Рішення від 27.06.2023 по справі 440/2751/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/2751/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 березня 2023 року позовну заяву залишено без руху.

03 квітня 2023 року до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви, до якого додано позовну заяву (уточнену) від 03 квітня 2023 року /а.с. 60-66/, у якій позивач зазначає як відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (надалі - відповідач; ГУ ПФУ в Хмельницькій області) та просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 23 лютого 2023 року п/с №163750002081 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 16 лютого 2023 року з урахуванням довідок Головного управління ДПС у Полтавській області від 06.02.2023 за №16/16-31-11-02-26, від 15.02.2023 року за №57/16-31-10-02-09 та від 15.02.2023 №58/16-31-10-02-09.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 16.02.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії згідно Закону України "Про державну службу", до якої додав пакет документів. За результатами розгляду цієї заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняло рішення від 23.02.2023 п/с №163750002081 про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що згідно поданих документів необхідний стаж позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій державних службовців складає менше як 10 років. Позивач вважає це рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, посилаючись на те, що на момент звернення із заявою про призначення пенсії за віком згідно із Законом України "Про державну службу" він досяг 62 років (мав повних 64 роки), станом на 01.05.2016 мав не менше 10 років стажу державної служби та займав посаду, віднесену до категорій посад державної служби. Вказує, що станом на 23.02.2023 мав стаж державної служби 27 років 08 місяців 10 днів. Позивач вважає, що набув право на призначення пенсії за віком на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII та пункту 10 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 №889-VIII.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/2715/23, клопотання позивача про залучення третьої особи задоволено, залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача; вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази від відповідача та від третьої особи.

18 квітня 2023 року електронною поштою та 21 квітня 2023 року у паперовій формі до суду надійшли пояснення третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо позову /а.с.76-77, 124-127/, у яких представник третьої особи зазначає, що позивач 16.02.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перехід на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". За принципом екстериторіальності заява позивача розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яким прийнято рішення від 23.02.2023 №163750002081 про відмову в переведенні пенсії, оскільки згідно поданих документів необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій державних службовців складає менше 10 років.

27 квітня 2023 року до суду надійшов відзив відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на позовну заяву /а.с. 184-189/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що законодавець чітко окреслив правила, що підлягають застосуванню при призначені пенсії державним службовцям після 01 травня 2016 року, а саме ті з них, що статтею 37 Закону № 3723-ХІІ встановлені для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Ці правила визначені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ. Згідно матеріалів пенсійної справи, стаж державної служби ОСОБА_1 становить 3 роки 29 днів. Звертає увагу суду, що не підлягають зарахуванню до стажу державної служби періоди роботи позивача на посадах в комсомольських та партійних органах. Пояснює, що до стажу державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VІІ може бути віднесено стаж роботи у партійних, профспілкових, комсомольських організаціях на виборних посадах. Будь-яких доказів обрання позивача на вказані посади чи належність цієї посади до виборних матеріали справи не містять. Крім того, вважає, що не підлягають зарахуванню до стажу державної служби періоди роботи позивача в органах податкової служби. Вказує, що довідки від 15.02.2023 № 58/16-31-10-02-09 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією», № 57/16-31-10-02-09 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)» та № 16/16-31-11-02-26 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби» видані позивачу податковим органом безпідставно, а рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 23 лютого 2023 року п/с № 163750002081 правомірно ОСОБА_2 у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу”.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 травня 2023 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін в режимі відеоконференції в приміщенні суду у справі №440/2751/23.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 05.07.2018 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 183/.

На час виникнення спірних правовідносин позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.

16.02.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перехід на інший вид пенсії за Законом України "Про державну службу" /а.с. 16, 172/.

До цієї заяви позивач додав пакет документів, що зазначений у розписці-повідомленні від 16.02.2023 за №412 /а.с. 174/, у тому числі, довідку Головного управління ДПС у Полтавській області від 06.02.2023 №16/16-31-11-02-26 про підтвердження стажу державної служби /а.с.176-181/, довідку Головного управління ДПС у Полтавській області від 15.02.2023 року №57/16-31-10-02-09 /про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) а.с. 34/ та довідку Головного управління ДПС у Полтавській області від 15.02.2023 №58/16-31-10-02-09 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) /а.с. 169-171/.

Відповідно до положень пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1 (далі - Порядок №22-1, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

З урахуванням принципу екстериторіальності заяву та документи ОСОБА_1 в електронному вигляді було передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

23.02.2023 за результатами розгляду вказаної заяви ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії п/с №163750002081, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що під час розгляду заяви виявлено, що згідно поданих документів необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців складає менше як 10 років /а.с. 13, 182/.

Позивач не погодився з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 23.02.2023 п/с №163750002081 про відмову у перерахунку пенсії та звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 23.02.2023 п/с №163750002081 про відмову у перерахунку пенсії, суд дійшов таких висновків.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Конституції України).

Статтею 10 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІ (надалі - Закон № 889-VІІ), згідно частини 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року (надалі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 60 років - які народилися по 31 грудня 1952 року; 60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року; 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.

Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до приписів частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, до 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016, відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723-ХІІ.

Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 899 "Про державну службу") зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права викладено у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі №591/6970/16-а.

Як вбачається з розрахунку страхового стажу позивача, страховий стаж ОСОБА_1 становить 45 років 2 місяці 19 днів.

Станом на день звернення позивача із заявою до органу Пенсійного фонду України (на 16.02.2023) позивач досяг 64 років.

Згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 16.11.1992 позивач призначений в порядку переведення консультантом з питань депутатської діяльності, роботи постійних комісій Ради організаційного Відділу секретаріату обласної Ради народних депутатів, 20.04.1994 ОСОБА_1 прийняв присягу державного службовця, 21.04.1994 позивачу присвоєно 9 ранг державного службовця (5 категорія), 15.09.1994 призначений в порядку переводу заступником завідуючого фінансово-господарським відділом секретаріату Ради народних депутатів, 03.02.1995 позивач призначений на конкурсній основі на посаду завідуючого фінансово-господарським відділом, присвоєно 8 ранг державного службовця (4 категорія), 14.12.1995 - звільнений у зв'язку з переведенням в секретаріат обласної державної адміністрації, п. 5 ст. 36 КзПП України.

На підставі статті 25 Закону №3723-ХІІ позивачу зараховано пенсійним органом стаж державної служби за період з 16.11.1992 по 19.04.1994 (1 рік 5 місяців 4 дні) та з 20.04.1994 по 14.12.1995 (1 рік 7 місяців 25 днів), що підтверджується розрахунком стажу ОСОБА_1 /а.с. 183/.

Згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 позивач працював (служив) на посадах в Державній податковій адміністрації в Полтавській області з 30.12.1999 по 30.01.2012, на посадах в Державній податковій службі у Полтавській області з 31.01.2012 по 27.05.2013, на посадах у Головному управлінні Міндоходів у Полтавській області з 28.05.2013 по 09.04.2015, на посадах у Головному управлінні ДФС у Полтавській області з 10.04.2015 по 30.09.2019 та на посадах в Головному управлінні ДПС у Полтавській області з 01.10.2019 по 07.05.2021.

Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 (чинним до 01.05.2016, тобто в період проходження позивачем служби в податкових органах) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Згідно пункту 2 цього Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

При цьому, відповідно до статті 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 N 509-XII (у редакції, що діяла з 01.02.1994) Державна податкова служба складається з Головної державної податкової інспекції України, державних податкових інспекцій по Республіці Крим, областях, районах, містах і районах у містах.

За визначенням статті 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 N 509-XII (у редакції, що діяла з 14.02.1998) до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).

Згідно з приписами статті 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 N 509-XII (у редакції, що діяла з 01.01.2011) до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" від 05.07.2012 №5083-VI, який набрав чинності 12.08.2012, доповнено Податковий кодекс України розділами XVIII-1 та XVIII-2, у тому числі "Статтею 344. Пенсійне забезпечення посадових осіб органів державної податкової служби 344.1. Пенсійне забезпечення посадових осіб органів державної податкової служби України здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого Законом України "Про державну службу".

Аналізуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що до стажу державної служби ОСОБА_1 підлягає зарахуванню робота (служба) на посадах в Державній податковій адміністрації в Полтавській області з 30.12.1999 по 30.01.2012, на посадах в Державній податковій службі у Полтавській області з 31.01.2012 по 27.05.2013, на посадах у Головному управлінні Міндоходів у Полтавській області з 28.05.2013 по 09.04.2015, на посадах у Головному управлінні ДФС у Полтавській області з 10.04.2015 по 30.09.2019 та на посадах в Головному управлінні ДПС у Полтавській області з 01.10.2019 по 07.05.2021.

Однак, у порушення наведених вище норм права, відповідачем не зараховано до стажу державної служби роботу (службу) ОСОБА_1 зазначені вище періоди роботи на посадах державної податкової служби, зокрема, на посадах в Державній податковій адміністрації в Полтавській області, в Державній податковій службі у Полтавській області, у Головному управлінні Міндоходів у Полтавській області, в Головному управлінні ДФС у Полтавській області, в Головному управлінні ДПС у Полтавській області.

