Рішення від 30.06.2023 по справі 540/3679/21

Справа № 540/3679/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Скупінської О.В.,

при секретарі - Гудзікевич Я.А.,

за участю:

представника відповідача Коліогло П.П.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Імідж Груп» до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень

ВСТАНОВИВ:

До Херсонського окружного адміністративного суду 23.07.2021 надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Імідж Груп» до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати Наказ від 26.02.2021 року №188-ж1;

2. Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення № 000151/21-22-09-01, № 000152/21-22-09-01, №№ 000153/21-22-09-01, №№ 000154/21-22-09-01 від 19 березня 2021 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що не погоджується із висновками щодо порушення ТОВ «Капітал Імідж Груп» податкового законодавства, які викладені у акті №008/32/36813710. За твердженнями позивача вказаний акт перевірки товариство не отримувало, про наявність перевірки товариству стало відомо тільки після отримання поштовою кореспонденцією оскаржуваних податкових повідомлень - рішень. Лист з податковими повідомленнями - рішеннями товариством було отримано 25.03.2021.

Як стверджує позивач, не надавши копію акту перевірки посадовим особам, перевіряючими було грубо порушено приписи податкового законодавства, що позбавило товариства права подати свої заперечення до нього в порядку, визначеному п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України

На думку позивача, висновки про порушення податкового законодавства, є хибними, в зв'язку із неповним та не об'єктивним проведенням перевірки, з позбавленням можливості надання первинних документів, які б свідчили про взагалі не приналежності товариства до нібито виявлених фактів.

ТОВ «Капітал Імідж Груп» вважає, що акт (довідка) є протиправним, оскільки підставою для проведення фактичної перевірки ТОВ «Капітал Імідж Груп», був наказ ГУ ДПС у Херсонський області, копію якого не було вручено посадовим особам товариства та не було надано іншій уповноваженій особі під розпис, на підставі якого було проведено фактичну перевірку ТОВ «Капітал Імідж Груп» за місцем нібито здійснення його діяльності по вул. Пролетарська, 28 в с. Калинівське, Великоолександрівського району, Херсонської області так як для його видачі відсутні правові підстави.

Як стверджує позивач, фактична перевірка була проведена за адресою, за якою ТОВ «Капітал Імідж Груп» не проводив господарської діяльності, так як у відповідності до додаткової угоди від 26.01.2021 договір оренди від 01.01.2021 був достроково розірваний.

Таким чином, ТОВ «Капітал Імідж Груп» вважає наказ від 26.02.2021 №188-ж1 на підставі якого була розпочата та проведена фактична перевірка протиправним.

У позові зазначено, що в наданих документах не міститься конкретної інформації про порушення вимог законодавства передбачених підпунктами 80.2.5, пункту 80.5 статті 80 Податкового кодексу України. Таку інформацію до моменту призначення проведення фактичної перевірки товариства, податковий орган повинен був встановити (виявити) у визначений законом спосіб до винесення наказу № 1255 від 02.09.2020, оскільки тільки бажання провести фактичну перевірку ТОВ «Капітал Імідж Груп» з посиланням на загальні приписи ПКУ, нібито працівники ДПС мають право проводити таку перевірку (як повідомили представника Товариства перевіряючи) не є достатньою для призначення фактичної перевірки ТОВ «Капітал Імідж Груп». Зважаючи на вищенаведене та виходячи з аналізу змісту наказу Головного управління ДПС у Херсонській області, який не містить в собі будь-якого посилання на отриману відповідачем в установленому законодавством порядку інформацію про факти, які б свідчили про можливі порушення законодавства саме ТОВ «Капітал Імідж Груп», товариство вважає, що призначення проведення фактичної перевірки було безпідставним та відповідно незаконним, оскільки державні органи зобов'язанні діяти у чіткій відповідності до вимог закону, що в даному випадку відповідачем не було дотримано, а тим більше враховуючи той факт, що товариство взагалі не веде господарської діяльності за вказаною адресою.

Враховуючи вищевикладене, позивач дійшов висновку, що у відповідача на момент видання наказу на проведення фактичної перевірки була відсутня інформація, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів, а отже, у податкового органу були відсутні підстави для призначення фактичної перевірки щодо ТОВ «Капітал Імідж Груп» з вказаних питань

Ухвалою судді Херсонської окружного адміністративного суду Ковбій О.В. від 28.07.2021 вказана позовна заява була залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків.

