Рішення від 29.06.2023 по справі 300/3391/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" червня 2023 р. справа № 300/3391/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) 09.06.2023 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною відмову відповідача у проведенні з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивачу, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 16.01.2023 № 8/1/231 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 16.01.2023 № 8/1/231.

Позовні вимоги мотивовано тим, що в зв'язку із визнанням з 05.03.2019 нечинними в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103) та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а також на виконання судового рішення в зразковій справі № 160/8324/19 та рішення Міністра оборони України № 7503/з/1 від 27.05.2021, Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку від 16.01.2023 за №8/1/231 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, яка включає окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, також додаткові види грошового забезпечення та премії. Позивач 26.04.2023 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок основного розміру його пенсії згідно вказаної довідки. Відповідач на заяву ОСОБА_1 від 26.04.2023 відповіді не надав та рішення про перерахунок пенсії позивача не приймав. Позивач вважає, що надходження до органу пенсійного фонду відповідної заяви пенсіонера і нової довідки, виданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, є підставою для обчислення і перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою від 14.06.2023 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

20.06.2023 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.06.2023 за № 0900-0902-7/28441 на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позову. У відзиві представник відповідача зазначив, що перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, здійснюється тоді, коли буде прийнято Кабінетом Міністрів України відповідну постанову, яка в подальшому і буде слугувати підставою для перерахунку пенсії. Так, на виконання Постанови № 103, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в квітні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки, виданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в березні 2018. Після скасування пунктів 1-2 Постанови № 103, урядом України не приймалися рішення щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям. Що стосується нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, то Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не надано будь-яких відомостей про те, що попередня довідка є недійсною. Вказав на пропуск строку звернення до суду з цим позовом. Відповідач просить в задоволенні позову відмовити. Також відповідач заперечив щодо розміру судових витрат на правничі послуги.

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 та по день звернення до суду отримував пенсію за вислугу років згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII, що підтверджується копіями матеріалів пенсійної справи № ХД12115 (Міноборони), долучених до відзиву (а.с. 30-37). Вказана обставина не є спірною.

Згідно перерахунку пенсії від 21.07.2012 № ХД12115/ за пенсійною справою № ХД12115 (Міноборони), пенсія позивача до 01.01.2018 обраховувалась в основному розмірі 50% грошового забезпечення, яке включало такі складові: посадовий оклад 800,00 грн.; оклад за військове звання 65,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (35%) - 302,75 грн. надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 583,88 грн. та надбавка за таємність (10%) - 80,00 грн. премія (125%) - 1000 грн.; всього 2831,63 грн.

Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, з метою проведення перерахунку пенсій, передбаченого Постановою № 103, склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку № ХД 12115/ від 13 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення позивача за посадою, яку він займав на день звільнення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами чинними станом на 01.03.2018. На підставі відомостей цієї довідки відповідачем проведено з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивача в розмірі 50% грошового забезпечення з врахуванням таких складових та сум: посадовий оклад 3260,00 грн.; оклад за військове звання 1020,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (45%) - 1926,00 грн.; всього разом 6206,00 грн., що підтверджується протоколом за пенсійною справою від 20.03.2018. Основний розмір пенсії з 01.04.2018 склав 3103,00 грн.

На виконання рішення Міністра оборони України № 7503/з/1 від 27.05.2021, на підставі особової пенсійної справи № ХД12115 (Міноборони), Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку від 16.01.2023 за № 8/1/231 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 за посадою: командир взводу енергетичного забезпечення, для перерахунку пенсії, яке включає, окрім посадового окладу в розмірі 3260,00 грн., окладу за військовим званням 1020,00 грн., надбавки за вислугу років (45%) - 1926,00 грн., надбавку за таємність (10%) - 326,00 грн, надбавку за особливості проходження служби (65%) - 4033,90 грн., премію (95%) - 3097,00 грн., всього 13662,90 грн.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою від 26.04.2023, в якій просив провести перерахунок основного розміру його пенсії згідно відомостей довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення не приймало, відповідь на заяву позивача не надавало. Доказів розгляду такої заяви позивача про перерахунок пенсії до відзиву не долучено, про розгляд заяви у відзиві нічого не зазначено.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 з врахуванням в грошовому забезпеченні щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та мотивами:

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Статтею 63 Закону № 2262-XII визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1, 2 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт третій Порядку № 45).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, відповідно до якої, серед іншого, затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Згідно з пунктом 2 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103). Цією постановою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (пункт 1 Постанови № 103).

Згідно з пунктом 2 Постанова № 103 визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в справі № 826/3858/18 визнано нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Постановою від 05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 без змін.

