Рішення від 29.06.2023 по справі 380/6170/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/6170/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2023 року

м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп'як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІЛЬЄНА" до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення ,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІЛЬЄНА» (вул. Зелена, буд. 238, м. Львів, 79035; код ЄДРПОУ - 43913344; надалі - Позивач) звернулося із позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003; код ЄДРПОУ - 43143039; надалі - Відповідач) в якій згідно заяви про уточнення позовних вимог просить суд:

визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 22.03.2023 № 4860/13-01-04-07.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що за наслідками проведеної камеральної перевірки позивача податковим органом встановлено порушення позивачем термінів реєстрації 10 податкових накладних, про що складено акт від 13.10.2022 № 1136213- 01-04-07/43913344, а в подальшому застосовано штрафні санкції та винесено податкове повідомлення-рішення від 21.11.2022 року № 12319/13-1-04-07. Позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, рішенням ДПС України за результатами розгляду скарги від 08.02.2023 №313/6/99-00-06-03-01 -06 скасовано податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС у Львівській області від 21.11.2022 №12319/13-1-04-07, а частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 3825, 14 грн., а скаргу частково задоволено. 22.03.2023 року Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 4860/13-01-04-07, яким застосовано штраф у сумі 364 907, 51 грн., за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України та згідно з пунктом 120.1 ст.120 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних. Не погоджуючись з застосованими податковим органом штрафними санкціями та винесеним податковим повідомленням-рішенням, товариство звернулось до суду з цим позовом.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача, позов не визнала та просить відмовити в його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного податкового повідомлення - рішення.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою суду від 03 квітня 2023 позовну заяву залишено без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви.

На виконання ухвали суду від 03 квітня 2023 року представник позивача подала заяву від 17 квітня 2023 року та від 19 квітня 2023 року на усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою від 21 квітня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.

Ухвалою від 02.05.2023 прийнято заяву позивача про зміну предмету позову.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Судом встановлено, що 13.10.2022 ГУ ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку ТОВ «Вільєна» щодо дотримання вимог п.201.10 ст.201 ПК України.

За результатом проведення вказаної перевірки контролюючим органом складено акт від 13.10.2022 № 1136213-01-04-07/43913344, яким встановлено порушення позивачу пункту 201.10 статті 201 ПК України, в частині несвоєчасної реєстрації 10 податкових накладних в ЄРПН.

На підставі акта перевірки від 13.10.2022 року № 1136213-01-04-07/43913344, ГУ ДПС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 21.11.2022 №12319/13-1-04-07.

Позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, рішенням ДПС України за результатами розгляду скарги від 08.02.2023 №313/6/99-00-06-03-01 -06 скасовано податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС у Львівській області від 21.11.2022 №12319/13-1-04-07, а частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 3825, 14 грн., а скаргу частково задоволено.

22.03.2023 року Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення - рішення № 4860/13-01-04-07, яким застосовано штраф у сумі 364 907, 51 грн., за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України та згідно з пунктом 120.1 ст.120 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних.

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням в іншій частині суми штрафу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.

Згідно з п. 75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до абз. 2 пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України предметом камеральної перевірки також може бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Пунктом 76.1 статті 76 ПК України встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Згідно з п. 76.2 ст.76 ПК України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Пунктом 86.2 статті 86 ПК України встановлено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

За приписами п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами а - г цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

-10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

-20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

-30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

-40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

-50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Відповідно до положень пунктів 2, 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану", який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо, зокрема, реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Згідно з підпунктом 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Тобто, Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022 відновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

При цьому, підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-15).

Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

В частині доводів представника позивача щодо своєчасності направлення (в межах операційного дня до 20:00 год.) для реєстрації, контролюючому органу, через програмне забезпечення, податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 3 649 075, 56 гривень, суд зазначає наступне.

З акту перевірки, судом встановлено, що позивачем порушено вимогу пункту 201.10 статті 201 ПК в частині граничного терміну реєстрації в ЄРПН податкової накладної: № 283074 від 28.02.2022 на суму ПДВ 520351,72 грн. - на 1 день (дата реєстрації 15.07.2022 8:17); № 28137 від 28.02.2022 на суму ПДВ 102253, 44 грн. - на 1 день (дата реєстрації 15.07.2022 8:14); № 28158 від 28.02.2022 на суму ПДВ 579401,86 грн. - на 1 день (дата реєстрації 15.07.2022 8:04); №30133 від 30.06.2022 на суму ПДВ 15196,14 грн. - на 3 дні (дата реєстрації 18.07.2022 8:06); №28290 від 28.02.2022 на суму ПДВ 545269,13 грн. - на 1 день (дата реєстрації 15.07.2022 8:23); №28297 від 15.07.2022 на суму ПДВ 509765,65 грн. - на 1 день (дата реєстрації 15.07.2022 8:04); №28251 від 28.02.2022 на суму ПДВ 531032, 89 грн. - на 1 день (дата реєстрації 15.07.2022 8:02); №28171 від 28.02.2022 на суму ПДВ 361531,58 грн. - на 1 день (дата реєстрації 15.07.2022 8:06); №28286 від 28.02.2022 на суму ПДВ 499468,81 грн. - на 1 день (дата реєстрації 15.07.2022 8:30); №30206 від 30.06.2022 на суму ПДВ 23055, 30 грн. - на 30 днів (дата реєстрації 18.07.2022 8:08).

Так, в силу вимог пункту 2, 3 Порядку №1246, про що відзначено судом вище по тексту судового рішення, операційний день, протягом якого здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації, триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин.

В свою чергу, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15 березня 2022 року за №2120-IX, пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України доповнено підпунктом 69.18, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.

Таким чином на момент надіслання підприємством на реєстрацію спірних податкових накладних, діяло два нормативно-правових акти, приписи яких визначали порядок (тривалість операційного дня) надіслання та приймання електронних документів від платників податків.

Разом з тим суд відзначає, що підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України не містить посилання, що саме прийняття податкових накладних та/або розрахунки коригування має здійснюватися у робочі дні з 8 години до 18 години.

Таким чином, суд вважає, що у спірному випадку Постанова №1246 є спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, та норми якого на час дії воєнного стану, що стосуються тривалості операційного дня з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин, є не змінені та чинними.

На користь цього висновку вказує Закон України від 12 січня 2023 року за №2876-IX "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", яким підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у новій редакції і визначено, що операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Також змінено години надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків - у робочі дні з 8 години до 20 години.

Податковим кодексом України передбачена презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (підпункт 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 ПК України).

Згідно пункту 56.21. статті 56 ПК України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Отже, підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України та пункт 3 Порядку №1246, на момент виникнення спірних правовідносин, суперечили між собою та припускали неоднозначного (множинного) трактування прав та обов'язків платника податків або контролюючого органу, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь платника податків, так і контролюючого органу.

Отже, наявними матеріалами справи, підтверджується, що позивач 15.07.2022 під час операційного дня (тобто з 08:02 до 08:30) надіслав податкові накладні для реєстрації, та здійснив реєстрацію податкових накладних зокрема: від 28.02.2022 року № 28304, від 28.02.2022 року № 28137, від 28.02.2022 року № 28158, № 28290 від 28.02.2022, № 28297 від 28.02.2022 року, № 28251 від 28.02.2022 року, № 28171 від 28.02.2022 року, № 28286 від 28.02.2022 року,які стосуються періоду виписки (з 1 лютого по 31 травня 2022 року) тому, позивач звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію цих податкових накладних.

Контролюючий орган не довів, що формування в електронному вигляді і направлення податкових накладних здійснено з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 статті та/або пунктом 192.1 статті 192 ПК України.

Зважаючи на вказане, є протиправним застосування до позивача штрафу в розмірі 364 907, 51 гривень як 10% від суми несвоєчасної реєстрацію податкових накладних на загальну суму податку 3 649 075, 51 гривень.

Щодо своєчасності реєстрації податкових накладних від 30.06.2022 № 30133, від 30.06.2022 № 30206, то суд зазначає, що вказані накладні складені та зареєстровані 18.07.2022.

Вказані податкові накладні не стосується періоду виписки з 1 лютого по 31 травня 2022 року, як це передбачено підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку про протиправність спірного податкового повідомлення - рішення щодо застосування до позивача штрафу в розмірі 364 907, 51 гривень як 10% від суми несвоєчасної реєстрацію податкових накладних на загальну суму податку 3 649 075, 51 гривень.

Відтак, позов підлягає до задоволення частково.

Згідно з частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, судовий збір у розмірі 5531 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 139, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Львівській області за №4860/13-01-04-07 від 22.03.2023, яким застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вільєна" штраф в розмірі 364 907, 51 гривень, за затримку реєстрації податкових накладних від 28.02.2022 року № 28304, від 28.02.2022 року № 28137, від 28.02.2022 року № 28158, № 28290 від 28.02.2022, № 28297 від 28.02.2022 року, № 28251 від 28.02.2022 року, № 28171 від 28.02.2022 року, № 28286 від 28.02.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003; код ЄДРПОУ - 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЛЬЄНА» (вул. Зелена, буд. 238, м. Львів, 79035; код ЄДРПОУ - 43913344) судовий збір у розмірі 5531 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна