< Копия >
Іменем України
11.08.10Справа №2а-1962/10/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
Головуючого судді -Кравченко М.М.,
при секретарі -Шарко С.К.,
за участю:
представник позивача "Севастопольський морський завод" у судове засідання не з"явился, повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив ;
представник відповідача ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя у судове засідання не з"явився,повідомлений належним чином,причин неявки суду не повідомив. ;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства “Севастопольський морський завод” до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з зазначеним позовом, просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0000161503/0 від 03.02.2010, №0000161503/1 від 13.04.2010 про застосування штрафних санкцій у розмірі 18689,47 грн. (справа № 2а-1964/10/2770)
Одночасно з цим, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з зазначеним позовом, просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0000171503/0 від 03.02.2010, №0000171503/1 від 13.04.2010 про застосування штрафних санкцій у розмірі 4174,53 грн. (справа № 2а-1962/10/2770).
Ухвалою суду від 14.07.2010 року вказані адміністративні справи об'єднані в одне провадження, якому привласнений № 2а-1962/10/2770.
Позовні вимоги обґрунтовані невідповідністю висновків акту перевірки відповідача №09/18/15-341/14312370 від 22.01.2010, за наслідками якого булі винесені оскаржувані податкові повідомлення рішення, фактичним обставнинам та вимогам Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", Закону України "Про плату за землю".
Відповідач надав заперечення на позовні заяви, у якому з позовні вимоги не визнав, вказав, що облік платежів позивача з земельного податку здійснювався відповідно до пункту 7.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та пунктом 3.1 Інструкції «Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 №276, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за №843/11123, просить у задоволенні позову відмовити.
По ходу слухання справи, у судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав з мотивів, викладених у запереченнях на позовну заяву та проти задоволення адміністративного позову.
Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Працівником Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя проведена перевірка Відкритого акціонерного товариства “Севастопольський морський завод” з питання повноти і своєчасності внесення до бюджету плати за землю за травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2009 року по терміну сплати 30.06.2009, 30.07.2009, 31.08.2009, 30.09.2009, 30.10.2009, 30.11.2009.
За результатами перевірки складений акт №09/18/15-341/14312370 від 22.01.2010 (далі за текстом -Акт перевірки).
В ході перевірки, встановлені такі порушення.
1) Згідно розрахунку земельного податку нараховано узгоджене податкове зобов'язання по платі за землю за травень 2009р. в сумі 41745,27 грн. Термін оплати 30.06.2009 року. По лицьовій картці підприємства за станом на 30.06.2009 р. переплати не було. Проте, порушуючи ст.17 Закону України від 03.07.1992р. №2535-Х11 „Про плату за землю" та п.п.5.3.1. п.,5.3 ст.5 Закону України №2181-111 від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» узгоджене податкові зобов'язання погашені не своєчасно, а саме 23:09.2009р. п/п № 678 (сума погашення-9956,8 грн) 30.11.2009 № 952 (сума погашення-31788,47грн), що привело до утворення недоїмки в сумі 41745,27 грн.
2) Згідно розрахунку земельного податку нараховано узгоджене податкове зобов'язання по платі за землю за червень 2009р. в сумі 41745,27 грн. Термін оплати 30.07.2009 року По лицьовій картці підприємства за станом на 30.07.2009 р. переплати не було. Проте порушуючи ст.17 Закону України від 03.07.1992р. №2535-Х11 „Про плату за землю" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону У країни "№2181-111 від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»узгоджене податкове зобов'язання погашене не своєчасно, а саме 30.11.2009р. п/п № 951 (32254,37 грн.), п/п №952 (сума погашення-9490,90 грн.), що привело до утворення недоїмки в сумі 41745,27 грн.
3) Згідно розрахунку земельного податку нараховано узгоджене податкове зобов'язання по платі за землю за липень 2009р. в сумі 41745,27 грн. Термін оплати 31.08.2009 року. По лицьовій картці підприємства за станом на 31.08.2009 р. переплати не було. Проте порушуючи ст.17 Закону України від 03.07.1992р. №2535-Х11 „Про плату за землю" та п.п.5.3.1. п..5.3 ст.5 Закону України №2181-111 від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»узгоджене податкове зобов'язання погашене не своєчасно, а саме 30.11.2009р. п/п № 951 (сума погашення-8467,34 грн.),п/п №953 (сума погашення-15879,88 грн.), 21.12.2009р. п/п № 1180 (сума погашення- 17398.05 грн.), що привело до утворення недоїмки в сумі 41745,27 грн.
4) Згідно розрахунку земельного податку нараховано узгоджене податкове зобов'язання по платі за землю за серпень 2009р. в сумі 41745,27 грн. Термін оплати 30.09.2009 року По лицьовій картці підприємства за станом на 30.09.2009 р. переплати не було. Проте порушуючи ст.17 Закону України від 03.07.1992р. №2535-Х11 „Про плату за землю"та п.п.5.3.1. п..5.3 ст.5 Закону України №2181-111 від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»узгоджене податкове зобов'язання погашене не своєчасно, а саме 21.12.2009р. п/п № 1180 (сума погашення- 23074,09 грн.), 25.12..2009р. п/п № 1217 (сума погашення- 18671,18 грн.), що привело до утворення недоїмки в сумі 41745,27 грн.
5) Згідно розрахунку земельного податку нараховано узгоджене податкове зобов'язання по платі за землю за вересень 2009р. в сумі 41745,27 грн. Термін оплати 30.10.2009 року По лицьовій картці підприємства за станом на 30.10.2009 р. переплати не було. Проте порушуючи ст.17 Закону України від 03.07.1992р. №2535-Х11 „Про плату за ' землю" та п.п.5.3.1. п..5.3 ст.5 Закону України №2181-111 від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»узгоджене податкове зобов'язання погашене не своєчасно, а саме 25.12.2009р. п/п № 1217 (сума погашення-21309,90 грн.), 25.12.2009р.п/п № 1233 (сума погашення-20435,37 грн.), що привело до утворення недоїмки в сумі 41745,27 грн.
6) Згідно розрахунку земельного податку нараховано узгоджене податкове зобов'язання по платі за землю за жовтень 2009р. в сумі 41745.27 грн. Термін оплати 30.11.2009 року По лицьовій картці підприємства за станом на 30.11.2009 р. переплати не було. Проте порушуючи ст. 17 Закону України від 03.07.1992р. №2535-Х11 „Про плату за землю" та п.п.5.3.1. п.,5.3 ст.5 Закону України №2181-111 від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»узгоджене податкове зобов'язання погашене не своєчасно, а саме 25.12.2009р. п/п № 1233 (сума погашення-41745,27 грн.), що привело до утворення недоїмки в сумі 41745,27 грн.
На підставі акта перевірки №09/18/15-341/14312370 від 22.01.2010 відносно Відкритого акціонерного товариства “Севастопольський морський завод” відповідачем прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Оскаржувані податкові повідомлення - рішення підлягають визнанню незаконними та скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до п.1.7 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових і позапланових перевірок по питаннях дотримання податкового, валютного і іншого законодавства, затвердженого Наказом ГНА України від 10.08.2005 № 327, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за № 925/11205 (далі по тексту - Порядок № 327), факти виявлених порушень податкового, валютного і іншого законодавства висловлюються в акті невиїзною документальною, виїзною планової або позапланової перевірок чітко, об'єктивно і повною мірою, з посиланням на первинних або інші документи, зафіксовані в бухгалтерському і податковому обліку, які підтверджують наявність вказаних фактів.
Оскільки позивач, засобами платіжного доручення № 678 від 23.09.2009 р. на суму 41 745,27 грн. своєчасно по терміну сплати 30.09.2009 р. і в повному об'ємі погасив зобов'язання по податку на землю за серпень 2009 р. , то затвердження відповідача в акті перевірки про напрям засобів на погашення податкового боргу за травень 2009 р. безпідставні, оскільки не підтверджені документально.
Більш того, своєчасне і в повному об'ємі погашення податку на землю за серпень 2009 р. засобами платіжного доручення № 678 від 23.09.2009 р. на суму 41 745,27 грн. не дає правових підстав для застосування до платника податків штрафних санкцій у розмірі 20% за затримку граничних термінів сплати податку на землю за серпень 2009 р.
Платіжним дорученням № 952 від 25.11.2009 р. позивач 30.11.2009 р. своєчасно і в повному об'ємі провів оплату земельного податку за жовтень 2009 р. , тим самим виконав свої зобов'язання по сплаті податку за землю.
Платіжним дорученням № 1217 від 25.12.2009 р. на суму 41 745,27 грн. Позивач своєчасно по терміну сплати 30.12.2009 р. і в повному об'ємі провів оплату земельного податку за листопад 2009 р. , тим самим виконав свої зобов'язання по сплаті податку на землю, згідно вимогам ст. 17 Закону про плату за землю і п.п. 5.3.1, п. 5.3, ст. 5 Закону № 2181.
На вказане платіжне доручення відповідач посилається в акті перевірки необгрунтовано, оскільки листопад 2009 р. не входить в період, що перевіряється.
Засобами платіжного доручення від 25.12.2009 р. № 1233 позивач погасив частину податкового боргу за травень в сумі 5 235,81 грн. і податковий борг за червень і липень по 41 745,27 грн., відповідно. Всього в сумі 88 726,35 грн. Засобів на погашення податкового боргу за вересень 2009 р. не направляв.
Засобами платіжного доручення від 21.12.2009 р. № 1180 позивач погасив частину податкового боргу за травень в сумі 36 509,46 грн.
Засобів на погашення податкового боргу, за серпень 2009 р. позивач не направляв.
Оскільки позивач платіжним дорученням від 25.12.2009 р. № 1233 перерахував до бюджету 88 726,35 гривень як сплату податку на землю за травень, червень, липень 2009 р. , вказане платіжне доручення від 25.12.2009 р. № 1233 не може служити доказом погашення податку на землю за жовтень 2009 року в сумі 41 745,27 грн.
Платіжним дорученням № 952 від 25.11.2009 р. платник податків своєчасно і в повному об'ємі провів оплату земельного податку за жовтень 2009 р. , тим самим виконав свої зобов'язання по сплаті податку в повному об'ємі.
Дані в акті перевірки викладені відповідачем необ'єктивно і не підтверджуються первинними документами позивача.
У п. 1.3 Порядку № 327 визначено що, акт - службовий документ підтверджуючий факт проведення невиїзною документальною або виїзне планової або позапланової перевірки фінансово-господарською діяльність суб'єкта господарювання і що є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного і інший законодавства суб'єктами господарювання.
Відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Ця норма не встановлює право чи обов'язок саме контролюючого органу якимось чином змінювати податкові зобов'язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачене таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»або іншими законами з питань оподаткування.
Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»який є спеціальним законом з питань оподаткування, визначено вичерпний перелік заходів, які можуть вживатися контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу, проте серед них відсутній такий захід як розподіл сплаченої суми та зміна призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що змінюючи призначення платежу на свій розсуд відповідач діяв з перевищенням своїх повноважень., в ході розгляду спору відповідач не довів правомірність прийняття спірних податкових повідомлень, тому вимоги позивача про визнання їх протиправними та скасування засновані на законі і підлягають задоволенню повністю.
Повний текст постанови виготовлений 17 серпня 2010 року.
З урахуванням викладеного та керуючись статтями 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції №0000161503/0 від 03.02.2010, №0000161503/1 від 13.04.2010, №0000171503/0 від 03.02.2010, №0000171503/1 від 13.04.2010.
Копію постанови направити позивачу та відповідачу.
Постанова може бути оскаржена.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.186 КАС України, апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, що встановлений ст.254 КАС України.
Суддя підпис М.М. Кравченко
З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили.
Суддя М.М. Кравченко