Справа № 210/3002/23
Провадження № 3/210/1466/23
іменем України
"28" червня 2023 р.
Суддя Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Чайкіна О.В., розглянувши матеріал, який надійшов з Полку патрульної поліції в м. Кривий Ріг управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, місце проживання: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В провадження судді 07 червня 2023 року надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Згідно з протоколом серії ААД №266390 від 01.06.2023р., 01.06.2023 року о 10 год. 15 хв. Д/О м. Кривий Ріг, Металургійний район, вул.. Вадима Гурова, 16, водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом CHEVROLET AVEO, д.н.з. НОМЕР_1 , не була уважною, не стежила за дорожньою обстановкою, перед початком руху та будь-якою зміною напрямку не переконалась, що це буде безпечним і не створить перешкоди іншим учасникам руху, перед поворотом ліворуч завчасно не зайняла відповідне крайнє положення на проїзній частині, своїми діями здійснила перешкоду обгону транспортному засобу, який здійснював обгін, а саме CHEVROLET TACUMA, н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в наслідок чого здійснила зіткнення. Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, постраждалих при ДТП немає.
Відповідно до матеріалів справи дії водія ОСОБА_1 кваліфіковані як порушення п. п.2.3б,10.1,10.4,14.3 ПДР України, за що передбачено відповідальність за статтею 124 КУпАП.
Присутня в судовому засіданні ОСОБА_1 надала пояснення щодо обставин справи, провину не визнала, зазначила, що рухалась по головній дорозі, її діями не було створено перешкод іншим учасникам дорожнього руху, проте саме діями водія ОСОБА_2 було створено аварійну ситуацію. Водій транспортного засобу CHEVROLET TACUMA, н.з. НОМЕР_2 , ОСОБА_2 не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, перед здійсненням маневру обгону на неврегульованому перехресті не переконався, що це буде безпечним, та не створить перешкоди іншим учасникам дорожнього руху, в наслідок чого здійснив зіткнення з її автомобілем.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно з положеннями статті 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальністью.
Згідно зі статтею 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його чиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.
Постанова судді згідно ст. 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Обов'язок органу (особи), яка склала протокол про адміністративне правопорушення, нести тягар доказування, що є складовою презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст.62 Конституції України, ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського Суду з прав людини, та звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до вчинення порушення.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Таким чином, при розгляді справи про адміністративне правопорушення необхідно належно з'ясувати: чи було вчинене таке правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ст. 124 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням є порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У своїх рішеннях "Ірландія проти Сполученого Королівства" від 18 січня 1978 року, та "Коробов проти України" від 21 жовтня 2011 року, Європейський суд з прав людини повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення "поза розумним сумнівом", така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
Діями ОСОБА_1 згідно протоколу про адміністративне правопорушення порушено п. п.2.3б,10.1, 10.4, 14.3 ПДР України.
Так, згідно п. 2.3б ПДР України для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі;
Відповідно до п. 10.1 ПДР України перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
Згідно п. 10.4 ПДР України перед поворотом праворуч та ліворуч, у тому числі в напрямку головної дороги, або розворотом водій повинен завчасно зайняти відповідне крайнє положення на проїзній частині, призначеній для руху в цьому напрямку
Згідно п. 14.3 ПДР України водієві транспортного засобу, якого обганяють, забороняється перешкоджати обгону шляхом підвищення швидкості руху або іншими діями.
Під час розгляду справи встановлено, що згідно протоколу серії № ААД № 261901 від 01.06.2023 року, 01.06.2023 року о 10-15 год. в Дніпропетровській області, м. Кривий Ріг Металургійному районі, вул. Вадима Гурова, 16, водій ОСОБА_2 керував транспортним засобом CHEVROLET TACUMA, н.з. НОМЕР_2 не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, перед перестроюванням та зміною напрямку руху не переконався, щ це буде безпечним, та не створить перешкоди іншим учасникам, здійснив обгін на перехресті не переконався що маневр буде безпечним, здійснив обгін транспортного засобу який рухався з увімкненим лівим покажчиком повороту, здійснив обгін на нерегульованому перехресті, в наслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем CHEVROLET AVEO, д.н. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Водій ОСОБА_2 своїми діями порушив. п. 2.3б, 10.1, 14.2б, 14.6а ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення передбачене ст. 124 КУпАП.
Відповідно до п. 14.2б ПДР України перед початком обгону водій повинен переконатися в тому, що: водій транспортного засобу, який рухається попереду по тій самій смузі, не подав сигналу про намір повороту (перестроювання) ліворуч;
Відповідно до п. 14.6а ПДР України обгін заборонено: на перехресті.
З аналізу схеми ДТП та механічних ушкоджень та з урахуванням дорожніх знаків встановлено, що автомобіль CHEVROLET AVEO, д.н. НОМЕР_1 , яким керувала ОСОБА_1 рухався по головній дорозі, одійц ОСОБА_1 на неврегульованому перехресті мала намір здійснити манев "поворот ліворуч" з головної дороги на другорядну, завчасно включивши сигнал повороту, та в цей час водій транспортного засобу CHEVROLET TACUMA, н.з. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 було створено аварійну ситуацію, оскільки відповідно до п. 14.2б ПДР України перед початком обгону водій повинен переконатися в тому, що: водій транспортного засобу, який рухається попереду по тій самій смузі, не подав сигналу про намір повороту (перестроювання) ліворуч та відповідно до п. 14.6а ПДР України обгін заборонено: на перехресті, що саме і було зроблено водієм ОСОБА_2 , в наслідок чого і відбулося ДТП.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у порушенні п. п.2.3б,10.1,10.4,14.3 ПДР України не доведена, так само як і відсутні докази, що саме невиконання вказаних правил ОСОБА_1 перебувають у прямому причинно-наслідковому зв"язку з подією ДТП за участі водія ОСОБА_2 .
З точки зору достатності доказів, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять тієї сукупності доказів, яка б усунула обґрунтований сумнів щодо доведеності наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а тому суд визнає усі сумніви і припущення стосовно наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення на користь ОСОБА_1 .
Згідно зі ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Оцінивши всі докази по справі, суд вважає, що в діях водія ОСОБА_1 дійсно невідповідностей вимогам Правил дорожнього руху України, знаходяться в причинному зв'язку з ДТП, не вбачається, а тому в діях водія відсутній склад адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Закриття провадження у справі не позбавляє права учасників ДТП вирішити питання про відшкодування збитків в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суддя, -
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП закрити у зв'язку відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу - особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя: О. В. Чайкіна