28 червня 2023 року Справа № 280/2697/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області (40021, м. Суми, вул. Лихвинська Стінка, 25, код ЄДРПОУ 40356714) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ШОП» (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Героїв Крут, 113, код ЄДРПОУ 41997333) про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу,
01 травня 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду засобами поштового зв'язку надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ШОП» (далі - відповідач) про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу, відповідно до якої позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ШОП» (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Героїв Крут, 113, код ЄДРПОУ 41997333) на користь Сумської міської ОТГ, р/р UА228999980313080106000018355, одержувач Сумська міська ОТГ, код одержувача 37970404, банк одержувача Казначейство України, код платежу 21081100 штрафи за порушення законодавства про рекламу в розмірі 1700,00 грн., накладених відповідно до рішень № 00002, № 00003 від 08.02.2023 та № 000019 від 01.03.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу на відповідача накладено штраф, який відповідачем у строки, визначені законодавством, не сплачений, що зумовило звернення до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 08.05.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.
Ухвалу про відкриття провадження у справі від 08.05.2023 направлено судом на офіційну електронну адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з положеннями статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
В ході здійснення контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами щодо захисту прав споживачів реклами та вимог до її змісту на території м. Суми 10.01.2023 службовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області було виявлено та зафіксовано зовнішню рекламу, яка не відповідає вимогам Закону, а саме: на скляному фасаді будинку за адресою: м. Суми, майдан Незалежності, 8, в якому знаходиться торговий дім «ВИНА СВІТУ» ТОВ «ВАЙН-ШОП», розміщена реклама у вигляді плакату із зображенням келиха пива з піною який тримає чоловік та написом «АКЦІЯ 6+1 купуй 6 банок пива отримай +1 у подарунок».
Вищезазначене стало підставою для складення протоколу № 000003 від 11 січня 2023 року і подання його до територіального органу Держпродспоживслужби в Сумській області за місцем вчинення порушення та прийняття рішення про початок розгляду справи.
Зазначені у протоколі порушення Закону зафіксовано технічними засобами - нагрудним відео реєстратором та цифровою фотокамерою з функцією запису геоданних GPS на зображенні (серійний номер 9110502180086) та зберігаються у Головному управління Держпродспоживслужби в Сумській області
Виявлені в ході контролю порушення було зафіксовано на відео і фото та складено протокол про порушення законодавства про рекламу №000003 від 11.01.2023.
12 січня 2023 року прийняте рішення №000003 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
На адресу ТОВ «ВАЙН-ШОП» 17.01.2023 направлено лист-вимогу №147-05.1/23 від 13.01.2023, в якому зазначено встановлені порушення, повідомлено про можливість надання письмових пояснень, зобов'язано надати у термін до 02.02.2023 інформацію про вартість розповсюдженої реклами, а також повідомлено про розгляд на 08.02.2023 о 10:00 год. справи відносно нього про порушення законодавства про рекламу. Одночасно відповідача повідомлено про наслідки неподання або подання завідомо недостовірної вартості реклами, а також неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням. Дану вимогу направлено за місцем реєстрації і місцем здійснення діяльності товариства та отримано ним 03.02.2023.
Відповідач на засідання справи 08.02.2023 не з'явився, інформацію про вартість розповсюдженої реклами чи пояснення по суті виявлених правопорушень не надав.
На підставі матеріалів справи (протокол, відео, фото реклами) було встановлено факт порушення ТОВ «ВАЙН-ШОП» вимог ч. 2 та ч. 3 ст.22 Закону України «Про рекламу» і прийнято рішення №000002 від 08.02.2023 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1700,00 грн за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами у відповідності до ч.7 ст. 27 Закону та рішення №000003 від 08.02.2023 за порушення встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами у відповідності до ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу».
Рішення №000002 та №000003 про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням 09.02.2023.
У зв'язку з ненаданням ТОВ «ВАЙН-ШОП» відповіді на вимогу №147-05.1/23 від 13.01.2023 органу державної влади, на який згідно з законом покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу інформації про вартість розповсюдженої реклами за адресою: майдан Незалежності, 8, м. Суми, чим порушено ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу», 08.02.2023 позивачем було складено протокол про порушення законодавства про рекламу №000024.
Товариству з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ШОП» 09.02.2023 направлено вимогу №462-05.4/23 від 08.02.2023 у порядку ч.2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» щодо надання відповідної інформації та попереджено про відповідальність за її ненадання або подання завідомо недостовірної інформації, передбачену ч. 6 ст. 27 Закону у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Одночасно відповідача повідомлено про розгляд справи на 01.03.2023 о 10:00 год. відносно нього про порушення законодавства про рекламу.
Відповідач на засідання справи, яке відбулося 01.03.2023 не з'явився, інформацію про вартість розповсюдженої реклами чи пояснення по суті виявлених правопорушень не надав.
На підставі матеріалів справи позивачем прийнято рішення № 000019 від 01.03.2023 про накладення на ТОВ «ВАЙН- ШОП» штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Рішення про накладення штрафу від 01.03.2023 направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням 01.03.2023.
У зв'язку з невиконанням відповідачем у добровільному порядку рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами врегульовано Законом України "Про рекламу" від 03.07.1996 №270/96-ВР (далі - Закон №270/96-ВР).
Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов'язані з розповсюдженням інформації, обов'язковість розміщення та оприлюднення якої визначено іншими законами України.
Положеннями статті 1 Закону №270/96-ВР визначено наступні терміни, зокрема:
реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару;
зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг;
рекламодавець - особа, яка є замовником реклами для її виробництва та/або розповсюдження;
розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами.
За частиною восьмою статті 8 Закону №270/96-ВР визначено, що розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.
Не вважається рекламою вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення (частина шоста статті 9 Закону №270/96-ВР).
За частиною першою статті 7 Закону №270/96-ВР основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.
Правовий висновок щодо застосування положень Закону №270/96-ВР викладений у постановах Верховного Суду від 31.07.2019 у справі № 1840/2539/18, від 07.02.2020 у справі № 405/4704/15-а (2-а/405/85/16), від 14.07.2020 у справі № 808/353/17, від 21.09.2021 у справі № 420/4649/19, від 27.09.2021 у справі № 380/8727/20, від 18.05.2022у справі № 580/1853/21 та від 19.01.2023 у справі № 420/2004/22.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону №270/96-ВР, розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини другої статті 22 Закон №270/96-ВР реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється: у будь-яких аудіовізуальних медіа незалежно від технології їх розповсюдження з 6 години до 23 години; на перших і останніх сторінках друкованих медіа, у всіх друкованих медіа для дітей та юнацтва, на сторінках для дітей та юнацтва усіх друкованих медіа; у всіх виданнях для дітей та юнацтва, на сторінках для дітей та юнацтва усіх друкованих видань; в усіх друкованих медіа (крім спеціалізованих видань); засобами внутрішньої реклами; за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів алкогольних напоїв); на зовнішніх та внутрішніх поверхнях транспортних засобів загального користування та метрополітену; засобами зовнішньої реклами.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону № 270/96-ВР на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.
Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.
Відповідно до частин 1 - 2 ст. 27 Закону №270/96-ВР особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Норми зазначеної статті не поширюються на порушення, зазначені у статті 24-1 вказаного Закону.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:
1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;
2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами;
3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Згідно ч. 5-7 ст.27 Закону України "Про рекламу", вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України. За неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок та питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) визначений Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі - Порядок № 693).
Пунктом 2 Порядку № 693 передбачено, що штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" накладаються у таких розмірах, зокрема, сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, її виготовлення та/або розповсюдження.
Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку № 693, підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення.
Протокол розглядається у місячний строк.
У пункті 11 Порядку № 693 встановлено, що за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Відповідно до абзацу першого пункту 12 Порядку № 693, справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду.
Згідно з пунктом 18 Порядку № 693, за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Відповідно до п. 20 Порядку № 693, сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів добровільної сплати суми штрафу згідно з рішеннями про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.
Враховуючи наведене, суд вважає, що існують достатні правові підстави для стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафів за порушення законодавства про рекламу в розмірі 1700,00 грн., накладених відповідно до рішень № 00002, № 00003 від 08.02.2023 та № 000019 від 01.03.2023, у зв'язку з чим позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Частинами 1 та 2 статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у зв'язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області (40021, м. Суми, вул. Лихвинська Стінка, 25, код ЄДРПОУ 40356714) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ШОП» (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Героїв Крут, 113, код ЄДРПОУ 41997333) про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу задовольнити в повному обсязі.
Суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ШОП» (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Героїв Крут, 113, код ЄДРПОУ 41997333) на користь Сумської міської ОТГ, р/р UА228999980313080106000018355, одержувач Сумська міська ОТГ, код одержувача 37970404, банк одержувача Казначейство України, код платежу 21081100 штрафи за порушення законодавства про рекламу в розмірі 1 700,00 грн., накладених відповідно до рішень № 00002, № 00003 від 08.02.2023 та № 000019 від 01.03.2023.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 28.06.2023.
Суддя О.О. Артоуз