справа№380/12724/23
30 червня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 року згідно оновленої довідки від 27.03.2023 року №С/4763, виданої Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;
зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року відповідно до оновленої довідки від 27.03.2023 року №С/4763 Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Посилається на те, що звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак така залишена без задоволення у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку. Вказує, що така відповідь є протиправною, оскільки пенсійний орган зобов'язаний був здійснити на підставі довідки від 27.03.2023 року №С/4763 перерахунок йому пенсії з урахуванням складових та розмірів грошового забезпечення, вказаних у вказаній довідці.
Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, просить відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених у ньому та зазначає, що нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, з яких має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом - 2262, після 05.03.2019 не приймалося. Також, зазначає що позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 27.03.2023 року №С/4763, яка видана на звернення позивача, а не відповідно до Порядку - 45. Відтак, підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі вищевказаної довідки - відсутні.
Ухвалою суду від 12.06.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 (далі - позивач) призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Судом встановлено, що позивач звернувся із запитом про надання публічної інформації (відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року) до відповідача, у якому просив, надати наступну інформацію (наступні документи):
- «На якій підставі Вами не проводиться перерахунок моєї пенсії згідно оновленої довідки наданої Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 23.03.2023 року №С/4763 та перерахування доплати до пенсії та виплат з 05.03.2019 року з перерахуванням 100% суми підвищення пенсії станом на 01.04.2019 року»;
- «Прошу надати мені копію першого нарахування моєї пенсії»;
- «Також прошу надіслати мені копію грошового атестата, виданого при виході на пенсію»;
- «Відповідно до статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» прошу надати мені відповідь протягом 5 робочих днів з дня отримання даного запиту».
На запит про надання публічної інформації від 15.05.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області надано відповідь від 19.05.2023 року №1300-5203-8/72167, якою позивача в тому числі повідомлено, що з 1 січня 2020 виплата перерахованих пенсій здійснена згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018. Після визнання протиправним та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Також на прохання позивача скеровано копії запитуваних документів.
Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Змістом спірних правовідносин є протиправна бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 року згідно оновленої довідки.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч.2 ст.63 Закону №2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною четвертою цієї ж норми передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, з наступними змінами та доповненнями, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі за № 160/8324/19 від 17.12.2019 року зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому, у згаданому рішенні передбачено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Наведені норми та висновки Верховного Суду вказують на те, що перерахунок пенсії може бути здійснено або на підставі заяви пенсіонера, або рішення, прийнятого Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи те, що такого рішення Уряду у спірних правовідносинах не приймалось, ініціювати питання перерахунку пенсії може пенсіонер шляхом подання відповідної заяви.
Як вбачається з матеріалів справи та з листа (відповіді) відповідача від 19.05.2023 №1300-5203-8/72167 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із запитом про надання публічної інформації від 15.05.2023, при цьому не викладаючи своїх вимог щодо перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки.
Враховуючи викладене, суд вважає, що чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку пенсії на підставі запиту про надання публічної інформації.
В даному випадку позивачу необхідно було звернутись до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії на підставі оновленої довідки.
Зміст відповіді відповідача та наявні в матеріалах справи докази вказують на те, що позивач із згаданою заявою не звертався, а тому у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не виникало правових підстав для перерахунку пенсії.
За таких обставин, судом не встановлено порушень діями відповідача прав позивача у сфері пенсійного забезпечення, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Я.Мартинюк