79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
17 серпня 2010 р. № 2а-5311/10/1370
о 12 год., 55 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.
секретар судового засідання Черній Ю.Л.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Трускавці Львівської області, представник -Бондар В.І. (довіреність № 20/10-0 від 17.06.2010 року)
до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2, представник -не з'явився
про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця
Державна податкова інспекція у м. Трускавці Львівської області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не звітується до органів ДПС з першого кварталу 1998 року, що підтверджується актом від 14.06.2010 року про порушення податкового законодавства, чим систематично порушує п. 2 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування».
Згідно п. 2 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», підставами для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задоволити повністю з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, заперечень на позовну заяву суду не надав, про що позивач був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання № 6135464.
Заслухавши пояснення представника позивача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини:
Розпорядженням голови Трускавецької міської адміністрації Львівської області № 351-р від 19.07.1994 року, відповідач зареєстрована як підприємець, що здійснює діяльність без створення юридичної особи.
Відповідач перебуває у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, згідно довідки від 10.06.2010 року за № 6108855.
Відповідач також взята 19.07.1994 року на облік платника податків за № 26, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 445/09-029 від 14.06.2010 року.
Згідно довідки ДПІ у м. Трускавці Львівської області, станом на 14.06.2010 року відповідач заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) перед бюджетом немає.
Листом Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Трускавці Львівської області № 110-2-07 від 14.06.2010 року підтверджується, що відповідач заборгованості перед Фондом не має.
Листом Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області № 1991/04-39 від 07.06.2010 року підтверджується, що відповідач заборгованості перед Фондом не має.
Листом Трускавецького міського центру зайнятості № 754/03 від 29.04.2010 року підтверджується, що відповідач у центрі зайнятості як платник страхових внесків не зареєстрована.
Листом Трускавецької міської виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 656 від 08.06.2010 року підтверджується, що відповідач у Фонді на обліку не перебуває.
Позивачем подано суду розпорядження начальника ДПІ у м. Трускавець Львівської області Р.М. Гладій від 14.06.2010 року про звернення до суду відносно неподання відповідачем -ФО-П ОСОБА_2 податкових декларацій більше одного року.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-ХІІ від 25.06.1991 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»№ 755-ІV від 15.05.2003 року із змінами і доповненнями, КАС України.
14.06.2010 року позивачем проведено перевірку про результати невиїзної перевірки своєчасності подання податкової звітності за період з 01.01.1998 року по 31.03.2010 року відповідачем, про що складено відповідний акт № 153/17-0/1798400103. Вказаною перевіркою встановлено, що відповідач в порушення вимог законодавства з першого кварталу 1998 року не подає декларацій про доходи.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі); звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності
Згідно п. 2 ч. 6 ст. 11-1 цього ж Закону України, позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин - платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом.
Згідно ч. 2 ч. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», підставами для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно ст. 49 цього ж Закону України, суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Дата надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами дев'ятою - вісімнадцятою ст. 47 цього ж Закону.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 підлягають задоволенню, оскільки вищевказаним доказами підтверджено, що відповідач протягом року не подавав органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону
Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Керуючись ст.ст. 69, 70, 160-163 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1).
3. Державному реєстратору, у відповідності до ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», направити копію постанови суду.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду, у порядку та строки згідно ст. 186 КАС України.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 20.08.2010 року.
Суддя Гавдик З.В.