Постанова від 29.06.2023 по справі 595/1176/23

Справа № 595/1176/23

Провадження № 3/595/658/2023

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.06.2023

Бучацький районний суд Тернопільської області

одноособово суддею Федорончуком В.Б.,

при секретарі Боднар М.Г.,

з участю захисника Пасічника А.З.,

розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділення поліції №2 (м.Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , який не працює,

за ч.4 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №400109 від 20 червня 2023 року вбачається, що 20 червня 2023 року, о 14 год. 30 хв., ОСОБА_1 перевозив транспортним засобом Опель Мотано, д.н.з. НОМЕР_1 , дизельне паливо у кількості 2100 (дві тисячі сто) літрів, без відповідних документів, автомобілем, який не призначений для такого перевезення, чим порушив абзац 2 п.228.3 Податкового кодексу України, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 164 КУпАП.

В судовому засіданні захисник Пасічник А.З. вину у вчиненні правопорушення ОСОБА_1 заперечив, суду пояснив, що поліцейським ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення ВАБ №400109. З даним протоколом та матеріалами, що наявні в адміністративній справі, ОСОБА_1 не погоджується, оскільки докази його вини в сукупності є недостатніми для притягнення особи до адміністративної відповідальності з наступних підстав. Дійсно 20.06.2023 року ОСОБА_1 перевозив своїм транспортним засобом дизельне пальне в кількості 2100 літрів для власних потреб, так як має декілька транспортних засобів та проживає далеко від автозаправки. ОСОБА_1 не є суб'єктом господарювання та не займається продажем дизпалива. Адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не вчиняв. Акцизна накладна як документ, необхідний для перевезення палива, реєструється особою, яка використовує пальне з метою збуту та отримання прибутку. Відповідальність за перевезення пального необладнаним транспортним засобом ст.164 КУпАП України не передбачена. ОСОБА_1 не є суб'єктом підприємницької діяльності, а тому не мав обов'язку надавати працівникам поліції будь-які документи на пальне, адже вказаний товар не є таким, що вилучений з цивільного обігу. ОСОБА_1 придбав пальне виключно для власних потреб, мети збуту не мав, протилежного матеріалами справи не доведено. В протоколі не зазначено, які саме документи не пред'явив ОСОБА_1 . Крім того, у протоколі відсутнє посилання на нормативно-правовий акт, яким такі документи передбачені. Просив справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.4 ст.164 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП.

Заслухавши пояснення захисника Пасічника А.З., дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Зі змісту даної правової норми вбачається, що особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності тільки у разі вчинення дії чи бездіяльності, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозицією ч.4 ст.164 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.

Відповідно до ст.231.1 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Отже, обов'язок щодо складання акцизної накладної покладено на особу, яка реалізує пальне.

Згідно ст.231.3 Податкового кодексу України акцизна накладна складається платником податку в день, зокрема, реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.

Така особа зобов'язана зареєструвати перший примірник акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складення надіслати розпоряднику акцизного складу отримувача пального або спирту етилового.

При цьому суб'єкт господарювання, від якого переходить право власності на таке пальне або спирт етиловий, вважається особою, яка реалізує пальне, а суб'єкт господарювання, до якого переходить право власності на таке пальне або спирт етиловий, вважається отримувачем пального або спирту етилового.

В акцизній накладній зазначається номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної державної установи, та тип і ємність транспортного засобу, акцизного складу пересувного.

Відповідно до положень ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Положеннями ст.251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з вимогами ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до рапорту ст.інспектора-чергового відділення поліції №2 (м.Бучач) Бойчука Р.В. 20 червня 2023 року о 14 год. 41 хв. надійшло повідомлення екіпажу Канон 20 про те, що під час патрулювання працівниками поліції було виявлено автомобіль марки Опель Мотано, д.н.з. НОМЕР_1 , з причепом марки Камаз 500 Случ, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_3 , який здійснював перевезення пального, а саме, дизельного палива в кількості 2 тонни автомобілем, не призначеним для цього, та без будь-яких документів.

Із письмового пояснення ОСОБА_3 вбачається, що 20 червня 2023 року, він своїм автомобілем марки Опель Мотано перевозив дизельне паливо у кількості 2100 літрів, який не призначений для перевезення. Перевозив для власних потреб, мети збуту не мав.

Відповідно до ст.3 Господарського кодексу України (далі ГК України) під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Відповідно до ст.55 ГК України суб'єктами господарювання є учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом.

Згідно ст.42 ГК України встановлено, що підприємництвом є самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП України провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи наведене, суд вважає, що провадження у справі необхідно закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, оскільки в судовому засіданні не доведено, що ОСОБА_3 є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП, а встановлено, що останній не здійснює господарську діяльність, тобто не є підприємцем.

Згідно ч.1 ст.265 КУпАП речі та документи, що є безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами та зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому законом порядку конфіскують, або повертають законному володільцеві, або знищують, при оплатному вилученні речей - реалізують.

Майно, вилучене згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №400109 від 20.06.2023, а саме, дизельне паливо в кількості 2100 л підлягає поверненню власнику (законному володільцеві).

Керуючись ст.ст.247 п.1, 251, 252, 265, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.164 КУпАП, закрити за відсутністю в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення.

Дизельне паливо в кількості 2100 л повернути законному володільцеві ОСОБА_3 .

Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Бучацький районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В. Б. Федорончук