ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" червня 2023 р. справа № 300/3263/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про зобов'язання здійснити нарахування та виплату соціальної допомоги,-
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про зобов'язання за результатами повторного розгляду заяви, поданої в березні 2023 року, здійснити нарахування та виплату державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій багатодітній сім'ї.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у березні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, проте відповідачем спірним рішенням відмовлено у призначенні цієї виплати вказуючи на те, що у складі її сім'ї є непрацюючі працездатні особи.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.06.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що за наслідком розгляду заяви позивача про призначення допомоги та перевірки інформації, встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.07.2022 по 31.12.2022 отримувала лише державні соціальні допомоги, а саме допомогу малозабезпеченій сім'ї, та на дітей, які виховуються в багатодітних сім'ях. Оскільки позивач за період з 01.07.2022 по 31.12.2022 не працювала та не сплатила ЄСВ, сумарно протягом трьох місяців, Управлінням прийнято рішення про відмову в призначенні допомоги. Наявність статусу одинокої матері чи багатодітної родини дає автоматичне право та є достатньою підставою для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї виключно за зверненням з липня по грудень 2020 року. Оскільки звернення позивача мало місце в березні 2023 року, правові підстави для призначення допомоги на один шестимісячний строк відсутні. Отже, відповідач діяв правомірно, у межах законодавства України.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
ОСОБА_1 одружена з ОСОБА_2 , та від шлюбу має трьох малолітніх дітей. Сім'я позивача має статус багатодітної сім'ї, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 07.06.2017, виданим Управлінням у справах сім'ї, молоді, фізкультури і спорту Калуської міської ради та складається з матері - ОСОБА_1 , батька- ОСОБА_2 , дітей - ОСОБА_3 , 2012 року народження, ОСОБА_4 , 2014 року народження та ОСОБА_5 , 2017 року народження (а.с.19-20)
Позивачка перебуває на обліку у відповідача, як утримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Дану допомогу позивач отримувала в період з березня 2020 року по лютий 2023 року (а.с.27).
У березні 2023 року позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради із заявою про призначення допомоги малозабезпеченій сім'ї. До своєї заяви позивачка додала декларацію про доходи сім'ї, що сторонами визнається.
Рішенням Управління соціального захисту населення Калуської міської ради від 27.03.2023 ОСОБА_1 відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Підставою такої відмови зазначено, що у складі сім'ї є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом трьох місяців (а.с.7).
Вказані обставини підтверджені належними, достатніми та допустимими доказами, і не є спірними.
Статтею 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно абзацу 8 статті 1 Закону середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 3 Закону передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім'ї у випадках, встановлених законом.
Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї (стаття 4 Закону).
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (надалі Порядок №250).
Згідно із пунктом 1 Порядку № 250 цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).
Відповідно до вимог статті 6 частини 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та пункту 20 Порядку № 250 зазначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Статтею 5 частиною 1 Закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з можливостей Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік. Для громадян, які одержали статус особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, прожитковий мінімум збільшується на 20 відсотків. Максимальний розмір державної соціальної допомоги не може перевищувати прожитковий мінімум для сім'ї, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Згідно із пунктом 10 Порядку № 250 державна соціальна допомога не призначається, якщо: 1) у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані у філії регіонального/міжрегіонального центру зайнятості (або міському, районному, міськрайонному центрі зайнятості - до дати припинення їх діяльності) (далі - центр зайнятості) як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).
Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи: сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців;
Відповідно до пункту 21 Порядку № 250 рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис).
Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.
Так, згідно пункту 11 Порядку № 250 якщо у складі малозабезпеченої сім'ї є непрацюючі працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, і протягом цього періоду зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні менше трьох місяців або які (за яких) не сплатили (не сплачено) мінімального розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи, державна соціальна допомога призначається:
1) не більше ніж на два шестимісячних періоди, якщо: у складі сім'ї є дитина з інвалідністю або особа з інвалідністю, яка згідно з випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією потребує постійного стороннього догляду; відсутність будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.
Державна соціальна допомога за таких умов на наступний строк призначається не раніше ніж через шість місяців після завершення виплати такої допомоги;
2) на один шестимісячний період, якщо малозабезпечена сім'я є багатодітною або у складі малозабезпеченої сім'ї є одинока мати (одинокий батько), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір) такої дитини до Книги реєстрації народжень внесено в установленому порядку за вказівкою матері (батька), або мати (батько) у разі смерті одного з батьків і звернулася (звернувся) за призначенням державної соціальної допомоги у липні - грудні 2020 року.
Системний аналіз викладених вище правових норм свідчить про те, що самостійною підставою для призначення державної соціальної допомоги відповідно до підпункту 2 пункту 11 Порядку № 250 є наявність у малозабезпеченої сім'ї статусу багатодітної.
Так, матеріалами справи підтверджено, що позивач 01.03.2023 звернулася із письмовою заявою до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, до якої було додано всі необхідні документи для призначення виплати, в тому числі документи, що сім'я позивача є багатодітною.
Статус багатодітної сім'ї ОСОБА_1 підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та не заперечується відповідачем.
Отже, ОСОБА_1 мала право на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї на підставі підпункту 2 пункту 11 Порядку № 250.
Водночас, твердження відповідача про те, що статус багатодітної сім'ї надає право на призначення допомоги лише за умови, що один з батьків звернувся (звернулася) за призначенням допомоги у липні - грудні 2020 року суперечить синтаксичній конструкції цієї норми.
Така умова для призначення державної соціальної допомоги як звернення у липні - грудні 2020 року, на думку суду, змістовно пов'язується з іншим випадком, передбаченим підпунктом 2 пункту 11 Порядку № 250, а саме: смертю одного з батьків.
До того ж, подання заяви поза визначеним строком, як підстава відмови на яку у відзиві посилається відповідач, не була покладена в основу спірного рішення. Підставою відмови у призначенні допомоги позивачу Управління вказало наявність в складі сім'ї непрацюючої працездатної особи, а не звернення позивача поза визначеним законодавством строком.
Тому, Управління соціального захисту населення Калуської міської ради дійшло хибного висновку в своєму рішенні від 27.03.2023 про відмову ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача буде визнання протиправним та скасування рішення від 27.03.3023 про відмову в призначення державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї та зобов'язання прийняти рішення про призначення такої допомоги.
Враховуючи приписи ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Калуської міської ради на користь ОСОБА_1 1073,60 грн. сплачених судових витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Калуської міської ради від 27.03.3023 про відмову в наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Калуської міської ради (код ЄДРПОУ 03193318, вул.Євшана,9, м.Калуш, Івано-Франківська область) прийняти рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на підставі заяви ОСОБА_6 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) від 01.03.2023.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Калуської міської ради (код ЄДРПОУ 03193318, вул.Євшана,9, м.Калуш, Івано-Франківська область) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.