30 червня 2023 року м. Рівне №460/11760/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про зобов'язання вчинення певних дій, -
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у якій позивач просить суд:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виплатити позивачу недоотриману пенсію батька - померлого пенсіонера ОСОБА_2 , (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за грудень місяць в сумі 4028 грн. 05 коп.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виплатити позивачу допомогу на поховання батька - померлого пенсіонера ОСОБА_2 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в сумі 8056 грн. 10 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем відмовлено позивачу у виплаті допомоги на поховання померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсіонера ОСОБА_2 , батька позивача, з підстав розбіжності у даті народження померлого пенсіонера та відсутністю підтвердження спільного проживання з померлим, оскільки наданими пенсійному органу документами підтверджується, що датою народження ОСОБА_2 є « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а також, вказано, що місце проживання позивача, є АДРЕСА_1 , в той час як в електронній пенсійній справі померлого наявна інформація про дату народження вказаної особи « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а місце проживання померлого АДРЕСА_2 , з огляду на що, за висновком відповідача, підстави для виплати сину померлого пенсії та допомоги відповідно до статей 52, 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», - відсутні. Позивач вважає таку відмову протиправною та вказує, на відсутність розбіжностей між наданими ним документами та даними, які містяться у відповідача, а також зазначає, що вказану розбіжності не спростовують той факт, що померлий ОСОБА_2 був пенсіонером, перебував на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області, як отримувач пенсії, а відтак позивач має право на пенсію померлого та відшкодування витрат на поховання вказаної особи. З вказаних підстав позивач просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою суду від 19.05.2023 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (викликом) учасників справи, у якій встановлено строк подання відповідачу відзиву на позовну заяву, в тому числі клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
26.06.2023, на адресу суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, зі змісту якого слідує, що у поданих документах відсутнє, відповідно до п. 2.22 Порядку № 22-1, підтвердження спільного проживання з померлим ОСОБА_2 , а саме у паспорті вказано АДРЕСА_1 , а в померлого ОСОБА_2 , згідно електронної бази, адреса проживання АДРЕСА_2 . Також, наявні розбіжності у даті народження. Відповідно до паспорту НОМЕР_1 (ксерокопія наявна в паперовій пенсійній справі) ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , а відповідно до свідоцтва про смерть дата народження померлого ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Як наслідок, відповідачем вказано, що оскільки виявлено розбіжності між датою народження ОСОБА_2 , зазначеною у свідоцтві про смерть, та датою народження, зазначеною у його електронній пенсійній справі, а також відсутнє підтвердження спільного проживання з померлим ОСОБА_2 , - ОСОБА_1 відмовлено у виплаті допомоги на поховання ОСОБА_2 .
Інших заяв, в тому числі по суті спору, від учасників справи на адресу суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Як слідує з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 від 02.10.1976.
ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 06.12.2022.
Згідно Довідки про реєстрацію місця проживання виконавчого комітету Корецької міської ради «Річецький старостинський округ» Рівненської області № 03-12/552 від 22.07.2021 ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер, перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області як отримувач пенсії за віком, що учасниками спору не спростовується.
Згідно Довідки Річецького старостинського округу Корецької міської ради Рівненської області № 21-01-15/188 від 05.05.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дійсно здійснив поховання свого батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до Довідки Річецького старостинського округу Корецької міської ради Рівненської області № 21-01-15/189 від 05.05.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживав разом із батьком ОСОБА_2 , до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_1 та здійснив його поховання.
Позивач, 23 лютого 2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про виплату пенсії за грудень 2022 року та допомоги на поховання батька - ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності до статей 52, 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом № 8680-8452/С-05/8-1700/23 від 13.03.2023 відповідач відмовив позивачу у проведенні зазначених виплат у зв'язку з тим, що дата народження в свідоцтві про смерть не співпадає з паспортними даними, що наявні в електронній пенсійній справі померлого, а відсутнє підтвердження спільного проживання з померлим ОСОБА_2 .
Позивач вказав, що відповідно до паспорту у формі ІD картки № 006376357 померлий ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , така ж дата народження зазначена і у свідоцтві про народження померлого серії НОМЕР_5 від 14.07.1959 та свідоцтві про смерть серії НОМЕР_3 від 06.12.2022, а дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_3 » - була зазначена у паспорті серії НОМЕР_1 виданим Корецьким РВ УМВС України в Рівненській області 29.05.2001, копія якого давалась відповідачу при призначенні пенсії, проте у цьому паспорті було допущено опечатку, яку усунуто померлим шляхом оформлення паспорта у формі ІD картки № 006376357.
Позивач не заперечує факту розбіжності даних стосовно дати народження його померлого батька, проте зазначає, що підтвердженням того, що його батько ОСОБА_2 який згідно даних свідоцтва про смерть народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та даними які містяться в пенсійній справі відповідача (народився ІНФОРМАЦІЯ_3 ) є однією і тією ж особою, яка перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та підтверджується даними з Державного реєстру фізичних осіб платників податків згідно його РНОКПП НОМЕР_6 .
Спільне проживання позивача із померлим батьком підтверджує Довідками про реєстрацію місця проживання виконавчого комітету Корецької міської ради «Річецький старостинський округ» Рівненської області № 03-12/552 від 22.07.2021 та Річецького старостинського округу Корецької міської ради Рівненської області № 21-01-15/189 від 05.05.2023.
Не погоджуючись з відмовою відповідача про виплату пенсії та допомоги на поховання, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першої статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною четвертою статті 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, у разі смерті пенсіонера його сім'ї або особі, яка здійснила похорон, виплачується допомога на поховання в розмірі двомісячної пенсії.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
За змістом статті 1 Закону №1058-IV, пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду. До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
Згідно з частинами 1, 2 статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сума пенсії , що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті.
Члени сім'ї повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1220 Цивільного кодексу України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно зі статтею 53 Закону №1058-IV, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Таким чином, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю та допомога на поховання за рахунок коштів Пенсійного фонду виплачується у разі смерті пенсіонера, який отримував пенсію за віком, по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, призначену відповідно до Закону №1058-IV.
Так, порядок звернення за допомогою на поховання визначено розділом V Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Пунктом 1.1 Порядку № 22-1, визначено, що заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Пунктом 2.26 Порядку № 22-1 визначено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером, документ, що посвідчує особу заявника.
Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Відповідно до пункту 5.1 розділу V Порядку №22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 7), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року №1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за №691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
З матеріалів справи слідує, що позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату йому недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера та допомоги на поховання померлого батька, надавши перелік документів згідно пунктів 2.26 та 5.1 Порядку №22-1, що відповідачем не спростовано.
В той же час, за результатом розгляду наданих позивачем документів, відповідач відмовив у виплаті недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера та допомоги на поховання ОСОБА_2 , через розбіжності у адресі проживання та даті народження померлого пенсіонера.
Аналізуючи вищенаведені приписи законодавства та подані суду докази, суд дійшов висновку що ОСОБА_2 недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, РНОКПП НОМЕР_6 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримував пенсію. Позивач є сином померлого пенсіонера, а отже, на переконання суду, має право на отримання недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера та допомоги на поховання свого батька ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , що свідчить про порушення відповідачем принципу справедливості, добросовісності, розумності під час вирішення питання про виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера та допомоги на поховання, а також про протиправність дій щодо відмови у виплаті таких сум.
Суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у виплаті вказаних недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера та допомоги, в діях відповідача вбачається надмірний формалізм, що вплинув на реалізацію гарантованого статтями 52, 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» права позивача на отримання недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера та допомоги по похованню померлого пенсіонера, відтак, суд дійшов висновку, що відмова у виплаті допомоги на поховання на померлого ОСОБА_2 є протиправною.
Відповідач не довів суду правомірність відмови, щодо виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера та допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , а тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як підтверджується матеріалами справи, позивач за подання даної позовної заяви сплатив судовий збір у розмірі 1073,60 грн згідно квитанції № 3 від 08.05.2023, а отже, такі судові витрати підлягають до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виплатити ОСОБА_1 суму пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку зі смертю його батька - померлого ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 у відповідності до статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання його батька - померлого ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 у відповідності до статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 30 червня 2023 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_7 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Д.П. Зозуля