30 червня 2023 р. № 400/3908/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Адміністрації Державної Прикордонної Служби України, вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601,
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України про:
- визнання протиправною бездіяльність в оформленні документів та подання про призначення пенсії за вислугу років згідно п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за формою, визначеною додатком 2 до п.12 Порядку від 30.01.2007р. №3-1, і направленні документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області;
- зобов'язання оформити документи та подання про призначення пенсії за вислугу років згідно п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за формою визначеною додатком 2 до п.12 Порядку від 30.01.2007р. №3-1, та направити документи та подання про призначення пенсії за вислугу років згідно п. «а» ч.1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона має право на призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням вислуги років із зарахуванням часу проходження служби на пільгових умовах. Вважає, що до спірних правовідносин стосовно зарахування пільгового стажу для призначення пенсії підлягають застосуванню спеціальні норми права, а саме: ст.ст.17 - 17-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393.
29.05.2023 р. відповідач подав відзив на позов, в якому посилається на наявність у позивача вислуги років на військовій службі у календарному обчисленні лише 18 повних років, що не відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років, встановленим п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
12.06.2023 р. відповідач подала відповідь на відзив.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач проходила службу у Прикордонних військах з 24.07.2002 р. по 11.08.2020 р.
Наказом начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 07.08.2020р. №233-ос позивача звільнено з військової служби, наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 10.08.2020р. №409-ос - виключено зі списків особового складу та знято з усіх видів забезпечення.
Вищезазначеним наказом визначено, що вислуга років позивача станом на 11.08.2020р. становить: календарна - 18 років 00 місяців 17 днів, пільгова - 07 років 00 місяців 25 днів; всього 25 років 01 місяць 12 днів.
24.01.2022р.позивач звернулася до Державної прикордонної служби України із заявою щодо оформлення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для призначення пенсії за вислугою років.
Листом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.05.2022р. повідомлено позивача про відсутність правових підстав для прийняття заяви про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.«а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Не погоджуючись з бездіяльністю щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області документів, необхідних для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог п.«а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач звернулася до суду з даним позовом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон України №2262-ХІІ).
Відповідно до п. «б» ч.1 ст.12 Закону України №2262-ХІІ (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до п. «а» ч.1 ст.12 Закону України №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» ст.12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби у період з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Згідно з ч.4 ст.17 Закону України №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до ст.17-1 Закону України №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону України №2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (надалі - Порядок №393).
Відповідно до абз.8 п. «в» ч.3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абз.1 п.1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Відповідно до ч.2 ст.25 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України №2262-ХІІ.
При цьому, статтею 1 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Таким чином, Закон України №2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі України №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в ч.4 ст.17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
Таким чином, передбачена Законом України №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
В свою чергу, передбачені ст.171 Закону України №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом України №2262-ХІІ.
Дана правова позиція викладена у відповідності до постанов Верховного Суду від 14.04.2021р. у справі №480/4241/18; від 07.09.2021р. у справі №761/28991/17.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 10.08.2020р. №409-ос, вислуга років позивача станом на 11.08.2020р. становить: календарна - 18 років 00 місяців 17 днів, пільгова - 07 років 00 місяців 25 днів; всього 25 років 01 місяць 12 днів.
Враховуючи вищевикладене, період часу 07 років 00 місяців 25 днів (пільгова вислуга) є календарною одиницею виміру та повинен бути врахований до «вислуги років», яка підлягає обчисленню та застосуванню в порядку ст.ст.12, 17 та 17-1 Закону № 2262-ХІІ та Порядку №393, разом із визначеним періодом часу 18 років 00 місяців 17 днів.
Як наслідок, на дату звільнення позивач мала вислугу більше 25 календарних років, у зв'язку із чим має право на призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст.12 Закону України №2262-ХІІ.
Згідно з п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-12 та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до п.12 Порядку №3-1 повноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Згідно з п.1 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 23.05.21 №372 «Про визначення єдиного уповноваженого структурного підрозділу, на який покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України неорних документів для призначення (перерахунку) пенсії» фінансово-економічний департамент Адміністрації Державної прикордонної служби України визначено єдиним уповноваженим структурним підрозділом, на який покладаються функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та членам їх сімей.
Водночас, позовна вимога позивача в частині зобов'язання направити всі необхідні документи та подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області задоволенню не підлягає, оскільки рішення судом не може бути ухвалене на майбутнє, адже відсутні підстави вважати, що відповідачем будуть порушені права позивача в майбутньому.
Крім того, суд звертає увагу на те, що підготовка пакету документів (подання) для призначення військовослужбовцю пенсії та направлення такого подання до органів Пенсійного фонду, є прямим обов'язком роботодавця, тому суд не вправі втручатись у дискреційні повноваження відповідача.
Таким чином, в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Аналогічна позиція підтримана П'ятим апеляційним судом у постанові від 20.02.2023 р. по справі № 4002425/22.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Позивач надала квитанцію про сплату судового збору в сумі 1073,60 грн, відтак стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає 536,80 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00034039) про визнання протиправною бездіяльність в оформленні документів та подання про призначення пенсії за вислугу років згідно п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за формою, визначеною додатком 2 до п.12 Порядку від 30.01.2007р. №3-1, і направленні документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області; зобов'язання оформити документи та подання про призначення пенсії за вислугу років згідно п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за формою визначеною додатком 2 до п.12 Порядку від 30.01.2007р. №3-1, та направити документи та подання про призначення пенсії за вислугу років згідно п. «а» ч.1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не оформлення документів та подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за формою, визначеною додатком 2 до п.12 Порядку від 30.01.2007р. №3-1, і не направлення документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
3. Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України оформити документи та подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно п. «а» ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за формою визначеною додатком 2 до п.12 Порядку від 30.01.2007р. №3-1.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00034039) судовий збір у сумі 536,80 грн (п'ятсот тридцять шість грн 80 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 30.06.2023 р.
Суддя Н.В. Лісовська