1 ст. 50 Закону №2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", "в" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.

Пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією (ч. 3 ст. 50 Закону №2262-ХІІ).

Відтак, враховуючи, що остаточною датою закінчення проходження військової служби позивача є 23.08.2021, а до відповідача з заявою звернувся 17.10.2022 (а.с.26), то з урахуванням вимог ч.3 ст. 50 Закону №2262-ХІІ позивач має право на призначення пенсії з 17.10.2021.

При цьому щодо позовних вимог про визнання протиправною відмову відповідача в призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ, суд зауважує наступне. Враховуючи, що відповідачем за результатами розгляду подання Адміністрації державної прикордонної служби України про призначення пенсії та заяви позивача про призначення пенсії, ГУ ПФУ в Сумській області було прийнято саме рішення від 29.11.2022 №61, якому судом була надана правова оцінка дій відповідача на відповідність встановлених законом компетенції суб'єкта владних повноважень та порядку їх вчинення під час винесення такого рішення, визнання протиправним та скасування цього рішення відповідача є належним і допустимим способом захисту прав позивача у цій справі, що у повній мірі відновлює порушене право, а тому суд вбачає необхідним у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною відмову відповідача в призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Берестовська, 1,м. Суми,Сумська область,40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання відмови протиправною та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 29.11.2022 №61, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XIІ.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 17.10.2021 пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XIІ.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 30.06.2023.

Суддя І.Г. Шевченко