Справа № 420/12822/23
30 червня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови ОСОБА_1 листом № 12668-11108/Ч-02/8-1500/23 від 19.05.2023 р. у відновленні права на отримання з 01 квітня 2019 року пенсії у розмірі 74 % грошового забезпечення, яке зазначено в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО89281 від 28.06.2022 р., шляхом проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відновити ОСОБА_1 право на отримання пенсії у розмірі 74 % грошового забезпечення, яке зазначено в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО89281 від 28.06.2022 р., шляхом проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням права на виплату пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення, яке зазначено в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО89281 від 28.06.2022 р.
Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 74 % суми грошового забезпечення, однак при перерахунку відповідач зменшив її розмір до 70 %. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/9474/22 відновлено право позивача на отримання з 01.01.2018 р. пенсії у розмірі 74% сум грошового забезпечення. Однак при перерахунку пенсії повивача з 01.04.2019 р. на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/10866/22 та на підставі довідки № ЮО89281, відповідач повторно зменшив відсоткове значенням розміру його пенсії до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки судовим рішення у справі № 420/9497/22 вже визнано право позивача на отримання пенсії у розмірі 74 % сум грошового забезпечення.
Ухвалою від 07.06.2023 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
Копію вказаної ухвали від 07.06.2023 р. та позовну заяву з додатками доставлено до електронного кабінету відповідача 07.06.2023 р. 21:35, що підтверджується відповідною довідкою.
Станом на 30.06.2023 р. відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву.
29.06.2023 р. відповідач надав до суду належним чином засвідчені копії пенсійної справи ОСОБА_1 .
Згідно ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 29.10.1996 р. ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яку призначено у розмірі 74 % грошового забезпечення (вислуга років 28).
У результаті перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 р., пенсія позивача обраховувалася у розмірі 70 % замість 74 % грошового забезпечення, тому позивач оскаржив такі дії до суду.
Згідно даних КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.09.2022 р. у справі № 420/9474/22, яке набрало законної сили 18.10.2022 р., визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови ОСОБА_1 , листом №10054-7937/Ч-02/8-1500/22 від 24 червня 2022 року у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2018 року у розмірі 74% грошового забезпечення військовослужбовця відповідної категорії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 74% грошового забезпечення військовослужбовця відповідної категорії з урахуванням виплачених сум.
На виконання вказаного судового рішення, ГУ ПФУ в Одеській області здійснено відповідний перерахунок пенсії позивача.
Надалі, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовило та направило до ГУ ПФУ в Одеській область довідку від 28.06.2022 р. № ЮО89281 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. для проведення перерахунку пенсії.
Проте ГУ ПФУ в Одеській області відмовлено у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки, тому позивач оскаржив ці дії до суду.
Відповідно до даних КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 р. у справі № 420/10886/22, яке набрало законної сили 21.10.2022 р., визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії № ЮО89281 від 28.06.2022, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення № ЮО89281 від 28.06.2022, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, та провести доплату різниці в пенсії між нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.04.2019 по день проведення перерахунку.
На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 р., при цьому зменшено відсотковий розмір пенсії позивача з 74 % до 70 %.
01.05.2023 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою щодо належного виконання вказаного рішення та направлення копії відповідного розрахунку.
Листом від 19.05.2023 р. № 12668-11108/Ч-02/8-1500/23 відповідач повідомив, що пенсія за вислугу 28 років була призначена відповідачу відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 29.10.1996 р. у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення. Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до пункту "а" статті 13 Закону в редакції, що діяла до 01.10.2011 не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Законом України від 27.03.2014 № 1166-УІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" до зазначеної статті внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) перерахунок раніше призначених пенсій було здійснено за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку. На підставі наданої довідки Одеського обласного військового комісаріату для перерахунку пенсії, чинними на 01.03.2018 р., Головним управлінням з 01.01.2018 р. здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру 70 % відповідної суми грошового забезпечення. У зв'язку з тим, що 18.10.2022 набрало чинності рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.09.2022 по справі № 420/1088/22, яким установлено нові види грошового забезпечення, то перерахунок Вашої пенсії проведено з 01.01.2018 у розмірі 70 % грошового забезпечення, що передбачено статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з врахуванням оновленої довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 05.03.2019 № ЮО89281. Пенсія обчислена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, тому для проведення її перерахунку, виходячи з іншого розміру підстав немає.
Вважаючи дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 74 % до 70 % грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01.04.2019 р. на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 28.06.2022 р. № ЮО89281 протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 p. № 2262-XII (далі - Закону № 2262-ХІІ).
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист (абз.3 преамбули до Закону № 2262-ХІІ).
Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років. (ст.1 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу).
Як встановлено судом, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 29.10.1996 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з вислуги 28 роки, в розмірі 74 % від суми грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
З 04.07.2022 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" № 51-IV, яким внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ, а саме: у частині другій цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95".
В подальшому до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни згідно із Законами від 08.07.2011 р. № 3668-VI, від 27.03.2014 р. № 1166-VII, якими цифру "90" замінено цифрою "80" та цифру "80" замінено цифрою "70" відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (до 70 % сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, зміна розміру пенсії позивача з 74 % до 70 % суми грошового забезпечення, що відбулася відповідно до положень ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Внесені Законом № 1166-VІІ зміни до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при первинному призначенні пенсій. Тому відповідач при перерахунку пенсії позивача повинен був застосувати норми ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 85 % від розміру грошового забезпечення.
Аналогічні висновки щодо протиправності зменшення відсоткового значення розміру грошового забезпечення при перерахунку пенсії викладені в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 р. у зразковій справі № 240/5401/18.
Положеннями ч.5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії з 74 % на 70% при здійсненні її перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 р. на виконання рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 р. у справі № 420/10886/22 та на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.06.2022 р. № ЮО89281 станом на 05.03.2019 р.
З'ясувавши спірні правовідносини, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, суд дійшов висновку, що для ефективного захисту прав позивача, необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення з 01.04.2019 р. розміру пенсії ОСОБА_1 з 74 % до 70 % грошового забезпечення, а також зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.06.2022 р. № ЮО89281 у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, то з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 1073,60 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) щодо зменшення з 01.04.2019 р. розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з 74 % до 70 % грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) відповідно до довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.06.2022 р. № ЮО89281 у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.13, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко