Рішення від 29.06.2023 по справі 420/6479/23

Справа № 420/6479/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Стефанова С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 29 березня 2023 року надійшов позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації щодо не призначення та не направлення для виконання рішення про призначення щомісячної адресної допомоги на проживання в січні та лютому 2022 року в порядку Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року, та щодо автоматичного не призначення допомоги на проживання в порядку Постанови Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2022 року із березня 2022 року до липня 2022 року внутрішньо переміщеній особі неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації прийняти та направити для виконання рішення про призначення щомісячної адресної допомоги на проживання в порядку Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року за січень та лютий 2022 року, та автоматично призначити допомогу на проживання в порядку Постанови Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2022 року із березня 2022 року до липня 2022 року, внутрішньо переміщеній особі неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити внутрішньо переміщеній особі неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячну адресну допомогу на проживання в порядку Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року за січень та лютий 2022 року в розмірі 1000 грн. щомісяця, та допомогу на проживання в порядку Постанови Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2022 року із березня 2022 року до липня 2022 року в розмірі 3000 грн. щомісяця.

Позиція позивача обґрунтовується наступним

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_3 отримував до кінця 2021 року та мав право на отримання після грудня 2021 року адресної допомоги на проживання в 2022 року при зміні місця проживання. Управління соціальної політики Херсонської

районної державної адміністрації (Відповідач 1) допустило протиправну бездіяльність, яка полягає у не призначенні неповнолітньому ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги на проживання та не переданні прийнятого рішення про призначення адресної допомоги на проживання ОСОБА_3 до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (Відповідач 2) для здійснення виплати.

Крім цього, як зазначає позивач, внаслідок допущеної бездіяльності, ОСОБА_3 втратив можливість отримати допомогу на проживання із березня 2022 року відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним

особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332, яка повинна була йому призначатись автоматично в розмірі 3000 грн. на місяць.

Позиція відповідача - Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат обґрунтовується наступним

Відповідач зазначає, що Центр не є та не був уповноважений на виконання функцій щодо призначення, фінансування та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. А з впровадженням в країні Єдиної інформаційної системи соціальної сфери доступ саме Центру до функціоналу системи обмежений і не пов'язаний з призначенням, нарахуванням або виплатою допомоги, що унеможливлює реалізацію вимог позову до Центру.

Постановка на облік внутрішньо переміщених осіб, прийняття рішення щодо призначення, або відмови в призначенні вище зазначеної допомоги здійснювалась у спірні періоди та наразі забезпечується Управлінням. Повноваження щодо фінансування виплат ОСОБА_4 здійснювались по квітень 2022 року. Нарахування, фінансування та виплата допомоги відбувається на центральному рівні, забезпечується Мінсоцполітики та АТ «Ощадбанк».

Відтак, відповідач зазначає, що позовні вимоги до Центру є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам законодавства.

Процесуальні дії та клопотання учасників справи

Ухвалою суду від 03 квітня 2023 року вказаний позов залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, з підстав не сплати позивачем судового збору.

Заявою від 07.04.2023 року (вхід. № ЕС/3157/23) позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ст.262 КАС України.

21 квітня 2023 року від відповідача - Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до суду надійшов відзив на позовну заяву (вхід. № ЕП/14155/23).

09 травня 2023 року від позивача до суду надійшли додаткові пояснення у справі (вхід. № ЕС/4485/23).

Відповідач - Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації відзив до суду не подав.

У відповідності до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Станом на 29 червня 2023 року, будь-яких інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалася позиція позивача та відповідача, перевіривши її доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

ОСОБА_2 , 2007 року народження, є внутрішньо переміщеною особою, так як у 2014 році, вимушено перемістився разом із родиною із м. Сніжного Донецької області до м. Костянтинівка Донецької області.

Із 2016 року ОСОБА_2 перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в м. Костянтинівці Донецької області та там же отримував адресну допомогу на проживання, яка надходила на рахунок матері як уповноваженого представника сім'ї. Допомогу на проживання ОСОБА_2 отримував до 30.12.2021 року.

