Справа № 420/6903/23
19 червня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся з позовною заявою до Департаменту патрульної поліції, в якій просить:
- визнати бездіяльність Департаменту патрульної поліції, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з 05 грудня 2015 року по 30 квітня 2018 року;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічий час за період з 05 грудня 2015 року по 30 квітня 2018 року;
- визнати бездіяльність Департаменту патрульної поліції, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2016 року по 31 жовтня 2017 в сумі 2718 грн. 85 коп.;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2016 року по 31 жовтня 2017 в сумі 2718 грн. 85 коп.;
- визнати бездіяльність Департаменту патрульної поліції, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в умовах забезпечення життєдіяльності населення, в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 за період з березня 2020 року по листопад 2022 року включно;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в умовах забезпечення життєдіяльності населення, в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 за період з березня 2020 року по листопад 2022 року включно.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 05.12.2015 року проходить службу в Управлінні патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України. У період з 05 грудня 2015 року по 30 квітня 2018 року позивачу не виплачували доплату за службу в нічний час. Крім того, за період з 01 березня 2016 року по 31 жовтня 2017 не виплачено заборгованість по індексації грошового забезпечення в сумі 2718 грн. 85 коп., а також додаткової доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в умовах забезпечення життєдіяльності населення, в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 за період з березня 2020 року по листопад 2022 року включно.
Відповідач позовні вимоги не визнав та у задоволенні позову просив відмовити. У відзиві зазначив, що фінансування для здійснення доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в умовах забезпечення життєдіяльності населення, в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 за період з березня 2020 року по листопад 2022 року, не надходило. Департамент патрульної поліції не є розпорядником коштів та не має повноважень щодо прийняття рішень чи подання звернень про виділення коштів. Відповідач вважає, що вчинив всі залежні від нього дії, щодо здійснення додаткової доплати у зв'язку із забезпеченням життєдіяльності населення, в межах виділених коштів. Окрім того, на думку відповідача, позивачем не доведено його безпосередньої участі у спірний період у забезпеченні правопорядку і безпеки громадян, що зумовлює безпосередній контакт з населенням в умовах дії карантину. На доплату за службу в нічний час позивач має право лише за три роки, що передували зверненню, тобто з 28.03.2020 року до 28.06.2023 року, що відповідає абз. 1 п. 11 розділу І Порядку №260. Заборгованість по індексації, на думку відповідача, виплаті за спірний період не підлягає, оскільки поліцейських включено до переліку осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ №1078 з 01.11.2017 року. Департамент вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду, оскільки про неотримання доплат за службу в нічний час позивач дізнався з 07.12.2015 року, а щодо невиплати доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в умовах забезпечення життєдіяльності населення з 12.03.2020 року. Відтак, тримісячний строк, передбачений ст. 233 КЗпП України, пропущений.
Судом встановлені такі обставини по справі.
З 05.12.2015 року позивач проходить службу в Управлінні патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції НПУ, стосовно чого відповідач не заперечував.
В період проходження служби з 05.12.2015 року по 30.04.2018 року включно позивачу не виплачувалась доплата за службу в нічний час за нічні зміни.
За період з 01.03.2016 року по 31.10.2017 року позивачу не виплачувалась індексація грошового забезпечення.
За період з березня 2020 року по листопад 2022 року включно не виплачувалась додаткова доплата до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в умовах забезпечення життєдіяльності населення, в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.
09.12.2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою від 08.12.2022 року щодо надання інформації стосовно наведених вище виплат.
Листом від 06.01.2023 року Департамент ПП в Миколаївській області надав інформацію щодо проведених із позивачем розрахунків щодо спірних виплат за різні періоди.
З отриманої інформації та наданих документів позивачеві стало відомо про неповний із ним розрахунок по спірним виплатам у зв'язку із чим він звернувся до суду із цим позовом.
Дослідивши позиції сторін, оцінивши надані докази та приписи діючого законодавства суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 2 липня 2015 року № 580-VІII “Про Національну поліцію” (далі - Закон № 580-VІII).
Частинами 1, 2, 5 ст. 94 Закону № 580-VІII визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Згідно з п. 1 Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” грошове забезпечення поліцейських складається з: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Щодо доплати за службу в нічий час за період з 05 грудня 2015 року по 30 квітня 2018 року суд зазначає наступне.
Згідно з пп. 3 п. 5 Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” поліцейським виплачується доплата за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Згідно із наданою відповідачем інформацією на запит суду в ухвалі про відкриття провадження стосовно виконання службових обов'язків в нічний час та кількості відпрацьованих нічних змін ОСОБА_1 за період з грудня 2015 року по квітень 2018 року включно, у період з 07.11.2015 року по 30.01.2018 року, відповідно до наказів ДПП, ОСОБА_1 до служби у нічний час не залучався. Наведене викладене у листі Управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції.
Матеріали справи доказів на підтвердження факту залучення позивача до виконання службових обов'язків в нічний час у період з грудня 2015 року по квітень 2018 року не містять і позивач таких доказів суду не надав.
Позивачу у лютому 2018 року за 64 години виплачено позивачу 345,80 грн, у березні 2018 року за 64 години 331,31 грн, у квітні 2018 року за 16 годин 91 грн, що підтверджується інформаційною довідкою.
Враховуючи вищенаведені обставини та надані сторонами докази, позовні вимоги в цій частині є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Щодо індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2016 року по 31 жовтня 2017 року в сумі 2718 грн. 85 коп. суд зазначає наступне.
Як встановлено судом з матеріалів справи, зокрема, відомостей про грошове забезпечення, у період з 01 березня 2016 року по 31 жовтня 2017 року позивачеві не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення.
Заперечуючи щодо цієї вимоги відповідач зазначав, що поліцейських включено до переліку осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ №1078 тільки з 01.11.2017 року, тому за період до цієї дати грошове забезпечення поліцейських індексації не підлягає.
Суд не погоджується із позицією відповідача виходячи з такого.
Згідно зі ст. 1 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Частинами 1, 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 4 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року № 2017-111 “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” (далі - Закон № 2017-111) визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції визначає Порядок виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799; далі - Порядок №260).
Відповідно до пункту 3 Порядку №260 до складу грошового забезпечення поліцейського входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно із пунктом 2 Порядку № 1078 (у редакції до 24 жовтня 2017 року) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: (далі перелік виплат) .... .
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782, яка набрала чинності 24 жовтня 2017 року, внесено зміни до пункту 2 Порядку № 1078, доповнивши абзац п'ятий після слова “військовослужбовців” словом “поліцейських”.
Системний аналіз норм Закону №2017-ІІІ та Закону №1282-ХІІ дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. При цьому відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації, у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Аналогічна правова позиція викладена в Постановах Верховного суду від 16 вересня 2020 року у справі № 815/2590/18, від 04 вересня 2020 року у справі № 120/2005/19-а.
Варто зауважити, що Конституційний Суд України у Рішенні від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013 висловив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Аналізуючи зміст статей 18, 19 Закону № 2017-III суд робить висновок, що індексація є відповідною соціальною гарантією, оскільки ця виплата спрямована на забезпечення достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати. А тому, враховуючи, що частиною п'ятою статті 94 Закону №580-VIII, на момент виникнення спірних правовідносин, було встановлено, що грошове забезпечення поліцейських підлягає індексації, відповідач протиправно не проводив індексацію грошового забезпечення позивача у спірному періоді.
Аналогічний правовий висновок щодо необхідності проведення індексації грошового забезпечення поліцейських до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782, яка набрала чинності 24 жовтня 2017 року, до пункту 2 Порядку № 1078, висловив Верховний Суд у Постанові від 21.01.2021 року по справі №160/35/20.
Доводи відповідача щодо відсутності правових підстав для нарахування спірної індексації до внесення змін до Порядку №1078, є необґрунтованими, оскільки спеціальним Законом №580-VIII, який має вищу юридичну силу ніж Порядок №1078, прямо передбачено індексування грошового забезпечення поліцейських.
Відсутність механізму виплати індексації не може позбавляти позивача права на отримання належних йому сум невиплаченого доходу.
Разом із тим, розрахунок суми індексації є повноваженням роботодавця, тому, до обрахунку суми індексації відповідачем за спірний період, суд не може підміняти собою цей орган. У разі, якщо після нарахування та виплати суми індексації позивач вважатиме, що розрахунки проведені неправильно, у позивача виникне право оскарження розміру сум індексації до суду.
Таким чином, позовні вимоги у частині індексації підлягають задоволенню частково.
Щодо додаткової доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в умовах забезпечення життєдіяльності населення, в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 за період з березня 2020 року по листопад 2022 року включно суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, у період часу з березня 2020 року по листопад 2022 року ОСОБА_1 проходив службу у Департаменті ПП на посаді поліцейського роти ТОР УПП в Миколаївській області у званні старший сержант поліції, що підтверджується спеціальним жетоном № 0005708 від 30.03.2020 року.
Відповідно до відомості про нарахування додаткової доплати до грошового забезпечення на період дії карантину позивачу така виплата проведена з березня 2020 року по лютий 2021 року включно у загальній сумі 51558,09 грн.
Таким чином, вимоги в частині періоду по цій виплаті з березня 2020 року по лютий 2021 року включно є безпідставними та задоволенню не підлягають.
У період з березня 2021 року по листопад 2022 року виплата спірної доплати не здійснювалась, що відповідач обґрунтовує відсутністю бюджетних асигнувань та відсутністю доказів безпосередньої участі позивача у спірний період у забезпеченні правопорядку і безпеки громадян, що зумовлює безпосередній контакт з населенням в умовах дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Суд критично ставиться до позиції відповідача щодо підстав невиплати спірної доплати виходячи з такого.
Постановою КМУ від 11 березня 2020 року №211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” (із змінами, внесеними постановами КМУ) установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин.
В подальшому строк дії карантину неодноразово продовжувався постановами Кабінету Міністрів України, ркайній раз Постановою № 383 від 25.04.2023 року (до 30 червня 2023 року).
Відповідно до п. 1 постанови КМУ № 375 від 29.04.2020 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" встановлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Згідно з п. 2, 4 та 5 вказаної постанови встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.
Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.
Постановою КМУ від 10 червня 2020 року № 485 “Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я” затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок № 485).
У Порядку № 485 визначено механізм використання коштів державного бюджету, зокрема, за програмою “Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками” (далі - бюджетні кошти)”.
Відповідно до п. 2 Порядку № 485 головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).
Згідно з п. 3 Порядку № 485 бюджетні кошти спрямовуються органами системи МВС на безповоротній основі для здійснення доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 “Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни”.
Для здійснення вказаних видатків головним розпорядником коштів Міністерством внутрішніх справ України передбачено бюджетну програму по КПКВК 1007070 “Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками”.
На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 “Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину”, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).
Виходячи з вищенаведеного, підставою для отримання доплати за Постановою №375 є сукупність таких умов:
1) особа є поліцейським;
2) забезпечення такою особою життєдіяльності населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, така доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення, у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.
Факт наявності у позивача права на отримання такої виплати підтверджується матеріалами справи, оскільки у спірному періоді він проходив службу у поліції на посаді поліцейського, та відповідно до посадової інструкції посади, яку він обіймав, до завдань та обов'язків входило забезпечення охорони громадського порядку у публічних місцях, під час масових заходів, та виконання інших обов'язків, які передбачають безпосередній контакт з населенням. Така посада відповідала встановленим Постановою №375 критеріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням.
Наявність права у позивача на отримання такої доплати також підтверджується тим, що у період з березня 2020 року по лютий 2021 року включно відповідачем нараховувались та виплачувались такі виплати, а тому суд відхиляє позицію відповідача щодо відсутності доказів виконання позивачем службових обов'язків із безпосереднім контактом з населенням в умовах дії карантину.
Наголошуючи про відсутність доказів здійснення позивачем службових обов'язків із безпосереднім контактом з населенням в умовах дії карантину, відповідач фактично зазначає про безпідставне нарахування позивачеві таких виплат у 2020 році та за два місяці 2021 року, що є неприпустимим.
Суд наголошує, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні від 08.11.2005 у справі “Кечко проти України” (заява № 63134/00) зазначив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування та виплату доплати до грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.
Вказана правова позиція також викладена в рішеннях Верховного Суду від 18 грудня 2018 року по справі № 820/4619/16 та від 14 березня 2019 року по справі № 820/660/17.
Тому, суд відхиляє обґрунтування відповідача щодо відсутності підстав для виплати додаткової доплати позивачу у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань, адже, на переконання суду, обмеження прав позивача за відсутності фінансування є недопустимим.
З огляду на викладене, вимога щодо додаткової доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в умовах забезпечення життєдіяльності населення, в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 підлягає нарахуванню та виплаті позивачу за період з березня 2021 року по листопад 2022 року включно.
Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з урахуванням вищенаведених висновків суду по кожній позовній вимозі.
Окремо суд зазначає щодо строку звернення до суду.
На переконання відповідача позивач пропустив строк звернення до суду, оскільки змінами внесеними у ст. 233 КЗпП України обмежено строк звернення до суду у таких спорах до трьох місяців, з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
Суд відхиляє такі обґрунтування, оскільки відповідно до частини 1 Прикінцевих положень КЗпП України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Як зазначалось вище, строк дії карантину продовжено до 30.06.2023 року Постановою КМУ № 383 від 25.04.2023 року.
Керуючись ст. 241-246 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 року по 31.10.2017 року, а також додаткової доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в умовах забезпечення життєдіяльності населення, в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 за період з березня 2021 року по листопад 2022 року включно.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2016 року по 31.10.2017 року, а також додаткової доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в умовах забезпечення життєдіяльності населення, в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 за період з березня 2021 року по листопад 2022 року включно.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Попов В.Ф.