справа №606/981/23
20 червня 2023 року м. Теребовля
Суддя Теребовлянського районного суду Малярчук В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №3 (м. Теребовля) РУ поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 184 КУпАП
Встановив:
Дільничим поліції відділення поліції №3 (м. Теребовля) РУ поліції ГУНП в Тернопільській області Ваврик А. складено протокол серії ВАБ № 979959 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП та протокол серії ВАБ № 979960 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАБ № 979959 року ОСОБА_1 29.04.2023 року о 13:20 год. не належним чином виконувала свої батьківські обов'язки щодо дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення за ст.. 173 КУпАП не досягнувши віку настання адміністративної відповідальності, чим порушила ОСОБА_1 п. 3 ст. 184 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАБ № 979959 року ОСОБА_1 29.04.2023 року о 13:20 год. не належним чином виконувала свої батьківські обов'язки щодо дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення за ст.. 173 КУпАП не досягнувши віку настання адміністративної відповідальності, чим порушила ОСОБА_1 п. 3 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до ст.36 КпАП України при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 вчинила кілька адміністратитвних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються судом, суд вважає, що зазначені адміністративні справи слід об”єднати в одне провадження і присвоїти номер 606/981/23.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, та пояснила, що вказані обставини у протоколах про адміністративні правопорушення не відповідають дійсності.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що вказані матеріали оформлені з порушенням вимог КУпАП та підлягають належному доопрацюванню, виходячи з наступного.
Згідно з вимогами ст.ст. 278, 280 КУпАП, суд першої інстанції при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, чи є необхідність у витребуванні додаткових матеріалів, а при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог статті 256 КУпАП, «У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі ».
Однак, у справах про адміністративні правопорушення не додано пояснення потерпілих осіб щодо яких ОСОБА_3 та ОСОБА_2 вчинили адміністративне правопорушення за ст.. 173 КУпАП не досягнувши віку настання адміністративної відповідальності.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП слід повернути для належного дооформлення у відділення поліції №3 (м. Теребовля) РУ поліції ГУНП в Тернопільській області.
Керуючись ст. ст.36, 184, 283, 284 КУпАП, суд, -
Постановив:
Адміністративну справу № 606/981/23, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП, об”єднати із адміністративною справою № 606/983/23, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП в одне провадження.
Об”єднаній адміністративній справі присвоїти номер 606/ 981 /23.
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП повернути для належного дооформлення у відділення поліції №3 (м. Теребовля) РУ поліції ГУНП в Тернопільській області.
Суддя В.В. Малярчук