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Згідно з частиною першою статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Отже, пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність 05.03.2019.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

17.12.2019 Верховний Суд прийняв рішення в зразковій адміністративній справі № 160/8324/19 (№Пз/9901/20/19). Верховний Суд вказав на таке:

“ 30. При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1. 31. Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. […] 33. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ. […] 38. Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ”.

Велика Палата Верховного Суду погодилася з цими висновками та залишила рішення суду першої інстанції від 17.12.2019 без змін.

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:

Щодо строку звернення з цим позовом, то суд виходить із такого:

Суд встановив, що позивач від 16.01.2023 отримав довідку за № 8/1/231 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на 05.03.2019 року та звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі даних згаданої довідки. Позивач вважає, що такий перерахунок повинен бути проведений з 01.04.2019. В спірному випадку позов подано до суду в межах шестимісячного строку від дати звернення до відповідача. З огляду на зміст та підстави позовних вимог, вимога про перерахунок пенсії на підставі довідки від 16.01.2023 за № 8/1/231 про розмір грошового забезпечення з 01.04.2019 стосується питання щодо застосування строку (періоду), за який проводиться перерахунок пенсії, а не питання щодо застосування строків звернення до адміністративного суду. Отже, позивач не порушив строку звернення до суду. Таким чином суд вважає, що немає підстав для залишення його позову без розгляду.

Щодо спору по суті:

Рішення від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 окружний адміністративний суд м. иєва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45; це рішення суду набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду - 05.03.2019. Отже, з 05.03.2019 у позивача виникли підстави для перерахунку його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Після втрати чинності (з 05.03.2019) пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 та за зверненням позивача, Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку від 16.01.2023 за № 8/1/231 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії станом на 05.03.2019.

Оцінюючи бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 16.01.2023 за № 8/1/231 за його заявою від 26.04.2023, суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19. Суд вважає, що після набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 826/3858/18 (а саме: 05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення та премії; такий перерахунок основного розміру пенсії позивача мав бути проведений з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Суд відхиляє доводи відповідача, що чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсії військовослужбовцям за їх заявою. Суд враховує правову позицію Верховного Суду (у цитованій зразковій справі) про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють пенсійний орган.

Щодо доводів про те, що в довідці від 16.01.2023 за № 8/1/231 не зазначено про те, що попередня довідка, видана в березні 2018 року є недійсною, то суд зазначає, що нова довідка видана станом на нову дату - 05.03.2019 у зв'язку зі зміною правового регулювання спірних правовідносин внаслідок рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, та на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, та рішення Міністра оборони України № 7503/з/1 від 27.05.2021.

Окрім цього, Головне управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області не повідомило суд про наявність порушень в частині відомостей, зафіксованих у згаданій вище довідці, встановлених за наслідками перевірки правильності її складення, проведеної на виконання пункту 9 Порядку № 45. Також, отримавши спірну довідку, відповідач не звертався до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із будь-якими запереченнями чи зауваженнями, зміст яких би свідчив про невідповідність такої довідки вимогам чинного законодавства. Суд переконаний, що в спірному випадку, в силу вимог пункту 9 Порядку № 45, саме Пенсійний фонд України та його головні управління уповноважені перевіряти правильність складення довідок. Також суд звертає увагу, що такі заперечення відповідача не були підставою для відмови в перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки. Зрештою, відповідачем не подано і суду заперечень щодо складових та відповідних вартісних показників грошового забезпечення, викладених у вказаній довідці.

Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно вчинило бездіяльність, яка полягає у неперерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі відомостей довідки від 16.01.2023 за № 8/1/231 про розмір грошового забезпечення (як основного, так і додаткового, та премії) станом на 05.03.2019.

Суд звертає увагу на те, що при перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки, відповідачу необхідно врахувати положення пункту 5 Порядку № 45 в редакції, чинній з 05.03.2019.

Як зазначено вище, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано нечинними зміни до пункту 5 Порядку № 45. Відтак з 05.03.2019 діють положення попередньої редакції пункту 5 Порядку № 45, чинні до 24.02.2018.

Так, за змістом абзаців 1, 2, 4, 5, 7 пункту 5 Порядку № 45 у вказаній редакції, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

На підставі статей 9, 245 КАС України при формулюванні резолютивної частини рішення суд обирає спосіб захисту прав, свобод, інтересів особи, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що ефективним способом відновлення порушених протиправними діями відповідача прав позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.01.2023 за № 8/1/231 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням проведених платежів, починаючи з 01.04.2019.

Отже, позов належить задовольнити повністю.

Щодо розподілу судових витрат у справі:

З огляду на задоволення позову, позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 1073,60 грн. судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.01.2023 за № 8/1/231 за його заявою від 26.04.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) здійснити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.01.2023 за № 8/1/231, з урахуванням проведених платежів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (код 20551088, вулиця Січових Стрільців, будинок, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.