16.08.2021 до Херсонського окружного адміністративного суду позивачем було подано заяву про усунення недоліків позову.

Ухвалою судді Херсонської окружного адміністративного суду Ковбій О.В. від 25.08.2021 відкрито провадження по справі та ухвалено розглядати її за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

09.09.2021 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшов (вх.№28525/21) відзив податкового органу на позовну заяву ТОВ «Капітал Імідж Груп» з додатком доказів на підтвердження своєї процесуальної позиції та з проханням відмовити у задоволенні позову з покликанням на обставини, встановлені під час перевірки .

22.10.2021 ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду зупинено провадження у справі за позовом ТОВ «Капітал Імідж Груп» до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень до одужання адвоката Когіна Андрія Валерійовича. Зобов'язано адвоката Когіна Андрія Валерійовича та позивача в справі в строк до 30.11.2021 повідомити суд про своє одужання та наявність підстав для поновлення провадження у справі або надати докази тимчасової непрацездатності адвоката після цієї дати.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією рф.

Згідно з розпорядженням Верховного Суду №11/0/9-22 від 18.03.2022, відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду та визначено її Одеському окружному адміністративному суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 21.03.2023 справу №540/3679/21 передано для розгляду головуючому судді Скупінській О.В.

Суд зазначає, що матеріалів справи № 540/3679/21 у паперовому вигляді головуючому по справі не передано. Згідно з відомостями автоматизованої системи документообігу Одеського окружного адміністративного суду, в підсистемі «Електронний суд» міститься відсканована позовна заява з додатками та інші матеріали, що надходили до суду до 22.10.2021 року.

27.03.2023 суддею ухвалено прийняти до провадження адміністративну справу № 540/3679/21; поновити провадження у справі № 540/3679/21; розпочати розгляд справи №540/3679/21 спочатку за правилами загального позовного провадження; призначити підготовче засідання у справі на 11 квітня 2023 року об 12 год 00 хв.

У підготовче засідання, призначене на 11 квітня 2023 року представник позивача не з'явився, причини неявки не повідомив, був сповіщений належним чином та завчасно. Підготовче засідання відкладено на 25 квітня 2023 року 11:00 годин.

25.04.2023 у підготовче засідання представник позивача не з'явився також, причини неявки суду не повідомив.

25.04.2023 суд ухвалив у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про залишення позову без розгляду - відмовити.

Ухвалою суду від 25.04.2023 закрито підготовче провадження по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Імідж Груп» до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень та призначити справу №540/3679/21 до судового розгляду по суті на 10 травня 2023 року об 14 год 10 хв.

Ухвалою суду від 10.10.2023, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання, визнано неявку позивача у судове засідання не поважною та відкладено судове засідання на 23.05.2023 о 12:00 год.

У судовому засіданні 23.05.2023 судом заслухано вступне слово відповідача.

Ухвалою суду від 23.05.2023, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання, зобов'язано відповідача надати до суду докази та відкладено судове засідання на 06.06.2023 об 11:00 год.

26.05.2023 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання про залучення доказів.

У судовому засіданні 06.06.2023 судом досліджено письмові докази, які наявні в матеріалах справи.

Ухвалою суду від 06.06.2023, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання відкладено судове засідання на 20.06.2023 об 11:00 год.

Розглянувши подані стороною докази, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено таке.

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Капітал Імідж Груп» (код ЄДРПОУ 36813710) зареєстровано як юридична особа 13.11.2009 року (Номер запису: 15221020000019404) та здійснює такі види діяльності за КВЕД: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний); 47.30 Роздрібна торгівля пальним.

Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі листом від 26.02.2021 №238/7/21-97-04-04-03 (а.с.46) повідомлено в.о. начальника Головного управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі листом від 26.02.2021 №238/7/21-97-04- 04-03, що на виконання протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №29 Розділу 6 «Про заходи з протидії нелегальному обігу пального» проведено аналіз інформації щодо можливого функціонування нелегальних автозаправних станцій та автозаправних пунктів на території Херсонської області.

У листі вказано, що за результатами відпрацювання встановлено, що за адресою: Херсонська обл., Великоолександрівський р-н, смт. Калінінське, вул. Пролетарська, 28, розміщено АЗС, яка за наявною інформацією функціонує без ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним та що за наявною інформацією за вказаною адресою реалізацію ПММ здійснює ТОВ «Капітал Імідж Груп» (РНОКПП 36813710).

