Справа № 420/6894/23
26 червня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства “Житлово-комунальне підприємство “Таїрове” про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства “Житлово-комунальне підприємство “Таїрове”, в якому просить:
- визнати незаконною бездіяльність посадових осіб КП “ЖКП “Таїрове” щодо надання повної відповіді на запит ОСОБА_1 від 23.03.2023 року про надання публічної інформації;
- зобов'язати посадових осіб КП “ЖКП “Таїрове” надати відповідь ОСОБА_1 на запит про надання публічної інформації від 23.03.2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23.03.2023 року ним подано до КП “ЖКП “Таїрове” запит про надання публічної інформації, а саме: надати інформацію стосовно розміру заробітних плат, премій та надбавок працівників відповідача. 29.03.2023 року відповідачем було надано відповідь, згідно якої запит позивача не задоволено, повідомивши про відмову у задоволенні запиту із посиланням на конфіденційність інформації у період військового стану.
На думку позивача, відповідач безперечно володіє запитуваною інформацією, але безпідставно відмовив у її наданні.
Ухвалою від 10.04.2023 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
02.05.2023 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві відповідач зазначив таке.
Розпорядженням Одеської обласної військової адміністрації №184/А-2023 р. від 06.03.2023 р. КП “ЖКП “Таїрове” визначено підприємством критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період на території Одеської області.
На теперішній час через військову агресію російської держави проти України публічна інформація щодо діяльності комунальних підприємств, особливо тих, які визнані критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період на території Одеської області, їхніх працівників, може становити загрозу функціонуванню підприємства, загрозу життю та здоров'ю працівників, спричиняти злочини та бути загрозою національній безпеці, а тому підлягає обмеженню в силу згаданих вимог закону.
Крім того, збір відповідної інформації під час війни, може мати ознаки диверсійної діяльності, спрямованої проти України, а тому є необхідність ретельної перевірки осіб, які таку інформацію збирають та переслідуваної ними мети.
Відповідач вказав, що обмеження доступу до інформації здійснюється із застосуванням “трискладового тесту”, відповідно до положень статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, зокрема виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей.
КП “ЖКП “Таїрове” вважає, що відмова у наданні позивачу інформації є обґрунтованою.
Також відповідач зазначив, що ОСОБА_2 , щодо посадової інструкції якого міститься посилання у позові, не працює у КП “ЖКП “Таїрове”, тому КП “ЖКП “Таїрове” не володіє і не зобов'язане відповідно до компетенції підприємства, передбаченої законодавством, володіти інформацією - посадовою інструкцією ОСОБА_2 , на яку посилається позивач.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що 23.03.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Комунального підприємства “Житлово-комунальне підприємство “Таїрове” із запитом на отримання публічної інформації (вхідний № 119 від 23.03.2023р.), в якому просив надати відомості стосовно розміру заробітної плати, включаючи надбавки, премії, доплати, тощо директора КП “ЖКП “Таїрове”, заступника(ів) КП “ЖКП “Таїрове”, головного бухгалтера КП “ЖКП “Таїрове”, головного інженера КП “ЖКП “Таїрове” у період з 01.03.2022 року по 01.03.2023 року (а.с. 9).
Листом від 29.03.2023 року КП “ЖКП “Таїрове” надало позивачу відповідь на його запит від 23.03.2023 року, в якому, посилаючись на введений в Україні воєнний стан, зокрема, зазначило, що КП “ЖКП “Таїрове” переконане у допустимості тимчасового обмеження розпорядником доступу до тих категорій інформації, які у мирний час не підлягали обмеження за будь-яких умов (а.с. 6-8).
У вказаному листі відповідач зазначив, що в частині другій статті 2 Закону України “Про доступ до публічної інформації” передбачено, що в Україні встановлено та діє презумпція відкритості інформації, а саме: публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 2 ст.6 Закону “Про доступ до публічної інформації” визначено, що обмеження доступу до інформації здійснюєтеся відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
В умовах воєнного стану суспільний інтерес до окремих категорій інформації матиме менше значення, ніж вжиття заходів щодо відсічі збройної агресії ворога, врятування життя населенню майна.
Разом з тим в умовах тотальної дезінформаційної війни з боку інформаційних спецслужб, а також агресивних та нелюдських дій військових формувань російської федерації на території України, життєво важливим є дотримання балансу між можливістю вільно виражати свої погляди та отримувати достовірну інформацію про хід війни з одного боку та захистом життя та здоров'я людини, яка може постраждати від реалізації такого права - з іншого.
