Рішення від 28.06.2023 по справі 300/1066/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" червня 2023 р. справа № 300/1066/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення, без індексації та зобов'язання здійснити з 01.04.2019 перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 86% грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення №67 від 08.09.2020, та з урахуванням індексації, а також на виконання рішення суду від 14.09.2022 у справі №300/2715/22, з урахуванням проведених платежів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, ГУ УПФУ в області, Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області, орган пенсійного забезпечення, Управління), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 в розмірі 86% від грошового забезпечення, який зазначений в довідці про розмір грошового забезпечення виданою управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області №67 від 08.09.2020 та з урахуванням індексації, доплати, премій, а саме на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 у справі №300/2715/22, з урахуванням сплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 в розмірі 86% від грошового забезпечення, яка зазначена в довідці про розмір грошового забезпечення, виданою управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області №67 від 08.09.2020, та з урахуванням індексації, доплати, премій, а саме на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 у справі №300/2715/22, з урахуванням сплачених сум.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII); пенсію призначено в розмірі 86% від грошового забезпечення. На виконання рішення суду №300/2715/22 від 14.09.2022 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за №67 від 08.09.2020, виданої управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області, в процесі якого протиправно зменшив відсоток грошового забезпечення, що враховується для визначення основного розміру пенсії позивача з 86% до 70%. Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.

Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 20.03.2023 відповідно до статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с.26-27).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву №0900-0902-8/13805 від 29.03.2023, який разом із письмовими доказами надійшов на адресу суду 31.03.2023 (а.с.32-59).

Заперечуючи позовні вимоги представник Головного управління ПФУ в області зазначив, що згідно з пунктом 23 розділу 11 Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України” до частини другої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” внесено зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії, а саме цифри "80" замінено цифрами "70". Перерахунок пенсії з врахуванням грошового забезпечення діючого службовця здійснюється відповідно до умов чинного законодавства, а не норми, яка вже втратила чинність. В іншому випадку одна і та ж категорія осіб після перерахунку отримуватиме пенсію на різних умовах, що є недопустимо в правовій державі. Також вказав, що зміни в законодавстві щодо зменшення відсоткового розміру пенсії не призвели до зниження розміру останньої, що спростовує факт звуження прав позивача на пенсійне забезпечення. Відповідач просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, вивчивши зміст адміністративного позову, відзив на позов і пояснення, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши норми матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , після звільнення з 10.07.2011 із військової служби, з 10.10.2011 виплачується пенсія за вислугу років згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 за №2262-XII, що підтверджується протоколами у пенсійній справі №0902002527(СБУ) та витягами з матеріалів вказаної пенсійної справи, долученими до відзиву на позов (а.с.45-48). Вказана обставина визнається обома сторонами.

Згідно матеріалів пенсійної справи (подання про призначення пенсії від 03.10.2011 за №21/70, протоколів за період до 31.12.2017) позивачу призначена пенсії за вислугу років, виходячи із вислуги 32 роки 03 місяці 02 дні, у розмірі 86% грошового забезпечення (а.с.45-49).

На виконання постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103), та від 30.08.2017 за №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (надалі по тексту також - Постанова №704), відповідно до статті 63 Закону №2262-XII ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснило з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивача, на підставі відомостей довідки, виданої управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій №214 від 06.04.2018. Така довідка, як свідчить її зміст, складена за нормами, чинними на 01.03.2018, за прирівняною посадою до тієї, яку позивач займав на день звільнення - начальник відділу УСБУ, за такими складовими: посадовий оклад - 7 750,00 гривень, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 480,00 гривень, процентна надбавка за вислугу років (50%) - 4 615,00 гривень, всього 13 845,00 гривень (а.с.50, зворотній бік а.с.50).

Внаслідок такого перерахунку з 01.05.2018 основний розмір пенсії склав 9 691,50 гривень, а у зв'язку з дією Постанови №103 підсумок пенсії з надбавками склав 8 912,27 гривень (а.с.50).

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 року у справі №300/1133/19, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, виходячи з 86% грошового забезпечення за такими складовими: посадовий оклад 7 750,00 гривень, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 480,00 гривень, процентна надбавка за вислугу років (50%) - 4 615,00 гривень, всього 13 845,00 гривень. Після перерахунку основний розмір пенсії визначений у розмірі 11 906,70 гривень, а всього з доплатами на надбавками (непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. «а», надбавка за проживання в гірській місцевості) загальний розмір пенсії склав 15 270,84 гривень, що підтверджується розрахунком про перерахунок пенсії від 12.02.2020 (а.с.51, зворотній бік а.с.51).

Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області підготовлено оновлену довідку від 08.09.2020 за №67 про розмір грошового забезпечення позивача згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за посадою: начальник відділу УСБУ в Івано-Франківській області, яку він займав на день звільнення, станом на 05.03.2019 року. В такій довідці визначено загальний розмір грошового забезпечення 20 628,25 гривень із наступними видами та складовими: посадовий оклад - 7 750,00 гривень, оклад за військовим званням - 1 480,00 гривень, надбавка за вислугу років (50%) - 4 615,00 гривень, надбавка за особливості проходження служби (35%) - 4 845,75 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1 162,50 гривень, премія (10%) - 775,00 гривень, (зворотній бік а.с. 53).

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 05.03.2019. За результатами розгляду заяви відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.12.2020 у справі №300/3119/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що входять до складу грошового забезпечення та викладені в довідці управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області №67 від 08.09.2020, з урахуванням проведених платежів, однією сумою.

На виконання судового рішення у справі №300/3119/20 ГУ ПФ України в області здійснило перерахунок пенсії позивача, виходячи з 86% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою, оформленого в березні 2021 року (а.с.52, зворотній бік а.с.52-а.с.53). Після перерахунку основний розмір пенсії позивача склав 17 740,30 гривень, всього з доплатами і надбавками - 17 690,00 гривень (з урахуванням максимального розміру пенсії).

Зважаючи на положення постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" позивачу з 01.03.2022 (з 86% грошового забезпечення) проведено індексацію пенсії, нарахований розмір якої склав 21 190,94 гривень (а.с.54), а фактична виплата здійснювалася в сумі 19 340,00 гривень (з урахуванням максимального розміру пенсії).

В подальшому, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 у справі №300/2715/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в повному розмірі без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

ГУ ПФ України в області на виконання судового рішення у справі №300/2715/22 здійснило з 01.01.2023 перерахунок пенсії позивача, виходячи з 70% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою, оформленого в грудні 2022 року (зворотній бік а.с.54, а.с.55). Після перерахунку основний розмір пенсії позивача склав 14 439,78 гривень, всього з доплатами і надбавками - 20 930,00 гривень.

При здійсненні такого перерахунку із 01.01.2023 відповідач врахував показники оновленої (останньої) довідки про загальний розмір грошового забезпечення 20 628,25 гривень.

Не погоджуючись з такими діями відповідача в частині розрахунку пенсії з 01.04.2019, виходячи з 70%, а не з 86% грошового забезпечення, позивач звернувся з цим позовом до суду.

В частині доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом, то суд зазначає таке.

Як встановлено судом відповідач 01.01.2023 здійснив позивачу перерахунок пенсії за вислугу років, на виконання рішення суду у справі №300/2715/22, що підтверджується розрахунком за пенсійною справою, виходячи з 70% грошового забезпечення за прирівняною посадою (зворотній бік а.с.54, а.с.55).

Цей позов подано до суду 15.03.2023, тобто в межах шестимісячного строку звернення, передбаченого частиною другою статті 122 КАС України.

Отже, позивачем не пропущений, встановлений частиною другою статті 122 КАС України, строк звернення до суду з цим позовом.

Щодо позовної вимоги по суті позову, то суд виходить із наступних підстав та мотивів.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а” статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт “б” статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України “Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей” (пункт “в” статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (надалі по тексту також - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри “90” замінено цифрами “80”.

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” (надалі по тексту також - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри “80” замінено цифрами “70”. Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Таким чином, з 01.04.2014 положення частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 80% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №1166-VII, замінивши такий граничний розмір на 70%.

Отже, на момент виникнення спірних правовідносин, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до коментованої статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393” від 13.02.2008 за №45 (надалі по тексту також - Порядок №45 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1, 2 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі по тексту також - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (надалі по тексту також - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі по тексту також - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (надалі по тексту також - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (надалі по тексту також - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт третій Порядку №45).

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова №704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 Окружний адміністративний суд м.Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45; це рішення суду набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду - 05.03.2019.

Надалі спірні правовідносини додатково врегульовані правовими висновками, сформованими Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 і Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24.06.2020 в зразковій справі №160/8324/19 (адміністративне провадження № Пз/9901/20/19).

У вказаній зразковій справі суд касаційної інстанції, постановляючи рішення, відновив право колишнього саме військовослужбовця на включення до складу грошового забезпечення, із якого обчислюється пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, а також відповідного перерахунку його пенсії з 01.04.2019.

Тому суд у цій справі вважає, що з 01.04.2019 (першого календарного дня місця, що на стає за датою 05.03.2019), за умови ініціювання такого питання позивачем окремо, що мало місце в адміністративній справі (№300/3119/20), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та премії, розрахованих згідно з Постановою №704.

Повертаючись до обставин цієї адміністративної справи, суд звертає увагу на те, що позивач в період з 01.01.2018 по 15.03.2023 (день звернення до суду) для перерахунку пенсій отримав від уповноваженого органу дві довідки, зокрема: довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною (прирівняною) посадою за показниками станом на 01.03.2018, на загальну суму 13 845,00 гривень (зворотній бік а.с.50) та довідку про розмір грошового забезпечення за показниками станом на 05.03.2019 року, на загальну суму 20 628,25 гривень (зворотній бік а.с.53).

Суд констатує, що розмір нарахованого позивачу з 01.01.2023 розміру пенсії до виплати за вислугою років із застосуванням показника 70% грошового забезпечення (за нормою, чинною на день перерахунку) за даними нової (останньої) довідки та на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду в справі №300/2715/22 від 14.09.2022, за показниками станом на 05.03.2019 року становить 20 930,00 гривень, тобто є значно більшим від розміру пенсії до виплати - 8 912,27 гривень, обчисленого в значенні 86% грошового забезпечення, виходячи із відомостей попередньої довідки, складеної за показниками станом на 01.03.2018 року. Зважаючи на вказане, при застосуванні різних відсотків (86% і 70%) із врахуванням різних відомостей довідок уповноваженого органу: станом 01.03.2018 та 05.03.2019 не відбулося зменшення розміру пенсії позивача.

Суд вказує, що в розумінні статті 1 першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини, майном є сума пенсії, виражена в грошовому еквіваленті (в національній валюті - гривні), яке вже нарахована або на нарахування якої має право особа, а не розрахункова величина для обчислення пенсії - відповідний відсоток від сум грошового забезпечення.

Отже, при перерахунку пенсії, виходячи з максимальної згідно чинного закону на час перерахунку розрахункової величини - 70% грошового забезпечення за прирівняною посадою до тієї, яку займав позивач на день звільнення, відповідачем не порушено принцип правової визначеності як складовий аспект принципу верховенства права, на порушення якого посилався позивач та не відбулося звуження права позивача на мирне володіння майном.

Натомість, застосувавши при перерахунку пенсії позивача чинні норми статей 13, 63 Закону №2262-ХІІ в їх системному зв'язку, територіальним органом пенсійного фонду дотримано принцип верховенства права, оскільки забезпечено однаковий підхід для обрахунку розміру пенсії для однієї і тієї ж категорії осіб за однакових умов (від розміру грошового забезпечення діючого військовослужбовця за прирівняною посадою).

На переконання суду, встановлення різних підходів до порядку обчислення відсоткового розміру під час перерахунку пенсії порушує справедливий баланс між інтересами осіб, яким пенсія призначається відповідно до діючої норми закону та тими, яким вона була призначена відповідно до попередньої редакції закону, що ставить у нерівне становище дійсних службовців, які отримали право на пенсію відповідно до діючої норми закону, і не відповідає меті закону щодо рівного права на пенсійне забезпечення однієї і тієї ж категорії осіб.

Також судом враховано, що внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої 20.02.2014, частина території України (Автономна Республіка Крим і місто Севастополь) є анексованою, деякі райони Донецької та Луганської областей є тимчасово окупованими. Починаючи з 24.02.2022 збройна агресія російської федерації проти України набула повномасштабного характеру. Головну роль в обороні України відіграють Збройні Сили України та інші військові формування, які своєю мужньою боротьбою здійснюють ефективний захист Української держави та Українського народу. В умовах воєнного стану держава зобов'язана мобілізувати всі доступні їй ресурси для посилення своєї обороноздатності та відсічі збройної агресії російської федерації проти України. Відтак усебічна підтримка військовослужбовців Збройних Сил України є одним із засобів розширення оборонних можливостей держави. Зокрема, на цей час (порівняно з 2000-2014 роками) суттєво виросло матеріальне забезпечення військовослужбовців. Саме з грошового забезпечення діючих військовослужбовців розраховуються розміри пенсій осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, і зокрема, набули її до 01.04.2014.

Отже, навіть якщо припустити, що спірні дії відповідача вчинено без відповідної законної підстави, такі дії переслідували легітимну мету та були пропорційними, оскільки встановлення різних підходів до порядку обчислення відсоткового розміру під час призначення та перерахунку пенсії за вислугу років згідно чинних норм Закону №2262-ХІІ (станом на одну дату, наприклад 01.04.2019) для однієї і тієї ж категорії військовослужбовців та прирівняних до них осіб, за однією і тією ж посадою порушує справедливий баланс між інтересами осіб, яким пенсія призначається відповідно до діючої норми закону та тими, яким вона була призначена відповідно до попередньої редакції закону, враховуючи, що пенсія перераховується відповідного до грошового забезпечення діючого військовослужбовця.

Тобто діючий військовослужбовець, який отримав право на призначення пенсії, наприклад з 01.04.2019, отримає пенсію в максимальному розмірі до 70% грошового забезпечення, тоді як пенсіонер, якому пенсія призначена до 01.04.2019 та відповідно отримав право на перерахунок пенсії з такої календарної дати у зв'язку із наповненням спірних правовідносин постановою та рішенням Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду в зразковій справі №160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19), виходячи з грошового забезпечення вказаного діючого військовослужбовця, матиме пенсію в максимальному розмірі до 90% такого грошового забезпечення. Вказане ставить у нерівне становище діючих службовців, які отримали право на пенсію відповідно до діючої норми закону, і не відповідає меті закону щодо рівного права на пенсійне забезпечення однієї і тієї ж категорії осіб.

Окрім цього, спірні дії відповідача при перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019, так і з 01.01.2023 (на виконання рішення суду №300/2715/22), як встановлено судом вище, не звузили право позивача на відповідний розмір пенсійної виплати і не стали для нього надмірним тягарем. Навпаки, після перерахунку основний розмір пенсії позивача значно збільшився: з 8 912,27 гривень до 17 690,00 гривень (з 01.04.2019) та 20 930,00 гривень (з 01.01.2023).

Разом з тим, відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відтак, судом при вирішенні цієї справи також враховано висновки Верховного Суду щодо застосування положень статей 13, 63 Закону № 2262-ХІІ в подібних правовідносинах.

Так, Верховний Суд в постанові від 02.03.2023 у справі № 300/5477/21 зазначив:

“59. Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов та порядку перерахунку пенсії за цим Законом.

60. Колегія суддів звертає увагу на те, що у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

61. Також колегія суддів зазначає, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

62. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

63. Постанова № 45 і Постанова №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

64. Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Такі зміни могли бути зумовлені політикою держави у конкретний історичний проміжок часу (зокрема, впливу на рішення конкретної особи продовжити службу чи вийти на пенсію), а також її фінансовими можливостями.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала.

65. Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ у зв'язку із прийняттям Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

66. З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про те, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку.

67. Такі висновки цієї постанови узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постановах від 16 жовтня 2019 року у справі №240/5401/18, від 16 лютого 2022 року у справі №200/7786/19-а та в постановах Верховного Суду від 24 серпня 2018 року у справі №686/12623/17, від 27 лютого 2020 року у справі №522/22925/16-а, від 9 квітня 2020 року у справі №640/19928/18, від 23 червня 2021 року у справі №140/392/19, від 8 листопада 2022 року у справі №2040/5923/18, від 14 листопада 2022 року у справі №380/22040/21, від 28 листопада 2022 року у справі №340/5306/21.

73. З приводу посилань скаржника на наявність правової проблеми, яка полягає у тому, що військовослужбовці, які до звільнення займали одну й ту ж саму посаду, звання, вислугу років та види грошового забезпечення, матимуть різний розмір пенсії, оскільки ті, які вийшли на пенсію до 1 січня 2018 року претендують на 90% грошового забезпечення відповідно до положень Постанови №704, а ті, що отримали право на пенсію після 1 січня 2018 року - 70% відповідно до Постанови № 103, то колегія суддів зазначає таке.

74. Різниця відсоткового значення розміру основної пенсії у військовослужбовцям, які вийшли у різний період, обумовлена чинними на той момент редакціями статті 13 Закону №2262-ХІІ. При цьому при внесенні змін до вказаної статті у 2011 році та 2014 році в прикінцевих та перехідних положеннях законів про внесення змін до Закону № 2262-ХІІ не робилось застереження стосовно зміни (прирівняння) розміру відсотків отримуваної пенсії особам, яким вона раніше була призначена у максимальному розмірі 90%, 80%, до розміру, який визначений діючою редакцією статті 13 Закону №2262-ХІІ.

75. Крім того, колегія суддів наголошує, що питання стосовно зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, було предметом розгляду у зразковій справі №240/5401/18. За результатами перегляду вказаної справи Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 жовтня 2019 року погодилася з висновками Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладеним у рішенні від 5 лютого 2019 року, про наявність підстав для задоволення позову та про те, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Отже, з огляду на приписи частини шостої статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Тому суд, керуючись наведеними нормами процесуального закону, застосовує норми статті 13 та 63 Закону №2262-XII, з урахуванням висновків Великої Палати Верховного Суду в зразкових справах №240/5401/18 (постанова від 16.10.2019), №200/7786/19-а (постанова від 16.02.2022) та Верховного Суду в справі №300/5477/21 (постанова від 02.03.2023), №300/7785/21 (постанова від 14.03.2023), №300/7785/21 (постанова від 23.05.2023).

Як наслідок такого правозастосування позовні вимоги належить задовольнити: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 86% до 70% сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії.

Водночас, як встановлено судом, відповідач припинив нараховувати та виплачувати позивачу 86% грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.01.2023 (на виконання судового рішення у справі №300/2715/22), а не з 01.04.2019, як зазначено в позовній заяві, а тому в цій частині (з 01.04.2019 по 31.12.2022) позивач помилився, формуючи такі вимоги.

Попри це, незважаючи на розгляд судом адміністративних справ не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, в межах позовних вимог, суд, керуючись частиною 2 статті 9, пунктом 3 частини 2 статті 245 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог для ефективного захисту прав та інтересів позивача.

Зокрема, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУ ПФУ в області прав позивача є спонукання (зобов'язання) відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з 01.01.2023, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 86% від грошового забезпечення, яке зазначене в довідці про розмір грошового забезпечення виданою управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області за №67 від 08.09.2020, враховуючи при цьому раніше виплачені суми пенсії.

Підсумовуючи свої висновки, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області належить задовольнити частково.

Досліджуючи позовні вимоги позивача в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії "з урахуванням індексації, доплати, премій", суд дійшов наступних висновків.

Оскаржені дії відповідача, які оформлені листом від 02.03.2023 за №1361-884/У-02/8-0900/23 не містить жодної згадки чи будь-якого заперечення стосовно перерахунку/не перерахунку пенсії з урахуванням індексації, доплати, премій з 01.04.2019 (а.с.10-12). Більше того, як свідчать матеріали справи позивачу з 01.03.2022 була нарахована і виплачувалася індексація. Позивач не надав докази, які саме із доплат, премій чи індексації до моменту звернення до суду йому не нараховувалися та не виплачувалися.

ГУ ПФ України в Івано-Франківській області констатувало в принципі відсутність законних підстав для перерахунку пенсії із застосуванням 86% сум грошового забезпечення.

Таким чином, розмір індексації, доплати, премій, станом на момент розгляду судом даної адміністративної справи, не є спірними.

В той же час, суд зазначає, що відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

При цьому, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Частиною 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до пункту 4 частини 4 статті 246 КАС України у мотивувальній частині рішення зазначаються: чи були і ким порушені, не визнані або оспорювані права чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку.

Згідно із частиною 7 статті 246 КАС України висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог не може залежати від настання або ненастання певних обставин (умовне рішення).

Системний аналіз, зазначених норм КАС України дає підстави дійти висновку про те, що в порядку адміністративного судочинства здійснюється захист уже порушених прав особи (при цьому, між сторонами уже виникли правовідносини, з яких у свою чергу виник публічно-правовий спір), а не захист від можливих порушень прав у майбутньому.

В той же час, в спірних правовідносинах позивач фактично вказує про захист від можливого порушення його прав у майбутньому та не надає суду доказів порушення таких прав при зверненні до суду.

При цьому, суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є саме наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Суд зазначає, що таке порушення має бути реальним, обґрунтованим, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи - позивача з боку відповідача, яка стверджує про їх порушення. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 15.08.2019 у справі № 1340/4630/18.

Отже, у разі наявності порушення вимог закону рішеннями, діями суб'єкта владних повноважень, зазначене не є достатньою і самостійною підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання таких протиправними є доведеність позивачем порушених його прав цими рішеннями/діями.

Адміністративний позов як і матеріали позовної заяви позбавлені будь-якими аргументами і доказами, які б свідчили про порушення прав позивача внаслідок ймовірного визначення індексації, доплати, премій в неналежному розмірі.

Це ж стосується і питання ймовірного обмеження відповідачем розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, , установлених для осіб, які втратили працездатність, після виконання дане рішення суду із розрахунку 86% від значення грошового забезпечення.

Відтак, позовна вимога ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок "з урахуванням індексації, доплати, премій", є передчасною і такою, що задоволенню не підлягає.

Не підлягають вирішення в порядку позовного провадження і вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок "на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 у справі №300/2715/22", так як такі вирішуються за правилами статті 382 чи статті 383 КАС України.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).

Так як заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково, а позивач згідно з квитанцією за №32528798800006471101 від 13.03.2023 підтвердив сплату судового збору на суму 1 073,60 гривень (а.с.1), то на користь ОСОБА_1 підлягає стягнення із відповідача 321,90 гривень судових витрат, що пропорційно становить 30% від задоволених позовних вимог.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення з 01.01.2023 відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2023, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, яке зазначене в довідці про розмір грошового забезпечення виданої управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області за №67 від 08.09.2020, з урахуванням раніше проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 321 (триста двадцять одна) гривня 90 (дев'яносто) копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018.

Суддя Чуприна О.В.