Судом встановлено, що 26.02.2021 Головне управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі керуючись ст.20, пп. 75.1.3. п.75.1. ст.75,пп.80.2.2 п.80.2 ст. 80. Податкового кодексу України, з метою перевірки дотримання суб'єктами господарювання норм законодавства у сфері обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального прийнято наказ №188-ж1 (а.с.42), яким посадовим особам Управління, зокрема, наказано:

1.1. провести фактичну перевірку ТОВ «КАПІТАЛ ІМІДЖ ГРУП» (36813710) тривалістю, що не перевищує 10 діб, починаючи з 26 лютого 2021 року;

1.2. забезпечити проведення перевірки за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника: АДРЕСА_1 .

На підставі, зокрема, вищевказаного наказу Головне управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі складено направлення на перевірку від 26.02.2021 №031 та №032(а.с.44-45).

Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі було проведено контрольну розрахункову операцію з придбання бензину А-92 вартістю 23,50 грн, за літр з паливо-роздавальної колонки в транспортний засіб (автомобіль) в кількості 4,25 л. на загальну суму 100 грн, про що складено акт контрольної розрахункової операції від 26.02.2021 року №008/32 (а.с.51).

Копію наказу про проведення перевірки було вручено оператору АЗС ОСОБА_1 , а також йому пред'явлено під підпис направлення від 26.02.2021 №031, №032.

Суд зазначає, що ОСОБА_1 згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДПС України про суми виплачених доходів (а.с.61) у період з 01.01.2021 року по 31.03.2021 року отримував доходи від ТОВ «КАПІТАЛ ІМІДЖ ГРУП» (код ЄДРПОУ 36813710).

Разом із відзивом представником відповідача надано до суду пояснення ОСОБА_1 (а.с.57), в яких він, зокрема, зазначив, що працює оператором на АЗС ТОВ «КАПІТАЛ ІМІДЖ ГРУП», яка розміщена за адресою: Херсонська обл., Великоолександрівський р-н, смт.Калінінське, вул.Пролетарська, 28 та що на вказаній АЗС розміщено контейнери модульного типу для зберігання та реалізації паливно-мастильних матеріалів, які обладнані резервуарами загальним об'ємом 8 кубічних метрів (8000 літрів кожна), паливно-роздавальна колонка з електричними лічильниками та паливно роздавальними пістолетами.

Крім того, ОСОБА_1 вказав, що у вищевказаних контейнерах станом на 26.02.2021 розміщено (зберігається) бензину марки А-92 близько 4 тон та дизельне паливо близько 1 тони.

З наслідками вказаної перевірки Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі листом складено акт (довідка) №008/32/36813710 «Про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання, обігу, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пального, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС» (а.с.47-50).

Так, перевіркою АЗС, що розташована за адресою: Херсонська обл., Великоолександрівський р-н, смт.Калінінське, вул.Пролетарська, 28, що належить суб'єкту господарювання ТОВ «КАПІТАЛ ІМІДЖ ГРУП» (код ЄДРПОУ 36813710) встановлено факт реалізації 26.02.2021 пального без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним; не обладнання та/або відсутність реєстрації в відповідному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі, рівноміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу пального в кількості 2 шт. витратомірів-лічильників та 2 шт. рівноміра-лічильник; відсутність реєстрації акцизних складів; реалізація товарів, які не обліковані в установленому порядку.

Так чином, в ході проведення перевірки відповідачем встановлено, порушення ТОВ «Капітал Імідж Груп»:

1) ст.15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» - роздрібна торгівля пальним без наявності ліцензії. За вказане порушення передбачено застосування фінансової санкції у вигляді штрафу згідно ст. 17 вказаного Закону у розмірі 250000 гривень;

2) п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - не забезпечено ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів (послуг), що не відображені в такому обліку. За вказане порушення передбачено застосування фінансової санкції згідно ст. 20 вказаного Закону у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 127750 х 2 = 255500 гривень; Ст. 17 вказаного закону у розмірі 200000 гривень,

3) п.128-1.2 ст. 128 Податкового кодексу України - відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку розпорядником акцизного складу накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень;

4) п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України - необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів лічильників та рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту стилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого На акцизному складі. За вказане порушення передбачено застосування фінансової санкції згідно п. 1281.1 ст. 1281 вказаного Кодексу в розмірі 20000 грн за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового, тобто 20000 х 4 = 80000 гривень.

