Справа № 201/6786/23
Провадження № 1-кс/201/2593/2023
16 червня 2023 року Жовтневий районний суд
м. Дніпропетровська
у складі: слідчого судді - ОСОБА_1
з секретарем: ОСОБА_2
за участю: прокурора - ОСОБА_3
захисника - адвоката ОСОБА_4 (в режимі відеоконференції)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська в м. Дніпрі клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, ОСОБА_5 , погодженого із процесуальним керівником у кримінальному провадженні - прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Донецької обласної прокуратури, ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в с. Захарівка Першотравневого району Донецької області, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України, внесене під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022050000001980 від 09.07.2022 року, -
Слідчий звернувся до суду з клопотанням, погодженим із прокурором, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, стосовно ОСОБА_6 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий вказав на те, що громадяни України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з лютого 2022 року по теперішний час, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області, займаючи відповідні посади у так званій «администрации Першотравневого района Донецкой Народной Республики», проводять заходи політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та/або його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України.
В березні 2022 року, представниками держави-агресора, на тимчасово окупованій території смт. Мангуш Донецької області, серед іншого, організовано роботу, не передбачену законодавством України - «администрации Першотравневого района донецкой народной республики», на який незаконно покладено здійснення функції властивих міській раді України. Метою створення вказаної «администрации» було установлення та укріплення впливу окупаційної влади на захопленій території.
Так, у громадянина України, ОСОБА_7 , з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу Російської Федерації, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання Російської Федерації поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій її території, виник умисел на співпрацю з представниками держави агресора.
Усвідомлюючи все вищевикладене, а також, злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом, 03.06.2022 року ОСОБА_7 , перебуваючи на тимчасово окупованій території - в смт. Мангуш Донецької області, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, надав згоду та добровільно був призначений на посаду так званої «главы администрации Першотравневого района Донецкой народной республики», тобто обійняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Відповідно до так званого «Положения об администрации Першотравневого района», затвердженого так званого «распоряжением главы администрации Першотравневого района» №1 від 04.06.2022 року на голову так званого «администрации Першотравневого района Донецкой народной республики» покладались такі обов'язки: організовувати і керувати діяльністю адміністрації, контролювати діяльність органів місцевої адміністрації; за погодженням з керівником адміністрації так званого «глави днр» призначати і звільняти з посади заступників голови місцевої адміністрації; призначати та звільняти з посади керівників структурних підрозділів та їхніх заступників (керівників департаментів, управлінь, відділів, комітетів, секторів, служб) міської адміністрації, керівників органів місцевої адміністрації, співробітників адміністрації; застосовувати до вищевказаних осіб заходи заохочення, притягувати до дисциплінарної відповідальності; застосування на окупованій території так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр»; формувати і затверджувати місцевий бюджет, звіти про його виконання; розпоряджатись фінансовими ресурсами відповідно до затвердженого бюджету; скасовувати акти підпорядкованих структурних підрозділів адміністрації; розробляти проекти планів, програм і подання їх так званим органам влади донецької народної республіки; забезпечувати спільно з так званим органам влади донецької народної республіки, виконання завдань в галузі оборони.
Крім того, реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на встановлення контролю та всієї повноти влади на окупованій території смт. Мангуш Донецької області, організації та проведенні заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації, збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України,
ОСОБА_7 , усвідомив, що реалізація розробленого ним та кураторами з так званої «днр» злочинного плану можлива лише за умови створення внутрішньо стійкого об'єднання осіб, об'єднання та спрямування їх зусиль на систематичне вчинення злочинів, детальному розподілу між ними обов'язків при їх вчиненні, забезпеченні взаємозв'язку між діями усіх учасників злочину, а також при координації їх поведінки, ОСОБА_7 вирішив створити та очолити групу, у склад якої, в якості виконавців, повинні були увійти особи, які підтримують його погляди спрямовані на шкоду державі, на утвердження тимчасової окупації її території.
З метою встановлення контролю та всієї повноти влади на окупованій території смт. Мангуш Донецької області, ОСОБА_7 розробив злочинний план, відповідно до якого, в якості виконавців, до злочинної групи повинні були увійти особи, які поділяють погляди, щодо співпраці з Російською Федерацією, з метою впровадження впливу «администрации» серед місцевих жителів смт. Мангуш Донецької області, які за своїми ідеологічними переконаннями могли б співпрацювати з окупаційною владою.
