< Копія >
про передачу за підсудністю
19.08.10Справа № 2а-2353/10/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя
в складі: Судді Кравченко М.М.,
при секретарі: Шарко С.К.
за участю:
позивач не з'явився, повідомлений належним чином;
відповідач не з'явився, надіслав суду заяву про розгляд справи за відсутність представника відповідача.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернівської сільської Ради Балаклавського рійону м. Севастополя про спонукання до виконання певних дій
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Тернівської сільської Ради Балаклавського раійону м. Севастополя про спонукання до виконання певних дій.
Ухвалою Балаклавського районного суду м. Севастополя від 13.10.2009 відкрито провадження у справі.
Ухвалою Балаклавського районного суду м. Севастополя від 16.07.2010 адміністративна справа передана за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Севастополя.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 03.08.2010 року адміністративна справа прийнята до провадження судді Кравченко М.М.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що дана справа не підлягає розгляду Окружним адміністративним судом м. Севастополя з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами.
Статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначена предметна підсудність адміністративних справ.
Згідно зі ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України судами першої інстанції в адміністративних справах є місцеві загальні суди, місцеві (окружні) адміністративні суди та Вищий адміністративний суд України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Положеннями статті 5 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі -Закон № 280) встановлена система місцевого самоврядування, яка включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону № 280 обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Таким чином, у розумінні положень ч. 2 ст. 10 Закону № 280 відповідач, Тернівська сільська Рада Балаклавського району м. Севастополя є органом місцевого самоврядування, у зв'язку з чим зазначена адміністративна справа не підлягає розгляду в Окружному адміністративному суді міста Севастополя, а повинна розглядатися місцевим загальним судом, як адміністративним.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи вирішуються адміністративними судами за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду від 06.03.2008, № 2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (пункт 2 частини першої статті 22 КАС України). Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
За таких обставин, суд вважає за необхідне передати справу на розгляд до Балаклавського районного суду м. Севастополя.
Керуючись ст. ст. 18, 19, п. 2 ч. 1 ст. 22, ст. ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернівської сільської Ради Балаклавського раійону м. Севастополя про спонукання до виконання певних дій передати на розгляд до Балаклавського районного суду м. Севастополя.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала набирає законної сили у порядку та строки передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду в порядку ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.М. Кравченко