604/741/23
3/604/427/23
27 червня 2023 року сел. Підволочиськ
Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сташків Н.Б.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ФОП, адреса провадження діяльності: вул. Сонячна с. Городниця Тернопільська область, заміжня, на утриманні неповнолітніх дітей немає, паспорт НОМЕР_2 від 23.09.2002р.
за ч.1 ст. 155-1 КпАП України,
06 червня 2023 року, під час проведення фактичної перевірки магазину-бару, в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 , що розташований за адресою: с. Городниця ОСОБА_1 вчинила правопорушення порядку проведення розрахунків а саме: проводяться розрахункові операції на повну суму покупок через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням розрахункових документів, що не відповідають встановленій формі та змісту розрахункового документу без надання покупцю розрахункового документа встановленої форми на повну суму проведеної операції. Проведення розрахункової операції через РРО без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підкакцизних товарів, чим порушено п.1, п.2, п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг № 265/95-ВР від 06 липня 1995 року із змінами та доповненнями, чим вчинила порушення, передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП.
В судове засідання гр. ОСОБА_1 не з'явилася, подала заяву про розгляд справи без її часті, вину визнає.
За таких обставин, приймаючи до уваги, що участь особи при розгляді справ за ст.155-1 КУпАП не є обов'язковою, вважаю за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх повній сукупності, оглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку:
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Положеннями ст.ст. 251, 280 КУпАП визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Ч. 1 ст.155-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення № 449/07-04 від 06 червня 2023 року, згідно якого під час проведення перевірки магазину-бару, в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 виявлено порушення порядку проведення розрахунків, а саме: проводяться розрахункові операції на повну суму покупок через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням розрахункових документів, що не відповідають встановленій формі та змісту розрахункового документу без надання покупцю розрахункового документа встановленої форми на повну суму проведеної операції. Проведення розрахункової операції через РРО без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підкакцизних товарів, чим порушено п.1, п.2, п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг № 265/95-ВР від 06 липня 1995 року із змінами та доповненнями, чим вчинила порушення, передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП. Порушення вчинено 03.05.2023р. о 16год 30хв, 23.05.2023р. о 16год 55хв.;
-актом перевірки щодо дотримання суб'єктами господарювання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операції, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв № 4232/19/00/0704/2387605043 від 06 червня 2023 року, з якого вбачається, що під час проведення перевірки магазину-бару, що розташований за адресою: с. Городниця, в якому здійснює підприємницьку діяльність ОСОБА_1 встановлено порушення порядку проведення розрахунків: Проведено розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій без занесення коду товарної підкатегорії згідно УКТ ЗЕД для підкакцизних товарів. Здійснено реалізацію однієї пляшки горілки «Немирів» ємністю 1 літр по ціні 274, 00грн згідно з фіскальним чеком №4337 від 03.05.2023р., в якому відсутній код УКТ ЗЕД. Розрахункові операції на повну суму покупки проведено через РРО зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи з роздрукуванням розрахункових документів, що не відповідають встановленій формі та змісту розрахункового документу без надання покупцю розрахункового документа встановленої форми на повну суму проведеної операції. Фіскальні чеки, які були роздруковані на РРО, ф.ч. 3000789069 mini-d400me за період з 26.02.2023р. по 23.05.2023р. на загальну суму 495,00 грн (перша реєстрація здійснена 26.02.2023р. н суму 116 грн наступні на суму 379,00грн) не відповідають встановленій формі та змісту розрахункових документів визнаних п.2 розділу 2 Положення №13 так як у фіскальних чеках не відображено обов'язкові реквізити: цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольних напоях. Всього три випадки відсутності марки акцизного податку.
-Наказом №894-п від 05.06.2023р. Про проведення фактичної перевірки;
-Нефіскальним чеком ФН 3000789069 від 06.06.2023р.
За вказаних обставин суд приходить до переконання про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.155-1 КУпАП, тобто порушення порядку проведення розрахунків і тому її слід притягнути до адміністративної відповідальності за вказаною статтею, наклавши на неї адміністративне стягнення в межах її санкції.
Накладаючи адміністративне стягнення за вказане адміністративне правопорушення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, її майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, з метою запобіганню особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, вчинення нових правопорушень, суд приходить до переконання, що на гр. ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.
Крім того, у відповідності до ст. 40- 1 КпАП України із ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір, у розмірі у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на час ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення становить 536,80 грн згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст.33,40-1,276-280,283,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ч. 5 ст. 4 Закону України № 3674-VI від 08 липня 2011року «Про судовий збір», зі змінами та доповненнями, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі (п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 85 (вісімдесят п'ять) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду через Підволочиський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя - підпис
Згідно з оригіналом:
Суддя Підволочиського районного суду
Тернопільської області Н.Б.Сташків