Отже, стаж державної служби Солопа В.В. станом на 01.05.2016 складав більше 10 років та станом на 01.05.2016 позивач займав посаду головного державного інспектора відділу матеріального забезпечення та розвитку інфраструктури Головного управління ДФС у Полтавській області та мав спеціальне звання радника податкової та митної служби ІІІ рангу, що підтверджується відомостями трудової книжки ОСОБА_1 /зворот а.с. 109, а.с. 110/.

Згідно військового квитка ОСОБА_1 позивач проходив службу в Збройних Силах Союзу РСР з 14.09.1985 по 03.08.1987 /а.с. 32/, який зарахований до страхового стажу позивача в розмірі 1 рік 10 місяців 20 днів /а.с. 183/, проте не зарахований пенсійним органом до стажу державної служби.

Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (чинний до 01.05.2016, тобто в період роботи позивача на державній службі) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на врахування до стажу державної служби проходження служби у Збройних Силах у період з 14.09.1985 по 03.08.1987 (1 рік 10 місяців 20 днів).

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 27.12.2019 у справі №500/2565/18.

Суд зазначає, що згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 у період з 24.11.1981 по 25.10.1984 позивач був затверджений секретарем комітету комсомолу ПТРЗ Ленінського районного комітету ЛКСМ України м. Полтави, з 04.11.1987 по 08.06.1990 ОСОБА_1 працював на посадах інструкторів у Ленінському райкомі Компартії України, з 09.06.1990 по 15.11.1992 позивач працював помічником заступника голови Обласної Ради народних депутатів.

Вказані періоди роботи позивача зараховані пенсійним органом до страхового стажу ОСОБА_1 та не зараховані до стажу державної служби.

Абзацами 1, 2 та 3 пункту 2 Порядку № 283 встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

Крім того, відповідно до пункту 3 Постанови № 283 до державної служби включається також час роботи в організаціях, передбачений абзацом 4 пункту 3 Положення № 1049.

Відповідно до абзацу 4 пункту 3 Порядку № 1049, до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 Кодексу законів про працю України.

Відповідно до статті 118 Кодексу законів про працю України до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років зараховується, зокрема, стаж роботи в партійних, профспілкових і комсомольських на виборних посадах.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 07.02.2019 у справі №742/1718/17.

Позивачем не надано до суду належних та допустимих доказів того, що посада секретаря комітету комсомолу ПТРЗ Ленінського районного комітету ЛКСМ України м. Полтави, посади інструктора оргвідділу райкому партії, інструктора промислово-транспортного відділу райкому партії, інструктора організаційного відділу райкому партії Ленінського райкому Компартії України, посада помічника заступника голови Обласної Ради народних депутатів були виборними посадами.

Відтак, страж роботи ОСОБА_1 на вказаних посадах не підлягає зарахуванню до стажу державної служби позивача.

Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми законодавства, якими врегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 23 лютого 2023 року п/с №163750002081 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 прийняте відповідачем не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Висновки суду у даній справі відповідають висновкам щодо застосування норм права, викладеним у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі №465/7218/16-а.

Адміністративний суд не може підміняти уповноважений орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань по суті, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Питання про наявність підстав для призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу", пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ, відноситься до повноважень органу Пенсійного фонду, у даному випадку визначеного за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Хмельницькій області, і, за відсутності всіх вихідних даних, необхідних для вирішення цього питання, не може бути розглянуте по суті судом.

При цьому суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 07.03.2018 у справі №233/2084/17.

Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.

За таких обставин, вимоги позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 16 лютого 2023 року з урахуванням довідок Головного управління ДПС у Полтавській області від 06.02.2023 за №16/16-31-11-02-26, від 15.02.2023 року за №57/16-31-10-02-09 та від 15.02.2023 №58/16-31-10-02-09 суд залишає без задоволення.

Водночас суд з метою ефективного поновлення прав позивача вважає за необхідне, керуючись приписами частини 2 статті 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 лютого 2023 року про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням висновків суду.

Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Частинами 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 1073 грн. 60 коп., що підтверджується квитанцією №0.0.2902907396.1 від 15.03.2023 /а.с. 8/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /а.с. 55/.

Таким чином, при частковому задоволенні позову ОСОБА_1 суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 536,80 грн. ( 1073,60 грн./2).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Г.Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, ідентифікаційний код 21318350), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 23 лютого 2023 року п/с №163750002081 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 лютого 2023 року про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 536 грн. 80 коп. (п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич