Рішення від 27.06.2023 по справі 560/1158/23

Справа № 560/1158/23

РІШЕННЯ

іменем України

27 червня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06.12.2022 №968060158833 щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу", зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування, а саме на посадах спеціаліста з податкового обліку платників - фізичних осіб оплати за землю і податку з власників транспортних засобів та справляння останніх та секретаря Смотрицької селищної ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області в період часу з 10.04.2002 по день винесення рішення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату з 01.12.2022 пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати зазначені у довідках від 01.12.2022 № 02.05-26/258 та №02.05-26/259.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 23.11.2017 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про проведення перерахунку пенсії по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати зазначені у довідках від 01.12.2022 № 02.05-26/258 та №02.05.-26/259 Смотрицької селищної ради. Рішенням від 06.12.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відмовило у перерахунку пенсії , оскільки станом на 01.05.2016 відсутній стаж державної служби на відповідних посадах, а пенсію згідно Закону №889 неможливо призначити у зв'язку з відсутністю правових підстав (працює на посадах в органах місцевого самоврядування). Вважає зазначене рішення протиправним, просить позов задовольнити.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вказує, що згідно пункту 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: чоловіки, які досягли віку 62 роки, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Статтею 90 Закону № 889 передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із урахуванням вищезазначених у пунктах 10 та 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889 особливих умов. Зазначає, що 04.07.2001 набрав чинності Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493-ІІІ, відповідно до якого посади місцевих рад та їх виконавчих комітетів віднесені до відповідних категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців. Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 №2493-ІІІ (далі - Закон № 2493-ІІІ), який набрав чинності 04.07.2001, посади селищних і сільських голів та секретарів виконкомів селищних і сільських Рад народних депутатів віднесено до посад органів місцевого самоврядування. Відповідно до статті 14 Закону № 2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування" визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 № 239. Отже, з 04.07.2001 посади селищних і сільських голів віднесені до посадових осіб місцевого самоврядування, а не відповідних посад державних службовців. Зазначає, що позивачка звернулася із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком згідно Закону України №889 з врахуванням довідок від 01.12.2022 № 02.05-26/258 та №02.05-26/259. Проте із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону №1058-IV на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №889 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачка не зверталась, тому відповідне рішення за результатами розгляду заяви не приймалось. У задоволенні позову просить відмовити.

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вказує, що 01.12.2022 позивачка звернулася із заявою про перехід з пенсії по інвалідності згідно із Законом №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону №889. Оскільки, станом на 01.05.2016 позивачка не працювала на посаді державної служби та не набула необхідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України та актами Кабінету Міністрів України, Головним управлінням прийняте рішення від 06.12.2022 про відмову у перерахунку пенсії.

Ухвалою від 08.05.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Ухвалою від 10.05.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заяву від 01.12.2022, з якою позивачка звернулася до пенсійного органу для перерахунку пенсії, листи, запити, звернення і відповіді на них, які стосуються предмету спору у справі №560/1158/23

Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 23.11.2017 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 позивачка:

- 10.04.2002 переведена з посади рахівника-касира селищної ради на посаду спеціаліста з податкового обліку платників - фізичних осіб оплати за землю і податку з власників транспортних засобів та справляння останніх; прийняла присягу службовця органу місцевого саморядування;

- 28.12.2006 обрана секретарем Смотрицької селищної ради;

- 17.11.2010 обрана секретарем Смотрицької селищної ради;

- 17.11.2015 обрана секретарем Смотрицької селищної ради;

- 12.01.2018 обрана на посаду секретаря Смотрицької селищної ради;

- 24.11.2020 обрана на посаду секретаря Смотрицької селищної ради і працює по даний час.

01.12.2022 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про проведення перерахунку пенсії, перехід на пенсію за іншим Законом.

Рішенням від 06.12.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відмовило в проведенні перерахунку "Перехід із закону на закон", оскільки станом на 01.05.2016 у позивачки відсутній стаж державної служби на відповідних посадах, а пенсію згідно Закону №889 неможливо призначити у зв'язку з відсутністю правових підстав (працює на посадах в органах місцевого самоврядування).

Листом від 19.12.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про прийняте рішення від 06.12.2022. Вказав, що період роботи посадовою особою в органах місцевого самоврядування з 10.04.2002 по 30.04.2016 не зараховується до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII

Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України регламентовано, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

До 01 травня 2016 року суспільні відносини, що охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу регулювались Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон № 889-VIII), в Прикінцевих та перехідних положеннях якого закріплено, що Закон України № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII, втратив чинність.

Пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

У частині першій статті 37 Закону № 3723-XII зазначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас, відповідно до частини дев'ятої статті 37 Закону № 3723-XII пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (частина десята статті 37 Закону № 3723-XII).

Отже, за наявності страхового стажу, передбаченого частиною 1 статті 32 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", умовами для призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ є встановлення особам I або II групи інвалідності у період перебування на державній службі, за наявності у цих осіб не менше 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, або встановлення інвалідності І або ІІ групи незалежно від часу перебування на державній службі, за умови не менше 10 років стажу державної служби, якщо такі особи перебували на зазначених посадах безпосередньо перед зверненням за призначенням пенсії по інвалідності на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ за умови припинення державної служби.

Механізм обчислення стажу державної служби визначає Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229.

Згідно з пунктом 6 Порядку №229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.

Пунктом 8 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 року №239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" затверджений Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців.

Пунктом 1 Порядку №239 передбачено, що до посади працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів шостої категорії, зокрема, відносяться посади секретарів виконкомів міських Рад народних депутатів і міст районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів; до сьомої категорії, зокрема, спеціалістів апаратів виконкомів районних у містах, міських Рад міст районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів та інші прирівняні до них посади.

Відповідно до пункту 4 Порядку обчислення стажу держаної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Отже, як Порядок №283, так і чинний Порядок №229 передбачає, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.

04.07.2001 року набрав чинності закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 року №2493-III (далі Закон №2493-III).

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-III передбачено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Верховний Суд у постанові від 10.05.2018, прийнятій у справі №351/1792/17, зазначив, що після набрання чинності законом України "Про державну службу" №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 закону України "Про державну службу" №889-VIII та пункту 4 Порядку №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зараховується до стажу державної служби.

Зазначені обставини вказують на безпідставність доводів відповідачів про те, що стаж роботи на посаді в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця.

Враховуючи викладене, періоди роботи позивачки з 10.04.2002 по 01.12.2022 (день звернення до пенсійного органу щодо перерахунку пенсії) в органах місцевого самоврядування слід зарахувати до стажу державної служби, у зв'язку із чим відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із не перебуванням станом на 01.05.2016 на державній службі є протиправною.

На виконання ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надало заяву позивачки від 01.12.2022. У цій заяві ОСОБА_1 просить здійснити перерахунок пенсії, вид перерахунку - перехід на пенсію за іншим Законом.

Підставою для відмови позивачці у перерахунку пенсії по інвалідності, у зв'язку із переходом із закону на закон слугувала відсутність стажу державної служби станом на 01.05.2016, через перебування позивачки на посадах в органах місцевого самоврядування. Інші підстави для відмови щодо перерахунку пенсії по інвалідності згідно із Законом № 889 у рішенні від 06.12.2022 відсутні. Зокрема, пенсійний орган не з'ясовував наявність умов для перерахунку пенсії по інвалідності на умовах статті 37 Закону № 3723-XII з урахуванням для розрахунку пенсії довідкок від 01.12.2022 № 02.05-26/258 та №02.05.-26/259, виданих Смотрицькою селищною радою.

Враховуючи викладене, рішення про відмову у перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 прийняте без врахування усіх обставин, що мають значення для призначення пенсії відповідно до Закону № 889.

Під час судового розгляду Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не довело правомірність спірного рішення та відсутність у позивачки права на перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Тому, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06.12.2022 необхідно скасувати.

Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод і інтересів позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод і інтересів.

Відповідач не розглянув заяву позивачки від 01.12.2022 в порядку, передбаченому пенсійним законодавством, не дослідив та не надав оцінку всім обставинам, які мають значення для вирішення питання про переведення з одного виду пенсії на інший, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивачки, з урахуванням висновків суду.

За змістом частин 1 і 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене, позовні вимоги необхідно задовольнити частково.

Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06.12.202 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період з 10.04.2002 по 01.12.2022 в органах місцевого самоврядування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.12.2022 про перерахунок пенсії, вид перерахунку - перехід на пенсію за іншим Законом, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Хмельницьке шосе, 7,Вінниця,Вінницька область,21100 , код ЄДРПОУ - 13322403)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук