вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
26.08.10Справа №2а-7291/10/12/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М.,
при секретарі Тарасовій О.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дарсанстройінвест»
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправними дії та скасування рішення, спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивача - Кочетков О.О., - пред-к, дов. від 01.04.2010 р.,
від відповідача - Горохова А.К., довіреність № 12/10-0 від 13.01.10р.
Суть спору: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Дарсанстройінвест» (далі позивач) з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (далі відповідач), про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим від 19.05.10р. про анулювання реєстрації Товариства позивача платником податку на додану вартість, оформленого актом № 397/15-2.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.06.10р. відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов, в яких зазначив про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд
Позивач зареєстрований рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради 23.11.2004 р., про що видано свідоцтво (а.с. 15).
Відповідачем 19.05.2010 р. прийнятий акт № 397/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, в якому зазначено, що у зв'язку з встановленням факту не знаходження позивача за юридичною адресою, відсутністю основних засобів, комісією відповідача було прийнято рішення про анулювання реєстрації позивача платником податку відповідно до п. 9.8 “г'”ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”( а.с. 9).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Платники податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій визначені в законі України “Про податок на додану вартість”.
У п. 1.3 ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість” визначено, що платник податку це особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
У ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість” визначений порядок реєстрації осіб як платника податку на додану вартість. Будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справлення цього податку.
У п. 9.8 ст. 9 Закону зазначені випадки анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість.
Відповідно до пп. “ґ”п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що реєстрація особи як платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадку, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Порядок проведення процедури реєстрації та анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначено Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000р. №79, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.04.2000р. за №208/4429 (далі Положення).
Відповідно до п.25 зазначеного Положення реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону “Про податок на додану вартість”.
Так, п. 25.2 Положення передбачено, що анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу.
У відповідності до п.п. 25.2.2 Положення рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою N 6-ПДВ, який складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону. Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість уважається днем прийняття такого рішення.
П.п. 25.2.1 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість передбачає, що органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "г" пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), у тому числі:
-повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру, відомостей з ЄДРПОУ чи інших державних реєстрів, якими підтверджується припинення (ліквідація) юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, представництва нерезидента (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону);
-судового рішення, повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру щодо скасування державної реєстрації платника податку або визнання недійсними змін до установчих документів (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону).
Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою органу державної податкової служби може бути оскаржене відповідно до чинного законодавства. Підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою органу державної податкової служби, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення органу державної податкової служби про відміну анулювання реєстрації та скасування акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Рішення із копіями відповідних документів направляються до Державної податкової адміністрації України для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру (п.25.4 Положення) .
Під час розгляду справи судом встановлено, що адреса - м. Сімферополь, вул. Будьоного, 24, корп.1, зазначена як місце розташування позивача у його реєстраційних документах .
Матеріали справи свідчать про те, що позивач відповідно до договору оренди від 10.12.2007 р. користується приміщенням загальною площею 10м/2, що розташовано за адресою: м. Сімферополь, вул. Будьоного, 32 (а.с. 10). Вказане приміщення передано позивачу в якості службових приміщень та він зазначає його, як фактичну адресу.
Відповідно п. 4.1, 4.3 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року N 80, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 року за N 172/2612 (далі Порядок № 80) узяття на облік як платників податків - юридичних осіб та відокремлених підрозділів юридичних осіб здійснюється за їх місцезнаходженням відповідними органами державної податкової служби після внесення відомостей про них до Єдиного державного реєстру. Підставою для взяття юридичної особи на облік в органі державної податкової служби є надходження до цього органу відомостей з відповідної реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи. Довідка про взяття на облік платника податків за ф. N 4-ОПП є єдиним документом, який підтверджує взяття платника податків на облік в органі державної податкової служби згідно з п. 4.19 Порядку обліку.
При призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб. Про результати роботи із встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків підрозділи податкової міліції надають інформацію підрозділам з обліку платників податків. Якщо підрозділами податкової міліції підтверджено відсутність за місцезнаходженням юридичної особи, яка включена до Єдиного державного реєстру, то підрозділи з обліку платників податків до відповідного державного реєстратора (органу державної реєстрації) надсилають повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП (п. 11.5 Порядку № 80).
Під час розгляду справи відповідачем надана копія Довідки про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, оформленої відділом податкової міліції ДПІ в м. Сімферополі за №944/26-34 від 19.04.2010р., в якій зазначено про не встановлення факту знаходження позивача за адресою: м. Сімферополь, вул. Будьоного, 24, корп. 1 (а.с. 24).
Представник відповідача зазначив, що на підставі цієї довідки і був складений акт № 397/5-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Під час розгляду справи відповідачем в порядку, передбаченому ст.71 КАС України, не надані докази того, що 19.05.2010р. при складені акту №397/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, йому було невідомо про знаходження позивача за фактичною адресою : м. Сімферополь, вул. Будьоного, 32, натомість судом встановлено, що з 15.02.10р. по 02.03.10р. працівниками ДПІ була проведена планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання податкового та валютного законодавства, яка проводилася саме за фактичною адресою позивача: м. Сімферополь, вул. Будьоного, 32.
Під час розгляду справи позивачем надані докази того, що вже після складення акту №397/15-2, відповідач надіслав зазначений акт позивачу саме за адресою: м. Сімферополь, вул. Будьоного, 24, корп. 1, який був отриманий позивачем що підтверджується повідомленням про отримання поштового відправлення.
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази того, що на час прийняття 19.05.2010р. рішення існували будь-яки підстави для анулювання реєстрації позивача в якості платника ПДВ визначені в Положенні про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000р. №79, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.04.2000р. за №208/4429.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що при складанні 19.05.2010р. акту №397/15-2 про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість відповідач діяв при неповному з'ясуванні обставин справи, в умовах відсутності акту перевірки місцезнаходження платника податків, необхідність складання якого визначена у п. 11.5 Порядку № 80.
З огляду на зазначене вище суд приходить до висновку, що мають бути задоволенні позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасуванню рішення відповідача про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, оформленого актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №397/15-2 від 19.05.2010 р.
Під час судового засідання, яке відбулось 26.08.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 01.09.2010 р.
Керуючись ст.ст. 98, 160-163 КАС України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Дарсанстройінвест» в якості платника податку на додану вартість, яке оформлене актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №397/15-2 від 19.05.2010 р.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дарсанстройінвест» судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Котарева Г.М.