20 червня 2023 року
справа №380/14351/22
провадження № П/380/14462/22
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представників сторін Холодкової Ю.М., Степанюк Н.Л., розглянув в місті Львові у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та за зустрічним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про скасування рішення,
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (далі - ГУ Держпродспоживслужби, орган державного контролю, позивач за первісним позовом, відповідач за зустрічним позовом) до товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО - ДРАЙВ» (далі - ТОВ «ОККО-Драйв», суб'єкт господарювання, відповідач за первісним позовом, позивач за зустрічним позовом) про стягнення коштів.
Орган державного контролю просить суд стягнути з суб'єкта господарювання до бюджету 30353,46 грн., оскільки ТОВ «ОККО-Драйв» відмовляється добровільно сплатити необґрунтовано отриману ним виручку у сумі 15176,73 грн. та застосовані до нього адміністративно-господарські санкції в сумі 15176,73 грн. Суми необґрунтовано отриманої суб'єктом господарювання виручки та штрафу визначені на підставі рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 09.06.2022 №21, прийнятого за наслідками проведеної позивачем перевірки відповідача. Аргументи позивача детально викладені в заявах по суті спору та додаткових поясненнях (а.с.1-5, 163-166, 176-177, 199-200).
Суд суддя відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішив розглянути таку за правилами спрощеного позовного провадження.
ТОВ «ОККО-Драйв» подало зустрічний позов до ГУ Держпродспоживслужби, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №21 від 09.06.2022; внаслідок скасування оскарженого рішення суб'єкт господарювання також просить суд відмовити в задоволенні первісних позовних вимог органу державного контролю про стягнення коштів на підставі цього рішення. Позиція суб'єкта господарювання зводиться до того, що контролюючий орган не довів вчинення суб'єктом господарювання інкримінованих йому порушень в сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а також обчислив суму необґрунтованої виручки та застосованого ним штрафу за незрозумілою та помилковою методикою (а.с.130-132, 168-169,194-195).
Суд прийняв до розгляду зустрічний позов та об'єднав його для спільного розгляду із первісним в одне провадження, тому справу розглянув в порядку загального провадження (за клопотанням представника ГУ Держпродспоживслужби - в режимі відеоконференції).
Суд заслухав промови представників сторін та вивчив їх аргументи, наведені в заявах по суті спору та додаткових поясненнях, дослідив долучені до справи докази та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні спірні правовідносини:
ТОВ «ОККО-Драйв» зареєстроване як суб'єкт господарювання 28.12.2021, місцезнаходження на території Стрийського району Львівської області, основний вид діяльності « 47.30 роздрібна торгівля пальним» (а.с.23-29), здійснює господарську діяльність в т.ч. з роздрібної реалізації нафтопродуктів через мережу АЗС, в т.ч. №46 в м. Одеса, вул. Комарова, 10.
Дорученням Прем'єр-міністра України від 08 травня 2022 року N 11381/0/1-22 (а.с.10) визначено відповідно державним органам до компетенції невідкладно забезпечити проведення перевірок дотримання суб'єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, у разі необхідності вжити відповідних заходів реагування, про результати у тижневий строк проінформувати Кабінет Міністрів.
Держпродспоживслужба України скерувала це доручення для виконання своїм територіальним органам (а.с.11), а надалі листом №15.2.1-7/5992 від 02.06.2022 (а.с.186) роз'яснила їм, що:
- в період з 08.05.2022 до 20.05.2022 при проведенні перевірок слід досліджувати дотримання граничних рівнів торгівельних надбавок на бензини автомобільні та дизельне пальне;
- з моменту призупинення дії пункту 41-4 постанови КМУ від 09.12.2020 №1236, а саме з 20.05.2022, при проведенні перевірок слід досліджувати питання дотримання суб'єктами господарювання порядку декларування зміни роздрібних цін на бензини А-92, А-95 та дизельне пальне;
- при застосуванні адміністративно-господарських санкцій на підставі п. 1 ч.1 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вилученню підлягає необґрунтовано одержана [виділено автором роз'яснення] виручка, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання.
В період 25 травня по 07 червня 2022 року посадові особи ГУ Держпродспоживслужби на підставі відповідного наказу та направлення (а.с.-13) провели позапланову перевірку щодо дотримання суб'єктом господарювання (ТОВ «ОККО-ДРАЙВ», місце здійснення господарської діяльності: м.Одеса, вул. Комарова Космонавта, 10/10, АЗС ОККО №ОД-46) вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за наслідками якої склали акт від 07.06.2022 №483 (а.с.95-108). В процесі перевірки контролюючий орган вимагав (а.с.14-15) та отримав від об'єкта перевірки документи (а.с.16-94), за наслідками аналізу змісту яких посадові особи ГУ Держпродспоживслужби дійшли висновку про отримання суб'єктом господарювання за перевіреним місцем здійснення господарської діяльності необґрунтованої виручки на суму 15176,73 грн. Цей висновок базується на тому, що суб'єкт господарювання порушив пункти 2 і 3 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення», оскільки порівняно з роздрібними цінами на 01.09.2021 (початок здійснення господарської діяльності цієї АЗС) роздрібні ціни на бензин А-95 та дизельне паливо в період 20-22.05.2022 зросли на 67% (більше ніж на 5%; розрахунки додаються, а.с.109-110), проте ТОВ «ОККО_Драйв» не декларувало зміни роздрібних цін на дизельне пальне та бензин А-95.
На підставі висновків акту від 07.06.2022 №483 керівник ГУ Держпродспоживслужби прийняв рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення №21 від 09.06.2022 (а.с.113), відповідно до якого вирішив стягнути з ТОВ «ОККО-Драйв» необґрунтовано одержану виручку у сумі 15176,73 грн. та застосувати до ТОВ «ОККО-Драйв» штраф у сумі 15176,73 грн.
При прийнятті оцінці спірних правовідносин суд керується такими правовими нормами:
Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 21 червня 2012 року N 5007-VI (зі змінами та доповненнями, далі - Закон №5007-VI) визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Частиною 1 статті 10 Закону №5007-VI визначено, що суб'єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують: - вільні ціни; - державні регульовані ціни.
Відповідно до положень статті 12 Закону N 5007-VI державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб'єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб'єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції. Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації). Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін. Зміна рівня державних регульованих цін може здійснюватися у зв'язку із зміною умов виробництва і продажу (реалізації) продукції, що не залежать від господарської діяльності суб'єкта господарювання.
Частиною першою статті 13 Закону №5007-VI визначено, що державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень такими шляхами:
1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: - фіксованих цін; - граничних цін; - граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); - граничних нормативів рентабельності; - розміру постачальницької винагороди; - розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів);
2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.
Відповідно до положень статті 16 Закону №5007-VI органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; - інші органи, визначені законом. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.
Положенням про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. N 667, визначено, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику, зокрема, з контролю за цінами; до основних завдань Держпродспоживслужби віднесено, крім іншого, здійснення відповідно до закону державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Відповідно до пунктів 6, 7 частини 1 статті 18 Закону N 5007-VI уповноважені органи мають право, зокрема: приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону N 5007-VI встановлено, що до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за: порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.
Порядок здійснення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) визначений статтею 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 5 квітня 2007 року N 877-V (далі - Закон №877-V), дія якого поширюється на здійснення державного нагляду (контролю) у сфері застосування цін.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону N 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема: доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави. Частиною 4 статті 6 Закону №877-V передбачено, що строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні». Водночас пунктом 2 цієї постанови (у редакції, чинній на час призначення позапланової перевірки позивача) визначено, що протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в окремих сферах, зокрема щодо запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, які мають істотну соціальну значущість, виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері: - за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави; - з метою виконання міжнародних зобов'язань України.
Постановою Кабінету Міністрів України №341 від 22.04.2020 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» (далі - Постанова КМУ №341) затверджено перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість; перелік товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2; Порядок декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та запроваджено державне регулювання цін шляхом декларування зміни роздрібних цін на товари, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 1 цієї постанови.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2021 р. №450, яка набрала чинності 12.05.2021, затверджений Постановою №341 перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість, доповнено абзацами такого змісту: Бензин марки А-92, Бензин марки А-95, Дизельне пальне. Пункт 3 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого цією Постановою, доповнено абзацом (п'ятим) такого змісту: «Декларування зміни роздрібних цін на бензини марки А-92 та А-95 і дизельне пальне здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни товару на 1 відсоток і більше порівняно з роздрібною ціною на момент декларування за 20 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування».
Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2021 р. №474 абзац п'ятий пункту 3 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого Постановою КМУ №341, виключено. Водночас доповнено Постанову КМУ від 9 грудня 2020 р. №1236 пунктом 41-4 такого змісту:
41-4. Установити на період дії карантину граничний рівень торговельної надбавки в розмірі:
- не більше 7 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива;
- не більше 5 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних.
Середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm та бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm визначається Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства на підставі розрахунків акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, проведених з урахуванням відповідних даних міжнародного інформаційного агентства Platts CIF NWE за попередні 10 днів, розрахункових коефіцієнтів 0,825 кг/літр та 0,745 кг/літр відповідно, сум митних платежів (акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) та щоденного офіційного курсу іноземної валюти, встановленого Національним банком у відповідному періоді. Акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України подає зазначені розрахунки Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства щомісяця до 1, 11 і 21 числа.
Інформація про середню вартість 1 літра дизельного палива та бензинів автомобільних оприлюднюється на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства щомісяця до 3, 13 і 23 числа.
Постанова Кабінету Міністрів України від 14 травня 2021 р. №474 набрала чинності з дня її опублікування - 14.05.2021 (крім абзаців другого - четвертого пункту 2 змін, затверджених цією постановою, які набрали чинності з 15 травня 2021 року).
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 лютого 2022 р. N 140, яка набрала чинності 24.02.2022, внесено зміни до пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. №1236, виклавши абзаци третій і четвертий в такій редакції:
- не більше 5 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива;
- не більше 4,55 гривні з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. №488, яка набрала чинності 30.04.2022, внесено до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. №1236 зміни, зокрема, у пункті 41-4: абзаци третій - п'ятий викладено в такій редакції:
- не більше 7 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива;
- не більше 6,5 гривні з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних.
Середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 пропроміле та бензинів автомобільних GASOLINE 10 пропроміле визначається Міністерством економіки на підставі розрахунків акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, проведених з урахуванням відповідних даних міжнародного інформаційного агентства Platts CIF NWE за попередні 10 днів, розрахункових коефіцієнтів 0,825 та 0,745 кілограма на літр відповідно, витрат на зовнішнє логістичне забезпечення у сумі 80 доларів США/тонну та інших витрат, передбачених зовнішньоекономічним договором (контрактом) у сумі 150 доларів США/тонну, сум митних платежів (акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) та щоденного офіційного курсу іноземної валюти, встановленого Національним банком у відповідному періоді. Акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України подає щомісяця до 1, 11 і 21 числа Міністерству економіки зазначені розрахунки.;
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2022 р. №594, яка набрала чинності 20.05.2022, зупинено дію пункту 41-4 Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236.
Водночас Перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України N 341 від 22.04.2020, станом на дату набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2022 р. N 594, якою зупинено дію пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. N 1236, включав такі товари, як бензин марки А-92, бензин марки А-95, дизельне пальне.
За приписами пунктів 3, 4 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою КМУ N 341 від 22.04.2020 (далі - Порядок декларування зміни роздрібних цін) декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об'єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. №341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною (крім випадків збільшення ціни внаслідок закінчення строку дії знижки або зменшення ціни):
- на 15 відсотків і більше - за 30 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
- на 10 відсотків і більше, але менше ніж 15 відсотків, - за 14 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
- на 5 відсотків і більше, але менше ніж 10 відсотків, - за три дні до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування.
Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється в електронному вигляді шляхом подання відомостей, передбачених пунктом 5 цього Порядку, до Держпродспоживслужби через її офіційний веб-сайт з використанням кваліфікованого електронного підпису.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
Держпродспоживслужба є органом, уповноваженим здійснювати державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін відповідно до Законів №877-V Закону України «Про ціни та ціноутворення», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та інших законів. ЗА встановлених судом фактичних обставин справи ГУ Держпродспоживслужби мало правові та фактичні підстави для проведення перевірки ТОВ «ОККО-Драйв», а також повноваження проводити юридичну кваліфікацію встановлених за результатами перевірки обставин на предмет дотримання суб'єктом господарювання законодавства про ціни та ціноутворення шляхом прийняття відповідних рішень, в т.ч. про вилучення необґрунтовано отриманої виручки та застосування штрафу.
Із змісту оскарженого рішення №21 від 09.06.2022 зрозуміло, що підставою для висновку про необґрунтоване отримання ТОВ «ОККО-Драйв» додаткової виручки за 20-22.052022 в сумі 15176,73 грн. слугувала оцінка таких обставин, зафіксованих інспекторами органу державного контролю в акті №483 від 07.06.2022: реалізація бензину А-95 та дизельного палива за завищеними роздрібними цінами (збільшеними понад 5 відсотків порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою КМУ від 22.04.2020 №341 зі змінами, без дотримання процедури декларування зміни ціни).
Суд враховує, що на підставі статті 13 Закону №5007-VI державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень такими альтернативними шляхами:
1) установленням обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання фіксованих та граничних цін та рівнів, зокрема, граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди);
2) запровадженням процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.
За визначеннями, наведеними в частині 1 статті 1 Закону N 5007-VI:
- гранична торговельна надбавка (націнка) є її максимально допустимим рівнем, який повинен враховуватися суб'єктом господарювання під час реалізації товару в роздрібній торгівлі;
- декларування зміни ціни та/або реєстрація ціни - це інформування суб'єктом господарювання у встановленому порядку органів державного регулювання і контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення про наміри встановлення та застосування ціни, відмінної від поточної.
Виходячи із змісту Постанови КМУ №341 від 22.04.2020 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» та Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. N 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», з урахуванням хронології внесення до них змін, вбачається, що державне регулювання цін на дизельне пальне та бензини автомобільні А-92 та А-95 запроваджено 12.05.2021 шляхом внесення цих товарів до Переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, та доповнення пункту 3 Порядку декларування зміни роздрібних цін, абзацом 5 такого змісту:
«Декларування зміни роздрібних цін на бензини марки А-92 та А-95 і дизельне пальне здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни товару на 1 відсоток і більше порівняно з роздрібною ціною на момент декларування за 20 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування».
Проте вже 14.05.2021 цей абзац на підставі Постанови КМУ від 14 травня 2021 р. №474 виключено, натомість доповнено Постанову КМУ №1236 пунктом 41-4 такого змісту: « 41-4. Установити на період дії карантину граничний рівень торговельної надбавки в розмірі: не більше 7 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива; не більше 5 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних». Постановою КМУ від 17.05.2022 р. №594, яка набрала чинності 20.05.2022, дію пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. N 1236 зупинено.
Отже, Порядок декларування зміни роздрібних цін в редакції Постанови КМУ від 29 березня 2021 р. №450, котрий діяв лише два дні (12 та 13 травня 2021 року), встановлював обов'язок суб'єкта господарювання декларувати зміну ціни у разі збільшення її на 1 відсоток і більше, за 20 днів до початку застосування нової ціни. Чинні на момент виникнення спірних правовідносин пункти 3, 4 Порядку декларування зміни роздрібних цін передбачені інші загальні правила декларування зміни роздрібних цін на такі товари, а саме встановлено, що декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об'єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. №341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною.
Підсумовуючи аналіз державного регулювання цін на дизельне пальне та бензин А-95 в Україні суд дійшов висновку, що таке здійснювалося в період:
- з 12.05.21 до 13.05.21 - шляхом декларування зміни ціни за правилами, передбаченими Постановою КМУ №450;
- з 14.05.21 до 20.05.22 - шляхом установлення граничних рівнів торгівельної надбавки;
- з 20.05.22 - шляхом декларування зміни ціни, проте за новими правилами, відмінними від тих, що діяли в період 12-13.05.2021.
За приписами статті 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» необґрунтована виручка - це позитивна різниця між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання. Тому ГУ Держпродспоживслужби при визначенні суми необґрунтованої виручки потрібно було правильно встановити кілька величин - фактична ціна реалізації; - ціна, сформована відповідно до запровадженого способу регулювання; - обсяг (об'єм) реалізації.
Відповідно до відомостей Z-звітів за 20.05.2022-22.05.2022 суб'єкт господарювання за АЗС №ОД46 здійснив реалізацію бензину А-95 в кількості 542,68 л на загальну суму 26146,98 грн. та дизельного палива в кількості 177,99 л на загальну суму 6296,93 грн. Зі змісту додатків до акту перевірки №2, 3 (а.с. 109-110) та пояснень відповідача зрозуміло, що розрахунок необґрунтовано отриманої виручки внаслідок недотримання вимог постанови КМУ N 341 від 22.04.2020 здійснено за період з 20.05.2022 по 22.05.2022, при цьому для його обчислення використано:
- «обґрунтовану» ціну, розраховану як сума роздрібної ціни пального за 01.09.2021 відповідно до розпорядження про зміну ціни №0000000088 від 31.08.2021 та числового значення 4,99% від цієї ціни (для бензину А-95 Євро5-Е5 - 30,53 грн.+4,99% = 32,05 грн., для дизельного палива Євро5- 28,11 грн.+4,99 %= 29,51 грн.;
- «необґрунтовану» ціну, визначену на підставі розпорядження №0000000152 про зміну ціни від 18.05.2022 (а.с.62);
- об'єми проданого пального відповідно до касових Z-звітів за 20-22.05.2022.
У розрахунку роздрібних цін згідно додатків №1, 2 до Акту перевірки інспекторами обчислено виручку за 20.05.2022-22.05.2022 на АЗК у м. Одеса, вул. Комарова, 10/10 за реалізацію бензину А-95 в кількості 542,68 л на загальну суму 27676,68 грн та дизельного палива в кількості 177,99 л на загальну суму 10145,58 грн., що не узгоджується зі змістом фіскальних звітів за цей період.
Орган державного контролю при розрахунку необґрунтовано одержаної суб'єктом господарювання виручки за 20-22.05.2022 безпідставно застосовує ціну, встановлену станом на 01.09.2021, оскільки в період з 12.05.2021 до 08.05.2022 Урядом застосовувався інший спосіб регулювання цін на пальне (установленням обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання граничних рівнів торговельної надбавки) та ціна станом на 01.09.2021 не є:
- «роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. N 341»,
- «попередньо задекларованою роздрібною ціною» в розумінні пункту 3 Порядку декларування роздрібної ціни, оскільки сторони повідомили суд та визнають, що ТОВ «ОККО-Драйв» станом на дату виникнення спірних правовідносин не здійснювало декларування зміни ціни в період на дизельне пальне та бензин А-95 ані за правилами, передбаченими Постановою КМУ №450, ані за правилами, передбаченими Постановою КМУ №594.
Більш того, роздрібна ціна на пальне станом на 01.09.2021 формувалася позивачем з урахуванням державного регулювання ціни шляхом встановлення граничної торгівельної надбавки, а обов'язок декларування зміни ціни в той період був відсутній.
Оскільки роздрібна ціна пального станом на 01.09.2021, взята інспекторами ГУ Держпродспоживслужби для порівняння з ціною реалізації станом на 20-22.05.2022, то обчислена відповідачем сума необґрунтовано одержаної ТОВ «ОККО-Драйв» виручки в контексті методу її обчислення є очевидно необґрунтованою. За таких обставин сума адміністративно-господарського штрафу, що визначена органом державного контролю в розмірі суми необґрунтованої одержаної виручки, також визначена протиправно.
Суд за наслідками розгляду цієї справи зауважує, що не має юрисдикції та підстав перебирати на себе повноваження ГУ Державпродспоживслужби та здійснювати замість органу державного контролю повторну перевірку суб'єкта господарювання з метою встановлення дійсних обставин справи та їх належної юридичної кваліфікації (досягнення мети перевірки), або ж проводити перерахунок необґрунтованої отриманої виручки виходячи з інших фактів, аніж зафіксовані в акті від 07.06.2022 та додатках до нього (роздрібних цін на пальне станом на іншу дату, сум фактично одержаних коштів тощо). Суд у цій справі обмежується перевіркою прийнятого органом державного контролю індивідуально-правового акту на предмет відповідності критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, що визначені частиною другою статті 2 КАС України та констатує, що оскаржене рішення №21 від 09.06.2022 цим критеріям не відповідає, оскільки є необґрунтованими, прийнятим без урахування усіх обставин, які мали значення для його прийняття, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню. Отже, зустрічний позов ТОВ «ОККО-Драйв» слід задовольнити, а в задоволенні первісного позову ГУ Держпродспоживслужби - відмовити.
Відповідно до встановлених ст. 139 КАС України правил розподілу судових витрат понесені ГУ Держпродспоживслужби витрати по сплаті судового збору суд покладає на платника, а понесені ТОВ «ОККО-Драйв» витрати на сплату судового збору стягує за рахунок бюджетних асигнувань відповідача за зустрічним позовом. Повне рішення виготовлене 28.06.2023.
Керуючись ст.ст. 19-20,22,25-26,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -
Відмовити повністю в задоволенні первісного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій.
Понесені Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2481 гривень покласти на платника.
Задовольнити повністю зустрічний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №21 від 09.06.2022 про застосування адміністративно - господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, що постановив рішення, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Москаль Р.М.