Основними підставами для обмеження такого права слід вважати “захист інтересів національної безпеки та територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам”.
КП “ЖКП “Таїрове” переконане у допустимості тимчасового обмеження розпорядником доступу до тих категорій інформації, які в мирний час не підлягають обмеженню за будь-яких умов.
Не погоджуючись з такою відповіддю на запит про надання публічної інформації, якою по суті позивачу відмовлено у її наданні, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України “Про доступ до публічної інформації”.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про доступ до публічної інформації” публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно ст.3 Закону України “Про доступ до публічної інформації” право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації.
Відповідно до ст.5 Закону України “Про доступ до публічної інформації” доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
Пунктами 1, 2, 5 ч.1 ст.13 Закону України “Про доступ до публічної інформації” передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 5) юридичні особи публічного права, державні/комунальні підприємства або державні/комунальні організації, що мають на меті одержання прибутку, господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді, - щодо інформації про структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага їх керівника, заступника керівника, особи, яка постійно або тимчасово обіймає посаду члена виконавчого органу чи входить до складу наглядової ради.
Згідно ст.19 Закону України “Про доступ до публічної інформації” запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Письмовий запит подається в довільній формі.
Відповідно до ст.20 Закону України “Про доступ до публічної інформації” розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно ст.23 Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Згідно з приписами ст.34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Відповідно до ч. 1-2 ст.20 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону.
В умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України.
Згідно з приписами ст.64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Внаслідок військової агресії рф проти України, Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року “Про введення воєнного стану в Україні” (із змінами) затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Відповідно до пункту 3 Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” №64/2022 у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”.
Положеннями статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” встановлено види інформації, до якої може бути застосовано обмеження в доступі:
1) конфіденційна інформація;
2) таємна інформація;
3) службова інформація.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Відповідно до ч.7 ст.6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага керівника, заступника керівника юридичної особи публічного права, керівника, заступника керівника, члена наглядової ради державного чи комунального підприємства або державної чи комунальної організації, що має на меті одержання прибутку, особи, яка постійно або тимчасово обіймає посаду члена виконавчого органу чи входить до складу наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді.
Отже, публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом. Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності вимог, визначених пунктами 1-3 частини 2 статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
Оскільки, обмеження доступу до конкретної інформації допускається за умови застосування її розпорядником у сукупності вимог пунктів 1-3 частини 2 статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, то відсутність висновку розпорядника інформації щодо наявності хоча б однієї з наведених вище трьох підстав означає, що обмеження доступу до публічної інформації є необґрунтованим.
За таких обставин, відповідач безпідставно, посилаючись на приписи частини 2 статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” відмовив позивачу у задоволенні запиту на публічну інформацію.
При цьому, відповідач не обґрунтував, в чому саме полягають інтереси національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку у нерозголошенні інформації про розмір заробітної плати керівника “ЖКП “Таїрове”, його заступників, головного бухгалтера та головного інженера, яким чином нерозголошення цієї інформації може запобігти заворушенням чи кримінальним правопорушенням, чи сприятиме охороні здоров'я населення, захисту репутації або прав інших людей, запобігатиме розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Також відповідачем не обґрунтовано, яким чином розголошення запитуваної інформації може завдати істотної шкоди вказаним вище інтересам (інтересам національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку).
Посилання відповідача на те, що “ЖКП “Таїрове” віднесене до об'єктів критичної інфраструктури, жодним чином не обґрунтовує необхідність обмеження доступу до інформації про заробітну плату вищевказаних працівників.
Пункт 3 Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року “Про введення воєнного стану в Україні” (із змінами) зазначає, що можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, однак ані зазначений Указ, ані Закон, яким цей Указ затверджено, не встановив таких обмежень.
Отже, суд вважає, що передбачених законом підстав для обмеження доступу до запитуваної інформації у відповідача не було.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Комунального підприємства “Житлово-комунальне підприємство “Таїрове” (адреса: вул. 40-річчя Перемоги, 55, смт. Таїрове, Овідіопольський район, Одеська область, 65496, код ЄДРПОУ 26601323) - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства “Житлово-комунальне підприємство “Таїрове” щодо ненадання повної відповіді на запит ОСОБА_1 від 23.03.2023 року про надання публічної інформації.
Зобов'язати Комунальне підприємство “Житлово-комунальне підприємство “Таїрове” надати відповідь ОСОБА_1 на запит про надання публічної інформації від 23.03.2023 року вхідний № 119.
Стягнути з Комунального підприємства “Житлово-комунальне підприємство “Таїрове” на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів