79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
02 вересня 2010 р. № 2а-7255/10/1370
о 14 год., 47 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.
секретар судового засідання Черній Ю.Л.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова, представник -Кельбас Р.А. (довіреність № 94/10 від 21.01.2010 року)
доДержавного малого підприємства «Геофізичне моделювання «Геомод», представники -Сапужак О.Я., Тимощук В.Р.
простягнення заборгованості в сумі 41647,36 грн.
Державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного малого підприємства «Геофізичне моделювання «Геомод»про стягнення заборгованості в сумі 41647,36 грн.
В судовому засіданні, згідно ст. 52 КАС України, за клопотанням представника позивача допущено заміну, неналежного відповідача -Державне мале підприємство «Географічне моделювання «Геомод», належним - Науково-дослідний центр аерокосмічної інформації і екологічного моніторингу при інституті кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України -Національного космічного агентства України.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що заборгованість перед бюджетом у відповідача виникла внаслідок порушення ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Представник позивача в судовому засіданні пояснила, що відповідач є особою, відповідальною за неперерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету та зобов'язаний його сплатити.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд -
Згідно копії Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців за № 6445523 від 14.07.2010 року, Науково-дослідний центр аерокосмічної інформації і екологічного моніторингу при інституті кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України -Національного космічного агентства України перебуває у Єдиному державному реєстрі, в стані припинення підприємницької діяльності, головою комісії з припинення відповідача є Сапужак О.Я.
29.02.1994 року відповідач узятий на облік у ДПІ у Франківському районі м. Львова за № 00500055, що підтверджується копією довідки про взяття на облік платника податків № 449 від 29.01.2008 року.
12.05.2010 року позивачем проведено позапланову виїзну перевірку Науково-дослідного центру аерокосмічної інформації і екологічного моніторингу при інституті кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України -Національного космічного агентства України з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 року по 16.04.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 16.04.2010 року. За результатами проведеної перевірки складено акт № 1601/23-2/02772238.
Проведеною перевіркою крім іншого встановлено порушення вимог п.п. 8.1.2. п. 8.1. ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», внаслідок чого до бюджету, не перераховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 41229,31 грн., а також порушення п.п. «б»п. 19.2. ст. 19 цього ж Закону України, в частині неповного відображення нарахованих та виплачених доходів та п. 2.1. Порядку заповнення форми № 1 ДФ за № 451 в результаті чого за 2008-2009 роки до органів ДПС подано форми № 1 ДФ не в повному обсязі, а саме: не відображено нараховані та виплачені доходи приватним підприємцям та приватним нотаріусам за 2007-2010 роки.
27.05.2010 року, ДПІ у Франківському районі м. Львова, на підставі акту перевірки № 1601/23-2/02772238 від 12.02.2010 року, прийнято податкове повідомлення -рішення форми «Р»№ 0000871720/0, згідно якого сума податкового зобов'язання, за платежем податок з доходів фізичних осіб, складає 418,05 грн. (у тому числі, за основним платежем становить 124,15 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями становить 293,90 грн., яке відповідачем отримано 31.05.2010 року.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб»№ 889-IV від 22.05.2003 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про державну податкову службу в України»№ 509-XII від 04.12.1990 року із змінами і доповненнями, Порядком оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 року за № 327, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 року за N 925/11205, КАС України.
Згідно п. 1.15 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Згідно ч. 2.1 ст. 2 цього ж Закону, платниками податку є:
- резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи;
- нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.
Згідно ст. 8 цього ж Закону, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах ст. 7 цього ж Закону.
Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Якщо згідно з нормами цього Закону окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті, то платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.
Згідно ст. 16 цього ж Закону, сума податку за звітний місяць, яка підлягає перерахуванню до місцевого бюджету за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, визначається юридичною особою або уповноваженим підрозділом самостійно, виходячи із загальної кількості громадян, які працюють у цих підрозділах, та суми виплаченого (нарахованого) оподатковуваного доходу.
Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України.
Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Згідно п.п. «а»п. 17.2. ст. 17 цього ж Закону, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є
для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України - податковий агент.
Згідно п.п. 20.3.1. п. 20.3. ст. 20 цього ж Закону, особами, відповідальними за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу з цього податку, є при нарахуванні податку особою, на яку покладається відповідальність за таке нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету згідно з нормами цього ж Закону, - така особа - податковий агент.
Згідно п.п. 20.3.2. п. 20.3. ст. 20 цього ж Закону, у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента.
Згідно п. 1.1 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, цей Порядок розроблено для застосування посадовими особами органів державної податкової служби при оформленні матеріалів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, суб'єктами господарювання - юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами.
Згідно п. 1.3 цього ж Порядку, за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт.
Акт -службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Згідно п. 1.5. цього ж Порядку, акт невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок повинен містити систематизований виклад виявлених у ході перевірки фактів порушень норм податкового, валютного та іншого законодавства.
Згідно п. 1.7. цього ж Порядку, факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства викладаються в акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Обставини встановлені актом перевірки № 1601/23-2/02772238 від 12.02.2010 року узгоджуються із зазначеними вимогами законодавства.
Згідно п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 цього ж Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією ж статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п.п. 17.1.9. п. 17.1. ст. 17 цього ж Закону, у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в України», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції - подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Податкова заборгованість відповідача -Науково-дослідного центру аерокосмічної інформації і екологічного моніторингу при інституті кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України -Національного космічного агентства України станом на дату розгляду справи, становить 41647,36 грн., яка у встановлені законом строки не сплачена, що підтверджується вищевказаними доказами, а також довідками про заборгованість перед бюджетом, розрахунком донарахованих сум платежів та фінансових санкцій. Крім цього представник відповідача визнав позовні вимоги повністю.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.
Таким чином, позовні вимоги Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в сумі 41647,36 грн., підлягають задоволенню повністю.
Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 15 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 159-163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Науково-дослідного центру аерокосмічної інформації і екологічного моніторингу при інституті кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України -Національного космічного агентства України (ЄДРПОУ 0277223, м. Львів, вул. Горбачовського, 19) до бюджету кошти в розмірі 41647,36 грн.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду, у порядку та строки згідно ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 07.09.2010 року.
Суддя Гавдик З.В.