Вказана організована група повинна була діяти умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканності, обороноздатності та державній безпеці України, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації території смт. Мангуш Донецької області, формування смт. Мангуш Донецької області, як окремої територіальної одиниці в складі так званої «днр», співпрацювати з державою-агресором, збройними формуваннями, іншими окупаційними адміністраціями держави-агресора, які створені на тимчасово окупованій території Донецької області, впроваджувати на тимчасово окупованій території Донецької області рішення та дії Російської Федерації, створювати передумови для проведення псевдореферендуму та приєднання тимчасово окупованої території до складу Російської Федерації.
При цьому, члени організованої групи повинні були мати управлінські здібності, досвід ведення діловодства, бухгалтерської справи, мати авторитет у місцевих жителів та навички комунікації з ними.
Стійкість організованої групи, згідно злочинного задуму ОСОБА_7 , повинна була забезпечуватися його авторитетом як лідера, тісними взаємозв'язками членів групи, прямим та безпосереднім підпорядкуванням згідно розподілених функцій, відповідальністю за невиконання його злочинних наказів.
Таким чином, реалізуючи свій злочинний умисел, на початку червня 2022 року, більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена, ОСОБА_7 підшукав з числа близького оточення ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка мала досвід співпраці з окупаційною адміністрацією та довів останній свій злочинний план, відвівши їй роль так званого «заместителя главы администрации Першотравневого района Донецкой народной республики». Ознайомившись зі злочинним планом, ОСОБА_8 схвалила його і дала згоду на призначення на посаду та участь в організованій групі в якості виконавця.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, з метою підвищення свого авторитету та рівня довіри серед місцевих жителів, ОСОБА_7 підшукав осіб з числа жителів смт. Мангуш Донецької області, а саме ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка мала відповідний авторитет серед місцевого населення, оскільки раніше обіймала посаду в адміністрації. Довівши їй свій злочинний план, ОСОБА_7 запропонував так звану посаду «управляющей делами администрации Першотравневого района Донецкой народной республики», на що остання, ознайомившись із злочинним планом, надала згоду виконувати свою роль у вказаній злочинній групі.
Відповідно до так званого «Должностного регламента Управляющего делами администрации Першотравневого района», затвердженого головою так званої «администрации Першотравневого района» ОСОБА_7 на ОСОБА_6 покладались такі обов'язки як: організація єдиної системи діловодства в адміністрації; контроль за виконанням законів ДНР, указів голови ДНР, доручень Управління справами голови ДНР, актів центральних органів виконавчої влади, розпоряджень голови адміністрації району; організація розгляду звернень громадян, вжиття заходів щодо своєчасного вирішення поставлених у них питань, організація перевірки стану роботи в органах місцевого самоврядування; організація раціонального використання майна адміністрації; організація підготовки та проведення нарад, що проводяться у районі; безпосереднє управління діяльністю архівного сектору адміністрації; координація роботи структурних підрозділів адміністрації; координація взаємодії із засобами масової інформації щодо висвітлення основних напрямів роботи адміністрації; організація та проведення публічних слухань.
Члени даної організованої групи мали єдиний план та діяли згідно нього, для надання іноземній державі, Російській Федерації, допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом: створення окупаційної адміністрації смт Мангуш Донецької області, а також з метою створення образу законності її діяльності проведення псевдо зборів місцевих мешканців з метою проведення політичних та інформаційних заходів на підтримку окупаційної адміністрації; підшукання та залучення до роботи в органах влади днр в смт. Мангуш Донецької області лояльно налаштованих до окупаційної влади та Російської Федерації громадян; застосування на окупованій території так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр»; визнання та утвердження законності тимчасової окупації частини території Донецької області; представлення Російської Федерації, як доброзичливої країни та партнера, яка звільнила смт. Мангуш Донецької області від так званих «нацистів». Здійснення дій з дискредитації Української влади; проведення масових заходів з святкування російських державних свят; проведення спільних нарад політичних та інформаційних з метою подальшої інтеграції окупованого смт. Мангуш Донецької області до стандартів Російської Федерації; створення передумов для подальшого приєднання Донецької області до Російської Федерації.
Таким чином, на початку червня 2022 року в смт. Мангуш Донецької області (більш точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлена) ОСОБА_7 - організував стійке об'єднання для вчинення злочинів, учасники якого об'єднані єдиним планом з розподілом функцій, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи.
Кожному учаснику організованої злочинної групи відводилася спеціальна роль у злочинній діяльності групи, з метою колабораційної діяльності. Всі члени організованої злочинної групи були обізнані щодо протиправних цілей, виявили бажання і сприяли досягненню визначеної мети, в ході вчинення злочинів, в межах відведеної кожному з учасників групи спеціальної ролі.
Для досягнення цілей злочинного плану організованої групи, ОСОБА_7 розподілив ролі її учасників. Відповідно до розподілених ролей останній, володіючи організаторськими здібностями, особистими лідерськими якостями, будучи організатором злочинного угруповання, чітко розподілив ролі учасників організованої групи, згідно яких він був зобов'язаний: здійснювати загальне керівництво і координацію діяльності учасників організованої групи, надає вказівки та пропозиції членам організованої групи; з урахуванням сфери діяльності членів організованої групи, їх вмінь та навичок призначати та змінювати останніх на посадах в окупаційній адміністрації смт. Мангуш Донецької області; підбирати та залучати до діяльності організованої групи інших її членів; здійснювати в межах своєї компетенції загальне керівництво структурними підрозділами окупаційної адміністрації смт. Мангуш Донецької області; організовувати і контролювати в межах своєї компетенції застосування на окупованій території так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр», видання в межах своєї компетенції правових актів (у формі розпорядження) і нормативно-правові акти; представляти інтереси відповідної території в органах державної влади, судах, у взаємодії із державними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, політичними партіями і громадськими організаціями, а також у взаємодії із підприємствами, організаціями, установами, громадськими об'єднаннями як в днр так і за її межами; організовувати роботу з питань розвитку підприємництва, комунальної власності територіальної громади, використання земельних та водних ресурсів, організації, транспорту і транспортного обслуговування населення міста, зв'язку, охорони громадського порядку; проводити роботу з визнання законною місцевими мешканцями тимчасової окупації частини території Донецької області; організовувати та проводити на тимчасово окупованій території смт. Мангуш Донецької області масові заходи з святкування російських державних свят; проводити спільні наради та консультацій з представниками Російської Федерації, та проводить масові заходи за участю представників Російської Федерації, з метою подальшої інтеграції окупованого смт. Мангуш Донецької області до стандартів Російської Федерації та створення передумов для подальшого приєднання смт. Мангуш Донецької області до Російської Федерації.
Зі свого боку, ОСОБА_8 , діючи як виконавець у складі організованої групи, згідно з єдиним планом вчинення злочинів та розподілом ролей, умисно, з метою здійснення політичної та інформаційної діяльності з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, повинна була: виконувати вказівки керівника організованої групи - ОСОБА_7 ; брати активну участь у діяльності, так званої «администрации», а саме взаємодіяти з населенням проводячи різні інформаційні та політичні заходи; брати участь в агітаційно-пропагандистських заходах, зібраннях, нарадах та інших публічних заходах, в тому числі за участю представників Російської Федерації, з метою утвердження законності окупації Російської Федерації частини території Донецької області, дискредитації органів влади України, та пропагування політики Російської Федерації, задля формування у місцевих мешканців поглядів направлених на приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до складу Російської Федерації; висвітлювати діяльність адміністрації; забезпечувати ефективну взаємодію адміністрації з громадськістю; здійснювати підготовку та узгодження проведення політичних і громадських агітаційно-пропагандистських заходів на території смт. Мангуш Донецької області; у разі відсутності керівника організованої групи здійснювати його обов'язки; проводити публічні зустрічі з мешканцями смт. Мангуш Донецької області.
ОСОБА_6 , діючи як виконавець у складі організованої групи, згідно з єдиним планом вчинення злочинів та розподілом ролей, умисно, з метою здійснення політичної та інформаційної діяльності з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, повинна була: виконувати вказівки керівника організованої групи - ОСОБА_7 ; брати участь у зібраннях, нарадах та інших публічних заходах, на яких публічно підтримувати окупаційну владу та Російську Федерацію; організовувати єдину систему діловодства в адміністрації; контролювати виконанням законів, указів, доручень голови адміністрації; організовувати розгляд звернень громадян, вживати заходів до своєчасного вирішення поставлених у них питань, організовувати перевірки стану цієї роботи в органах місцевого самоврядування; організовувати проведення нарад, що проводяться в адміністрації; координувати роботу структурних підрозділів адміністрації та її органів, організовувати взаємодію з установами, організаціями, підприємствами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, розташованими на підвідомчій території з питань документообігу та контролю виконання документів.
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється в організації та проведенні заходів політичного характеру, здійсненні інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України в складі організованої групи, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт. Мангуш Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 (7475) від ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 24.04.2023 року, 25.04.2023 року та 26.04.2023 року за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22022050000001980 від 09.07.2022 року, отримання письмового повідомлення про повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.
Проте, жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим, за погодженням з прокурором, 17 квітня 2023 року, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 77 (7475) від ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).
В подальшому, постановою слідчого від 28 квітня 2023 року підозрювану ОСОБА_6 було оголошено у розшук.
На підставі вищезазначеного, в клопотанні ставиться питання про обрання запобіжного заходу, стосовно ОСОБА_6 у вигляді тримання під вартою, з урахуванням положень ч. 6 ст. 193 КПК України, у зв'язку з тим, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій територій, вчинила, зокрема, особливо тяжкий злочин, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, у зв'язку з чим, може переховуватись від органів досудового слідства та суду, а також може вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Захисник - адвокат ОСОБА_4 просив відмовити в задоволені вказаного клопотання.
Вислухавши думку прокурора та захисника, а також дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя, приходить до наступних правових висновків.
Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 (затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2402-ІХ) у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введений воєнний стан. Указом Президента України від 01.05.2023 року № 254/2023 (затверджений Законом України від 02.05.2023 року № 3057-ІХ), в Україні продовжено строк дії воєнного стану із 05.30 години 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Відповідно до Наказу № 197 від 20 липня 2022 року визначено тимчасове місце дислокації слідчих підрозділів ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, а саме слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь, Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях та 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк, Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях на території Соборного району в м. Дніпрі, на період дії воєнного стану, або до прийняття окремого рішення Головою Служби безпеки України.
З матеріалів клопотання встановлено, що 09 липня 2022 року внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022050000001980, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Слідчим, за погодженням з прокурором, 17 квітня 2023 року, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 77 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).
В подальшому, постановою слідчого від 28 квітня 2023 року підозрювану ОСОБА_6 було оголошено у розшук.
Перевіривши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про доведеність стороною обвинувачення обґрунтованості підозри, щодо вчинення ОСОБА_6 , кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України, про що свідчать, зокрема, протоколи допиту учасників кримінального провадження, а також протоколи огляду, проведені в ході досудового розслідування.
Також, на думку слідчого судді, доведеними є ризики, передбачені п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: можливість переховуватись від органів досудового розслідування та суду, оскільки ОСОБА_6 , підозрюється у вчиненні, зокрема, особливо тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, жодного разу за викликом у встановленому КПК України порядку до слідчого не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття не повідомила, що може свідчити про бажання підозрюваної уникнути відповідальності за інкриміноване їй діяння, а також остання може вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальні правопорушення, в яких підозрюється, враховуючи, що ОСОБА_6 , в теперішній час перебуває на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації, активно співпрацює з представниками держави агресора та фактично своїми діями підтверджує намір продовжити скоєне нею кримінальне правопорушення, що надає їй можливість скоїти інше кримінальне правопорушення за відсутності контролю з боку влади України.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - далі Закон, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блоковані) станом на 10 грудня 2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 15 грудня 2022 року № 297), територія смт. Мангуш Донецької області є тимчасово окупованою територією України.
Таким чином, факт тимчасової окупації смт. Мангуш Донецької області є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження Радою національної безпеки і оборони України та Президентом України, крім того він визнаний Кабінетом Міністрів України.
Також, стороною обвинувачення доведено факт перебування підозрюваної ОСОБА_6 , на зазначеній тимчасово окупованій території України, що підтверджується зібраними матеріалами в ході досудового розслідування.
Виходячи з вищенаведеного, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання сторони обвинувачення про обрання підозрюваній, ОСОБА_6 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Разом з цим, слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, відповідно до якого, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Крім того, положеннями частини 4 ст. 197 КПК України, встановлено, що у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд -
Клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, ОСОБА_5 , погодженого із процесуальним керівником у кримінальному провадженні - прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Донецької обласної прокуратури, ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 6 ст. 111-1 КК України - задовольнити.
Обрати підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Повний текст ухвали суду буде складений і оголошений о 14.20 годині 20 червня 2023 року.
Ухвала, щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.
Слідчий суддя ОСОБА_1