На підставі акту №008/32/36813710 від 26.02.2021 Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі винесено податкові повідомлення-рішення від 19.03.2021 року та розрахунки штрафних (фінансових) санкцій до податкових повідомлень-рішень, а саме:

- № 000151/21-22-09-01, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 255 000 гривень, за продаж пального, що не обліковане у встановленому законодавством порядку (а.с.10, 65-66);

- № 000152/21-22-09-01, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 250 000 за роздрібний продаж пального без наявності відповідної ліцензії (а.с.9, 67-68);

- № 000153/21-22-09-01, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 1 000 000 (один мільйон) гривень, за не реєстрацію акцизного складу (а.с.9, 69-70);

- № 000154/21-22-09-01, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 80 000 гривень за не обладнання акцизного складу зареєстрованими в Реєстрі рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників) (а.с.10, 71-72).

Вказані податкові повідомлення-рішення отримано позивачем засобами поштового зв'язку (а.с.73).

Не погодившись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями позивачем було подано скаргу до Державної податкової служби України.

02.07.2021 року Державною податковою службою України прийнято рішення №14922/6/99-00-06-03-01-06, яким скаргу товариства з обмеженою відповідальністю “Капітал Імідж Груп” залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 19.03.2021 року № 000151/21-22-09-01, № 000152/21-22-09-01, № 000153/21-22-09-01 № 000154/21-22-09-01, а (а.с.13-15).

Вважаючи протиправними та такими, що підлягають скасуванню наказ від 26.02.2021 №188-ж1 та податкові повідомлення - рішення № 000151/21-22-09-01, № 000152/21-22-09-01, №№ 000153/21-22-09-01, №№ 000154/21-22-09-01 від 19 березня 2021 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши вступне слово представника відповідача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з огляду на таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.п.16.1.9. п.16.1. ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи.

Підпунктом 16.1.13. п.16.1. ст.16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 75.1.3. пункту 75.1. статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Статтею 80 ПК України визначено порядок та підстави проведення фактичної перевірки, а саме наступними нормами:

Пункт 80.1. статті 80 ПК України - фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Пункт 80.2. статті 80 ПК України - фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- підпункт 80.2.1. пункту 80.2. статті 80 ПК України - у разі коли за результатами перевірки інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення плат податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникла необхідність перевірки таких фактів;

- підпункт 80.2.2. пункту 80.2. статті 80 ПК України - у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;

- підпункт 80.2.3. пункту 80.2. статті 80 ПК України - письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування;

- підпункт 80.2.4. пункту 80.2. статті 80 ПК України - неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими - у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в час виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

- підпункт 80.2.5. пункту 80.2. статті 80 ПК України - у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального;

- підпункт 80.2.6. пункту 80.2. статті 80 ПК України - у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3.

- підпункт 80.2.7. пункту 80.2. статті 80 ПК України - у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.

Пунктом 80.5 статті 80 ПК України передбачено, що допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Згідно із абз.3 п.81.1 статті 81 ПК України, у наказі про проведення перевірки зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.

Здійснивши аналіз статей 75-81 ПК України, суд зауважує, що вимоги до змісту наказу про призначення як планової документальної перевірки, так і позапланової документальної перевірки, документальної невиїзної перевірки, фактичної перевірки сформульовані лише в абз.3 п.81.1 статті 81 цього Кодексу, де вказано, що в наказі зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися.

Пунктом 19 частини першої статті 4 КАС визначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

В абзаці 4 пункту 1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 23 червня 1997 року № 2-зп у справі № 3/35-313 вказано, що «… за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію».

У пункті 5 Рішення Конституційного Суду України від 22 квітня 2008 року № 9-рп/2008 в справі № 1-10/2008 вказано, що при визначенні природи «правового акта індивідуальної дії» правова позиція Конституційного Суду України ґрунтується на тому, що «правові акти ненормативного характеру (індивідуальної дії)» стосуються окремих осіб, «розраховані на персональне (індивідуальне) застосування» і після реалізації вичерпують свою дію.

У постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 21 лютого 2020 року (справа №826/17123/18) зроблено висновок, що незалежно від прийнятого платником податків рішення про допуск (недопуск) посадових осіб до перевірки, оскаржуючи в подальшому наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.

Як вбачається зі змісту оскаржуваного наказу про призначення фактичної перевірки, фактична перевірка призначена на підставі п.п.80.2.2. п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України.

При цьому, передумовою проведення фактичної перевірки, з підстав передбачених підпунктами 80.2.2. пункту 80.2. статті 80 ПК України мало бути отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби.

Так, за твердженнями відповідача, підставою для проведення перевірки є інформація отримана від листом від 26.02.2021 №238/7/21-97-04-04-03 від Головного управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Як вже встановлено судом, у даному листі вказано, що за результатами відпрацювання встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , розміщено АЗС, яка за наявною інформацією функціонує без ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним та що за наявною інформацією за вказаною адресою реалізацію ПММ здійснює ТОВ «Капітал Імідж Груп» (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Таким чином, у відповідача була інформація про можливі порушення позивачем вимог законодавства.

Встановивши вказані обставини, суд дійшов висновку, що надходження до відповідача листа Державної податкової служби України від 26.02.2021 №238/7/21-97-04-04-03 підтверджує наявність достатньої умови для проведення фактичної перевірки на підставі підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 10 травня 2023 року по справі №140/4362/21.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що у задоволенні вимог позивача про визнання протиправним та скасування наказу від 26.02.2021 №188-ж1 необхідно відмовити.

При цьому суд відхиляє як необґрунтовані покликання позивача на неотримання наказу про проведення перевірки, оскільки як вже встановлено судом копію наказу про проведення перевірки було вручено оператору АЗС ОСОБА_1 , а також йому пред'явлено під підпис направлення від 26.02.2021 №031, №032.

Так, відповідно до п.81.1 ст.81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Таким чином, з урахуванням встановлених судом обставин у відповідача були наявні законодавчо визначені підстави і для проведення перевірки (було наявне право приступити до її проведення) на підставі наказу від 26.02.2021 №188-ж1.

Щодо суті самого порушення, за яке до позивача застосовано штрафні санкції спірними рішеннями, то суд зазначає таке.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Стаття 1 цього Закону містить наступні визначення понять:

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів;

роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;

зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;

Єдиний державний реєстр суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Так відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» імпорт, експорт алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності без наявності ліцензії. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах. Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Отже, положення чинного законодавства надають можливість щодо зберігання пального лише за наявності відповідної ліцензії.

Стаття 17 цього Закону визначає відповідальність за порушення норм цього Закону.

Так, за змістом положень цієї статті до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.

Отже, у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності щодо зберігання пального за відсутності передбаченої чинним законодавством ліцензії такий притягується до відповідальності.

Верховний Суд у постанові від 31 травня 2022 року у справі № 540/4291/20 (адміністративне провадження № К/9901/34873/21) вказав, що системний аналіз наведених норм ПК України та Закону № 481/95-ВР у їх взаємозв'язку дають підстави для формулювання правового висновку про те, що зберігання пального нерозривно пов'язане із наявністю у суб'єкта господарювання споруд та/або обладнання, та/або ємностей, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування (місця зберігання пального). Наявність у суб'єкта господарювання обов'язку з отримання ліцензії на право здійснення діяльності зі зберігання пального, яка опосередковується придбанням та використанням суб'єктом господарювання пального для задоволення своїх власних виробничих потреб при провадженні його господарської діяльності (не пов'язаної з метою отримання доходу від зберігання пального як виду економічної діяльності) залежить саме від наявності у суб'єкта господарювання місця зберігання пального, яке за своїми ознаками (характеристиками) відповідає визначенню «акцизного складу» та/або «акцизного складу пересувного», незалежно від того чи зареєстрований такий суб'єкт платником акцизного податку, розпорядником акцизного складу та/або наявністю підстав для реєстрації такого місця як акцизного складу. Відповідно, у випадку, якщо наявне у суб'єкта господарювання місце зберігання пального відповідає ознакам, які ПК України встановлює як виключення з визначення «акцизного складу» та/або «акцизного складу пересувного», такий суб'єкт не має обов'язку отримувати ліцензію на право зберігання пального у такому місці.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Згідно з п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);

Стаття 20 цього Закону визначає відповідальність за порушення норм цього Закону.

Так, за змістом положень цієї статті до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння)..

Отже, у разі не забезпечення ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів (послуг), що не відображені в такому обліку, суб'єктів господарювання притягується до відповідальності.

Відповідно до пункту «б» абз. 6 пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.

Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Згідно з п.128-1.1 ст.128 ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Відповідно до п.128-1.2 ст.128 Податкового кодексу України відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.

Суд зазначає, що жодних доводів щодо незгоди з висновками контролюючого органу про порушення ним ст.15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п.128-1.2 ст.128, пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України позов не містить.

Відповідач, зазначає, що відповідно до АІС «Податковий блок», відомості про об'єкти оподаткування, ТОВ «Капітал Імідж Груп» орендує з 29.11.2016 АЗС за адресою: Херсонська обл., Великоолександрівський р-н, смт. Калинівське, вул. Миру 28 та відповідно, за зазначеною адресою зареєстровано КОРО та PPO.

За твердженнями ж позивача, фактична перевірка була проведена за адресою за якою ТОВ «Капітал Імідж Груп» не проводив господарської діяльності, так як у відповідності до додаткової угоди від 26.01.2021 договір оренди від 01.01.2021 був достроково розірваний.

Суд зазначає, що механізм відкриття та закриття рахунків платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового (далі - платники акцизного податку), зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, механізм роботи зазначеної системи, а також проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків визначає Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року № 408 (далі - Порядок №408).

Так, пунктами 4- Порядку №408 визначено, що юридичні особи (зокрема юридичні особи, що ведуть облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи), постійні представництва та фізичні особи - підприємці, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.

Реєстр платників веде ДПС. Включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється контролюючими органами з використанням засобів системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Платники акцизного податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати усі акцизні склади в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад реєструється виключно одним розпорядником акцизного складу.

Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Без реєстрації акцизного складу забороняється здійснення реалізації пального або отримання і реалізація спирту етилового на такому складі.

Кожен акцизний склад має власний уніфікований номер у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, який автоматично присвоюється системою електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

До реєстру платників включаються такі дані про осіб, зареєстрованих як платники акцизного податку, та про акцизні склади, наявні у платників акцизного податку - розпорядників акцизних складів:

ідентифікаційні дані:

- для юридичних осіб та постійних представництв - найменування та код згідно з ЄДРПОУ;

- для юридичних осіб, що уповноважені на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та є відповідальними за утримання і внесення податків до бюджету під час виконання договорів, - назва договору, найменування уповноваженої особи та податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 та пунктом 64.6 статті 64 Кодексу;

- для фізичних осіб - підприємців - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта);

реєстраційні дані - дата реєстрації особи як платника акцизного податку, дати запису в реєстрі платників про реєстрацію, внесення змін, анулювання реєстрації, дата та причина анулювання реєстрації платника акцизного податку/акцизного складу;

дані про акцизні склади - дані про всі наявні у розпорядника акцизного складу акцизні склади (уніфікований номер, адреса, назва та реквізити документів, що підтверджують право власності або право користування приміщеннями та/або територією, де розміщено акцизний склад), а також відповідні коди адміністративно-територіальних одиниць згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, де розміщується кожний акцизний склад.

ДПС щодня оприлюднює на власному офіційному веб-порталі інформацію з реєстру платників із зазначенням:

ідентифікаційних та реєстраційних даних платників акцизного податку;

даних про уніфіковані номери та адресу місцезнаходження акцизних складів.

Реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочих дні до початку ввезення на митну територію України або до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів (далі - заява), форма якої затверджується Мінфіном.

На підставі заяви, що подається для реєстрації особи як платника акцизного податку, здійснюється одночасно реєстрація акцизних складів такого платника.

У разі введення в експлуатацію нових акцизних складів після реєстрації особи як платника акцизного податку платник акцизного податку - розпорядник акцизного складу подає заяву з відміткою про реєстрацію акцизного складу.

Заява складається та подається до контролюючого органу за основним місцем обліку особи як платника податків з використанням засобів електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг.

На заяву накладається кваліфікований електронний підпис керівника юридичної особи або уповноваженої особи, фізичної особи - підприємця або її представника.

Датою і часом подання заяви до контролюючого органу є дата і час, зазначені у квитанції про доставку заяви (перша квитанція).

У заяві зазначається інформація про всі наявні у розпорядника акцизного складу та введені в експлуатацію акцизні склади із зазначенням кодів адміністративно-територіальних одиниць згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад. Щодо кожного акцизного складу в заяві зазначається ідентифікатор об'єкта оподаткування, про який надіслано повідомлення відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Кодексу.

У разі реєстрації нового акцизного складу такому акцизному складу засобами системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового автоматично присвоюється уніфікований номер, який є єдиним у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового і зберігається за акцизним складом до моменту анулювання його реєстрації.

За уніфікованим номером акцизний склад реєструється та обліковується в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Присвоєний під час реєстрації в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового уніфікований номер акцизного складу, з якого реалізовано/на який отримано пальне або спирт етиловий, є обов'язковим реквізитом, що зазначається під час складання акцизної накладної.

Відповідно до п.11 Порядку №408 для реєстрації нових акцизних складів, внесення змін у дані про акцизні склади, анулювання реєстрації акцизних складів, усунення розбіжностей або помилок у записах реєстру платників щодо акцизних складів платник акцизного податку подає заяву про внесення відповідних змін. Заява надсилається контролюючому органу та приймається у порядку, встановленому для реєстрації.

Зміни в реєстрі платників щодо даних платника акцизного податку вносяться на основі даних з Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб, а щодо самозайнятих осіб - з Державного реєстру фізичних осіб - платників податку, отриманих у результаті взаємодії зазначених інформаційних систем, а також з використанням відомостей із Єдиного державного реєстру, отриманих відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Так, згідно витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального, позивач з 01.03.2016 року зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального. Пунктом з реалізації пального є, зокрема, АЗС за адресою: Херсонська обл., Великоолександрівський р-н, смт. Калінінське, вул. Пролетарська, 28.

Судом встановлено, що безпосередньо позивачем у повідомленнях про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність Форми №20-ОПП, які подані 04.08.2020 року та 15.03.2021 року у розділі 3 «Відомості про об'єкти оподаткування платника податків» було зазначено вказану АЗС за адресою: Херсонська обл., Великоолександрівський р-н, смт. Калінінське, вул. Пролетарська, 28.

Відповідно до п.8.4 розділу VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 22.04.2014 № 462) повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

У повідомленні за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

За вказаних обставин, суд відхиляє як необґрунтовані доводи позивача про те, що відповідності до додаткової угоди від 26.01.2021 договір оренди від 01.01.2021 був достроково розірваний, а відтак за місцем проведення перевірки позивач господарську діяльність не здійснював.

Як подана до суду угода від 26.01.2021 про дострокове розірвання договору оренди нежитлового приміщення від 01.01.2021, так і акт приймання-передачі нерухомого майна складені до подання повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність Форми №20-ОПП, яке подано 15.03.2021 та у розділі 3 «Відомості про об'єкти оподаткування платника податків» якого було зазначено вказану АЗС за адресою: Херсонська обл., Великоолександрівський р-н, смт. Калінінське, вул. Пролетарська, 28.

Суд зазначає, що доказів подання заяви про анулювання реєстрації акцизного складу в порядку п.11 Порядку №408 щодо АЗС за адресою: Херсонська обл., Великоолександрівський р-н, смт. Калінінське, вул. Пролетарська, 28 до суду не надано.

В той же час, відповідачем надано докази, що таке анулювання не було здійснено.

Разом із цим, відповідно до реєстраційних даних щодо позивача, з урахуванням внесених змін 15.03.2021 позивачу на праві довгострокової оренди належить АЗС за адресою: Херсонська обл., Великоолександрівський р-н, смт. Калінінське, вул. Пролетарська, 28.

З урахуванням вищевикладеного, розглянувши справу в межах доводів сторін, суд дійшов висновку, що у задоволенні вимог позивача про визнати протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень № 000151/21-22-09-01, № 000152/21-22-09-01, №№ 000153/21-22-09-01, №№ 000154/21-22-09-01 від 19 березня 2021 року необхідно відмовити також.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відповідно до приписів ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 291, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Імідж Груп» до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю “Капітал Імідж Груп” (64005, м. Миколаїв, вул. Степова, 2, код ЄДРПОУ 36813710);

Відповідач - Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73022, м. Херсон, проспект Ушакова, 75, код ЄДРПОУ ВП 43995495).

Повний текст рішення суду складений та підписаний суддею 30.06.2023.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА

.