Рішення від 26.06.2023 по справі 420/8965/23

Справа № 420/8965/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 24.04.2023 надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 23.09.2022 №1749636-2413-1504, №1749638-2413-1504 та №1749647-2413-1504.

27.04.2023 ухвалою прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, у задоволенні заяви представника позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 04.09.2020 між ОСОБА_2 та Войничівською сільською радою Захарівського району Одеської області був укладений договір оренди невитребуваної земельної ділянки (паю) №17/11/12, площею 6,49 га, кадастровий номер: 5125280900:01:001:0697/5125280900:01:001:0694/5125280900:01:001;0695. 05.04.2021 між ФОП ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був укладений договір суборенди вищевказаної невитребуваної земельної ділянки (паю) № 3/2021 / 5/2021 / 6/2021 та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.04.2021. Вказаний договір суборенди не суперечить та повністю відповідає вищевказаному договору оренди. Відповідно до пункту 9, розділу «Суборендна плата» суборендна плата вноситься Суборендарем у грошовій формі та розмірі 8% від нормативної грошової оцінки, що становить 15724,80 грн/15724,80/14068,24 грн. Нормативна грошова оцінка, на момент укладення Договору, відповідно до пункту 5, розділу «Об'єкт суборенди» Договору, складала 196560,03грн/196560,03грн/16853,08грн. Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки нормативна грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки була змінена і станом на вересень 2022 року становить 204223,26 грн/211358,59грн/196165,35 грн та склала 16337,86грн/16908,69грн/15693,20 грн. На рахунок Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області була внесена орендна плата з фізичних осіб у розмірі 16338 грн/16909грн/15693. Відповідно умов договору, зобов'язання щодо сплати орендної плати було виконано повністю. Самостійно розрахувавши суму, яка вказана в повідомленні-рішенні було виявлено, що загальна сума до сплати співпадає із сумою розрахунку 12% нормативної грошової оцінки. В той час як у договорі вказано 8% від нормативної грошової оцінки. Позивач наполягає, що підстави для зміни орендної плати відсутні, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС Одеської області є необґрунтованим та належить до скасування.

Ухвалу від 27.04.2023 відповідачем отримано в електронному кабінеті в системі «Електронний суд» 28.04.202 (доставлено 27.04.2023 о 22:17), однак відзив на позов від відповідача до суду станом на дату прийняття даного рішення не надійшов.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

04.09.2020 між Войничівською сільською радою Захарівського району Одеської області та ОСОБА_2 укладено аналогічні за змістом договори оренди невитребуваної земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за кадастровим номером:

- 5125280900:01:001:0694, площею 6,4900 га, яка розташована за адресою: Одеська область, Захарівський район, Войничівська сільська рада (а.с.16-21);

- 5125280900:01:001:0697, площею 6,4900 га, яка розташована за адресою: Одеська область, Захарівський район, Войничівська сільська рада (а.с.22-27);

- 5125280900:01:001:0695, площею 6,4900 га, яка розташована за адресою: Одеська область, Захарівський район, Войничівська сільська рада (а.с.28-33).

Пунктом 5 вказаних договорів визначено, що Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 196560,03 грн/196560,03 грн/176853,08 грн відповідно.

Розділом «Орендна плата» даних договорів визначено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 8% (вісім відсотків) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації.

Орендна плата вноситься у такі строки: з 01 по 30 серпня кожного року. Орендар за погодженням з Орендодавцем може перенести термін виплати орендної плати.

Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності; в інших випадках, передбачених законом.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку (п.33 договору оренди).

Зазначені договори були зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с.34-36).

17.11.2020 Захарівською селищною радою прийнято рішення № 13-VIII «Про реорганізацію юридичних осіб сільських рад шляхом приєднання до Захарівської селищної ради», згідно якого Войничівську сільську раду Захарівського району Одеської області приєднано до Захарівської селищної ради. Захарівська селищна рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Войничівської сільської ради.

15.04.2021 між ФОП ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено аналогічні за змістом договори суборенди невитребуваної земельної ділянки (паю):

- № 5/2021 (а.с.37-42) відповідно до якого Суборендодавець надає, а суборендар приймає у строкове платне користування не витребувану земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за кадастровим номером: 5125280900:01:001:0694, площею 6,49 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (за межами населенного пункту). В суборенду передається земельна ділянка загальною площею 6,49 гектара, в тому числі 6,49 га ріллі. Право оренди невитребуваної земельної ділянки (паю) належить Суборендодавцеві на підставі договору оренди невитребуваної земельної ділянки (паю) з Войничівською сільською радою Захарівського району Одеської області від 04 вересня 2020 року №11 (п.2 договору суборенди). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 196560,03 грн (п.5 договору суборенди);

- № 6/2021 (а.с.43-48) відповідно до якого Суборендодавець надає, а суборендар приймає у строкове платне користування не витребувану земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за кадастровим номером: 5125280900:01:001:0695, площею 6,49 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (за межами населенного пункту). В суборенду передається земельна ділянка загальною площею 6,49 гектара, в тому числі 6,49 га ріллі. Право оренди невитребуваної земельної ділянки (паю) належить Суборендодавцеві на підставі договору оренди невитребуваної земельної ділянки (паю) з Войничівською сільською радою Захарівського району Одеської області від 04 вересня 2020 року №12 (п.2 договору суборенди). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 176853,08 грн (п.5 договору суборенди);

- № 3/2021 (а.с.49-54) відповідно до якого Суборендодавець надає, а суборендар приймає у строкове платне користування не витребувану земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за кадастровим номером: 5125280900:01:001:0697, площею 6,49 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 (за межами населенного пункту). В суборенду передається земельна ділянка загальною площею 6,49 гектара, в тому числі 6,49 га ріллі. Право оренди невитребуваної земельної ділянки (паю) належить Суборендодавцеві на підставі договору оренди невитребуваної земельної ділянки (паю) з Войничівською сільською радою Захарівського району Одеської області від 04 вересня 2020 року №17 (п.2 договору суборенди). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 196590,03 грн (п.5 договору суборенди);

Розділом «Орендна плата» даних договорів суборенди визначено, що Суборендна плата вноситься Суборендарем у грошовій формі та розмірі 8% (вісім відсотків) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 15724,80 грн (договір №5/2021) / 14068,24 грн (договір №6/2021) / 15724,80 грн (договір №3/2021) на рік. Суборендна плата перераховується Суборендарем безпосередньо до бюджету Захарівської територіальної громади Роздільнянського району Одеської області. Обчислення розміру суборендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації.

Суборендна плата вноситься у такі строки: з 01 по 30 серпня кожного року. Суборендар, за погодженням з Суборендодавцем, може перенести термін виплати суборендної плати.

Розмір суборендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних розмірів суборендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначних законодавством; погіршення стану суборендованої земельної ділянки не з вини суборендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності; в інших випадках, передбачених законом.

Також, судом встановлено, що 17.06.2021 рішенням Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області №416-VIІІ «Про встановлення ставок орендної плати за землю на території Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області на 2022 рік» ставка орендної плати за землю сільськогосподарського призначення на території Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області на 2022 рік складає 8 % до нормативної грошової оцінки (в разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати).

Зазначені договори суборенди були зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с.55-57).

13.02.2023 ФОП ОСОБА_1 сплачено 16338,00 грн орендної плати за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5125280900:01:001:0697, що підтверджується квитанцією №49 від 13.02.2023 (а.с.58).

28.11.2022 ФОП ОСОБА_1 сплачено 15693,20 орендної плати за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5125280900:01:001:0695, що підтверджується квитанцією №49 від 28.11.2022 (а.с.59).

27.02.2023 ФОП ОСОБА_1 сплачено 16909,00 орендної плати за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5125280900:01:001:0694, що підтверджується квитанцією №7 від 27.02.2023 (а.с.60).

Головним управлінням ДПС в Одеській області відносно позивача 23.09.2022 прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №1749636-2413-1504 на суму 23587,20 грн орендної плати з фізичних осіб за 2022 рік щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5125280900:01:001:0697 (а.с.69);

- №1749638-2413-1504 на суму 23587,20 грн орендної плати з фізичних осіб за 2022 рік щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5125280900:01:001:0694 (а.с.70);

- №1749647-2413-1504 на суму 21222,37 грн орендної плати з фізичних осіб за 2022 рік щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5125280900:01:001:0695 (а.с.71).

Позивач, не погоджуючись з такими податковими повідомленнями-рішеннями, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Статтею 92 Конституції України визначено, що виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу ХIII Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.

Об'єктами оподаткування орендною платою є земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (підпункт 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України).

Пунктом 271.1 статті 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII ПК України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Відповідно до п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з п.288.1 - пп.288.5.3 п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

- не може бути меншою за розмір земельного податку:

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

- може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Відповідно до ч. 1-3 ст.21 Закону України «Про оренду землі» (далі - Закон № 161-XIV), обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно ст.1 Закону України «Про оцінку земель» (далі - Закон № 1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до пп. 14.1.125 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з ч.5 ст.5 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до ч.3 ст.18 Закону Закон № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Частинами 1 та 2 ст.20 Закону № 1378-IV визначено, що за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно із частиною першою, третьою та четвертою статті 23 Закону № 1378-IV технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Отже, орендна плата за користування землею комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцю. При визначенні розміру орендної плати, у випадку передачі в оренду земель комунальної власності, має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки.

Як встановлено судом, у зазначених вище договорах оренди невитребуваної земельної ділянки (паю) та у договорах суборенди невитребуваної земельної ділянки (паю) річна орендна плата встановлена в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки землі.

Також, рішенням Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області № 416-VІІІ «Про встановлення ставок орендної плати за землю на території Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області на 2022 рік» від 17.06.2021 року встановлено на території Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області ставки орендної плати за землю на 2022 рік, зокрема 8% на рік від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

У пункті 12 договорів оренди невитребуваної земельної ділянки (паю) від 04.09.2020 року сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 32 договорів оренди невитребуваної земельної ділянки (паю) зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.

Відтак, враховуючи те, що за змістом пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України та статті 21 Закону № 161-XIV орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то з урахуванням умов договору оренди, укладеного сторонами спору, підставою для перегляду розміру (ставки) орендної плати має бути саме законодавча зміна граничного (мінімального чи максимального) розміру такої плати або зміна розміру земельного податку, а не рішення органів місцевого самоврядування.

Згідно із ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Підпунктом 1 пункту а) ч.1 ст.33 Закону № 280/97-ВР визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, щодо підготовки і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.

До переліку повноважень селищних рад у галузі земельних відносин, визначеного у статті 12 ЗК України, не належить законодавче встановлення або зміна граничного (мінімального та максимального) розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, оскільки такі повноваження з огляду на положення статті 288 Податкового кодексу України належать Верховній Раді України - єдиному органу законодавчої влади в Україні.

Тобто, орган місцевого самоврядування має діяти відповідно до закону при вирішенні питань регулювання земельних відносин, у тому числі і щодо встановлення ставки земельного податку, мінімальний та максимальний розмір якого встановлюється у ПК України.

В спірних правовідносинах рішення Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області № 416-VІІІ від 17.06.2021 «Про встановлення ставок орендної плати за землю на території Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області на 2022 рік» не є законодавчою зміною орендної плати.

Отже, оскільки пунктами 9 договорів оренди невитребуваної земельної ділянки (паю) та договорів суборенди невитребуваної земельної ділянки (паю) визначено, що розмір орендної плати за землю сільськогосподарського призначення становить 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що також підтверджується ставками орендної плати за землю на території Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області на 2022 рік, та зміни до договорів не вносилися, враховуючи ненадання відповідачем жодних доказів на обґрунтування оскаржуваних податкових повідомлень рішень, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та про доцільність їх задоволення.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем сплачено судовий збір за подачу даної позовної заяви у розмірі 3220,80 грн.

Враховуючи задоволення позовних вимог, суд доходить висновку про стягнення на його користь з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань судового збору у розмірі 3220,80 грн.

Також позивач у позовній заяві просить стягнути з відповідача на його користь 4500,00 грн витрат на юридичну допомогу.

На підтвердження понесення витрат на юридичну допомогу позивачем разом з позовною заявою надано до суду договір про надання юридичних послуг від 12.12.2022, який укладено між ФОП ОСОБА_3 (виконавець) та позивачем (замовник), відповідно до якого виконавець надає замовнику наступні послуги: складання позовної заяви про визнання протиправним та скасування наступних податкових повідомлень-рішень:

- від 23.09.2022 року № 1749649-2413-1504;

- від 23.09.2022 року № 1749636-2413-1504;

- від 23.09.2022 року № 1749645-2413-1504;

- від 23.09.2022 року № 1749640-2413-1504;

- від 23.09.2022 року № 1749642-2413-1504;

- від 23.09.2022 року № 1749647-2413-1504;

- від 23.09.2022 року № 1749638-2413-1504.

Отже, з такого договору та з інформації з Єдиного реєстру адвокатів України вбачається, що правова допомога по написанню даної позовної заяви позивачу надано фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 , яка не має статусу адвоката.

Відповідно до ч.1, 2 статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Згідно з ч.3 ст. 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до статті 131-2 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Незалежність адвокатури гарантується. Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.

Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Суд зазначає, що дана справа відповідно до п.6 ч.6 ст.12 КАС України є справою незначної складності, предметом розгляду якої є малозначний спір, оскільки на підставі оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідач може завити вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, у малозначній справі здійснювати представництво особи в суді може особа, яка не є адвокатом.

Проте поняття «надання професійної правничої допомоги» не тотожне поняттю «представництво особи в суді». Надання професійної правничої допомоги здійснюють лише адвокати, натомість представництво особи у суді може бути здійснене за вибором особи адвокатом або іншим суб'єктом (абзац другий підпункту 2.2.1 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини висновку Конституційного Суду України (Велика палата) у справі за конституційним зверненням Верховної Ради України про надання висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії) (реєстр. № 1013) вимогам статей 157 і 158 Конституції України від 31 жовтня 2019 року № 4-в/2019).

Таким чином, витрати на юридичні послуги, надані стороні у справі іншою, ніж адвокат, особою, не належать до витрат на професійну правничу допомогу та не можуть бути відшкодовані у порядку статей 134, 139 КАС України.

Вказані висновки узгоджуються з висновками, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.07.2022 у справі №496/3134/19.

Відтак, у суду відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача 4500,00 грн витрат на юридичну допомогу, надану фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 .

Керуючись ст.ст. 173, 195, 241, 248, 256, 294 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 23.09.2022 №1749636-2413-1504, №1749638-2413-1504 та №1749647-2413-1504.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3220,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166).

Суддя О.А. Вовченко