про повернення позовної заяви
Львів
12.08.2010.2а-7326/10/1370
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Кравчук Володимир Миколайович, розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
ОСОБА_1
до Франківська районна адміністрація
про про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
третя особа - Львівське обласне державне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки
11.08.2010 року до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Франківської районної адміністрації, третя особа - Львівське обласне державне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки про зобов»язання вжити заходів щодо демонтажу споруди.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України) в редакції закону від 07.07.2010 р. окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч.3 ст. 18 КАС України справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
З позовної заяви вбачається, що спір виник у зв'язку із неправомірним, на думку позивача, невжиттям заходів щодо демонтажу споруди, яка оточує земельну ділянку прибудинкової території.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Таким чином, позивачем подано адміністративний позов підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Відповідно до п.2 ст.3 та ст..20 КАС України, адміністративний суд - суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ; місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України "Про судоустрій України" місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди, а також військові суди гарнізонів.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи наведене вважаю, що справа не підсудна Львівському окружному адміністративному суду, а тому позовну заяву належить повернути позивачеві, роз'яснивши позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
позовну заяву ОСОБА_3 до Франківської районної адміністрації, третя особа - Львівське обласне державне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки про зобов»язання вжити заходів щодо демонтажу споруди - повернути позивачеві.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кравчук В.М.