Як зазначив позивач, в кінці грудня 2021 року, для можливості навчатися за відповідним профілем, ОСОБА_2 переїхав до м. Олешки Херсонської області до своїх дідуся та бабусі, де навчався у навчальному закладі Олешківський академічний ліцей «Ерудит» Олешківської міської ради.

Як вказує позивач, будучи обізнаним із обов'язком повідомляти орган соціального захисту про зміну місця проживання, перед зміною місця проживання, він, як законний представник дитини (батько), повідомив орган соціального захисту Костянтинівської міської ради про зміну дитиною місця проживання.

В подальшому, ОСОБА_2 , разом із бабусею - ОСОБА_5 , звернувся до Управління соціальної політики м. Олешки, розташованого в смт. Білозерка Херсонської області, з метою постановки його на облік в м. Олешки та призначення адресної допомоги, для чого надав всі документи, які в нього запитали посадові особи вказаного Управління. Для виплати адресної допомоги на проживання ОСОБА_5 надала відповідну заяву (згоду) та реквізити свого рахунку, відкритого в АТ «Ощадбанк».

Батьки позивача ОСОБА_1 : мати - ОСОБА_5 , та батько - ОСОБА_6 , також є внутрішньо переміщеними особами, так як перемістилася із м. Сніжного Донецької області в 2014 року до м. Олешки Херсонської області. Тому його син - ОСОБА_2 проживав в родині його батьків.

Як зазначає позивача, враховуючи звітний період в кінці року, необхідність внесення даних до інформаційної бази, його сину та матері повідомили, що довідку про взяття на облік ВПО він отримає пізніше, про що повідомлять телефоном. Щодо виплат зазначили, що кошти йому прийдуть одночасно за декілька місяців та йому потрібно почекати.

Як вказує позивач, в січні - лютому 2022 року, як законний представник сина, ОСОБА_1 в телефонному режимі неодноразово звертався до заступника начальника Управління соціальної політики в м. Білозерка - Старюченко Ольги Григорівни за довідкою ВПО та інформацією про виплати, однак безрезультатно, так як зі слів посадової особи працівник, яка приймала його документи, була на лікарняному.

В зв'язку з тим, що 24.02.2022 року розпочалося військове збройне вторгнення російської федерації та відбулася окупація Херсонської області, органи державної влади припинили працювати. Син позивача разом із його батьками тривалий час залишався в окупації до серпня 2022 року, жодних виплат за цей час він не отримав.

Позивач вказує, що в кінці квітня 2022 року в додатку Дія, встановленому на смартфоні його сина ОСОБА_2 з'явилась його довідка переселенця за номером 6512-50004211454 від 30.12.2021 року, в якій було зазначено хто її видав - УСЗН Олешківської РДА, та фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказана обставина підтверджує факт звернення ОСОБА_2 за довідкою ВПО та за призначенням йому адресної допомоги.

В серпні 2022 року ОСОБА_2 перемістився із окупованої території Херсонської області до м. Кропивницького, де в серпні 2022 року звернувся до місцевого Управління соціального захисту для постановки на облік та за відновленням виплат. Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеною особою за новим місцем проживання ОСОБА_2 видали та повідомили, що допомога на проживання буде призначена з серпня 2022 року.

Разом з тим, як вказує позивач, жодні виплати адресної допомоги з січня 2022 до серпня 2022 року виплаченими не були, а місцеве Управління соціального захисту населення без отримання інформації про призначення допомоги на проживання в м. Олешки Херсонської області та без довідки-атестата про нарахування та виплату адресної допомоги такі виплати здійснити не може.

ОСОБА_1 неодноразово звертався із зверненнями щодо невиплати адресної допомоги на проживання його сину на урядові електронні адреси, до Національної соціальної сервісної служби, однак отримав відповідь про те, що в ході розгляду його заяв були направлені листи до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних

виплат в серпні та жовтні 2022 року, згідно яких його син ОСОБА_3 не перебував на обліку як отримувач допомог. Одночасно з цим позивачу було повідомлено, що Департаментом соціального захисту населення Кіровоградської обласної військової адміністрації було сформовано та надіслано запит до ДП «Інформаційно-обчислювальний центр «Мінсоцполітики» з метою перевірки інформації про не перебування на обліку сина як отримувача щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання та у разі надходження електронної справи рішення може бути переглянутим.

Однак, як вказує позивач, після цього ніякі повідомлення про надходження або ненадходження справи йому не надходили. В зв'язку з цим, в грудні 2022 року позивач із своїм сином звернулися до адвоката за допомогою у вигляді складення адвокатських запитів з метою з'ясування наявності електронної справи сина.

Так, 13.12.2022 року в інтересах ОСОБА_2 адвокатом Язан Людмилою було направлено адвокатський запит до Державного Підприємства «Інформаційно - обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» з проханням надання (надсилання) копій всіх наявних документів електронної особової справи внутрішньо переміщеної особи неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_2 , яка була сформована за зверненням особи в грудні 2021 року УСЗН Олешківської РДА.

23.12.2022 року на електронну адресу адвоката надійшла відповідь про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за даними Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в м. Олешки Херсонської області з 30.12.2021 року по

09.08.2022 року. Також у відповіді було зазначено про перебування із серпня 2022 року на обліку в м. Кропивницький, де йому призначено допомогу на проживання з 01.08.2022 року в розмірі 3000 грн. на місяць. Одночасно з цим, було рекомендовано звернутись до Управління соціального захисту населення за місцем фактичного перебування сина, з метою направлення таким Управлінням запиту до м. Олешки Херсонського району та після отримання атестату здійснити допризначення допомоги на проживання.

12.01.2023 року адвокатом Язан Людмилою в інтересах ОСОБА_2 було повторно направлено адвокатський запит до Державного Підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» щодо наявності чи відсутності електронної справи неповнолітнього ОСОБА_2 та щодо надання її копій в разі наявності.

30.01.2023 року надійшла відповідь від 27.01.2023 року на повторний запит, згідно якої з'ясовано, що у зв'язку з тим, що на центральному сховищі отримувачів всіх видів соціальних допомог відсутня інформація про призначення ОСОБА_2 в органах соціального захисту м. Олешки Херсонської області, електронну справу надати не можливо.

З метою пошуку справи ОСОБА_2 , 12.01.2023 року було направлено електронні листи до Херсонської обласної державної (військової) адміністрації та до Херсонської районної військової адміністрації, щодо здійснення діяльності Херсонським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Олешківським Управлінням соціального захисту населення, а також щодо контактів вказаних установ.

13.01.2023 року надійшла відповідь від відповідного Департаменту соціальної політики Херсонської ОДА з інформацією про те, що на теперішній час Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат працює дистанційно, спілкування за електронною адресою.

24.01.2023 року надійшла відповідь на вказаний лист із інформацією про те, що Олешківський відділ управління соціальної політики РВА не здійснює своїх повноважень, приміщення захоплене, техніка знищена, спеціалістам заборонено виконувати свої обов'язки окупаційною владою. Щодо наявних питань рекомендовано звертатись на електронну пошту управління соціальної політики РВА.

16.01.2023 року та 19.01.2023 року адвокатом Язан Людмилою в інтересах ОСОБА_2 було направлено адвокатський запит до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на отриману електронну адресу.

18.01.2023 року надійшла відповідь про те, що володільцями баз персональних даних про постановку та здійснення обліку внутрішньо переміщених осіб є управління соціального захисту, тому Центр може здійснювати виключно обробку окремої інформації.

Одночасно з цим повідомлено, що Управління праці та соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації припинило свою діяльність за наслідками адміністративної реформи відповідно до Постанови Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 року «Про утворення та ліквідацію районів». Наразі місто Олешки підпорядковане Управлінню соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації, розташованої за адресою: вулиця Свободи, 89, смт. Білозерка, 75000.

26.01.2023 року у відповідь на запит до Центру надійшла додаткова інформація про те, що постановка на облік та його ведення, формування особової справи та її зберігання, прийняття рішення щодо призначення грошової допомоги або відмови у її призначенні здійснюються управліннями соціального захисту населення районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад, в даному випадку Управлінням праці та соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації та в подальшому Управлінням соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації.

