справа№ 380/1108/23
з питань встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
26 червня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Потабенко В.А. розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області про визнання протиправними дій,
у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/1108/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області про визнання протиправними дій.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 13.04.2023 у справі № 380/1108/23 визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) провести нарахування та виплату з 01.07.2021 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та виплатити перераховану пенсію (з врахуванням раніше виплачених сум). Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 коп судових витрат у вигляді судового збору.
У подальшому Львівський окружний адміністративний суд 01.06.2023 видав виконавчі листи у цій справі.
13.06.2023 від позивача надійшла заява, в якій просить:
- встановити Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі № 380/1108/23.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі № 380/1108/23 протягом 30 робочих днів з моменту набрання ухвалою законної сили.
- попередити відповідача, що у разі неподання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі № 380/1108/23, суд розгляне питання про накладення штрафу у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в порядку статті 382 КАС України.
В обґрунтування заяви зазначає, що 16.05.2023 року рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у справі № 380/1108/23 набрало законної сили. Звертає увагу, що ГУ у Львівській області станом на сьогодні рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у адміністративній справі № 380/1108/23, яке набрало законної сили 16.05.2023 повністю не виконано, відповідач не провів нарахування та виплату з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та не виплатив перераховану пенсію (з врахуванням раніше виплачених сум). Крім того, відповідач ніяких розрахунків на перерахунок пенсії з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії позивача у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», а також на доплату за минулі роки на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у адміністративній справі № 380/1108/23, яке набрало законної сили 16.05.2023 на електронну та поштову адресу позивача не направляв. Це також підтверджується відсутністю відображення інформації в особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії та виплати ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 у адміністративній справі № 380/1108/23, яке набрало законної сили 16.05.2023, що є підставою відповідно до ст. 382 КАС України та ст. 129-1 Конституції України звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 380/1108/23 щодо зобов'язання ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 у справі № 380/1108/23.
Дослідивши матеріали заяви, суд зазначає таке.
Частиною 1 ст. 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч. 1 ст. 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Таким чином, аналіз положень ст. 382 КАС України свідчить про те, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які б свідчили про ухиляння відповідача від виконання судового рішення чи/або відсутність у нього наміру його виконувати.
Крім того, суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
З цього приводу Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15 звернув увагу на те, що застосування ст. 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судових рішень. Підставами для її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення.
З наведеного слідує, що встановлення судового контролю може мати місце на стадії виконання судового рішення за заявою сторони, на користь якої таке рішення ухвалене, за наявності обґрунтованих доводів та підстав вважати, що відповідач ухиляється від виконання рішення у справі.
Подібна позиція висловлена також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2018 у справі №800/592/17.
Таким чином, з аналізу правових позицій Верховного Суду випливає, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень є диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.
Суд наголошує, що завершальною стадією судового провадження з примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження (стаття 1 Закону України "Про виконавче провадження").
При цьому, у разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України "Про виконавче провадження" врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.
Суд встановив, що позивачем не вичерпано загальний порядок виконання судового рішення, визначеного Законом України “Про виконавче провадження”, або що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату, або що відповідач створює перешкоди для виконання такого рішення.
Суд зауважує, що представником позивача не наведено аргументів та не надано доказів, які свідчать про ухилення відповідача від виконання судового рішення та необхідність, у зв'язку із цим, застосування положень ст. 382 КАС України.
Відомостей, які стосуються щодо відкритих виконавчих проваджень, де стягувачем є позивач, також не подано.
Таким чином, оскільки позивач не навів аргументів щодо необхідності вжиття таких процесуальних заходів у вигляді встановлення судового контролю, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення за можливості його примусового виконання органами державної виконавчої служби.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 248, 250, 294, 295, 370, 372, 382 КАС України, суд
у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області про визнання протиправними дій відмовити.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України
Повний текст ухвали складено та підписано 26.06.2023.
Суддя Потабенко В.А.