Справа № 3/593/373/2023
"28" червня 2023 р. суддя Бережанського районного суду Тернопільської області Крамар В. М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділу поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Вербки Монастириського району Тернопільської області, жителя АДРЕСА_1 , не одруженого, не працюючого, освіта середня, до адміністративної відповідальності за ст. 178 КУпАП протягом року не притягувався, -
за ч.1 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
27.06.2023 року в с. Куряни відносно громадянина ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 118761, а саме, що: «25.06.2023 року близько 23 год. 00 хв. перебуваючи по вул. Шевченка с. Куряни Тернопільського району поблизу школи розпивав алкоголь, а саме вино марки «Мікадо» об'ємом 0,7 літра». Дії ОСОБА_1 кваліфіковані ст. інспектором СЮП ВППП Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області лейтенантом поліції Степанчаком Ростиславом Ігоровичем за ч.1 ст. 178 КУпАП.
Ст. 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч.1,2 ст. 7 та ст. 245 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання принципу законності; завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч.1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Розгляд справ про адміністративне правопорушення врегульовано главою 22 КУпАП, де в ст. 279 КУпАП встановлено, що розгляд справи розпочинається з представлення посадової особи, яка розглядає дану справу. Посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.
Виходячи з системно-логічного тлумачення вказаних норм законодавства, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на підставі протоколу про адміністративне правопорушення в межах викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, шляхом перевірки за допомогою доказів доданих до справи про адміністративне правопорушення, наявності відомостей викладених у протоколі про адміністративне правопорушення та встановлення в діях особи складу адміністративного правопорушення передбаченого відповідною нормою КУпАП, що зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини якщо в протоколі про адміністративне правопорушення фабула відображена не повно або невірно, суд не може самостійно її доповнювати чи уточнювати (рішення ЄСПЛ у справах Малофєєва проти Росії та Карелін проти Росії), у яких йдеться про те, коли викладена у протоколі про адміністративне правопорушення фабула не відображає всіх істотних ознак складу адміністративного правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа належним чином не може підготуватись до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатись від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення слід повернути для належного оформлення органу, який його склав, у зв'язку з порушенням вимог встановлених щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 256 КупАП, оскільки:
- в протоколі про адміністративне правопорушення неналежно вказано місце, час вчинення і суть правопорушення, вказане випливає з того, що при вказівці місця вчинення правопорушення вказано «поблизу школи», однак не вказано адресу школи та чітке місце вчинення правопорушення; при вказівці часу вчинення правопорушення вказано приблизний, а не точний час вчинення правопорушення «близько 23 год. 00 хв.», що вказує на те, що таке правопорушення не було виявлено безпосередньо поліцейським, який склав протокол про адміністративне правопорушення, однак до протоколу про адміністративне правопорушення не додано відомостей про те, яким чином та у зв'язку з якими подіями було виявлено правопорушення поліцейським;
- в протоколі про адміністративне правопорушення не вказано прізвища, адреси свідків.
Виходячи з наведеного, оскільки суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, - протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 178 КУпАП, складений щодо ОСОБА_1 , слід повернути для належного оформлення органу, який його склав.
Керуючись ст. ст. 7, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Повернути матеріали адміністративної справи, а саме протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 118761 складений відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 178 КУпАП та додані до нього матеріали у відділ поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області - для належного оформлення.