У Центрі матеріали справ, в тому числі, внутрішньо переміщених осіб, на зберіганні не перебувають, зокрема, документація щодо постановки на облік, прийняття рішення щодо призначення допомоги або відмови у її призначенні.

Повідомлено, що до Центру для опрацювання в електронній системі рішення щодо призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не надходило.

Також 19.01.2023 року адвокатом Язан Людмилою в інтересах ОСОБА_2 було направлено адвокатський запит, підписаний за допомогою КЕП, до Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації на електронну адресу, однак 20.01.2023 року отримано відповідь про те, що жоден файл не відкривається. В подальшому направлення адвокатського запиту було продублювано у різних форматах 20 та 26.01.2023 року, однак відповіді отримано не було.

17.02.2023 року вищезазначений адвокатський запит з додатками було направлено рекомендованим листом через «Укрпошту» та 20.02.2023 року повторно направлено на електронну адресу Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації, однак станом на час звернення до суду з даним позовом відповіді не отримано. Відповідно до трекінгу поштове відправлення № 2500675041024, яке було врученим 06.03.2023 року.

Одночасно з цим, 15.02.2023 року адвокатом Язан Людмилою в інтересах ОСОБА_2 було направлено адвокатський запит, підписаний за допомогою КЕП, до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, щодо того, чи отримував неповнолітній ОСОБА_2 адресну допомогу на проживання за попереднім місцем обліку.

21.02.2023 року надійшла відповідь про те, що щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 року №505 ОСОБА_2 призначено та виплачено за період з 01.12.2014 року по 31.12.2021 року у складі родини матері.

Джерела права та висновки суду

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

Правовий статус, права і обов'язки внутрішньо переміщених осіб, призначення і виплати їм допомоги регламентуються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (надалі Закон № 1706-VII), Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України

від 20.03.2022 № 332 (надалі - Порядок № 332).

До 20.03.2022 року механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначався Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" (далі Порядок №505).

У відповідності до ст. 1 Закону № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Статтею 2 Закону № 1706-VII передбачено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

У відповідності до 4.11 ст. 7 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованої території мають право на отримання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, безпосередньо у робочих органах Фонду соціального страхування України за фактичним місцем проживання, перебування.

Як встановлено судом, на момент звернення ОСОБА_1 до уповноваженого органу - Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації, в грудні 2021 року питання призначення допомоги регулювалися Постановою КМУ за №505.

Відповідно до абз. 1 п.2 Постанови КМУ №505, грошова допомога надавалась внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, АР Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення АТО з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Відповідно до абз. 1 п. 3 Постанови КМУ №505, грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах, зокрема:

для дітей - в розмірі 1000 гривень на одну особу (члена сім'ї).

Відповідно до абз. 1 п. 3-2 Постанови КМУ №505, якщо дитина переміщується з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, АР Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, без супроводу батьків або осіб, які їх замінюють, грошова допомога виплачується їй за зверненням: баби, діда, повнолітніх сестри, брата, мачухи, вітчима, які безпосередньо здійснюють догляд з дитиною, без спеціальних на те повноважень.

Відповідно до абз. 5 п. 3-2 Постанови КМУ №505, неповнолітня дитина має право самостійно звернутись за призначенням грошової допомоги.

Відповідно до абз. 1 п. 5 Постанови КМУ №505, призначення та виплата грошової допомоги здійснюється уповноваженим органом за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї. В абз.2 п.5 зазначається, що для призначення допомоги представник сім'ї має подати заяву, а в подальших абзацах зазначається, які відомості мають бути зазначені, які документи долучені до заяви та зазначені органи, до яких подавалась така заява.

Відповідно до абз.11-13 п. 5 Постанови КМУ №505 (які були чинними на момент виникнення спірних правовідносин) з 1 липня 2021 р. заяви з необхідними документами для призначення грошової допомоги приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.

Заяви з необхідними документами для призначення грошової допомоги (після формування електронної справи) у паперовому вигляді передаються відповідному уповноваженому органу не рідше ніж раз на два тижні.

Якщо документи, подані уповноваженим представником сім'ї, не відповідають вимогам цього Порядку, уповноважений орган протягом семи робочих днів після отримання таких документів надсилає у письмовому вигляді уповноваженому представнику сім'ї інформацію про відмову у призначенні грошової допомоги з обґрунтуванням причин такої відмови.

Відповідно до абз.1 п.8 вказаної Постанови КМУ №505, уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім'ї заяви та документів, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім'ї.

Відповідно абз. 6 п. 8 вказаної Постанови КМУ №505, інформація про призначення грошової допомоги відображається з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Отже, із наведених положень Постанови КМУ № 505 вбачається, що після звернення ОСОБА_2 із заявою при призначення допомоги до Відповідача 1, особа, яка прийняла заяву, зобов'язана була сформувати електронну справу, після чого передати заяву із всіма документами в паперовому вигляді уповноваженому органу протягом 2 тижнів. Так як заяву ОСОБА_2 подавав 30.12.2021 року, заява із документами мала б бути поданою до 14 січня 2022 року.

При цьому, інформація про відмову у призначенні грошової допомоги ОСОБА_2 та його бабусі, як уповноваженому представнику сім'ї сина, до 24.02.2022 року не надходила, а з 24.02.2022 року всі органи державної влади припинили здійснювати свої повноваження через окупацію Херсонської області.

Як встановлено судом, у зв'язку із повномасштабним вторгненням російської федерації, 20.03.2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до п.1 Порядку, затвердженого постановою КМУ №332 цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Згідно з п. 3 Порядку №332, допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах, зокрема, для дітей - 3000 гривень.

Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. №505.

Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 р. у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 р. № 204-р Перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми Є-Підтримка: Волинська область; Дніпропетровська область; Донецька область; Житомирська область; Запорізька область; Київська область; м. Київ; Луганська область; Миколаївська область; Одеська область; Сумська область; Харківська область; Херсонська область; Чернігівська область.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у відповідності до Порядку №332 позивач повинен відповідати одній із умов:

- отримувати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг станом на 24.02.2022 року;

- або бути облікованим на території, включеній у розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка», на яке міститься посилання в пункті 2 Порядку №332 або переміщеним з такої території.

Відтак судом встановлено, що ОСОБА_2 повинен був отримати щомісячну адресну допомогу на проживання в січні та лютому 2022 року у розмірі 1000 грн., а з березня 2022 року, враховуючи переміщення із Донецької області та перебування в Херсонській області, допомога на проживання в розмірі 3000 грн. для нього повинна була бути призначена автоматично, без подання додаткового звернення.

Разом з тим, судом встановлено, що Управлінням соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації, допущено протиправну бездіяльність, внаслідок чого Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відмовляє позивачу у виплаті допомоги через відсутність рішення про призначення допомоги.

Та обставина, що ОСОБА_2 , не перебував на обліку як отримувач допомог, не може бути підставою для відмови у призначенні та виплаті допомоги внутрішньо переміщений неповнолітній особі з січня по липень 2022 року, оскільки таке право за ним зберігалось до березня 2022 року.

При вирішенні даного спору, суд керується також ст. 3 Конституції України та принципом пріоритету прав дитини.

Принцип «найкращих інтересів дитини» був докладно потлумачений у Зауваженні загального порядку № 14 (2013) «Про право дитини на приділення першочергової уваги якнайкращому забезпеченню її інтересів». Зокрема, Комітет акцентує увагу на тому, що призначенням концепції найкращих інтересів дитини є забезпечення повномасштабної та ефективної реалізації всіх прав, проголошених у Конвенції, усебічний розвиток дитини (п. 4 ), оцінка найкращих інтересів дитини в кожному окремому випадку при дотриманні балансу «усіх елементів, необхідних для прийняття рішення в конкретній ситуації для конкретної дитини або групи дітей» (п. 46). Визначення того, яке саме рішення буде прийнято в «найкращих інтересах дитини», має починатися з оцінки конкретних обставин, що роблять дитину унікальною. Це означає врахування судом одних та ігнорування інших елементів, а також впливає на те, яким чином вони будуть ураховані один щодо одного (п. 49).

Згідно з п.п.1-2 ст. 3 Конвенції про права дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1989 року та ратифікованою Україною 27.02.1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, чи здійснюються вони державними, приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними або законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Зокрема, має бути наданий такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя (ураховуючи при цьому права й обов'язки батьків, опікунів чи інших осіб, що відповідають за неї за законом) і для цього використовують всі відповідні законодавчі й адміністративні заходи.

У відповідності до ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004 року № 1906 - IV, визначено дію міжнародних договорів на території України: якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, установлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

В Законі України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 року № 2402-ІІІ дано визначення поняття «забезпечення найкращих інтересів дитини» з урахуванням загальноприйнятих міжнародних норм. За визначенням, наведеним у ст. 1 вказаного Закону, «забезпечення найкращих інтересів дитини» передбачає дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров'я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності, та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку й рівня розвитку, що може її висловити.

В ст. 8 даного Закону задекларовано, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного й соціального розвитку.

Таким чином, Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації зобов'язано було, з урахуванням забезпечення найкращих інтересів дитини та дотриманням вимог законодавства, прийняти та направити для виконання рішення про призначення щомісячної адресної допомоги на проживання в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року, та автоматично

призначити допомогу на проживання в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2022 року із березня 2022 року внутрішньо переміщеній неповнолітній особі ОСОБА_2 , проте допустило протиправну бездіяльність.

За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 року у справі №П/9901/137/18 під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Оскільки судом встановлена протиправна бездіяльність відповідача, суд вважає за необхідне зобов'язати Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації прийняти та направити для виконання Херсонському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат рішення про призначення щомісячної адресної допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року за січень та лютий 2022 року, та автоматично призначити допомогу на проживання в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2022 року за період з березня 2022 року до липня 2022 року, внутрішньо переміщеній особі неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відносно вимог позивача до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, щодо його зобов'язання виплатити внутрішньо переміщеній особі неповнолітньому ОСОБА_2 вищезазначені допомоги, суд зазначає, про їх передчасність та відсутність підстав для задоволення, оскільки у спірних правовідносинах рішення про призначення щомісячної адресної допомоги на проживання внутрішньо переміщеній ОСОБА_2 уповноваженим органом ще не прийнято та наразі відсутні підстави вважати, що після прийняття такого рішення Херсонською районною державною адміністрацією та направлення його на виконання Херсонському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, право позивача на отримання допомог буде порушеним, а тому задоволення позову у вказаній частині буде свідчити про вирішення спору на майбутнє, що не узгоджується із завданням адміністративного судочинства.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити внутрішньо переміщеній особі неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячну адресну допомогу на проживання в порядку постанови Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року за січень та лютий 2022 року в розмірі 1000 грн. щомісяця, та допомогу на проживання в порядку постанови Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2022 року із березня 2022 року до липня 2022 року в розмірі 3000 грн. щомісяця - слід відмовити, як передчасних.

Суд вважає що саме такий спосіб захисту порушеного права в даному випадку є належним та достатнім.

У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах “Проніна проти України” (пункт 23) і “Серявін та інші проти України” (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Бендерський проти України” від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить до часткового задоволення.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням викладеного та висновку суду про задоволення позову, наявні підстави для стягнення з Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 139, 242-246, 258, 261, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації щодо не призначення та не направлення для виконання Херсонському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат рішення про призначення щомісячної адресної допомоги на проживання в січні та лютому 2022 року в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року, та щодо автоматичного не призначення допомоги на проживання в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2022 року за період з березня 2022 року по липень 2022 року внутрішньо переміщеній особі неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язати Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації прийняти та направити для виконання Херсонському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат рішення про призначення щомісячної адресної допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року за січень та лютий 2022 року, та автоматично призначити допомогу на проживання в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №332 від 20.03.2022 року за період з березня 2022 року по липень 2022 року, внутрішньо переміщеній особі неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Управління соціальної політики Херсонської районної державної адміністрації (вул. Свободи, буд. 89, смт. Білозерка, Херсонська область, 75000, код ЄДРПОУ 44390518).

Відповідач: Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Робоча, буд. 115, м. Херсон, 73037, код ЄДРПОУ 05392743).

Суддя С.О. Cтефанов