Рішення від 27.06.2023 по справі 420/12296/23

Справа № 420/12296/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; адреса: вул.Канатна, буд.83, м.Одеса, 65012) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

29 травня 2023 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій представник позивача просить суд:

визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 03.11.2021 року №20549-19850/Д-02/8-1500/21 в проведенні перерахунку та виплати розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 13.09.2021 року №33/36-4077 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення;

зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати, виплати та виплачувати пенсійне забезпечення ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 13.09.2021року №33/36-4077 зважаючи на зазначені в ній основні та додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням вже виплачених сум;

розглянути наявну справу в порядку спрощеного позовного провадження.

Разом із позовною заявою подане клопотання про поновлення процесуальних строків, в якому представник позивача просить поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа №420/12296/23 розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 05.06.2023 року поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, визнавши поважними причини його пропуску; позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст.263 КАС України); витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на різних посадах, в тому числі начальницького складу ГУМВС України в Одеській області. Після звільнення отримує пенсію в Головному управлінні пенсійного фонду України в Одеській області. Позивач звернувся до ДУ ТМО МВС України по Одеській області з заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 року. Вказана довідка ДУ від 13.09.2021 № 33/36-4077 з заявою від 06.10.2021 була надана відповідачу. Наприкінці 2021 позивач отримав відповідь відповідача від 03.11.2021 № 20549-19850/Д- 02/8-1500/21, якою позивачу протиправно відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки «рішення про перерахунок не прийняв Уряд». При цьому, будь-яких законних підстав для не проведення перерахунку відповідачем не наведено та роз'яснено можливість оскарження відмови до суду. Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправними, у зв'язку з чим звертається з цим позовом до суду.

19.06.2023 року відповідач подав суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що він діяв у межах наданих йому повноважень, відповідно до Закону, та у спосіб і в порядку визначеному ним, у зв'язку з чим просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. З позовом позивач звернувся у 2023 році, при цьому позовні вимоги стосуються перерахунку пенсії починаючи з 01.12.2019 року, а тому позивачем пропущено строки позовної давності без поважних на те підстав. Представник відповідача вказав, що на підставі Постанови №103 відповідне відомство вже направляло довідку для проведення перерахунку пенсії, Управлінням на виконання Постанови №103 у 2018 році проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Нових рішень Уряду щодо зміни складових чи їх числового значення не приймалось, довідка від 13.09.2021 року надана Управлінню з порушенням вимог Порядку №45, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою про розмір грошового забезпечення.

19.06.2023р. ГУПФ України в Одеській області на виконання ухвали від 05.06.2023р. подало суду лист, в якому зазначило, що у зв'язку із запровадженням воєнного стану на території України пенсійна справа позивача передана за межі Одеської області, а тому надати суду копію пенсійної справи позивача у відповідача немає можливості.

22.06.2023 року представник позивача подав суду відповідь на відзив, яку суд не приймає до розгляду як заяву по суті справи з огляду на положення ч.4 ст.263 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 отримує пенсію відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та наразі перебуває на обліку ГУПФ України в Одеській області.

13.09.2021 року за №33/36-4077 Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” складено нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом за листопад 2019 року з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.11.2019р. №826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019р. у зразковій справі №160/8324/19 згідно із Постановою КМУ №988; довідка надана до ГУПФ України в Одеській області позивачем разом із заявою від 05.10.2021 року.

Згідно довідки від 13.09.2021 року №33/36-4077 розмір грошового забезпечення позивача складається із наступних складових:

Посадовий оклад - 3000 грн.;

Оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200 грн.;

Надбавка за стаж служби в поліції (40%) - 2080 грн.;

Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (59,75%) - 4349,80 грн.;

Премія (49,95%) - 5809,09 грн.

Усього 17438,89 грн. (а.с.21).

06.10.2021 позивач звернувся із заявою від 05.10.2021 року до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку його пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення (а.с.20), на що отримав лист (відповідь) від 03.11.2021 року від Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області, у якій вказано, що позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з тієї підстави, що рішень Уряду, згідно яких можливо б було провести перерахунок пенсії, не приймалось (а.с.22).

Не погоджуючись із цим, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

В рішенні від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України “Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист” (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.

Тобто набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 11.10.2011 № 10-рп/2011).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до абз.12 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей” перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 1-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

Суд наголошує на тому, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Державною установою.

Разом з тим, відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 р. №103 (далі за текстом - Постанова №103).

Пунктом 3 Постанови №103 постановлювалося перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським).

Поряд із цим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019р. у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019р., визнано протиправним та скасовано пункт 3 вказаної Постанови №103.

На час звернення позивача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення п. 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103, визнані судом протиправними та скасовані, з 19.11.2019 р.

Разом з тим, порядок дій, які повинні вчинити, у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та органи Міністерства внутрішніх справ, у зв'язку із втратою чинності положеннями пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 не змінився.

Судом встановлено, що оновлена довідка про розмір грошового забезпечення отримана Головним управлінням ПФУ в Одеській області - довідка від 13.09.2021 року за №33/36-4077. Факт отримання вказаної довідки не заперечується відповідачем, а його доводи щодо видачі цієї довідки з порушенням встановленого порядку нічим не підтверджені та не обґрунтовані, а також не враховано, що ухвалою від 05.06.2023 року позивачу поновлено строк звернення до суду з позовом.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі №553/3619/16-а.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області після одержання довідки Державної установи від 13.09.2021 року за №33/36-4077 зобов'язане перерахувати пенсію позивачу після набрання законної сили рішенням у справі №826/12704/18, яким визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, а відмова у проведенні такого перерахунку є протиправною та такою, що порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправними дії по відмові Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, оформлені листом від 03.11.2021 року №20549-19850/Д-02/8-1500/21, в проведенні перерахунку та виплати розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» від 13.09.2021 року з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення; зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити пенсійне забезпечення ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» від 13.09.2021року №33/36-4077 зважаючи на зазначені в ній основні та додаткові види грошового забезпечення, здійснивши виплату йому різниці між нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.

Суд вважає помилковою позицію позивача, що пенсію слід виплачувати (без визначення певного строку) з 01.12.2019 року, адже це спричинить наслідки у вигляді виплати пенсії у певному розмірі протягом невизначеного часу. При цьому терміни «виплачувати» та «виплатити» мають відмінності та саме в обставинах даної справи слід присудити обов'язок ГУПФ України в Одеській області виплатити пенсію позивачу за даними, зазначеними у довідці від 13.09.2021 року, за період з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку пенсії, тому у такій редакції вимоги відмовляє.

Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд відхиляє посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду з позовом, оскільки при відкритті провадження у справі суд ухвалою від 05.06.2023 року поновив ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, визнавши поважними причини його пропуску.

Відповідачем законність оскаржуваної відмови не доведена, а його доводи суд відхиляє з вищенаведених мотивів.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір”, інші судові витрати для розподілу відсутні.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 263, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; адреса: вул.Канатна, буд.83, м.Одеса, 65012) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії по відмові Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, оформлені листом від 03.11.2021 року №20549-19850/Д-02/8-1500/21, в проведенні перерахунку та виплати розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» від 13.09.2021 року з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385) перерахувати та виплатити пенсійне забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об?єднання МВС України по Одеській області» від 13.09.2021 року №33/36-4077 зважаючи на зазначені в ній основні та додаткові види грошового забезпечення, здійснивши виплату йому різниці між нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.

У задоволенні решти позовних вимог -відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя М.М. Аракелян