Ухвала від 16.06.2023 по справі 201/7006/23

Справа № 201/7006/23

Провадження № 1-кс/201/2684/2023

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2023 року Жовтневий районний суд

м. Дніпропетровська

у складі: слідчого судді - ОСОБА_1

з секретарем: ОСОБА_2

за участю: прокурора - ОСОБА_3

захисника-адвоката - ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська в м. Дніпрі клопотання процесуального керівника у кримінальному провадженні - прокурора відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Донецької обласної прокуратури, ОСОБА_5 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с. Зелений Яр, Володарського району, Донецької області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, внесене під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022050000000373 від 27.04.2022 року, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернулася до суду з клопотанням, про обрання запобіжного заходу, у вигляді тримання під вартою, стосовно ОСОБА_6 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

В обґрунтування клопотання прокурор вказала на те, що на порушення порядку, встановленого Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими нормативно-правовими актами, на території м. Маріуполь Донецької області, яка є невід'ємною складовою частиною території України, так званим Указом голови «ДНР» № 108 від 31.03.2022 року, незаконно створено, так звану «адміністрацію міста Маріуполь ДНР».

На підставі так званого наказу голови «адміністрації міста Маріуполь ДНР» ОСОБА_7 за № 25-лс від 28.04.2022 року, ОСОБА_6 призначений на посаду начальника «відділу у справах сім'ї та дітей адміністрації міста Маріуполь», який є структурним підрозділом «Державної служби у справах сім'ї та дітей ДНР» та «адміністрації міста Маріуполь».

У подальшому громадянин України ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території у місті Маріуполь Донецької області, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією надав згоду і добровільно зайняв посаду так званого «начальника» «отдела по делам семьи и детей администрации города Мариуполя», юридична адреса: Донецька область, м. Маріуполь, просп. Металургів, 84б, але фактичне місце розташування відділу: м. Маріуполь, вул. Карпинського, 56.

Відповідно до ст. 9 Закону ДНР від 24.04.2015 року № 35-IНС (далі мовою оригіналу) «О системе органов исполнительной власти ДНР» систему органов исполнительной власти ДНР составляют: 1) Правительство ДНР; 2) министерства ДНР; 3) государственные комитеты ДНР; 4) службы ДНР; 5) агентства ДНР; 6) инспекции ДНР; 7) иные органы исполнительной власти ДНР.

Согласно п. п. 3.8, 3.10, 3.12 «Должностного Регламента начальника отдела по делам детей Государственной службы по делам семьи и детей ДНР» (далее - Отдел) на начальника Отдела, кроме прочего, возложены следующие права и обязанности: осуществлять общее руководство Отделом, распределять функциональные обязанности между его работниками, осуществлять составление должностных инструкций, осуществлять контроль их соблюдения; осуществлять планирование, организацию и контроль работы Отдела; согласовывать и контролировать выполнение планов работы работников Отдела и Отдела в целом; в пределах своей компетенции давать указания, обязательные для исполнения работниками Отдела, контролировать их деятельность; отдавать, в соответствии с возложенными полномочиями, устные распоряжения работникам Отдела в целом, распределять между работниками Отдела письменные и устные поручения с целью равномерного исполнения всеми работниками задач и функций, возложенных на Отдел; осуществлять контроль состояния трудовой дисциплины в Отделе и соблюдения работниками правил внутреннего трудового распорядка; подписывать в пределах своей компетенции документацию; требовать качественного и в полном объеме исполнения работниками Отдела возложенных на них должностных обязанностей, в том числе требовать письменные отчеты о выполняемой плановой работе; предоставлять директору государственной службы по делам семьи и детей ДНР предложения относительно приёма работников в Отдел, увольнения или перевода их на другую должность, подавать представления и предложения о поощрении работников Отдела, а также о привлечении их к дисциплинарной ответственности; согласовывать заявления работников Отдела на отпуск, перевод, увольнение и т.д.

Тож, громадянин України, ОСОБА_6 , будучи депутатом Маріупольської міської ради 8 скликання від партії «Опозиційна платформа - За життя», у період часу з 28.04.2022 року до лютого 2023 року (більш точну дату та час у ході досудового розслідування не встановлено) займав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, а саме в так званій «адміністрації міста Маріуполь ДНР» на посаді начальника «відділу у справах сім'ї та дітей адміністрації міста Маріуполь».

На порушення порядку, встановленого Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими нормативно-правовими актами, на території м. Маріуполь Донецької області, яка є невід'ємною складовою частиною території України, так званим Указом голови «ДНР» № 108 від 31.03.2022 року, незаконно створено так звану «адміністрацію міста Маріуполь ДНР».

На підставі так званого наказу голови «адміністрації міста Маріуполь ДНР» ОСОБА_7 за № 25-лс від 28.04.2022 року, ОСОБА_6 призначений на посаду «начальника відділу у справах сім'ї та дітей адміністрації міста Маріуполь», юридична адреса: Донецька область, м. Маріуполь, просп. Металургів, 84б, фактичне місце розташування відділу: м. Маріуполь, вул. Карпинського, 56, який є структурним підрозділом «Державної служби у справах сім'ї та дітей ДНР» та «адміністрації міста Маріуполь». Тим самим, ОСОБА_6 перейшов на бік ворога в умовах воєнного стану та добровільно обійняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в незаконних органах влади.

Відповідно до ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_6 12.11.2020 року набув статус депутата Маріупольської міської ради Донецької області 8 скликання від політичної партії «Опозиційна платформа - За життя».

У подальшому громадянин України ОСОБА_6 , діючи умисно, на виконання злочинних завдань від представників Збройних Сил Російської Федерації, з метою завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, державній, економічній та інформаційній безпеці України та допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, прийняв участь поруч з іншими невстановленими представниками окупаційної влади м. Маріуполя у проведенні заходу, яке відбулося на просп. Нахімова у м. Маріуполя Донецької області біля пам'ятника воїнам-визволителям, де на пропагандиському каналі повідомив журналісту про «произвол Украинской власти на протяжении 8 лет» (мовою оригіналу), а також возвеличив Російську Федерацію, її історичну роль та, відповідно, заперечив існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України, тим самим завдавши шкоди державній та інформаційній безпеці України.

Таким чином, дії ОСОБА_6 виразились у колаборацiйнiй діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме у вчиненні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також у державній зраді, тобто в умисно вчиненому громадянином України діянні, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній та інформаційній безпеці України, шляхом переходу на бік ворога у період збройного конфлікту, вчиненому в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 41 (7439) від 28.02.2023 року та № 54 (7452) від 17.03.2023 року, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 04.03.2023 року, 05.03.2023 року, 06.03.2023 року та 22.03.2023 року, 23.03.2023 року, 24.03.2023 року, за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22022050000000373 від 27.04.2022 року, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Проте, жодного разу у призначений час громадянин України, ОСОБА_6 , у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.

Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, 27 лютого 2023 року, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 41 (7439) від ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження). В подальшому, 17 березня 2023 року ОСОБА_6 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).

В подальшому, постановою слідчого від 21 березня 2023 року підозрюваного ОСОБА_6 було оголошено у розшук.

На підставі вищезазначеного, в клопотанні ставиться питання про обрання запобіжного заходу, стосовно ОСОБА_6 , у вигляді тримання під вартою, з урахуванням положень ч. 6 ст. 193 КПК України, у зв'язку з тим, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій територій, підозрюється, зокрема, в особливо тяжкому злочині, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна, у зв'язку з чим, може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, а також може вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні клопотання підтримала та просила обрати підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Захисник-адвокат - ОСОБА_4 залишила вирішення вказаного питання на розсуд суду.

Вислухавши думки прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя, приходить до наступних правових висновків.

Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Так, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 (затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2402-ІХ) у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введений воєнний стан. Указом Президента України від 01.05.2023 року № 254/2023 (затверджений Законом України від 02.05.2023 року № 3057-ІХ), в Україні продовжено строк дії воєнного стану із 05.30 години 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Відповідно до Наказу № 197 від 20 липня 2022 року визначено тимчасове місце дислокації слідчих підрозділів ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, а саме слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь, Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях та 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк, Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях на території Соборного району в м. Дніпрі, на період дії воєнного стану, або до прийняття окремого рішення Головою Служби безпеки України.

З матеріалів клопотання встановлено, що 27 квітня 2022 року внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022050000000373, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Прокурором, 27 лютого 2023 року, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 41 ( НОМЕР_3 ) від ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження). В подальшому, 17 березня 2023 року ОСОБА_6 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).

В подальшому, постановою слідчого від 21 березня 2023 року підозрюваного ОСОБА_6 було оголошено у розшук.

Перевіривши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про доведеність стороною обвинувачення обґрунтованості підозри, щодо вчинення ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України, про що свідчать, зокрема, протоколи допиту учасників кримінального провадження, а також протоколи огляду, проведені в ході досудового розслідування.

Також, на думку слідчого судді, доведеними є ризики, передбачені п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: можливість переховуватись від органів досудового розслідування та суду, оскільки ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні, зокрема, особливо тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна, жодного разу за викликом у встановленому КПК України порядку до слідчого не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив, що може свідчити про бажання підозрюваного уникнути відповідальності за інкриміноване йому діяння, а також останній може вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальні правопорушення, в яких підозрюється, враховуючи, що ОСОБА_6 в теперішній час перебуває на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації, активно співпрацює з представниками держави агресора та фактично своїми діями підтверджує намір продовжити скоєне ним кримінальне правопорушення, що надає йому можливість скоїти інше кримінальне правопорушення за відсутності контролю з боку влади України.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - далі Закон, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блоковані), затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року №309 вся територія Маріупольського району є тимчасово окупованою територією України.

Таким чином, факт тимчасової окупації території Маріупольського району є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження Радою національної безпеки і оборони України та Президентом України, крім того він визнаний Кабінетом Міністрів України.

Також, стороною обвинувачення доведено факт перебування підозрюваного ОСОБА_6 на зазначеній тимчасово окупованій території України, що підтверджується зібраними матеріалами в ході досудового розслідування.

Виходячи з вищенаведеного, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання сторони обвинувачення про обрання підозрюваному ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Разом з цим, слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, відповідно до якого, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Крім того, положеннями частини 4 ст. 197 КПК України, встановлено, що у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання процесуального керівника у кримінальному провадженні - прокурора відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Донецької обласної прокуратури, ОСОБА_5 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 та ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.

Обрати підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Повний текст ухвали суду буде складений і оголошений о 14.30 годині 20 червня 2023 року.

Ухвала, щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.

Слідчий суддя ОСОБА_1