Рішення від 19.06.2023 по справі 912/265/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2023 рокуСправа № 912/265/23

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Бобринецької міської ради Кіровоградської області (вул. Незалежності, 80, м. Бобринець, Кіровоградська область, 27200)

до відповідачів:

Бобринецької районної ради Кіровоградської області, управління справами якої здійснює Комісія з реорганізації Бобринецької районної ради (вул. Незалежності, 80, м. Бобринець, Кіровоградська область, 27200)

Кропивницької районної ради Кіровоградської області (вул. Дарвіна, 25, м. Кропивницький, 25014)

Кетрисанівської сільської ради Кіровоградської області (вул. Шкільна, 47, с. Кетрисанівка, Кіровоградська область, 27247)

про визнання протиправними та скасування рішень, акта,

секретар судового засідання Безчасна Н.Г.:

від позивача - Рожкован С.М., самопредстаництво, витяг;

від відповідача 1 - участі не брав;

від відповідача 2 - участі не брав;

від відповідача 3 - Іванченко В.В., адвокат, ордер ВА 1048398 від 24.02.21

в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення,

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Бобринецької міської ради Кіровоградської області до Бобринецької районної ради Кіровоградської області управління справами якої здійснює Комісія з реорганізації Бобринецької районної ради, Кропивницької районної ради Кіровоградської області та Кетрисанівської сільської ради Кіровоградської області про таке:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Бобринецької районної ради від 21.10.2020 №492 "Про передачу підприємств, установ і організацій (об'єктів спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району), та про безоплатну передачу їх приміщень та майна до комунальної власності Кетрисанівської сільської ради" у частині, що стосується передачі із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради гаража/комплексу будівель, що знаходиться за адресою: місто Бобринець, вул. Миколаївська, 21.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Кетрисанівської сільської ради від 02.12.2020 №9 "Про надання згоди та прийняття у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради приміщень та майна із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району" у частині, що стосується передачі із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради гаража/комплексу будівель, що знаходиться за адресою: місто Бобринець, вул. Миколаївська,21.

3. Визнати протиправним та скасувати у частині, що стосується приймання-передачі комплексу будівель (гаражі) у кількості 1 [шт.], первісною (переоціненою) вартістю 50481,00 грн., зносом 48872,00 грн., залишковою вартістю станом на 3 грудня 2020 року 1609,00 грн., ліквідаційною вартістю 0,00 грн., Акт з приймання-передачі комплексу будівель [від 03 грудня 2020 року], затверджений розпорядження Кетрисанівського сільського голови від 03.12.2020 №13-р "Про затвердження актів з приймання-передачі комплексу будівель (гаражі та бокси відділу освіти) та нежитлової будівлі (будинок дитячої творчості)".

4. Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Бобринецької районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 04052353) Демецької Тетяни Миколаївни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №55549589 від 07.12.2020 щодо державної реєстрації права власності, номер запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 39564322; дата, час державної реєстрації: 03.12.2020 16:45:12; Державний реєстратор: Демецька Тетяна Миколаївна, Бобринецька районна державна адміністрація, Кіровоградська обл.; Підстава для державної реєстрації: акт приймання-передачі нерухомого майна, комплексу будівель, серія та номер: б/н, виданий 03.12.2020, видавник: Комісія Кетрисанівської сільської ради; рішення органу місцевого самоврядування, про надання згоди та прийняття у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради приміщень та майна із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району, серія та номер: 9, виданий 02.12.2020, видавник: Кетрисанівська сільська рада; підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 55549589 від 07.12.2020 14:16:32, Демецька Тетяна Миколаївна, Бобринецька районна державна адміністрація, Кіровоградська обл.; форма власності: комунальна; Власники: КЕТРИСАНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА, код ЄДРПОУ: 04365508, країна реєстрації: Україна.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при прийнятті оскаржуваних рішень відповідачами порушено публічний (спеціально-дозвільний) характер/порядок діяльності Бобринецької районної ради, Кетрисанівської сільської ради та державного реєстратора, як органів публічної влади, передбачений ч. 2 ст. 2 ст. 19 Конституції України. Оскаржувані рішення прийняті з порушенням норм чинного законодавства України.

Ухвалою від 20.02.2023 господарський суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 07.03.2023.

01.03.2023 до суду від Кетрисанівської сільської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечено позовні вимоги. В обґрунтування поданого відзиву зазначено, що спірне майно належало до комунальної власності Бобринецької районної ради, а не до спільної власності територіальних громад, а тому щоб оскаржити право власності на спірне майно Кетрисанівської сільської ради спочатку треба оскаржити право комунальної власності Бобринецької районної ради. Крім того, відповідач 3 зазначив, що позивачем не надано доказів задоволення спірним майном колективних потреб виключно територіальної громади Бобринецької міської ради та доказів видатків з місцевого бюджету Бобринецької міської ради на утримання спірного майна, а тому у позивача відсутнє виключне право на набуття у власність зазначених будівель і відповідно не має місце порушення прав позивача. Також, відповідач зазначає про вибір позивачем неефективного способу захисту та необхідності застосування до спірних правовідносин практики ЄСПЛ в частині захисту права на майно.

02.03.2023 від Бобринецької районної ради надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача 1.

Також, 02.03.2023 від Кропивницької районної ради надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача 2.

06.03.2023 від Кетрисанівської сільської ради надійшло клопотання про витребування доказів, у якому відповідач 3 просить витребувати в Бобринецької районної ради Кіровоградської області (Код ЄДРПОУ: 24713868, адреса: вул. Незалежності, 80, м. Бобринець, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27200) оригінали доказів для огляду в судовому засіданні.

Також, 06.03.2023 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій, зокрема, зазначено, що Бобринецька районна рада є юридичною особою публічного права, що виключає можливість перебування у її власності майна. Крім того, позивач зазначає, що з бюджету міської територіальної громади плануються та здійснюються видатки на гарантовані послуги, що надаються на її території. Також, зазначає, що спірне майно забезпечувало навчальний процес у міських закладах освіти, а тому не може бути відчужено відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна". Додатково позивач зазначає, що оскаржуване рішення №492 Бобринецької районної ради не могло бути підставою для передачі спірного майно Кетрисанівській сільській раді, оскільки спірне майно належить до спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району, а не до комунальної власності Бобринецької районної ради.

07.03.2023 в підготовчому засіданні оголошено перерву до 06.04.2023.

09.03.2023 до суду від Кетрисанівської сільської ради надійшло заперечення на відповідь на відзив, у якому додатково зазначено, що позивачем не зазначено яким чином оскарження права комунальної власності Кетрисанівської сільської ради на спірне майно відновить неіснуюче порушення його права, оскільки в даних спірних правовідносинах не може бути заявлено віндикаційного позову.

16.03.2023 до суду від позивача надійшло пояснення щодо клопотання від 06.03.2023 Кетрисанівської сільської ради про витребування доказів.

20.03.2023 до суду від позивача надійшло клопотання про витребування доказів.

30.03.2023 до суду від позивача надійшла заява про доповнення позовних вимог, у якій Бобринецька міська рада Кіровоградської області просить доповнити позовні вимоги, викладені у позовній заяві від 15.02.2023, позовною вимогою наступного змісту:

"5. Припинити право власності Кетрисанівської сільської ради на об'єкт нерухомого майна - гараж, реєстраційний номер 470517735208, зареєстроване відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 55549589 від 07.12.2020 14:16:32, Демецька Тетяна Миколаївна, Бобринецька районна державна адміністрація, Кіровоградська обл.".

Ухвалою від 06.04.2023 господарський суд постановив в задоволенні клопотання від 06.03.2023 Кетрисанівської сільської ради Кіровоградської області про витребування оригіналів доказів відмовити. Клопотання від 20.03.2023 Бобринецької міської ради про поновлення процесуального строку на подання клопотання про витребування доказів та клопотання про витребування доказів задовольнити. Задовольнити заяву Бобринецької міської ради Кіровоградської області про доповнення позовних вимог та подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням даної заяви. Продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів. Оголосити перерву у підготовчому засіданні у справі до 04.05.2023.

19.04.2023 до суду надійшла реєстраційна справа спірного майна.

04.05.2023 в підготовчому засіданні оголошено перерву до 16.05.2023.

11.05.2023 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення по справі.

Ухвалою від 16.05.2023 господарський суд закрив підготовче провадження у справі № 912/265/23 та призначив справу до судового розгляду по суті на 19.05.2023. Резервна дата - 06.06.2023.

30.05.2023 до суду від Кетрисанівської сільської ради Кіровоградської області надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів.

06.06.2023 від позивача надійшло заперечення на клопотання Кетрисанівської сільської ради Кіровоградської області про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів, оскільки вказане клопотання подане поза межами строку на подання доказів.

Ухвалою від 06.06.2021 господарський суд залишив без розгляду клопотання від 30.05.2023 Кетрисанівської сільської ради Кіровоградської області про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів. Оголосив перерву у судовому засіданні у справі до 15.06.2023.

15.06.2023 в судовому засідання оголошено перерву до 19.06.2023.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача 3 в судовому засіданні заперечив позовні вимоги повністю.

Представники відповідачів 1 та 2 участі в судовому засіданні не брали. Суд здійснює розгляд справи без участі представників відповідачів 1 та 2 з урахуванням їх заяв про розгляд справи без їх участі.

У судовому засіданні 19.06.2023 досліджено докази у справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив таке.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 716-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області" до Бобринецького району Кіровоградської області входять адміністративні центри Бобринецької та Кетрисанівської територіальних громад.

28.09.2020 Бобринецька районна рада Кіровоградської області листом № 01-17/147 "Про надання пропозицій" звернулась до голови Бобринецької міської ради з проханням надати до 9.00 год 30.09.2020 пропозиції щодо передачі майна із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району до комунальної власності Бобринецької міської ради (т. 1 а.с. 69).

21.10.2020 Бобринецька міська рада листом № 03-42/2681/2 "Про ініціювання передачі майна спільної власності у власність міської об'єднаної територіальної громади" повідомила Бобринецьку районну раду про внесення пропозицій щодо передачі восьми об'єктів із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району у власність Бобринецької міської об'єднаної територіальної громади (т.1 а.с. 72).

Так, рішенням Бобринецької міської ради від 19.10.2020 № 3291 "Про пропозицію щодо передачі комплексу будівель (м. Бобринець, вул. Миколаївська, 21) із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району у власність міської об'єднаної територіальної громади" вирішено запропонувати Бобринецькій районній раді - управителю майном спільної власності - передати із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району до власності Бобринецької міської об'єднаної територіальної громади майно, включене до Переліку майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району, що знаходиться на території міської об'єднаної територіальної громади і задовольняє колективні освітні потреби виключно міської об'єднаної територіальної громади, яке пропонується передати до комунальної власності Бобринецької міської об'єднаної територіальної комплекс будівель (гаражі та бокси райвідділу освіти), що розташований за адресою: 27200, Кіровоградська область, Бобринецький район, місто Бобринець, вул.Миколаївська, 21 (т. 1 а.с. 70).

Рішенням Бобринецької районної ради від 21.10.2020 року № 492 "Про передачу підприємств, установ і організацій (об'єктів спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району), та про безоплатну передачу їх приміщень та майна до комунальної власності Кетрисанівської сільської ради" (далі - рішення № 492) надано згоду та безоплатно передано приміщення, серед яких і комплекс будівель (гаражі та бокси райвідділу освіти), розташована за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 21, із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району до комунальної власності Кетрисанівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області (т. 1 а.с. 88-91).

02.12.2020 рішенням Кетрисанівської сільської ради № 9 "Про надання згоди та прийняття у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради приміщень та майна із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району" надано згоду на прийняття та прийнято у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради приміщення та майно, серед яких і комплекс будівель (гаражі та бокси райвідділу освіти), розташована за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 21 (т. 1 а.с. 97-100).

03.12.2020 розпорядженням голови Кетрисанівської сільської ради № 13-р "Про затвердження актів з приймання-передачі комплексу будівель (гаражі та бокси відділу освіти) та нежитлової будівлі (будинок дитячої творчості)" затверджено акт приймання-передачі комплексу будівель, за яким проведено безоплатну передачу комплексу будівель у кількості 1 [шт.], первісною (переоціненою) вартістю 50 481,00 грн, зносом 48 872,00 грн, залишковою вартістю станом на 3 грудня 2020 року 1 609,00 грн, ліквідаційною вартістю 0 грн, та туалет надвірний у кількості 1 [шт.], первісною (переоціненою) вартістю 13 224,00 грн, зносом 13 244,00 грн, залишковою вартістю станом на 3 грудня 2020 року 0 грн, ліквідаційною вартістю 1 609,00 грн, на баланс Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (т. 1 а.с. 102-103).

Згідно з інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, який знаходиться за адресою: Кіровоградська обл., Кропивницький р-н, м. Бобринець, вул. Миколаївська, 21, за рішенням державного реєстратора Бобринецької районної державної адміністрації Демецької Тетяни Миколаївни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №55549589 від 07.12.2020 щодо державної реєстрації права власності, номер запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 39564322; дата, час державної реєстрації: 03.12.2020 16:45:12; на підставі акта приймання-передачі нерухомого майна та рішення Кетрисанівської сільської ради № 9 від 02.12.2020 зареєстровано право комунальної власності Кетрисанівської сільської ради на спірний об'єкт нерухомого майна (т. 1 а.с. 46-48).

Позивач вважає, що за результатами вищевказаних рішень та дій відповідачів порушено майнове право Бобринецької міської територіальної громади на отримання у майбутньому права комунальної власності на об'єкт спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району - комплексу будівель (гаражі та бокси відділу освіти), розташованого за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 21.

Розглядаючи даний спір, господарський суд враховує наступне.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" у Кіровоградській області утворено Кропивницький район (з адміністративним центром у місті Кропивницький) у складі територій Аджамської сільської, Бобринецької міської, Великосеверинівської сільської, Гурівської сільської, Дмитрівської сільської, Долинської міської, Знам'янської міської, Катеринівської сільської, Кетрисанівської сільської, Компаніївської селищної, Кропивницької міської, Новгородківської селищної, Олександрівської селищної, Соколівської сільської, Суботцівської сільської, Первозванівської сільської, Устинівської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України; та ліквідовано Бобринецький район.

Згідно з пп. 1-3, 11 п. 6-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України припинення повноважень районних рад, а також припинення районних рад як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:

1) повноваження районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад районів, ліквідованих Верховною Радою України (далі - ліквідовані райони), закінчуються в день набуття повноважень обраними на відповідних перших місцевих виборах районними радами районів, утворених Верховною Радою України (далі - новоутворені райони);

2) не пізніше завершення другої сесії районної ради, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація районних рад ліквідованих районів шляхом приєднання до районної ради, розміщеної в адміністративному центрі новоутвореного району, а у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, - утворення районних рад як юридичних осіб;

3) районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов'язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району, якщо інше не передбачено цим Законом;

11) під час здійснення реорганізації юридичних осіб - районних рад повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює комісія з реорганізації.

Рішенням Кропивницької районної ради від 22 січня 2021 року №70 "Про початок реорганізації Бобринецької районної ради шляхом приєднання до Кропивницької районної ради" розпочато процедуру реорганізації Бобринецької районної ради шляхом приєднання до Кропивницької районної ради. Пунктом 2 такого рішення визначено, що Кропивницька районна рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Бобринецької районної ради.

Право комунальної власності регулюється ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", за нормами якої, в редакції станом на день ухвалення оскаржуваного рішення № 492, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби.

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.

Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, скорочувати обсяги доходів місцевих бюджетів, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради мають право:

1) вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних територіальних громад підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об'єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальних громад;

2) на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об'єктів, розташованих на відповідній території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальних громад;

3) мати об'єкти комунальної власності за межами відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Частина 2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Згідно з абз. 1-4 п. 10 Розділу V (Прикінцеві та перехідні положення) Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст.

Майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.

За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.

Правонаступник районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 1 липня 2021 року, зобов'язаний передати у комунальну власність територіальних громад усі об'єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України.

Згідно з правовим висновком Верховного Суду, викладеного в постанові від 15.02.2022 у справі № 904/4109/21, за загальним правилом, передбаченим ч. 8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", об'єкти права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району та області, управління якими здійснюють районні та обласні ради, не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо зазначених територіальних громад або відповідних рішень рад чи уповноважених ними органів, за винятком випадків, передбачених законом. Зокрема, але не виключно, до таких виняткових випадків, коли згода інших територіальних громад на передачу об'єктів права спільної власності не потрібна, належать передбачені абзацом 3 пункту 10 Розділу V (Прикінцеві та перехідні положення) Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" випадки, а саме: цілісний майновий комплекс підприємства, яке є спільною власністю територіальних громад району або області, окремі об'єкти (нерухоме майно, індивідуально визначене майно тощо) знаходяться на території конкретної місцевої територіальної громади та задовольняють виключно колективні потреби цієї територіальної громади. Таким чином, визначати правову долю об'єктів комунальної власності, в тому числі тих, що перебувають у спільній власності сіл, селищ, міст та знаходяться в управлінні районної або обласної ради, шляхом прийняття відповідних рішень, мають право безпосередньо територіальні громади сіл, селищ, міст або їх представницькі органи - відповідні місцеві ради, тоді як районна або обласна рада зобов'язана здійснювати повноваження щодо відчуження комунального майна зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст виключно у зазначених вище випадках, але водночас може (має право) здійснювати відповідні повноваження у випадку надання районній або обласній раді на підставі частини 2 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" таких повноважень відповідними радами, які представляють інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.

Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначено як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату.

Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Надаючи правову оцінку належності обраного зацікавленою особою способу захисту, судам належить зважати і на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція). Так, у рішенні від 15.11.96 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, ЄСПЛ указав на те, що за деяких обставин вимоги ст. 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 Конвенції також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема у тому сенсі, щоб його застосування не було ускладнено діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення ЄСПЛ у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02).

Оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок, судам слід виходити із його ефективності, і це означає, що вимога на захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.

Таким чином, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тому ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

У поданому позові позивач наголошує, що в силу закону єдиним власником спірного нерухомого майна може бути виключно Бобринецька міська рада Кіровоградської області, а метою подачі даного позову є захист майнових інтересів Бобринецької міської територіальної громади Кіровоградської області.

В той же час позивач не заявляє ніяких вимог майнового характеру щодо спірного майна.

Також, у поданих заявах по суті справи позивач не зазначає яким чином визнання та скасування оскаржуваних рішень органів місцевого самоврядування та державного реєстратора поновить майнове право Бобринецької міської територіальної громади Кіровоградської області на спірне нерухоме майно.

Більш того, судом встановлено, що навіть при задоволенні позовних вимог повністю, спірне нерухоме майно повернеться до комунальної власності Бобринецької районної ради, право на яку Бобринецької районної ради ніким не оскаржене, не скасоване та підтверджується свідоцтвом про право власності індексний номер 27754218 від 07.10.2014.

Також, судом враховується, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" № 1009-ІХ від 17.11.2020 Бобринецька районна рада з 01.07.2021 не уповноважена на передачу нерухомого майна, в тому числі спірного майна, що виключає можливість прийняття рішення про передачу спірного майна позивачу у разі задоволення позову.

Стосовно доводів позивача про наявність у нього виключного права на спірне майно в силу закону, суд зазначає, що оскільки предметом позову не виступають майнові права позивача, суд не досліджує вказані обставини позаяк вони не входять до предмета доказування.

Враховуючи вище наведені норми права, господарський суд приходить до висновку, що позивачем невірно обраний спосіб захисту порушеного, на його думку, майнового права на спірні об'єкти нерухомого майна, а заявлені позовні вимоги на захист цивільного права не відповідає змісту порушеного на думку позивача права, характеру правопорушення, не забезпечить поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - не гарантує позивачу можливість отримання ним відповідного відшкодування.

Враховуючи вищезазначене позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір залишається за позивачем.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову.

Ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Бобринецькій міській раді Кіровоградської області (на офіційну електронну адресу через систему "Електронний суд"); Бобринецькій районній раді Кіровоградської області, управління справами якої здійснює Комісія з реорганізації Бобринецької районної ради (на електронну пошту: info@ukr.rairada.gov.ua), Кропивницькій районній раді Кіровоградської області (на електронну пошту: info@ukr.rairada.gov.ua); Кетрисанівській сільській раді Кіровоградської області (27247, Кіровоградська область, с. Кетрисанівка, вул. Шкільна, 47, та на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1).

Повне рішення складено 29.06.2023.

Суддя М.С. Глушков