Постанова від 06.09.2010 по справі 2а-6954/10/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2010 р. № 2а-6954/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Лунь З.І.

при секретарі Іваськевич С.В.

за участю представників сторін:

від позивача: Сольвар О.М.

від відповідача: Гапеєв С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 09.07.2010 року ВП № 18926867 та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Сокальському районі Львівської області звернулася до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 09.07.2010 року ВП № 18926867 та зобов'язання Відділ примусового виконання рішень Департаменту ДВС вжити заходів щодо примусового виконання виконавчого листа, виданого Львівським окружним адміністративним судом від 05.02.2010 року № 2а-5978/2009 у відповідності до норм чинного законодавства України.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, зокрема зазначив, що виконавче провадження підлягало обов'язковому зупиненню на підставі п.15 ч.1 ст. 34 Закону «Про виконавче провадження»лише у тому разі, якщо заборгованість підприємства паливно-енергетичного комплексу за виконавчим документом виникла до 01.01.2005 року внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні від 06.09.2010 року, зазначив, що норми ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження»містять виключний перелік підстав, за яких виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню. Враховуючи те, що боржник ДП "Львівугілля" включений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2009 року по справі № 2а-5978/09/1370 зупинено правомірно.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ч.1 ст.181 КАСУ учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Судом встановлено, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2009 року позовні вимоги ДПІ в Сокальському районі Львівської області задоволено повністю, стягнуто з ДП "Львіввугілля" до Державного бюджету борг в розмірі 49 733 332,17 грн. На виконання зазначеної постанови 05.02.2010року видано виконавчий лист.

23.04.2010 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 18926867 на виконання виконавчого листа № 2а-5978/09/1306, виданого 05.02.2010 року Львівським окружним адміністративним судом про стягнення з Державного підприємства «Львіввугілля»(юридична адреса: 80000, Львівська область, Сокальський район, м. Сокаль, вул.. Б.Хмельницького, 26, ЄДРПОУ 32323256) до Державного бюджету борг в розмірі 49 733 332,17 грн.

Статтею 3 Закону України «Про виконавче провадження»від 21.04.1999 року № 606-XIV (з наступними змінами і доповненнями) встановлено, що примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів. Відповідно до цього Закону державною виконавчою службою підлягають виконанню, зокрема, такі виконавчі документи як виконавчі листи, що видаються судами (п. 1 ч. 2 ст. 3 Закону).

09.07.2010 року держаним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби винесено постанову про зупинення виконавчого провадження ВП № 18926867 з примусового виконання виконавчого листа № 2а-5978/09/1370 до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу".

Судом встановлено, що боржник (ДП "Львіввугілля") бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Відповідно до преамбули Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»від 23.06.2005 року № 2711-ІV, з наступними змінами та доповненнями, метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості. Цей Закон визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Пунктом 15 ст. 34 та ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства (боржника) паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до закінчення дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Стаття 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»містять визначення термінів, які вживаються в цьому Законі, зокрема, "заборгованість" -це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; "розрахункова дата" - дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2005 року.

Тобто, з аналізу наведених норм вбачається, що обов'язковому зупиненню підлягає виконавче провадження, де боржником є підприємство паливно-енергетичного комплексу згідно з Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", заборгованість якого виникла до 01.01.2005 року у зв'язку з несплатою коштів за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена, або є податковим боргом або є внеском до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України або передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії, або підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

Аналогічна позиція викладена в листі Департаменту державної виконавчої служби від 28.02.2006 року № 25-1/149. Зокрема, державним виконавцям роз'яснено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню на підставі п.15 ч.1. ст.34 Закону України "Про виконавче провадження" лише у тому разі, якщо заборгованість підприємства паливно-енергетичного комплексу за виконавчим документом виникла до 1 січня 2005 року внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, адміністративний суд перевіряє не лише вчинення дії чи бездіяльності на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й чи вчинені вони з використанням повноважень з тією метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, добросовісно, розсудливо і своєчасно.

Враховуючи вищенаведене, а також з врахуванням того, що заборгованість ДП "Львівугілля" в розмірі 49 733 332,17 грн. виникла до розрахункової дати, тобто до 01.01.2005 року (як це вбачається з постанови Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2009 року), що не заперечується сторонами, відповідачем не надано належних доказів правомірності своїх дій, суд вважає, що державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби неправомірно винесено постанову про зупинення виконавчого провадження, тому дана постанова підлягає скасуванню.

Статтею 5 Закону України "Про виконавче провадження" на державного виконавця покладено обов'язок вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі про примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.

Відтак, вимога ДПІ в Сокальському районі Львівської області про зобов'язання відповідача вжити заходи щодо примусового виконання виконавчого листа від 05.02.2010 року по справі № 2а-5978/09/1370 також підлягає задоволенню.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає, що позов слід задоволити.

Відповідно до ч.2, 5 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у формі судового збору, не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 2, 8, 11, 69-71, 86, 161-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний позов повністю.

Скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 09.07.2010 року ВП № 18926867 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа від 05.02.2010 року по справі № 2а-5978/09/1370 про стягнення з Державного підприємства "Львіввугілля" до Державного бюджету борг в розмірі 49733332,17 грн.

Зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України вжити заходи щодо примусового виконання виконавчого листа, виданого Львівським окружним адміністративним судом від 05.02.2009 року № 5978/09/1370 у відповідності до норм чинного законодавства України.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова в повному обсязі складена 09.09.2010 року.

Суддя Лунь З.І.